vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

305 επισκέπτες, 3 χρήστες
mathimatikos1966, lounik, Stelios miro

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1035 στις: Απριλίου 06, 2015, 18:04 »
Thanks για τις συμβουλες!

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1036 στις: Απριλίου 06, 2015, 20:02 »
Καλησπερα στη παρεα, μολης παρελαβα τον dripper pro και επειδη τον πηρα μεταχειρισμενο και μυριζει λιγο απο το προηγουμενο υγρο που ειχε πειτε μου σας παρακαλω μπορω να τον βουτηξω οπως ειναι τα δυο του κομματια δηλαδη μεσα σε οινοπνευμα ή θα παθει καμια ζημια?
Και αν ναι ποση ωρα να το αφησω να στεγνωσει μετα?
Να τον πλυνεις πρωτα με υγρο για πιατα και μετα μεσα σε χλιαρο νερο με σοδα μαγειρικη για 15-20 λεπτα, ενα ξεπλυμα και ετοιμος  :thumpup:

To πλαστικό μονωτικό του πόλου να το βγάλεις μη μείνει μέσα στη σόδα και τα σαπουνόνερα.

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1037 στις: Απριλίου 06, 2015, 20:09 »
To πλαστικό μονωτικό του πόλου να το βγάλεις μη μείνει μέσα στη σόδα και τα σαπουνόνερα.



Υπαρχει προβλημα στα πλαστικα και τα o-rings αν μεινουν στο σαπουνονερο και την σοδα; Εγω δεν παρατηρησα κατι  :dontknow:


Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1038 στις: Απριλίου 06, 2015, 20:29 »
Ο ποιητής λέει για το μπλε πλαστικό του θετικού πόλου, αν κατάλαβα καλά. Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το ίδιο το μονωτικό από τη σόδα και τα σαπουνόνερα, αλλά υπάρχει πιθανότητα να μείνουν υπολλείματα εκεί μέσα, αφού είναι όλα στριμωγμένα.

@giorgiosmc Εγω στον dripper βγάζω το κεραμικό και μετά τον βουτάω όπως είναι σε καθαρό οινόπνευμα. Ούτε σαπούνια, ούτε σόδες, εξαφανίζει όλες τις μυρωδιές, αποστειρώνει κιόλας και μόλι στεγνώσει δεν υπάρχει καμία μυρωδιά.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1039 στις: Απριλίου 06, 2015, 20:34 »
Νομιζω οτι ο πολος πισω στο dripper εχει προβλημα, πισω απ τη μερια που βιδωνει δε κανει καλη επαφη και το μεταλικο που ακουμπαει στη μπαταρια βγενει πολυ εξω οταν κουμπονω το κεραμικο το οποιο ειναι σαν ξεχαρβαλωμενο, οταν σπρωχνω το κεραμικο να κουμπωσει κανει ενα κλακ και πισω πετιετε ενα μεταλικο, επισης εχω διαροη στο πολο και γευση καμενου, μηπως εχει θεμα? αυτη τι στιγμη παταω το κουμπι της μπαταριας και δεν λειτουργει καν δε μπορω να καταλαβω τι εχει γινει :(

Η μπαταρια αν δε κανω λαθος μπαινει οπως στη φωτο θελω να πω μηπως την εχω βαλει αναποδα, ο αρνητικος πολος συνδεετε με το καπακι του διακοπτη οπως στη φοτο?

(το μοντακι ειναι caravela clone)

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1040 στις: Απριλίου 06, 2015, 20:54 »
Ας τα πάρουμε από την αρχή. Ο πόλος βγαίνει από το 510 γιατί δε σφηνώνει σωστά το κεραμικό πάνω του, με αποτέλεσμα, καθώς σπρώχνεις το κεραμικό στον πόλο, κατεβαίνει όλο μαζί προς τα κάτω. Κάνε το εξής, βάλε τον πόλο στη θέση του, χωρίς κεραμικό. Όταν μπει στη σωστή θέση θα το καταλάβεις γιατί θα «κουμπώσει» στο μονωτικό. Επίσης, όταν ο πόλος είναι στη θέση του προεξέχει ελάχιστα από το σπείρωμα του 510, 2-4mm.

Χρησιμοποιείς σύρμα non 0.20; Ο πόλος του dripper είναι σχεδιασμένος ώστε να σφηνώνει το κεραμικό με σύρμα 0.20 non. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λίγο πιο χοντρό non, π.χ. 0.22, 0.24, αλλά θα πρέπει να το πατήσεις λίγο με μια πενσα για να γίνει πλακέ. Εάν το σύρμα είναι 0.20 μην το φοβάσε, πίεσε το κεραμικό στον πόλο και θα σφηνώσει σωστά. Καλού κακού πάρε 2-3 έξτρα κεραμικά σε περίπτωση που σπάσει το ένα, νομίζω μπορείς να βρεις σετ 4 κεραμικά με 2 ευρώ ή κάτι τέτοιο.

Η καμένη γέυση που παιρνεις οφείλεται στο οτι πυρώνει το σύρμα σε σημείο που δεν έχεις βαμβάκι. Αυτό συμβαίνει είτε γιατί δεν είναι σωστά σφηνωμένο το σύστημα κεραμικό-σύρμα-πόλος, είτε γιατί δεν έχεις σύρμα non, είτε γιατί οι ενώσεις non-res-non δεν είναι καλές.

Τώρα για τη μπαταρία... Εφόσον είναι μηχανικό, θεωρητικά όπως και να βάλεις την μπαταρία θα δουλεύει. Καλό, όμως, είναι να τη βάζεις με τον αρνητικό πόλο προς τα κάτω. Επίσης, έχε υπόψιν σου ότι η κλωνοβέλα δέν έχει μονωτικό στο κουμπί, κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει να προσέχεις το μονωτικό της μπαταρίας σου να είναι σε καλή κατάσταση, ώστε να μονώνει σωστά και να μην έχεις βραχυκύκλωμα. Μπορείς να το διορθώσεις αυτό χρησιμοποιώντας ένα μεγάλο oring περιμετρικά του αρνητικού πόλου της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1041 στις: Απριλίου 06, 2015, 21:35 »
Αν καταλαβα καλα το κεραμικο δε πρεπει να το κουμπωνουμε μεχρι τερμα και θα πρεπει να φερνουμε κοντρα απο κατω την ωρα που το πιεζουμε να κουμπωσει να μην βγενει εξω και ο πολος του dripper απο πισω σωστα?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1042 στις: Απριλίου 06, 2015, 21:55 »
Καλο ειναι να πας το κεραμικο οσο κατω γινεται, δεν θελει τρελλη πιεση, θα το καταλαβεις οταν παει στη θεση του. Λιγη κοντρα απο κατω να μη σου πεταξει τον πολο εξω.
Εχε υποψιν σου οτι μερικα κεραμικα η νον 0.2 συρματα εχουν καπως περισσοτερες ανοχες και μπορει ειτε να σφιγγουν πολυ, ειται να σου παιζει ο πολος. Σε αυτη την περιπτωση αγορασε και απο καπου αλλου... Φυσικα μπορεις να αγορασεις και καναδυο ανταλλακτικα μονωτικα, η και πολο αν εχει παραμορφωθει.
Για το μηχανικο που χρησιμοποιεις, πες μας τι αντισταση στηνεις γιατι παιζει να του ριχνεις και υπερβολικα W. Εγω ειμαι καλα στα 10-11W με 1.5Ω και 0.28mm συρμα σε 2mm τρυπανακι, εχει το κεραμικο που πυρωνει καλα και κατα τη γνωμη μου δεν χρειαζεται περισσοτερα.
 Ο renesis με καλυψε απολυτα με αυτα που εγραψε τοσο αναλυτικα. Θα ελεγα να δεις λιγο τα βιντεο στην αρχη του νηματος, ειναι πολυ κατατοπιστικα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 06, 2015, 22:06 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1043 στις: Απριλίου 06, 2015, 22:43 »
Βασικα μαμα ετοιμη φυτιλοαντισταση αγορασα αρχικα και τη κουμπωσα πανω κατευθειαν, ειχα θεματα με το πολο του dripper παροτι το παιδι που μου το εδωσε μου ειπε πως δεν εχει κανενα θεμα και ειναι φυσιολογικο να παιζει ο πολος του dripper δεξια αριστερα ή και πανω κατω αν κι εμενα για να πω την αληθεια μου φανηκε περιεργο, βεβαια δεν ηξερα και εβαλα λιγη δυναμη μιας βρηκα αρκετη ανοχη και το εσπρωξα αρκετα μεσα το κεραμικο με αποτελεσμα να παιζει πολυ εντονα ο πολος ισως να φταιει και αυτο.
Και για να σου δωσω να καταλαβεις αρχικα εβαλα 20 σταγονες, ατμιζα μια χαρα στη συνεχεια πηρα λιγο καμενο και εβαλα αλλες 20 σταγονες! Μετα αυτο ηταν..διαροες πανω στο πολο του mod, καμενα φουλ, βραχυκυκλωμα, εσπρωξα και πιο μεσα το κεραμικο και δεν λειτουργουσε καν μετα! Kαι το κερασακι στη τουρτα, παω να ακουμπησω το πολο του dripper πανω στη μπαταρια χωρις να το κουμπωσω ενω πατουσα το κουμπι και πεταξε σπιθες, να ανησυχησω μη κανω καμια μ....κια και τρεχω στα νοσοκομεια ΄ή ειναι λογικο μετα απο ολες αυτες τις πατατες που εκανα?

ΥΓ: Σχετικα με την ερωτηση σου για το ποσα W κανω το μοντακι μου δεν εχει ρυθμηστη τασης, τουλαχιστον εγω δεν εχω παρει χαμπαρι κατι οσο το μελετησα.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1044 στις: Απριλίου 06, 2015, 23:53 »
ναι έχεις κάνει πατατια ;D  βγάλε πολο και ξαναστήστον :yes:

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1045 στις: Απριλίου 07, 2015, 00:13 »
Αν ενοεις απ το dripper πως ακριβως να το κανω αυτο? Υπαρχει καποιο βιντεο?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1046 στις: Απριλίου 07, 2015, 09:46 »
Θα ξεκουμπώσεις το κεραμικό και με ένα φαρδύ κατσαβίδι ή με τη μύτη από ένα μυτοτσίμπιδο ενώ κρατάς την καμπάνα  βάση θα σπρώξεις τον πόλο από μέσα από την καμπάνα προς τα κάτω να βγει τελείως έξω.
Τσέκαρε το μονωτικό να είναι καλά στη θέση του, να έχει πάει μέχρι το σημείο που φαρδαίνει ο πόλος.
Αν σου φαίνεται παραμορφωμένο, αγόρασε 1-2 να το αλλαξεις. Και οι δύο dripper pro που έχω είναι αγορασμένοι δεύτερο χέρι και τους άλλαξα το μονωτικό γιατί έπαιζε ο πόλος.
Οταν ξαναβάλεις τον πόλο στην καμπάνα, να τον σπρώξεις όσο μέσα πάει, θα προεξέχουν 2-3mm ίσια ίσα έξω από την καμπάνα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 08, 2015, 10:34 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1047 στις: Απριλίου 08, 2015, 03:16 »
Το μονοτικο πιο ακριβως ειναι? εχεις καποια φωτο?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1048 στις: Απριλίου 08, 2015, 08:53 »
Το μονωτικό είναι ένα πλαστικό κυλινδράκι (το μπλε στη παρακάτω φωτογραφία, αλλά μπορεί να βρεις και σε άλλο χρώμα) μέσα στο οποίο περνάει ο πόλος. Αν τον βγάλεις τελείως έξω τον πόλο, θα το δείς. Είναι ουσιαστικά αυτό που σφηνώνει τον πόλο στην βάση του ατμοποιητή.



Δεν σε ρώτησα πόσα W αλλά πόσα Ω  αντίσταση έβαλες για να δούμε αν με το μηχανικό και την αντίσταση αυτή είσαι σε πολλά / λίγα / καλά W.  :)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1049 στις: Απριλίου 08, 2015, 09:51 »
......ενώ κρατάς την καμπάνα θα σπρώξεις τον πόλο από μέσα από την καμπάνα προς ......


........ τον πόλο στην καμπάνα, να τον σπρώξεις όσο μέσα πάει, θα προεξέχουν 2-3mm ίσια ίσα έξω από την καμπάνα.

Προφανώς, εννοείς τη ΒΑΣΗ του ατμοποιητή με το 'καμπάνα'

Επιπλέον, νομίζω ότι 2-3mm είναι πολύ

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356118 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10924 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191957 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 909 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 769 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589732 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797797 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7440 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313672 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6967 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12291 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13544 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711