vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

427 επισκέπτες, 7 χρήστες
mathimatikos1966, Buliwyf, I.P, Milarepa, John K, thanos1071, lounik

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #885 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 13:04 »

Πολύ σωστά τα λες και ορθώς δεν πρέπει να πέφτει στα βαθιά ένας αρχάριος, όμως δεν πρότεινα σε κανένα να πάρει ΤΣΑΦ. Αυτό που είπα είναι :


"Αν ήταν έτοιμο δοκίμασε να αγοράσεις και από αλλού, αν το φτιάχνεις μόνος σου χρησιμοποίησε βελόνα μαζί με τα φυτίλια για να τυλίξεις την αντίσταση."


Και επειδή ο φίλος απάντησε οτι


"μολις τελειωσω την τελευταια πενταδα που εχω θα επιχειρησω να τις φτιαξω μονος μου.."


του είπα οτι για κάτι τέτοιο χρειάζεται κάποιο είδος ΤΣΑΦ.


Tespa,  ζητώ συγγνώμη γιατί μπορεί και να τον μπέρδεψα...


« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 13:25 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #886 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 13:54 »
Tσαφ χρειάζεται μόνο όπως σωστά επισήμανες προσπαθήσει να πειραματιστεί με περίεργα σύρματα και θελήσει μεγάλη ποικιλία στο στήσιμο με αυτά.
Είναι πολύ νωρίς όμως για κάτι τέτοιο - αν φτάσει απαραίτητα εκεί.
Εχει συρματάκια έτοιμα δεμένα ν-ρ-ν στην αγορά. Οχι η τρελή ποικιλία, αλλά καλής ποιοτητας. Με το προσθετο πλεονέκτημα ότι έχουν έτοιμη μετρημένη την αντίσταση και δε χρειάζεται να ψάχνεται πόσο σύρμα να κόψει και πόσα ομ βγήκε
Το θέμα είναι να μάθει να στήνει πρώτα με φυτίλι και μετά βλέπουμε για παρακάτω.


Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #887 στις: Σεπτεμβρίου 15, 2014, 20:40 »
Βασικα εγω θα του προτεινα να μαθει να στηνει διχως τσαφ και ετοιμα συρματα. Αργοτερα οταν κατασταλαξει και βαρεθει τους πυραματισμους αγοραζει τσαφ ή ετοιμες.
Εκτος αν δεν πιανουν τα χερια του ή βαριεται το αθλημα :P

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #888 στις: Σεπτεμβρίου 18, 2014, 20:05 »
Σήμερα το απόγευμα, είπα να αλλάξω βαμβακοαντίσταση στον dripper γιατί εδώ και 5 μέρες τον άτμιζα ασταμάτητα με bebeca και είχε πιάσει μάκα.
Για αλλαγή δοκίμασα τα εξής:


A) microcoil σε 1.6mm τρυπανάκι αντί για 2mm που έκανα ως τώρα.
Β) πολύ πολύ πολύ λεπτό κομμάτι nakamichi cotton pad. Άνετα σχεδόν μισή ποσότητα απ΄ ότι έβαζα πριν, βέβαια με 2άρι coil όχι με 1.6


Το αποτέλεσμα είναι τόσο μα τόσο καλό, που τρομάζω να σκεφτώ τι θα δώσει αν πετύχω καλύτερο στήσιμο. Δεν έχω ξαναγευτεί τη μπεμπέκα πιο εξαιρετικά!
Δεν περιγράφω άλλο, πάω να ατμίσω :)


Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #889 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 13:23 »
Σήμερα έκανα την πρώτη μου φυτιλοαντισταση.. και πετυχε μπορω να πώ με τη μία.. επίσης μου βγήκε σε ωμ εκεί που ήθελα αν και ένωνα επίσης πρώτη φορά σύρματα... Όταν την τύλιγα ανησυχούσα λίγο γτ το σύρμα μου εβγαινε ψιλοτετραγωνισμένο στις σπείρες αλλα οκ... αφου δουλεύει ολα καλά!!!! Αυτά ήθελα να σας πώ και να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας... :)) :)) :)) :)) ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος seth2769

  • **
  • 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Cran e-liquis Russia SPB
Απ: The Dripper
« Απάντηση #890 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 13:59 »
ειδες φιλε μου !!! μπραβο ! " η χαρα της Δημιουργιας"!!! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #891 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 15:02 »
Σήμερα έκανα την πρώτη μου φυτιλοαντισταση.. και πετυχε μπορω να πώ με τη μία.. επίσης μου βγήκε σε ωμ εκεί που ήθελα αν και ένωνα επίσης πρώτη φορά σύρματα... Όταν την τύλιγα ανησυχούσα λίγο γτ το σύρμα μου εβγαινε ψιλοτετραγωνισμένο στις σπείρες αλλα οκ... αφου δουλεύει ολα καλά!!!! Αυτά ήθελα να σας πώ και να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας... :)) :)) :)) :)) ;D ;D


Δώσε μας αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, με τί σύρματα την έκανες, πόσες σπείρες κτλ.
Είναι χρήσιμο για όλους να έχουμε πληροφορίες για επιτυχημένα στησίματα. Εμένα τα μάτια μου δεν με βοηθάνε και πολύ για να στρίψω με το χέρι nrn...

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #892 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 15:17 »
Έκανα το κλασσικό αν μπορώ να το πω έτσι στήσιμο που πρότεινε ο Leo.. Δλδ 0.20 νον και 0.16 NiCh με 5 σπείρες και βγήκε στα 2 ωμ.. Τα σύρματα τα κόλλησα με ηλεκτροποντα την οποία περίμενα για να αρχίσω τα πειράματα..

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #893 στις: Σεπτεμβρίου 24, 2014, 15:26 »
και εγώ έχω σκοπό κάποια στιγμή να πάρω μια ηλεκτροπόντα, αλλά προηγούνται τα εξοδα των παιδιών :)
και δεν παίζει προς το παρόν...

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #894 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2014, 19:13 »
Καλησπέρα παιδιά, προσφατα αγόρασα το Bod Mecha και εκει λέω να έχω τον Dripper και τον Nautilus στο Provari.. με τι αντιστάσεις είναι καλύτερα να παίζω σ αυτή την περίπτωση και τί σύρμα να χρησιμοποιώ στο στήσιμο??? Τώρα στο Provari τον χρησιμοποιώ με 1.8-2.00 ωμ... και συρμα 0.20 νον και 0.16 με..

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #895 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2014, 19:17 »
Ανάλογα πόσα watt θέλεις να βγάζεις στο περίπου. Πόσα Volt το βάζεις στο provari?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #896 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2014, 19:23 »
Καλησπέρα παιδιά, προσφατα αγόρασα το Bod Mecha και εκει λέω να έχω τον Dripper και τον Nautilus στο Provari.. με τι αντιστάσεις είναι καλύτερα να παίζω σ αυτή την περίπτωση και τί σύρμα να χρησιμοποιώ στο στήσιμο??? Τώρα στο Provari τον χρησιμοποιώ με 1.8-2.00 ωμ... και συρμα 0.20 νον και 0.16 με..
Για τα γούστα μου η καλύτερη γεύση μου βγαίνει με 1.5Ω αντίσταση, σφιγμένη σε στυλ microcoil και φυτίλι φτιαγμένο από στριμμένο nakamich cotton pad.
Στο vamo παίζω από 8.5 - 10W με αυτό το στήσιμο, έχω πάρα πολύ καλή γεύση, σοβαρό ντουμάνι και γενικά καλή αυτονομία στη μπαταρία.
Ενημέρωση

Ωπ το mecha είναι μηχανικό, γράψε άκυρο δεν έχω να σου προτείνω στήσιμο γιατί δεν χρησιμοποιώ μηχανικά...

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #897 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2014, 19:43 »
Καλησπέρα παιδιά, προσφατα αγόρασα το Bod Mecha και εκει λέω να έχω τον Dripper και τον Nautilus στο Provari.. με τι αντιστάσεις είναι καλύτερα να παίζω σ αυτή την περίπτωση και τί σύρμα να χρησιμοποιώ στο στήσιμο??? Τώρα στο Provari τον χρησιμοποιώ με 1.8-2.00 ωμ... και συρμα 0.20 νον και 0.16 με..

Θεωρητικά ένα καλό μηχανικό όπως το bod mecha θα σου δίνει 4.1v έως 3.5v καθώς πέφτει η μπαταρία (και πιο κάτω, αλλά οι περισσότεροι κάπου εκεί τις αλλάζουν καθώς έχουν εξασθενήσει πολύ). Για να έχεις ίδια ατμιστική εμπειρία θα πρέπει να βρίσκεσαι στα ίδια watt. Υπολόγιζε τα volt ίσα με 3.8 και σύμφωνα με τον τύπο: (w=v*v/r) βρίσκεις την αντίσταση που θέλεις.

Π.χ. Αν εχεις το προβατο στα 4 volt με 2ωμ αντίσταση τότε ατμίζεις στα 8 watt. Οπότε για κάτι αντίστοιχο στο μηχανικό θα χρειαστείς αντίσταση 1,8Ωμ. Έτσι θα ξεκινάς στα 9.3w όταν θα είναι φρέσκια η μπαταρία και θα πέφτει.

Αν θέλεις συγκεκριμένα νούμερα πες μας πού έχεις ρυθμισμένο το πρόβατο. Γενικά, θεωρώ ότι στα μηχανικά θέλεις λίγο πιο μικρή αντίσταση καθώς τα ρεύματα είναι πιο απαλά σε σχέση με τα ηλεκτρονικά.

Επίσης, έχεις τσαφ ή παρόμοιο μηχάνημα ή ενώνεις τα σύρματα με το χέρι;

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #898 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2014, 20:18 »
Μέσα έπεσες φίλε μου.. Στα 4 βολτ παίζω με 2 ωμ.. Έχω τσαφ  πλέον.. Βαμβάκι σε μικροκοιλ δε δοκίμασα ποτέ καθώς δεν έχω ψαχτεί με αυτό το κομμάτι..

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #899 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2014, 21:07 »
1.8ωμ, λοιπόν, μη σου πω και λίγο πιο κάτω. Παίξε με τα στησίματα και θα δεις που σου αρέσει περισσότερο.

Μιας και έχεις τσαφ δοκίμασε να κάνεις microcoil με βαμβάκι. Αλλά θα χρειαστείς πολύ πιο χοντρό σύρμα από το 0.16 που διαθέτεις.

MC σε βελόνα ροζ (είναι η πιο μικρή που χωράει στις σχισμές του κεραμικού) με 0.25 σύρμα, 7-8 σπείρες νομίζω θα βγει κάπου εκεί που το θέλεις.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 356049 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10898 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191913 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 904 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 760 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589628 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797758 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7434 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313461 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6959 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12283 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13536 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711