vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

312 επισκέπτες, 4 χρήστες
sotiro, grag, maprix, camber

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #915 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 00:59 »
Εγώ άλλαξα πρόσφατα μονωτικό στον dripper και ο πόλος όσο και να τον πιέσω δεν μπαίνει μέσα στο σπείρωμα. Μάλλον θέλει αλλαγή το μονωτικό σου ( το πιο πιθανό) ή/και ο πόλος αν έχει στραβώσει (λίγο απίθανο).

Επίσης, τσέκαρε ότι έχει μπει σωστά το μονωτικό στη θέση του. Μπορεί να το έχεις βάλει μερικά mm πιο ψηλά απ' ότι πρέπει και γι' αυτό να έχεις αυτό το πρόβλημα.
Προσοχη. Αν εχετε μονωτικο απο σοφια ειναι ελαφρως μακρύτερο και πρεπει να κοπει στο μισο περιπου να μπει στιν   dripper. Εγω ετσι το διορθωσα.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #916 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 15:22 »
Δεν ξέρω αν είναι από Σοφία, τον αγόρασα 2ο χέρι και τα είχε μαζί. Νομίζω όμως οτι είναι κανονικό.

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #917 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 21:12 »
Παιδιά έχω ένα ανεξήγητο πρόβλημα.. Αν σε μια καινούργια φυτιλοαντίσταση (είτε την φτιάξω εγώ είτε είναι έτοιμη αγορασμένη) ξεκινήσω με υγρό φράουλα της Liqua(νομίζω και γενικά με υγρά της συγκεκριμένης εταιρίας)  τότε μου βγάζει μετά απο λίγες τζούρες καμμένο(στυφή γευση).. και βλέπω και το φυτιλι στην αντίσταση να μαυρίζει ακόμη και μετά απο ελάχιστες σταγόνες (1-2 μλ).. Αντίθετα αν ξεκινήσω με πχ mango της atmos τότε οι αντιστάσεις δουλευουν ρολοι.. και το φυτίλι μετα απο αρκετα μλ είναι κατασπρο.. Πέταξα πολλές φυτιλοαντιστάσεις επειδη ξεκινουσα μα τα liqua και νομιζα οτι είναι σφιχτα τα φυτιλια.. οτι δεν τροφοδοτει.. και.. και.. και... Ειναι λογικό αυτό?????

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: The Dripper
« Απάντηση #918 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 21:24 »
όλα δείχνουν ότι φταίει το υγρό

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #919 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 21:32 »
Το συγκεκριμένο(φραουλα) το είχα και πιο παλιά με τον ντριπερ.. αλλα δουλευε καλά.. παιζει να είναι πρόβλημα παρτίδας?

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #920 στις: Οκτωβρίου 10, 2014, 21:34 »
Κάποια υγρά σε προειδοποιούν ότι στεγνωνει το φυτίλι και κάποια άλλα όχι. Ίσως η φράουλα να ανήκει στη δεύτερη κατηγορία με αποτέλεσμα να στεγνώνει και να καίγεται το φυτίλι χωρίς να το καταλαβαίνεις πριν να σου έρθει καμένο. Το παρατηρώ κι εγώ με κάποια υγρά. Σε μερικά η γεύση εξασθενεί σταδιακά και ξέρω ότι ήρθε η ώρα να στάξω, ενώ κάποια άλλα εκεί που ατμίζω ανέμελα ξαφνικά μου έρχεται το καμένο στο δόξα πατρί.  ;D

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #921 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 13:19 »
Παιδιά έχει πάρει κανείς απο fasttech έτοιμα νον-ρ-νον συρματα που να βολευουν για τον Dripper?? γτ δεν βρίσκω με διαμετρο του νον 0.20 και φοβάμαι να παραγγείλω μήπως και δε μπαίνει το κεραμικό...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #922 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 14:05 »
Πήρα εγώ πριν καιρό, τον Μαιο νομίζω. Τα έχω και κάθονται.
δεν κουμπώνει το κεραμικό στη βάση μ΄αυτά, εκτός αν το πιέσεις πολύ, αντιμετωπίζοντας τις συνέπειες.
Σε άλλο επισκευάσιμο με κεραμικό που τα ζόρισα, μου κατέστρεψαν τον πόλο.
Στον καυφούν που τα έβαλα, δυο δουλεψαν καλά και μετά πέταξα τρεις απανωτές αντιστάσεις διότι έβγαζαν φουλ καμμένο.
Δεν θα στα συνιστούσα. Του ατμιστίκ που χρησιμοποιώ είναι σούπερ!!!

Αποσυνδεδεμένος vagnest

  • **
  • 156
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #923 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 15:23 »
Οκ ευχαριστώ για την απάντηση.. Και μια απορία.. Στον καυφουν βάζεις νον-ρ-νον σύρμα?? Η αναφερθηκες απλά σε σύρματα από εκεί?

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: The Dripper
« Απάντηση #924 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 19:27 »
Στον καυφουν βάζω κανονικά σύρμα χωρίς νον. Αλλα μια και είχα έτοιμες τις mc με το νον είπα να βάλω να δοκιμάσω, με τη λογική οτι σε ατμοποιητές στιλ Σοφίας δεν μπορώ να βάλω σκέτο ρ, αλλά σε ατμοποιητές στιλ ΚΛ μπορώ να κάνω το αντίθετο. 2 έπαιξαν θαυμάσια, οι άλλες τρεις οπως είπα πετάχτηκαν όλες μαζί μέσα σε λίγες ώρες.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #925 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 20:04 »
.........
.........
Και μία ερώτηση. Παρατηρώ ότι ο κεντρικός πόλος του dripper ανεβαίνει εύκολα προς τα πάνω με το βίδωμα πάνω στο μοντ με αποτέλεσμα να πρέπει κάθε λίγο να τον ανοίγω και να πιέζω το κεραμικό προς τα κάτω ώστε να βγει προς τα έξω ο πόλος για να κάνει επαφή. 'Εχω πρόσφατα αλλάξει μονωτικό, αλλά δεν είδα κάποια βελτίωση. Είναι έτσι από κατασκευής του ο dripper ή πρέπει πχ να αγοράσω καινούργιο center pin μήπως και το υπάρχον έχει φθαρεί?
Έβαλα ένα άλλο μονωτικό που είχα και το πρόβλημα λύθηκε. Μάλλον είχα πέσει σε "σκάρτο" γιατί εμφανισιακά ήταν τα ίδια...

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: The Dripper
« Απάντηση #926 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 12:43 »
Με τον the dripper όπως όλοι έχω πάθει πλάκα και εγώ... την πρώτη αντίσταση μου την έφτιαξε ο renesis οπότε έπαιζε τέλεια χτύπημα απίστευτο ντουμάνι τα πάντα όλα 5 μέρες δεν άτμισα με τπτ άλλο ...προσπαθώντας σήμερα το πρωί να αλλάξω βαμβάκι, και να τον πλύνω έσπασα το σύρμα  τις αντίστασης ...απογοήτευση και τα σχετικά, στην ατμοσυνάντηση που κάναμε εδώ στην Κέρκυρα με προμήθευσε ο renesis σύρμα non res που δεν είχα + το kathal D που έχω πάρει για τον kayfun  είπα να προσπαθήσω να φτιάξω μόνος μου την αντίσταση,  μετά από 3 ώρες και κάτι προσπάθειας και εκεί που ήμουν έτοιμος να τα παρατήσω (είχα non res μόνο για μια ακόμα αντίσταση)  φτιάχτηκε αντίσταση στα 1,5 ohm , δεν είναι ίδια με αυτήν την αντίσταση που είχα αλλά ...το ντουμάνι και η γεύση  υστερούν πολύ λίγο σε σχέση με την προηγούμενη, να σας πω την αλήθεια πάντως δεν περίμενα ότι θα τα καταφέρω να την στήσω καθώς δεν έχω ούτε τσαφ ουτε έτοιμες nr-r-nr , οπότε πρώτο στήσιμο ολοκληρωμένο και το πυραυλακη βαράει ασταμάτητα  :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #927 στις: Οκτωβρίου 20, 2014, 16:32 »
με τι διατομή kanthal την έφτιαξες?

Αποσυνδεδεμένος sxolare

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping IS the future and the future IS now :D
Απ: The Dripper
« Απάντηση #928 στις: Οκτωβρίου 21, 2014, 00:20 »
0.25D

Απ: The Dripper
« Απάντηση #929 στις: Οκτωβρίου 21, 2014, 11:45 »
Για μηχανικο μοντ ποσες σπειρες με 20αρι συρμα να κανω,και στα ποσα ohm αντισταση θα βγει?
Το αντιστοιχο και για ηλεκτρονικο μοντ θα ηθελα να με ενημερωσετε.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355982 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10868 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191872 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 892 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 749 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589583 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797725 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7426 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6947 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12273 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13523 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711