vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

106 επισκέπτες, 5 χρήστες
maraki1308, mathimatikos1966, thanos1071, webtool, Milarepa

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: The Dripper
« Απάντηση #525 στις: Ιανουαρίου 06, 2014, 12:37 »
Πέρα από το θέμα των διαρροών (εκτος κι αν λειτουργεί συνδυαστικά), γιά να έχεις πρόβλημα με τον Dripper στην απόδοση της γεύσης, υπάρχει κάποιο λάθος στο στήσιμο ή στην τοποθέτηση της φυτιλοαντίστασης. Κατά την άποψή μου, είναι ένας από τους κορυφαίους ατμοποιητές στην απόδοση γεύσης, και αξίζει κάθε λεπτό ψαξίματος και πειραματισμού.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #526 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 04:39 »
Καλησπέρα σας.Είμαι κάτοχος του dripper by leo και είναι ο πρώτος επισκευάσιμος ατμο που χρησιμοποιώ...Είχα διαβάσει και ακούσει άπειρες γνώμες όπου λένε για γερό χτύπημα και άψογη γεύση. 'Εχω κάποια θέματα και ζητώ τη βοήθειά σας.1)Η αρχική αντίσταση μου κράτησε 14 μέρες με μέτριο προς πολύ άτμισμα!!!θεωρώ ότι είναι λίγο περίεργο.2)το χτύπημα μου φαίνεται πολύ μέτριο.Με συμβούλευσαν σε μαγαζί να κάνω dry burn 3-4 φορές κ έπειτα το χτύπημα βελτιώθηκε.η ζωή της αντίστασης μετά το dry burn ήταν 5-6 μέρες...4)Εχθές άλλαξα την αντίσταση με έτοιμη του λεο.Έκανα dry burn με αποτέλεσμα να μαυρίσει το φυτίλι λες και ήταν 10 μερες σε καύση μέχρι να φύγει η γεύση φυτιλιού που νιώθω....Επίσης μέχρι να πάρει μπρος χρειάζονται αρκετές σταγόνες χαμένου υγρού...Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάνω εγώ κάποιο λάθος.Ακόμη είναι σωστό το dry burn??Ως αναφορά το χτύπημα θα βοηθούσε μια διπλή αντίσταση και αν ναι υπάρχει περίπτωση να μου δείξει κάποιος πως να στρίβω???Και υποτίθεται ότι διάλεξα dripper για το χτύπημα ακομα και πιο πολύ από bdc ατμο όπως μου είπαν όλοι αλλά δεν βλέπω αποτελέσματα...ΒΟΗΘΕΙΑ.....ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ....

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #527 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 10:36 »
Επειδή βλέπω ότι είσαι από το περιστέρι, θα σου πρότεινα να πεταχτείς μέχρι την μεταμόρφωση και να σου δείξει την χρήση του ο ίδιος ο κατασκευαστής που πάντα είναι πρόθυμος να βοηθήσει, αρκεί να τον πετύχεις εκεί και να μην έχει πολύ δουλειά.
Προσωπικά σου προτείνω να ξεκινήσεις με 1,8Ω αντιστάσεις που θεωρώ δίνουν την καλύτερη απόδοση, το στάξιμο να γίνεται στα πλαϊνά τοιχώματα κι όχι πάνω στην αντίσταση. 10-12 σταγόνες με στεγνό φυτίλι και 5-7 όταν χάνεται η γεύση. Αν το παραγεμίσεις με υγρό πέφτει η απόδοση και όντως μετά για λίγο δε θα έχεις το ανάλογο χτύπημα. Δεν μας είπες στα πόσα watt/volt ατμίζεις. Παίζει ρόλο στο χτύπημα. Η γεύση φιτιλιού χάνεται μετά από 20-30 τζούρες μου φαίνεται περίεργο που διαρκεί σε εσένα τόσο πολύ, έλεγξες μήπως έχεις hot spot;
Γενικά οι επισκευάσιμοι θέλουν υπομονή και επιμονή. Κι εγώ έχω φάει ήττες και μου φαινόταν η πιο καλή λύση να ξαναγυρίσω στους εργοστασιακούς, αλλά μόλις έμαθα να στήνω δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο. Ο dripper όντως δίνει τρομερά καθαρή γεύση και καλύτερο χτύπημα αλλά θα πρέπει να τον μάθεις λίγο. Στην χειρότερη, γείτονες είμαστε, πέρνα μια βόλτα για καφέ να τον στήσουμε μαζί για να διαπιστώσουμε αν γίνονται όλα όπως πρέπει.  ;)

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: The Dripper
« Απάντηση #528 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 19:06 »
Όπως λέει ο πάνω, πήγαινε στον Λεό να σε βοηθήσει. Γενικότερα θέλει επιμονή και υπομονή. Εγώ dry δεν κάνω γενικότερα αλλάκερνάω την φ.α με 2-3 σταγόνες πρώτα

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #529 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 20:26 »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Πάνο...Θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα να στήσω την πρώτη αντίστασή μου με συνατμιστή.Αν ισχύει η πρότασή σου πες μου το τηλέφωνό σου ή να κανονίσουμε μια συνάντηση.Με watt δεν παίζω πάντως...απλό μηχανικό μοντάκι στα 4.2 volt και πέφτωντας...

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #530 στις: Ιανουαρίου 10, 2014, 20:36 »
Φυσικά χαρά μου να σε βοηθήσω. Σου έστειλα pm.

Αποσυνδεδεμένος exarhos

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • mOjo
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για επισκευάσιμους ατμοποιητές
« Απάντηση #531 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 01:29 »
Καλησπέρα σας.Είμαι κάτοχος του dripper by leo και είναι ο πρώτος επισκευάσιμος ατμο που χρησιμοποιώ...Είχα διαβάσει και ακούσει άπειρες γνώμες όπου λένε για γερό χτύπημα και άψογη γεύση. 'Εχω κάποια θέματα και ζητώ τη βοήθειά σας.1)Η αρχική αντίσταση μου κράτησε 14 μέρες με μέτριο προς πολύ άτμισμα!!!θεωρώ ότι είναι λίγο περίεργο.2)το χτύπημα μου φαίνεται πολύ μέτριο.Με συμβούλευσαν σε μαγαζί να κάνω dry burn 3-4 φορές κ έπειτα το χτύπημα βελτιώθηκε.η ζωή της αντίστασης μετά το dry burn ήταν 5-6 μέρες...4)Εχθές άλλαξα την αντίσταση με έτοιμη του λεο.Έκανα dry burn με αποτέλεσμα να μαυρίσει το φυτίλι λες και ήταν 10 μερες σε καύση μέχρι να φύγει η γεύση φυτιλιού που νιώθω....Επίσης μέχρι να πάρει μπρος χρειάζονται αρκετές σταγόνες χαμένου υγρού...Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάνω εγώ κάποιο λάθος.Ακόμη είναι σωστό το dry burn??Ως αναφορά το χτύπημα θα βοηθούσε μια διπλή αντίσταση και αν ναι υπάρχει περίπτωση να μου δείξει κάποιος πως να στρίβω???Και υποτίθεται ότι διάλεξα dripper για το χτύπημα ακομα και πιο πολύ από bdc ατμο όπως μου είπαν όλοι αλλά δεν βλέπω αποτελέσματα...ΒΟΗΘΕΙΑ.....ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ....

Στα ποσα Ω ειναι η αντισταση σου τι μπαταρια Mod  εχεις, στα ποσα βολτ τη δουλευεις και τι υγρο χρησιμοποιεις? Στον ντριπερ παιρνεις γερό χτύπημα και άψογη γεύση εκτος ''απροοπτου''
Οσον αφορα την αντισταση καλυτερα να ξεκινησεις με ετοιμες καλες αντιστασεις και την αλλαζεις  πιο συχνα ιδιως αν βλεπεις να ανεβαινουν τα Ωμ. εγω ειμαι στο 5ημερο.   :yes:
Το dry burn γινεται για να παρεις γευση αμεσως και να φυγει η αρχικη  ''καμμενη'' γευση και φυτιλιλα.  Σε καποιους δεν αρεσει εγω δεν ρισκαρω πια να παρω καμμενο οποτε κανω.
Γενικα μην απογοητευεσαι , δοκιμασε 1.5 1.8 2.0 2.4  αντιστασεις να δεις πια σου αρεσει και ποια αποδιδει με το υγρο σου, εγω ειμαι στο 1.8Ω με περιπου 3,8v και σκοτωνει κανονικα.

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 13, 2014, 01:40 από exarhos »

Αποσυνδεδεμένος gpanos

  • **
  • 248
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #532 στις: Ιανουαρίου 13, 2014, 01:48 »
Φίλε exarhos συναντήθηκα μαζί του σήμερα και του διόρθωσα τα προβληματάκια που είχε.
Τελικά για την ιστορία ξαναστήσαμε τον dripper με 1,5Ω ribbon του έδειξα πως να στάζει, του έδωσα και ένα δικό μου 12άρι υγρό να δοκιμάσει (το δικό του ήταν 18άρι αλλά δεν του απέδιδε το ίδιο καλά στο χτύπημα) και έφυγε ενθουσιασμένος. Κάτσαμε και συζητήσαμε κάποια πραγματάκια για να έχει κάποιες βασικές αρχές και για τα μηχανικά και για τους επισκευάσιμους και επίσης του έδωσα να δοκιμάσει ΣΟΦΙΑ, Diver v2 και Penelope V2 για να έχει στο νου του και κάποιες εναλλακτικές σε περίπτωση που βαρεθεί να ντριπάρει συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #533 στις: Ιανουαρίου 17, 2014, 23:43 »
3 μέρες χρήσεις του dripper κι έχω φάει ένα μικρό κωλυματάκι... είναι υπέροχος. Τον χρησιμοποιώ με beck adapter και νομίζω του δίνει κάτι παραπάνω αλλά και χωρίς αυτό είναι μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος sots

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #534 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 23:11 »
 :bye: Με την εναλλαγή των γεύσεων πώς τα πάει παιδιά; κάνει για δοκιμές υγρών;
Αύριο θα τον έχω στα χέρια μου μάλλον.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #535 στις: Ιανουαρίου 19, 2014, 23:14 »
Ναι κάνει και είναι ιδανικός!!!!  Ακόμη και χωρίς πλύσιμο αποδίδει αρκετά καλά τη νέα γεύση.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: The Dripper
« Απάντηση #536 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 00:38 »
απλα μην σου τυχει κανενα περιεργο υγρο και δεν φευγει με τιποτα η γευση,υπαρχουν και μερικα τετοια

Αποσυνδεδεμένος ALEXANDROS-

  • *
  • 64
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλη είσαι εδώ!!!!!....Χρήστο είσαι εδώ!!!!!
    • www.facebook.com/alexandros.nterpoulis?ref=tn_tnmn
Απ: The Dripper
« Απάντηση #537 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 01:53 »
όπως την έπαθα και εγώ με την μπύρα και μετά ακόμα αφού το έπλυνα και άλλαξα τα πάντα νόμιζα ότι ακόμα έχει γεύση  :tongue_smilie: :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: The Dripper
« Απάντηση #538 στις: Ιανουαρίου 20, 2014, 10:51 »
απλα μην σου τυχει κανενα περιεργο υγρο και δεν φευγει με τιποτα η γευση,υπαρχουν και μερικα τετοια
Π.χ. ο Μινώταυρος (The Cellar). :)

Αποσυνδεδεμένος johnysman21

  • *
  • 53
  • Φύλο: Άντρας
  • Try hard,live good.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #539 στις: Ιανουαρίου 22, 2014, 13:35 »
Γεια σας...τρίτη εβδομάδα με dripper και 1.5 ohm ribbon αντίσταση από το φίλο μου gpano...έχω παρατηρήσει κάποια πράγματα και θα τα μοιραστώ...αρχικά με 18άρι orion's απο atmosfaira απέδιδε καλούτσικα...όσο περνούσε η ώρα το χτύπημα λιγόστευε καθώς και η γεύση μειωνόταν...με μάνγκο από natura η γεύση ήταν κομπλέ αλλά το χτύπημα μέτριο...παρατήρησα ότι υγρά με γλυκές γεύσεις μένουν στο φυτίλι περισσότερο και η εναλλαγή γεύσεων καθυστερεί...επίσης παρατήρησα ότι το στόμα μου κατά κάποιο τρόπο συνηθίζει τη γεύση και χρειάζεται να αλλάζεις υγρά μες στην ημέρα....επίσης σκέφτηκα να βάλω στα κενά της βάσης λίγο επιπλέον φυτίλι για περισσότερη ώρα ατμισματος...θα σας ενημερώσω...ένα γενικότερο συμπέρασμα είναι οτι παίζει μεγάλο ρόλο τελικά το υγρό...π.χ.με το 12άρι μπισκοτο φραουλα κανελα του gpanou ειχα καλυτερα αποτελεσματα απο τα 18αρια orion's kai mango...αυτα προς το παρον...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355515 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10670 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191571 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 849 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 710 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589394 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797463 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6902 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12206 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13477 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711