vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

235 επισκέπτες, 3 χρήστες
maprix, nightdream, maraki1308

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος kotsilaris

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #570 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 18:57 »
Εγώ το συρμα non το κόβω λίγο λιγότερο απο το δευτερο τσάκισμα. Επίσης, τι κάνω εγώ, εχω ένα κατσαβιδάκι σταυρό απο επισκευάσιμο το οποίο είναι στο ίδιο πάχος με τον πόλο. αυτό το κατσαβιδάκι βάζω μεσα στο κεραμικό, το γυρνάω 2 - 3 μισές στροφές και μετά μπαίνει παρα παρα πολύ άνετα στον πόλο. Επίσης πρόσεξα μετά απο κανα 3μηνο με τον dripper οτι μέσα στο κεραμικό μπαίνουν και φιτιλάκια απο τις 2 άκρες του φυτιλιού που ο leo στο video βάζει κάπως βιδωτά. Εμένα πάντως με δισκόλευαν αρκετά στο να βάλω το κεραμικό στον dripper. οπότε αφού βάλω το κατσαβιδάκι όπως είπα κια πιο πάνω, περνάω την θηλιά κάτω απο το κεραμικό και βάζω το κεραμικό στον πόλο αφήνωντας τις δυο ακρες των φυτιλιών απο την άλλη μεριά έξω απο τον ατμο. Το κεραμικό μπαινει κουφέτο... Μετά κόβω τα φυτίλια περίπου στο ύψος της βάσεις, και στρίβωντας τα φυτίλια ώστε να μην ανόιξουν - να μην ξεφτίσουν - τα σπρώχνω με ένα κατσαβιδάκι μέσα, ένα σε καθε πλευρά της βάσης. Σώθηκα μετά απο πολύ καιρό. Οι αντιστάσεις μου είναι καλύτερες γιατί πρίν στριβωντας και στριμώχνοντας το κεραμικό στον πόλο, χάλαγε και η αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #571 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 22:45 »
Όσον αφορά στη δυσκολία τοποθέτησης του κεραμικού στον πόλο, αν δεν το κάνετε ήδη, και αν δεν έχει ειπωθεί πιο πίσω, δοκιμάστε να πυρώνετε το non πριν την τοποθέτηση, διοτι μαλακώνει και παίρνει σχήμα εύκολα. Συν, προσοχή ώστε το non του πόλου να είναι ευθυγραμισμένο στο ρηχό κανάλι που έχει το κεραμικό στην ουρά του.


Just sayin' ..  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος zalaros

  • *****
  • 1092
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari
Απ: The Dripper
« Απάντηση #572 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 23:53 »
Κάπου διάβασα πως αν πυρωσουμε τον νον σύρμα τότε αυτό αποκτά αντίσταση. Δεν ξέρω αν ισχύει όμως γιατί δεν το έχω δοκιμάσει.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #573 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 00:08 »
Χμμ, τώρα την απέκτησα και εγώ αυτή την απορία!  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3883
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: The Dripper
« Απάντηση #574 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 00:37 »
Η θερμοκρασία επηρεάζει όλα τα καλώδια (και φυσικά τα σύρματα). Όσο μεγαλώνει η θερμοκρασία τόσο αυξάνει η αντίσταση. Αυτό όμως είναι παροδικό. Όταν πέσει η θερμοκρασία η αγωγιμότητα επανέρχεται αρκεί βέβαια να μην έχουν αλλάξει τα χαρακτηριστικά του μετάλλου.

Για τα "δικά" μας σύρματα χαμηλής αντίστασης δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποιο θέμα.


Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #575 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 00:40 »
Η σχεση που συνδεει την αντισταση ενος αγωγου με τη θερμοκρασια εχει τη μορφη R = Rο(1 +αθ),
οπου R η αντισταση του συρματος, Ro η τιμη της αντιστασης για θερμοκρασια 0 βαθμων (ή θερμοκρασια δωματιου πολλες φορες για ευκολια),
α ο θερμικος συντελεστης αντιστασης και θ η θερμοκρασια.

Ο θερμικος συντελεστης αντιστασης ειναι παντα θετικος για τα μεταλλα.
Αρα οσο αυξανεται η θερμοκρασια, τοσο αυξανεται και η αντισταση του συρματος.

Στα συρματα με μηδενικη αντισταση το Ro θεωρητικα θα επρεπε αν ειναι 0, αρα η αντισταση R να ειναι παντα 0 ανεξαρτητα με την αλλαγη της θερμοκρασιας.
Επειδη αυτο ομως στην πραξη δεν ισχυει, επειδη το Ro δεν ειναι 0 στα non συρματα, απλα ειναι πολυ μικρο,
με την αυξηση της θερμοκρασια θα εχουμε και καποια (μικρη) αυξηση της αντιστασης.

Αυτη ειναι η δικια μου εξηγηση, δεν ειμαι κανενας καθηγητης, απλα οτι μου εχει μεινει απο τις γνωσεις μου απο το πανεπιστημιο πανω στην Επιστημη Υλικων.
Μπορει να ειμαι και τελειως λαθος.

Αποσυνδεδεμένος teddy

Απ: The Dripper
« Απάντηση #576 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 04:09 »
Αλλά και πάλι λόγω της πολύ μικρής αντίστασης, δεν αναπτύσσει θερμοκρασία λόγω του ρεύματος, οπότε δεν αλλάζει σχεδόν καθόλου η αντίστασή του, πέραν μιας πολύ μικρής περιοχής που θερμαίνεται λόγω του σύρματος με την αντίσταση. Επίσης δεν υπάρχει περιοχή που να μείνει θερμή/πυρωμένη καθώς είναι και πολύ καλός αγωγός της θερμότητας.
Για να αλλάξει τελείως η αγωγιμότητά του μετά απο πύρωση πχ με φωτιά (που για άλλα μέταλλα όντως μπορεί να επηρεάσει καθώς αλλάζουν τα χαρακτηριστικά του) δεν το κόβω πιθανό στο non. Απο οτι έχω καταλάβει, στα non σύρματα του η.τ χρησιμοποιούνται κράματα ασημιού που είναι το μέταλλο με την καλύτερη ηλεκτρική (και θερμική επίσης) αγωγιμότητα ή άλλα μέταλλα με παρόμοιες ιδιότητες, χαμηλή αντίσταση, μεγάλη θερμική αγωγιμότητα. Οπότε οτι και να γίνει, δεν θα υπάρχει αισθητή διαφορά. Ή καλύτερα διατυπωμένο, δεν θα υπάρχει μετρήσιμη ή αισθητή διαφορά στο non πριν υπάρξει δραματική διαφορά στο σύρμα με αντίσταση.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 03, 2014, 04:24 από teddy »

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #577 στις: Φεβρουαρίου 03, 2014, 04:55 »
Προφανως αυτη η αυξηση της αντιστασης απο την αυξηση της θερμοκρασιας δεν ειναι αντιληπτη, αλλα ουτε και μονιμη.

Ο θερμικος συντελεστης αντιστασης που ανεφερα παραπανω του αργυρου (ασημι), που χρησιμοποιηται συνηθως σε non συρματα, ειναι 0.0038.
Αυτο σημαινει οτι πρεπει να αυξησουμε την θερμοκρασια του μεταλλου κατα περιπου 300 βαθμους κελσιου ωστε να διπλασιασουμε την αντισταση του,
η οποια αρχικα ηταν της ταξης του 0,00..κατι, αρα ειναι μια μεταβολη μη αντιληπτη.

Και παλι ειναι προφανες, οπως ειπε κι ο camber παραπανω, οτι αυτες οι αλλαγες στην αντισταση γινονται μονο την ωρα της θερμανσης του μεταλλου.
Οταν το μεταλλο επανερθει στη φυσιολογικη του θερμοκρασια δεν υπαρχουν πια.
Για να γινουν μονιμες πρεπει να αλλαξει η δομη του μεταλλου, πραγμα αδυνατο στις θερμοκρασιες που "παιζουμε" εμεις μεσα στον ατμοποιητη μας.

Αποσυνδεδεμένος fcandreas

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #578 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 01:26 »
Υπάρχει κανένα βίντεο για το πως να τον στήσω με βαμβάκι? Σήμερα βρήκα επιτέλους οργανικό βαμβάκι και θέλω να αρχισω τις δοκιμές ;D

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #579 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 02:06 »
Με πάσα επιφύλαξη τα παρακάτω, διότι δεν είμαι πολύ έμπειρος αλλά …


Από μερικά πειράματα με το Δριπερ micro coiled + βαμβακωμένο που έκανα, δίνει μικρότερη διάρκεια ατμίσματος από το φυτίλι, διότι αρχίζει να καίγεται σε νωρίτερο χρόνο από ότι όταν καεί το υγρό πάνω σε φυτίλι, το οποίο φυτίλι δεν καίγεται κάθε φορά και από λίγο όπως το βαμβάκι + το βαμβάκι αρχίζει να δίνει καμένο νωρίτερα ..


Ωστόσο, τα αποτελέσματα του βαμβακιού είναι και εδώ τα γνωστά, οπότε ίσως αξίζει ο πειραματισμός.
 
Προσωπικά ξαναγύρισα σε φυτίλι λόγω της παραπάνω χρονικής διάρκειας του, αλλά κρατάω πισινή λόγω έλλειψης εμπειρίας στον ατμό, + δεν έκανα και πολλές δοκιμές για να είμαι απόλυτα σίγουρος.


Καλή επιτυχία!  :thumpup: :thumpup: 










ΥΓ: Αν λέω κατι ανακριβές διορθώστε με παρακαλώ !!!

Αποσυνδεδεμένος liogas

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #580 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:02 »
Καλησπέρα, διαβάζω καιρο για τον the dripper και επειδή είμαι κάτοχος της ΣΟΦΙΑΣ εδω και καποιους μήνες και αρκετά ευχαριστημένος ήθελα να ρωτησω κάποιον που έχει δοκιμάσει και τα δυο και τον The Dripper και την ΣΟΦΙΑ αξίζει να δώσω λεφτά να αγορασω και τον dripper ή η αισθηση ατμισματος δεν έχει μεγάλη διαφορά με την ΣΟΦΙΑ μιας και οι δυό μου φαίνονται οτι λειτουργούν πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2014, 16:42 από liogas »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #581 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:32 »
Εχει διαφορές.
Καταρχάς ειναι dripping ατμοποιητής με οτι συνεπάγεται αυτο.
Ο dripper ατμίζει σαν το κίλλερ λίγο πιο χαλαρά θα έλεγα.
Απο κει και πέρα παίζει ρολο και η καμπάνα που θα αγοράσεις.
Τεράστιες διαφορές δεν θα δεις όμως πχ οπως θα έβλεπες με έναν genesis ή με εναν trident διπλα στη Σοφία.
Αξιζει πάντως σαν ατμοποιητής.
Υ.Γ. Δεν καπνίζεις αλλα ατμίζεις.

Αποσυνδεδεμένος Nikosgor

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #582 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:41 »
Θα δεις μεγαααααλη διαφορα στην γευση και στο χτυπημα υπερ του dripper..

Στάλθηκε από το GT-N7100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος spkok

  • **
  • 448
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #583 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:45 »
Έχω και τους δύο, δεν μπορείς να τους συγκρίνεις. Ειναι σαν να συγκρίνεις φόρμουλα -1 με ένα τζιπ για εκτός δρόμου 4Χ4. Άλλη η χρήση του ενός άλλη του άλλου, ακόμα και οι γεύσεις είναι διαφορετικές ακόμα και για το ίδιο υγρό. Ο ένας είναι αποκλειστικά για dripping και ο άλλος τανκάτος. Αν σου αρέσει η λογική του dripping ο dripper είναι καλύτερος, αν όχι τότε  η Σοφία. Εγώ έχω all day την Σοφία και τον dripper όταν θέλω να αλάξω γεύση. Πάντως στον dripper, ιδιαίτερα όταν η αντίσταση είναι καινούργια η αίσθηση είναι ανεπανάληπτη, αλλά δεν θα μπορούσα να τον έχω για βασικό ατμοποιητή.

Αποσυνδεδεμένος silmaril

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασανίζομαι....
Απ: The Dripper
« Απάντηση #584 στις: Φεβρουαρίου 14, 2014, 13:50 »
δε θα το μετανιωσεις για τον dripper.νομιζω οτι σε ντουμανι και γευση ειναι καλυτερος απο ΣΟΦΙΑ με ιδια σεταρισματα παντα.
μπορει να μην ειναι ευχρηστος απο την αποψη οτι δε μπορεις να ατμιζεις παντα και παντου μαζι του.
επισης νομιζω ειναι οτι καλυτερο για να δοκιμαζεις υγρα και αρωματα γιατι δεν εχεις να καθαριζεις ατμοποιητες και αντιστασεις ολη την ωρα οποτε θα σου μεινει οπως και να χει και δε θα παει στο συρταρι

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355553 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10699 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191609 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 854 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 713 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589410 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797482 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313135 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6903 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13480 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711