vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

61 επισκέπτες, 5 χρήστες
krmhlds, manoslykos, camber, Gabriel74, white varadero

Twitter

The Dripper

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1185 στις: Φεβρουαρίου 14, 2016, 01:00 »
ευκολα παιζει σε stealth mode ο dripper με μικρη μπαταρια.

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1186 στις: Φεβρουαρίου 15, 2016, 14:32 »
Και ιδού το αποτέλεσμα, stealth mode: ON!

Αποσυνδεδεμένος bendersteed

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1187 στις: Φεβρουαρίου 20, 2016, 03:52 »
Έχει στήσει κανένας με ribbon τον dripper;
Συγγεκριμένα σκέφτομαι αν αξίζουν αυτά http://www.vapeland.gr/kanthal-wires/Ready-flat-wire, μιας και δεν έχω τσαφ.
Θα δώσει το κάτι παραπάνω το ribbon;

Επίσης μπορούμε να ενώσουμε nr σύρμα με ribbon χωρίς τσαφ, με στρίψιμο;

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1188 στις: Φεβρουαρίου 24, 2016, 16:13 »
Έχοντας κατασκευάσει μια δικιά μου ηλεκτροπόντα και μετά από πολλές δοκιμές, τον στήνω μόνο με Ribbon.
Η κύρια διαφορά, σε σύγκριση με στρογγυλό σύρμα, είναι το πλουσιότερο ντουμάνι.
Οι αντιστάσεις της Vapeland οι οποίες προαναφέρθηκαν, είναι άριστες αλλά είναι πολύ μεγάλες σε μήκος. Είναι ιδανικές μόνο για το κλασσικό στήσιμο του Dripper με διπλό Silica.
Δε θα πρότεινα, σε καμία περίπτωση, τη χρήση nr-r-nr χωρίς κόλληση.

Προτεινόμενο στήσιμο προσωπικού μου γούστου με βαμβάκι (απαιτεί ηλεκτροπόντα):
Kanthal A1 Ribbon 0,4mm, 3cm σύρματος res = 1,2ohm.
Κολλάμε τα No res.
Σε διάμετρο 2mm, κάνω 4 σπείρες + μια επιπλέον σπείρα no res εκατέρωθεν της αντίστασης.
Παραθέτω ενδεικτική φωτογραφία στησίματος σε Sofia. (προφανώς το βαμβάκι θα έχει διαφορετική μορφή στον Dripper)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2016, 16:29 από mpikou »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1189 στις: Μαρτίου 28, 2016, 21:31 »
Για να μειωθεί στο ελάχιστο δυνατό αυτή η ριμάδα σταγόνα στον πόλο του μόντ δοκιμάστε το εξής: Το βαμβάκι να κατεβαίνει μέχρι τον πάτο ίσα ίσα, και χωρίς την θηλιά που προτείνει ο Leo.
Γέμισμα έως 9 σταγόνες και απολαύστε.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1190 στις: Μαρτίου 28, 2016, 21:58 »
Εγώ πάλι μετά από πολύ παρέα με 3 Χ the dripper έχω καταλήξει ότι η σταγόνα στον πόλο οφείλεται καθαρά στην υγροποίηση μέσα στην σωλήνα του πόλου που περνάει ο αέρας και δεν νομίζω ότι είναι κάτι που μπορείς να το αποφύγεις τελείως.
Αν έχεις πάνω από ελάχιστη σταγονίτσα, υγρασία θα την έλεγα πιο σωστά, μάλλον θέλεις νέο μονωτικό, νέο πόλο ή και τα δύο.
Με τη θηλειά στο κάτω μέρος κρατάς το υγρό γιατί το απορροφάει το βαμβάκι και δεν περιμένεις από το μονωτικό να κάνει όλη τη δουλειά.
Πολύ σημασία έχει και η πρώτη τοποθέτηση του μονωτικού στον πόλο, να περάσει και να σφηνώσει ομοιόμορφα περιμετρικά.
Ομοίως και στη sofia που είναι της ίδιας φιλοσοφίας με τον αέρα από τον πόλο και δεν στήνεται με θηλειά, έχεις πάλι μια υγροποίηση στον 510 οπότε το πιο πιθανό συμπέρασμα είναι ότι το "πρόβλημα" είναι εγγενές στην φιλοσοφία των συγκεκριμένων ατμοποιητών.
Επίσης οι 9 σταγόνες μου φαίνονται πολλές χωρίς θηλειά,

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2016, 22:08 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1191 στις: Μαρτίου 28, 2016, 22:08 »
Επειδή ξέρω ότι τον γουστάρεις ;) θα σε παρακαλούσα να δοκιμάσεις αυτό που γράφω παραπάνω σε επόμενο στήσιμο που θα του κάνεις και ενημέρωσε με για την σταγόνα. Πίστεψέ με είδα μεγάλη διαφορά. Κατέβασε το βαμβάκι ίσα ίσα μέχρι τον πάτο, όχι περισσότερο, τραβάει όλο το υγρό χωρίς την ανάγκη θηλιάς και η σταγόνα μειώνετε στο ελάχιστο.

Μιλάω πάντα για καινούριο μονωτικό.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1192 στις: Μαρτίου 28, 2016, 22:10 »
Το είχα δοκιμάσει πολύ παλιά, θα το ξαναδοκιμάσω αφού το προτείνεις γιατί όταν τον έστηνα χωρίς θηλειά ήμουν πολύ φρέσκος και άπειρος στο άτμισμα και παίζει να μην έστηνα και πολύ σωστά. Επίσης και τώρα αλλά και ποτέ δεν θεωρώ ότι τα ξέρω όλα :)
Απ ότι καταλαβαίνω, το πάς ευθεία κάτω ίσα ίσα μέχρι τον πάτο της βάσης?

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Πάω να στήσω τον δεύτερο που έχω, με μπρίζωσες με την καλή έννοια :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 28, 2016, 22:48 από thenetpoet »

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1193 στις: Μαρτίου 28, 2016, 22:19 »
Ναι, το πάς ευθεία κάτω ίσα ίσα μέχρι τον πάτο της βάσης.
Μην τον παρά γεμίσεις, βάζω 9 σταγόνες απο κλασικό πλαστικό μπουκαλάκι με μύτη.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Περιμένω νέα :)) :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1194 στις: Μαρτίου 28, 2016, 22:31 »
Θα σου πω σε 1-2 μέρες .

Αποσυνδεδεμένος mpikou

  • *
  • 93
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1195 στις: Μαρτίου 29, 2016, 00:11 »
Θα συμφωνήσω με thenetpoet.
Είναι απολύτως λογικό, κάποια στιγμή, να υγροποιηθούν υδρατμοί οι οποίοι συσσωρεύονται.

Η θεωρία του dikos θα είχε απόλυτη λογική αν υποθέταμε πως το βαμβάκι εξαναγκάζει μακροπρόθεσμα την εισαγωγή υγρού στις δύο τρύπες του κεραμικού.
Τρανή απόδειξη είναι η Σοφία η οποία είναι μονίμως και σκοπίμως πλημμυρισμένη κάτω από το κεραμικό.

Προτείνω τις εξής λύσεις:
1. Ατμίζουμε μέχρι και το τελευταίο απομεινάρι ατμού. Ρουφάμε ακόμα και όταν αφήσουμε το κουμπί ώστε να αφαιρέσουμε όλο τον ατμό.
2. Στάζουμε όσο χρειάζεται.

Κυριολεκτικά δεν είχα ποτέ μου σταγόνα, παρά μόνο ελάχιστη υγροποίηση ατμού. Ακόμα και μετά από μια ολόκληρη μέρα ατμίσματος, ποτέ δε συμπληρώθηκε ολόκληρη σταγόνα.

Αποσυνδεδεμένος dikos

  • ***
  • 690
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν έχω χόμπι το Η.Τ.
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1196 στις: Μαρτίου 29, 2016, 11:07 »
Δέν είναι θεωρία, είναι πράξη. :)
Η θηλιά είχε σαν αποτέλεσμα να εισέρχεται υγρό από τις τρύπες του κεραμικού. Σε καμιά περίπτωση δεν λέω ότι θα  εξαλειφθεί το φαινόμενο των υδρατμών, απλός θα μειωθεί κατά πολύ.
Στην περίπτωση της Σοφίας δυστυχώς τα πράγματα παραμένουν ίδια, στον The Dripper όμως είδα διαφορά.
Νομίζω ότι θα πρέπει να το δοκιμάσετε στην πράξη και όχι θεωρητικά.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1197 στις: Μαρτίου 29, 2016, 11:38 »
Μεγάλο πρόβλημα με τους υδρατμούς δεν είχα ποτέ, πέραν αυτής της μικρής σταγόνας και μετά από ώρα ατμίσματος. Να δώσω όμως μια άλλη διάσταση στον τρόπο που περιγράφει ο dikos. Σε εμένα, το έκανα πρώτη φορά όταν άρχισα να κόβω σύριζα και το βαμβάκι στην σοφία, το λιγότερο βαμβάκι έως την βάση του Dripper, έδωσε λίγο καλύτερη και πιο καθαρή γεύση. Σημειωτέον, το μονωτικό πρέπει να λειτουργεί άψογα και θέλει λιγότερη ποσότητα υγρού και ελαφρώς συχνότερη αναπλήρωση.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1198 στις: Μαρτίου 29, 2016, 14:20 »
Δεν απορρίπτω τίποτα από τα προτεινόμενα, ήδη τα δοκιμάζω και θα δείξει στην πορεία.
Χρήστο, και εγώ δεν περιμένω μεγάλη διαφορά στην υγρασία απλά και μόνο γιατί έχω ελάχιστη στον πόλο.
Δεν ξέρω αν έχει να κάνει και το γεγονός ότι κάνω μόνο πνευμονικές, ακόμα και με τον the dripper, οπότε "τραβάω" γερά και δεν αφήνω υγρό τριγύρω :) Επίσης συνεχίζω τη τζούρα για 1-2'' αφού αφήσω το κουμπί.
Σε κάθε γέμισμα, ριχνω 4 σταγόνες από την μία πλευρά και 4 από την άλλη.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: The Dripper
« Απάντηση #1199 στις: Μαρτίου 29, 2016, 14:37 »
Γενικά πιστεύω ότι η μεγάλη ποσότητα σε βαμβάκι μειώνει την γεύση, ειδικά στις τζούρες που παίρνεις όταν αρχίσει να στεγνώνει . Και στον απολο για παράδειγμα προτιμάω να το κόβω λίγο μετά τα ανοίγματα της φωλιάς να ακουμπά στο ντεκ και περιμετρικά να αφήνω το υγρό ελεύθερο. Τώρα αν αυτό στον dripper, όπως λέει και ο dikos βοηθά και στην ελαχιστοποιηση της υγρασίας, τότε συνδυάζεται το τερπνό μετά του ωφελίμου...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1878 247990 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:28
από ThioVag
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 181194 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 18:12
από tony1976
VOOPOO ARGUS P2 [AIO (Όλα σε ένα)] 2 251 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 14:59
από tony1976
GEEK VAPE AEGIS LEGEND III MOD [Ηλεκτρονικά mods] 1 228 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 29, 2024, 09:22
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572869 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 2185 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8326 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1123000 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 833 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 534 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 327644 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8981 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis