vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

331 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, ThioVag, camber, bloodlessz

Joyetech eVic

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #735 στις: Μαρτίου 01, 2013, 03:03 »
Μεσω update δεν θα αλλάξει τίποτα δεν νομίζω εταιρία με όνομα joyetech να έκανε τέτοιο λάθος (firmware) και πόσο μάλλον τραγικό λάθος των 15watt. Γενικά με προβληματίζει πλέον το όνομα joyetech.
Εντάξει το modάκι είναι για όσους ειναι και το προβάρι το ιδιο. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
Θα ήθελα να δω στο μέλλον ενα evic v 2 με σωστά ρεύματα και λιγο ποιοτικότερη κεφαλή.
Ειναι το ομορφότερο mod με ss σώμα by leo αυτό ειναι το μόνο σίγουρο.



http://www.youtube.com/watch?v=-T2f-A-do5k&feature=player_embedded
Απο το 29ο λεπτό και μετά περί evic  :hmmm:   Μακάρι να δούμε παραπάνω voltάκια..  αν και αν γινει το o/c τότε θα μιλάμε και μείωση ζωής και υψηλές θερμοκρασίες... To καλό ειναι οτι ίσως το κάνουν και mp3 player :P

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2013, 05:17 από Vamire »

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #736 στις: Μαρτίου 01, 2013, 11:18 »
Εχοντας δεί την πλακέτα του evic, έχω να πώ ότι δεν είναι δυνατό με αυτούς τους πυκνωτές και πηνία να κάνει πραγματικό stepUp στα 15W/3Α.... ακόμα και αν χρησιμοποιήσει υπέρ υψηλές συχνότητες πάνω από 2MHz για το κυκλωμα stepUp δεν βγαίνουν τα μαθηματικά. Απλά εβαλαν υλικά που τους έπερνε λόγω μεγέθους/κόστους, θεωρητικά το έφιαξαν, αλλά μόλις μπεί φορτίο πάνω από 3Α η πτώση τάσης και το Ripple τους αφαιρεί περίπου 20-25%. Αυτά δεν διορθώνονται με λογισμικό, η επιλογή των υλικών του step up θέτει τα όρια....
 
(αν και είμαι της άποψης ότι η λογική stepUp δεν είναι η σωστή κατεύθυνση λόγω του μικρού συντελεστή ισχύος και των τεχνικών δυσκολιών των κυκλωμάτων αυτών, αντίθετα τα step Down με δύο μπαταρίες δίνουν θαυμάσια σωστή ισχύ και με πολύ υψηλούς συντελεστές ισχύος. Το πρόβλημα των μπαταριών σε σειρά θα μπορούσε να λυθεί εφόσον με κάποια διάταξη γινόταν μέτρηση και επιτήρηση τάσης και των δύο μπαταριών ανεξάρτητα)

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #737 στις: Μαρτίου 01, 2013, 12:50 »
Καλησπέρα Slammer. . .
Σου είναι μήπως εύκολο να μου αιτιολογήσεις τα παραπάνω για να καταλάβω και γώ,τι είδες ακριβώς στο τυπομένο, πως κατάλαβες τις δυνατότητες του. . . Σου κάνω εξέταση τώρα το ξέρω , αλλά δεν βγάζω άκρη. . . Στείλε μου πμ αν δεν θες να πήξεις στη πληροφορία το thread

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #738 στις: Μαρτίου 01, 2013, 13:36 »
Δεν θα μπώ σε λεπτομέριες όμως θα προσπαθήσω να είμαι σαφής....Ενας step Up regulator υλοποιείται σε κάποιο ολοκληρωμένο κύκλωμα ειδικό για τον σκοπό αυτό. Ουσιαστικά πρόκειται για κάποιο κύκλωμα που παράγει παλμούς με κάποια συχνότητα και με κάποια διάταξη ας πούμε ότι "τρομπάρει" τάση πάνω σε έναν πυκνωτή. Στον πυκνωτή αυτόν υπάρχει πάντα μια δίοδος που δεν επιτρέπει τον πυκνωτή να ξεφορτώσει και ένα πηνίο που λειτουργεί ως φίλτρο. Στην πραγματικότητα η υπερυψωμένη τάση που παράγεται είναι πάντα παλμική αλλά εξομαλείνεται από τον συνδυασμό πυκνωτή/πηνίου με αποτέλεσμα η τελική τάση να προσεγγίζει μια σταθερή τιμή. Το πακέτο έρχεται να συμπληρώσει ένα κυκλωματάκι ανάδρασης που "διαβάζει" την τάση εξόδου και αλλάζει ανάλογα τους παλμούς (τους φαρδενει ή τους στενεύει)  ωστε να επιτευχθεί η τάση που θέλουμε. Όλο αυτό το κόλπο το υλοποιεί όπως είπα ένα ειδικό ολοκληρωμένο κύκλωμα (regulator) που μπορεί να παράγει παλμούς και να τους ελέγχει πάρα πολύ γρήγορα. Οι τελευταίοι regulators χρησιμοποιούν ταχύτητες παλμών της τάξεως των MHz. Θεωρητικώς το ίδιο θα μπορούσε να επιτευχθεί προγραμματιστικά με μικροελεγκτές (για όσους γνωρίζουν) αλλά η ταχύτητα δημιουργίας και ελέγχου παλμών εκεί θα είναι σαφώς μικρότερη από τα εξειδικευμένα τσιπ.
Ανάλογα με τη ταση εισόδου-εξόδου, το ρεύμα εξόδου και την απαίτηση για σταθερότητα της τάσης εξόδου (=κυμάτωση ή ripple) ο κάθε κατασκευαστής δίνει κάποια μεθοδολογία υπολογισμού των κρίσιμων υλικών που βασικά είναι ο πυκνωτής εξόδου, το πηνίο και η δίοδος.
Τόσο το μέγεθος του πυκνωτή όσο και του πηνίου βασικά επιρρεάζονται από το ρεύμα εξόδου και από την απαίτηση για σταθερότητα (=ripple). Όσο πιο μεγάλο το ρεύμα και πιο μικρή η απαίτηση για κυμμάτωση (=πιο σταθερή τάση) τόσο μεγαλώνουν ο πυκνωτής και το πηνίο.
Στα ηλεκτρονικά κυκλωματα ένα ripple της τάξης του 5% είναι αποδεκτό, φαντάζομαι ότι στο ητ μπορούμε να είμαστε πιο χαλαροί και να ρίξουμε την απαίτηση αυτή ίσως και στο 10% ή ακόμα και 20% (ουσιαστικά δεχόμαστε κυμάτωση στην έξοδο 20% υπό πλήρες φορτίο ).
Με βάση λοιπόν αυτά και για δεδομένο ρεύμα εξόδου 3Α χρειαζόμαστε έναν πηνίo αντοχής >3Α. Η τιμή της επαγωγής του πηνίου όπως υπολογίζεται από τη μέθοδο του κατασκευαστή δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει κάτω από τα 150 uH, με οποιοδήποτε τσιπάκι και με βάση τις απαιτήσεις μας. Το πιο μικρό πηνίο που μπορεί να βρεί κανείς σε αυτή τη τιμή έχει μέγεθος 16x16x10 χιλιοστά!!! Αντίστοιχα ο πυκνωτής θα πρέπει να έχει διάμετρο τουλάχιστον 10χιλιοστά και υψος άλλα 10χιλ...
Αυτα τα υλικά δεν υπάρχουν ούτε κατα διάνοια στην πλακέτα του evic....  το δε πηνίο είναι πολύ μικρότερο και από αυτό που έχει το kick ή το dna... από αυτά συμπεραίνω (δεν έχω δεί την τιμή του πηνίου που έχει το evic) ότι τελικά σε πλήρες φορτίο μπορεί και να έχει μια κυμμάτωση πάνω από 50% (αρκεί να αποδειχθεί με παλμογράφο) που οδηγεί σε μέση τάση εξόδου κάτω από 25% της ονομαστικής....

ΥΓ: Το vamo πιστέυω ότι ακολουθεί μια άλλη τεχνική... και χρησιμοποιεί πιο μικρά αλλα πιο πολλά υλικά. Από τις φωτό που έχω δεί, πρέπει να έχει ένα stepUp αρχικά που ανεβάζει τη τάση ψηλά, πιο πάνω από το άθροισμα δυο μπαταριών (ωστε να δουλεύει και με μια και με δύο) και μάλιστα χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις για τη κυμμάτωση και στη συνέχεια έχει μια δεύτερη βαθμίδα step Down που παράγει την τελική τάση και εξομαλύνει την κυμάτωση της πρώτης βαθμίδας (στα step Down έχουμε πιο μικρά υλικα). Εξυπνο... αλλά έχει διπλή απώλεια και αυτό ίσως εξηγεί γιατί την 18350 την αδειάζει για πλάκα ενω το evic οχι. 
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 01, 2013, 15:30 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #739 στις: Μαρτίου 01, 2013, 14:50 »
Υπάρχουν αρκετά video πάντως (αν ενθυμούμαι καλά έχει και ο Busardo ένα με μετρήσεις) που φαίνεται πως αποδίδει σε διαφορετικές αντιστάσεις. Τα είχα δει πριν προχωρήσω στην αγορά του αλλά πιστεύω πως προσπαθούμε να το χρησιμοποιήσουμε για κάτι διαφορετικό από αυτό που κατασκευάστηκε. Σίγουρα πάντως δεν φτιάχτηκε για όσους ψάχνουν ωμή δύναμη. Υπάρχουν πολλά modakia εκεί έξω που κάνουν αυτή τη δουλειά και καλύτερα και πιο οικονομικά. Σίγουρα δεν φτιάχτηκε να δρέψει δάφνες ποιοτικής κατασκευής. Θεωρώ ότι το μεγάλο του ατού (μοναδικό από όσο γνωρίζω ακόμα) είναι ότι είναι ένα gadgetaki που τρέχει firmware με μια πολύ καλή οθόνη που μπορεί να σηκώσει τη μεγάλη πλειοψηφία των αντιστάσεων που θα δει επάνω του.
Είμαι ήδη ενάμισι μήνα μαζί του και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος συν του ότι έχω και την αγωνία της αναμονής τι θα έχει το επόμενο του update. Κάθε φορά που αλλάζει νοιώθω σαν να έχω μια καινούργια συσκευή (δωρεάν!!)  που σίγουρα δεν είναι η προσωποποίηση της δύναμης αλλά με καλύπτει 99% ατμιστικά

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #740 στις: Μαρτίου 01, 2013, 14:57 »
Το firmware του evic ειναι σαν τα καθρεφτάκια και στολίδια που εδιναν οι λευκοι στους ιθαγενείς  ;D

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #741 στις: Μαρτίου 01, 2013, 15:10 »
Μπορεί να είναι έτσι σίγουρα για κάποιους και να μην έχει καμία χρησιμότητα το να μπορεί να δει την ημερομηνία ή την ώρα στην οθόνη του ή τα Volt, Watt ή Ω που ατμίζει ή τα δευτερόλεπτα που κρατάει η τζούρα του ή ίσως να έχει πλήρη έλεγχο στο modaki του και να μπορεί να αλλάζει το power με βάση το δευτερόλεπτο ατμισης και να το αυξομειώνει στη διάρκεια της τζούρας του ή να το λειτουργεί στο manual ή auto mode ή ακόμα να μην τον ενδιαφέρουν τα reports που έχει το software αυτό που είπα πάντως είναι ότι αυτή η δυνατότητα (δλδ να τρέχει firmware και όχι αυτό το firmware) επιτρέπει να κάνεις παπάδες σε όποιες αναβαθμίσεις του.
 Άσε που αν το πιάσουν τα παληκάρια σίγουρα θα ξεζουμίσουν και τα όποια περιθώρια δύναμης έχει. Το γεγονός αυτό και μόνο ότι μπορείς να αλλάξεις ουσιαστικα τα όποια καλούδια της συσκευής (έστω και αν καποιος μπορεί να τα θεωρεί χάντρες) είναι μεγάλη εξέλιξη για τα mods εν γένει

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #742 στις: Μαρτίου 01, 2013, 15:39 »
Δηλώνω και εγω ευχαριστημένος με το eVic μετά από 2 μηνες χρήσης... αν και έχω και Vamo, με βρίσκω περισσότερο χρόνο με το eVic. Ισως γιατί φιάχνω μικρές αντιστάσεις που δουλεύουν καλά σε Ego και νιώθω το evic πιο ομαλό λειτουργικά. Συνήθως το vamo το βάζω στα 3.5V ενω το evic στα 4.2V και πάλι η αίσθηση με το vamo είναι ότι είναι πιο δυνατό. Ειδικά με 18350 το evic είναι μια χαρα... και πιστεύω γενικότερα θα ικανοποιήσει την πλειοψηφία των ατμιστών.
Αν κάτι δεν μου αρέσει στο evic είναι η πολύ υψηλή τιμή του... τα περίπου 50-60 ευρω που ζητάει για τη κεφαλή, τα βρίσκω πολλά...  εντάξει είναι gadget αλλά θεωρώ τα 30-35 ευρώ ένα λογικό όριο.


Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #743 στις: Μαρτίου 01, 2013, 15:44 »
Δεν ξέρω για την κεφαλή αλλά ελληνικό μαγαζί τον έχει 70 ολόκληρο με όλα τα παρελκόμενα (μπαταρία, σώμα, φορτιστή καλώδιο κουτάκια εγγυήσεις κλπ) και νομίζω ότι είναι πολύ καλή τιμή

Αποσυνδεδεμένος fotakos

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
    • www.publiceye.gr
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #744 στις: Μαρτίου 01, 2013, 16:12 »
Θα ηθελα να πω και τη γνωμη μου για το συγκεκριμένο ,για οσους απο εμάς δεν θελουν να "ψήνουν" τα υγρα τους και παιζουν μεταξύ 1.8-2.2 πειπου παιζει εξαιρετικά.
Επισης η εμφάνιση ειναι για τα γούστα μου απο τις πιο ομορφες σε μόντ σε συνδιασμο με bob.

Τα μειον που εγω βρησκω είναι:
1.τιμη λιγο τσιμπημένη(θεωρω για την κεφαλη μονό τα 35 € με ΦΠΑ καλη τιμή ,λογο ποιοτητας κατασκευής)
2.προβλημα με τον πόλο βραχυκυκλώνει μετα απο χρήση ειδικα εαν σφιγκουμαι πολυ τον ατμοποίητη (εγω προσωπικά τον εχω αλλάξει)
3.η κατασκευη ειναι φτηνη εαν και δεν δειχνει εξωτερικά(μιλαω για την κεφαλή)
4.η οθόνη  σε ηλιολουστη ήμερα ειναι σαν να μην υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος sothoms

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #745 στις: Μαρτίου 02, 2013, 00:07 »
:)  μόλις άνοιξα ενα evic ...... ανοίγει απο πάνω πολύ πιο εύκολα απο μια ego .. :o .. γιαυτό προσοχή παιδιά μην σας μείνει στο χέρι  :(

το τσέκαρα και λιγο στα ιδια βατ με το dna 20 .....ενα εχω να πω....

οι Κινέζοι μας κοροϊδεύουν   ;D
Πως το ανοιξες;
Εγω το παλευω και δεν ανοιγει με τιποτα

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #746 στις: Μαρτίου 02, 2013, 02:49 »
βαλέ ενα γερο ατμο πανω....κατα προτίμηση με ego σπείρωμα.....πχ sm

και άρχισε να κουνάς πέρα δώθε και προς τα εξω ... κάνοντας μοχλό με τον ατμο  κρατώντας και το πάνω καπάκι μαζι

 εννοείται το αλλο χερι κρατά γερά απο κάτω το σώμα  :)

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #747 στις: Μαρτίου 03, 2013, 16:51 »
γιατι στο evic δεν γινεται να χρησιμοποιηθει ατμοποιητης τυπου genesis (αν εχω καταλαβει καλα)?


@ depOn: επειδη εχει μια μουντζουρα το τζαμακι του evic μου (απο τη μεσα μερια) σκεφτομουν να το ανοιξω και να το καθαρισω, η ερωητηση ειναι αν επανασυναρμολογηται το ιδιο ευκολα οσο περιεγραψες οτι ανοιγει

Αποσυνδεδεμένος osnik

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Live and let live...
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #748 στις: Μαρτίου 03, 2013, 22:25 »
Δεν ισχύει κάτι τέτοιο... :confused1: 
Εγώ μια χαρά παίζω τον LV μου με αντιστάσεις από 1.4 έως και 2.0 απροβλημάτιστα.. ;)

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Joyetech eVic
« Απάντηση #749 στις: Μαρτίου 03, 2013, 23:26 »
μμ οκ τοτε λαθος μου, ευχαριστω για την διευκρυνηση

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342410 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206608 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541721 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31148 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50293 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357891 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193166 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1359 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1360 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592136 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios