vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

87 επισκέπτες, 4 χρήστες
patz, Tem, Jorge, babis1993

Twitter

GG Iatty

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #525 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 21:42 »
το οτι σου μαυρισε στο σημειο του coil οντως δειχνει πολυ ποσοτητα στο σημειο αυτο... ;)
μια και το ανοιξες κανε μια αλλαγη ....
ευκολη ειναι.....
ή αν βαριεσαι αστω μεχρι αυριο....
και κατι ακομα μεχρι να στρωσει λιγο τα βολτ χαλαρα......

γενικα παντως το εχεις πέτυχες αλλα η λεπτομέρεια κανει την διαφορα

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #526 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 21:47 »
Είναι τόσο εύκολη η αλλαγή που δεν θα παιδευτώ να βγάλω ίνες από το εσωτερικό της αντίστασης...
Θα βάλω νέο βαμβάκι. ;)


Αύριο. Αντε γιατί, έχω και τα παιδιά να κοιμήσω!!!  :tongue_smilie: 

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #527 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 22:37 »
Ακομα δεν εχω μπλεξει με βαμβακια και γαζες...παντως στο φυτιλι εχω δει οτι αν τον στησω βραδυ την επομενη μερα παει αεροπορια...μαλλον φουσκωνει το φυτιλι το βραδυ.....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #528 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 02:01 »
Τελικά δεν άντεξα...

Αλλαγή βαμβακιού με πιο λεπτό. Άρπαξα ένα καψούλι!!!! Είχα να αρπάξω καψούλι πάααααρα πολύ καιρό!!! :angry_orange:
Οδήγησα λίγο βαμβάκι με τη βοήθεια βελόνας στο εσωτερικό της αντίστασης, άνοιξα και καμπάνα μια στροφή.

Ο ατμός πράγματι έγινε βελούδινος. Όμως έχω σημαντική υποβάθμιση σε γεύση... :dontknow:

Τέσπα... Το αφήνω να ξεκουραστεί, να κοιμηθώ κι εγώ, να δούμε μέχρι αύριο που θα πρηστεί και το βαμβάκι τι θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #529 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 06:51 »
Οπως βλεπεις οι παραμετροι αλλαζουν πριν ειχες πολυ γευση καθολου ατμο
Τωρα βελουδο ατμο λιγη γευση αυτο δειχνει οτι θελεις λιγο ψαξιμο στην ποσοτητα του βαμβακιου οταν την βρεις θα στειλεις το fiber στο καλο... :yes:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #530 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 08:51 »
Τελικά δεν άντεξα...

Αλλαγή βαμβακιού με πιο λεπτό. Άρπαξα ένα καψούλι!!!! Είχα να αρπάξω καψούλι πάααααρα πολύ καιρό!!! :angry_orange:
Οδήγησα λίγο βαμβάκι με τη βοήθεια βελόνας στο εσωτερικό της αντίστασης, άνοιξα και καμπάνα μια στροφή.

Ο ατμός πράγματι έγινε βελούδινος. Όμως έχω σημαντική υποβάθμιση σε γεύση... :dontknow:

Τέσπα... Το αφήνω να ξεκουραστεί, να κοιμηθώ κι εγώ, να δούμε μέχρι αύριο που θα πρηστεί και το βαμβάκι τι θα γίνει...
ωραια ηταν ομως ε;ενιωσες χτυπημα τουλαχιστον :)) Με προσοχη την πρωινη τζουρα....αυτα θελω να αποφυγω για αυτο μενω ακομα στο φυτιλι,πανω που το εμαθα μην γυρισω στα παλια...αργοτερα θα δοκιμασω

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #531 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 11:31 »
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σχετικά με το στήσιμο με βαμβάκι. :respect:

Ιδιαίτερα τον Μπάμπη! :respect:

Γιάννη, τελικά δεν είναι δύσκολο. Εντάξει, η επαναληψιμότητα βοηθά στο να κατανοήσει κάποιος την ποσότητα του βαμβακιού, αλλά η αλλαγή του είναι ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΗ αν δεν σου κάτσει αρχικά η ποσότητα, που αξίζει να το προσπαθήσεις.

Απλά τραβάς το βαμβάκι από τις δυο πλευρές, αυτό κόβεται και έχεις την αντίσταση έτοιμη για το νέο βαμβάκι. Αν θες κάνεις και ένα dry burn.

Το χθεσινό σετάπ σήμερα που φούσκωσε πλέον το βαμβάκι πάει "σφαίρα".

Πράγματι βελούδινος ατμός.
Ούτε υποψία υποτροφοδοσίας, ειδικά αν φέρεις την καμπάνα εκεί που πρέπει.
Η γεύση είναι ξεκάθαρη και γεμάτη.
Όμως είναι αποστειρωμένη (πράγμα αντικειμενικά θετικότατο!!!), οπότε αφήστε με να ζω στην υποκειμενικότητά μου ότι με το φυτίλι (μονό δυάρι) ο ΙΑΤΤΥ είναι ο Βασιλιάς!! :))
Με το βαμβάκι είναι μεν Βασιλιάς αλλά με τα εσώρουχα της βασίλισσας!!! :tongue_smilie:

Αξίζει πραγματικά, και προτείνω στα φιλαράκια που ξεκινήσαμε μαζί (οι πιο νέοι δηλαδή :tongue_smilie:) αν δεν έχουν δοκιμάσει, να δοκιμάσουν.

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #532 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 12:15 »
Τραβεστι τον εκανες κωνσταντινε :))  Σιγουρα θα το δοκιμασω και εγω καποια στιγμη να δω τι λεει

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #533 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 15:16 »
Γιαννη αστον να λεει μολις πιάσει λιγη βρώμα το βαμβακι θα βρει ο ιαττυ του παλι τον ανδρισμό του.... :yes:

Απ: GG Iatty
« Απάντηση #534 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 16:34 »
Μα το περιέγραψε τέλεια!! :D
 
Αυτό ακριβώς προσπαθώ και εγώ να δώσω να καταλάβουν αυτοί που με ρωτάνε: ότι, ναι, πολύ καλό το βαμβάκι, αλλά όταν έχεις συνηθίσει στη γεύση του φυτιλιού, η αντικειμενική γεύση του βαμβακιού σου φαίνεται... κάπως!
 
Εγώ ξαναγύρισα στο φυτίλι με όλα τα καλά και τα κακά του. Πως το λένε οι Άγγλοι; You can't teach an old dog new tricks;  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #535 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 16:39 »
You can't teach an old dog new tricks!! :))


Και για του λόγου το αληθές, ετοιμάζω στον άλλο ΙΑΤΤΥ σετάπ με μονό δυάρι!!
Θέλω να νοιώσω σταγόνα στον πόλο, διαρροή, μπουρμπουλήθρες και καψούλι!!! :idiot2:


ΙΑΤΤΥ στη θέση σου!!!! :respect: :respect:  Αντρίλα ρεεειιιιι!!!! :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #536 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 17:20 »
 :idiot1: :idiot1: :idiot1:
α ρε βασιλιά , τους έχεις κάψει τα μυαλά
 :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #537 στις: Φεβρουαρίου 27, 2014, 21:23 »
Εδω παει το οσο με πληγωνεις τοσο με πορωνεις :)) ....απλα τραβαμε τα χιλια βασανα με αυτο το πραγμα γιατι οταν τον κανουμε να δουλευει σωστα δεν υπαρχει αλλος

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #538 στις: Μαρτίου 04, 2014, 19:18 »
Πριν από αρκετά φεγγάρια είχα ανεβάσει το παρακάτω πόστ:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14394.msg588617.html#msg588617

Έψαχνα τον τρόπο να τυποποιήσω το σετάπ με μονό δυάρι φυτίλι. Όμως το αποτέλεσμα δεν ήταν καλό μιας και μπόρεσα να το δουλέψω μόνο σε χαμηλά βολτ εξαιτίας των χοτσποτς.
Πλέον μετά από κάποιες διορθώσεις και παίρνοντας γνώσεις από διάφορους παλιότερους χρήστες του ΙΑΤΤΥ με τελευταίο τον BABIS1098, μπορώ να πω οτι το σετάπ με μονό δυάρι φυτίλι βλέπε Pseiras που πρωτοέκανα, είναι τουλάχιστον για εμένα τυποποιημένο.

Αυτό το λέω γιατί μετα από δοκιμές τις τελευταίες μέρες, τις 4 φορές που δοκίμασα να τον στήσω έτσι, μου βγήκε χωρις παρατράγουδα.

Το κυριότερο λάθος, ήταν οτι δεν μπορούσα να βρω το σωστό κυλινδρικό μέσο πάνω στο οποίο θα έστριβα την αντίσταση.
Μιας και ασχολούμαι με μοντελισμό, πριν λίγο καιρό αγόρασα μια συλλογή με μικρά τρυπανάκια. Μετά από δοκιμές κατέληξα οτι το καλύτερο μέγεθος για να στρίψω την αντίσταση είναι το 1,4 χιλιοστά.

Τα βήματα είναι αυτά που περιγράφει ο BABIS1098 στο παρακάτω πόστ:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12961.msg716509.html#msg716509

Ουσιαστικά δεν έκανα κάτι διαφορετικό. Δίνω μόνο το κατάλληλο μέγεθος από τρυπανάκι, το οποίο ήρθε καλούπι στο δικό μου δυάρι φυτίλι. ;)

Αφού λοιπόν κάνουμε αυτά που λέει βήμα βήμα ο Μπάμπης, τότε (και αφού έχουμε κάψει ΚΑΛΑ το φυτίλι) παίρνουμε δυάρι φυτίλι και βρέχουμε την μια άκρη του με λίγη βάση. Ύστερα περνάμε το φυτίλι μέσα απο την αντίσταση στρίβοντας συνέχεια το φυτίλι, έτσι ώστε να ΜΗΝ ανοίγουν οι πλέξεις του, αλλά με τη φορά που το στρίβουμε να σφίγγουν.
Κατεβάζουμε τα φυτίλια στα αυλάκια του πάνω πλαστικού, έχοντας προσέξει το σύρμα ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΑΕΙ στο τοίχωμα του κάθε αυλακιού (αλλιώς μπουρμπουλήθρα!!! :tongue_smilie: ).

Καμπάνα βιδωμένη 1/2 στροφή.
Γέμισμα μέχρι το κάτω μέρος της καμπάνας αρχικα, αλλά αν φουσκώσει το φυτίλι μετά από μερικές ώρες μπορούμε να γεμίσουμε και πιο πάνω.
Λίγα βολτ για αρχή (6-8 ώρες), αν και το καλύτερο θα είναι να αφήσουμε κάποιες ώρες τον ΙΑΤΤΥ στην ησυχία του.

Λόγω του ότι δεν μου αρέσει να παίρνω τη δόξα κανενός, ξαναλέω οτι όλα τα παραπάνω είναι γνώσεις άλλων. Μόνο τη διάσταση από το τρυπανάκι ουσιαστικά λέω. 8)

Όμως... Το 1,4 χιλιοστά δεν είναι εύκολη διάσταση. Γίνεται και με 1,5 χιλιοστά τρυπανάκι που είναι πιο εύκολο να βρεθεί.
Σε 1,5 τρυπανάκι, τυλίγουμε τις σπείρες όπως τα microcoils. Αφού περάσουμε και το φυτίλι τότε ανοίγουμε τις σπείρες με χρήση βελόνας ή άλλου εργαλείου οπότε μειώνεται ουσιαστικά η διάμετρος της αντίστασης.

Προσωπικά, όπως και να έχω στήσει τον ΙΑΤΤΥ, τίποτε δεν μου έδωσε τη γεύση από το μονό δυάρι φυτίλι. Το κακό όμως είναι οτι το μονό δυάρι δίνει και άλλες συγκηνήσεις!!!! :))

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #539 στις: Μαρτίου 04, 2014, 21:27 »
πια δοξα βρεεεεε......  ολοι προσπαθούμε να κανουμε τον ιαττυ μας να αποδώσει τα μέγιστα τίποτε άλλο.....

το σετ απ που προτείνεις είναι ότι το καλύτερο για ιαττυ με fiber φιτίλι  έτσι και αλλιώς για δυάρι φιτίλι έχει φτιαχτεί το εργαλείο...ολα τα αλλα ειναι παραλλαγες για διαφορα γουστα οπως το βαμβακι...... ;)

ο Pseiras ως μεγάλος δάσκαλος ήξερε τι έκανε....  :yes: (αν και δεν τον βλέπω συχνά πλεον στην παρέα  :'(  )
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 04, 2014, 21:41 από BABIS1098 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1863 245936 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 25, 2024, 13:34
από tapantari
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572003 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8006 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 392 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326680 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8590 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297636 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827582 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511623 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios