vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

130 επισκέπτες, 1 χρήστης
Tem

Twitter

GG Iatty

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #510 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 18:30 »
ενα σετ απ  με βαμβακι που ειναι must για  κατοχο ιαττυ

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12961.msg716509.html#msg716509
Μπαμπη ερωτηση ,
Με 0,16 συρμα γυρω στο 1,8 ειναι ΟΚ?
Και επισης ποσο ανοιχτη εχεις τη καμπανα,ποσες στροφες?


Μονό τριάρι με δυάρια σαν κασκόλ.


Άλλος "καμμένος" χρησιμοποιεί το μαμά κεραμικό με το παραπάνω στήσιμο και μου είπε οτι οαρατήρησε καλύτερη γεύση.
Άλλο παληκάρι επίσης βάζει πρώτα το μονό τριάρι στα αυλάκια του, και μετά τα δυάρια.
Όπως βολεύεται ο καθένας...


Edit: Γιάννη όταν λέμε δυάρι μονό, να είναι μονό και στην αντίσταση. ;)
3,5 στροφές ανοιχτή καμπάνα (μαμά ατμοποιητής) ακόμη λίγο δηλαδή και να ξεβιδώνει, και γέμισμα μέχρι ΤΟ ΠΟΛΥ το μέσο της καμπάνας. Ξεκίνημα με χαμηλά βολτ, αφού τον αφήσουμε να ξεκουραστεί (να φουσκώσει το φυτίλι) 7-8 ώρες.
Μπορώ να σου πω οτι το καλύτερό του αυτό το σετάπ το δίνει μετά την δεύτερη μέρα, πράγμα που σημαίνει οτι θέλει υπομονή, για να μην τραγουδάμε τραγούδια του Πουλόπουλου με αγάλματα. :))
Εγω βαζω 3αρι λιγοοοοοοο πιο μεσα οπως εσυ και κοματια απο 3αρι στα 2 λουκια χωρις να κανω το κασκολ.
σκετη απολαυση 3 στροφες η καμπανα γεμισμα μεχρι το καλαμακι και δεν τρεχει σταγονα.....


Παρακαλούμε, όχι συνεχόμενα ποστ. Αν ξεχάσατε να γράψετε κάτι, χρησιμοποιείστε την "Τροποποίηση".
Απ'το συντονισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 24, 2014, 19:17 από Vangos »

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #511 στις: Φεβρουαρίου 24, 2014, 19:25 »
το 1,8 ohm και με 0,16 συρμα ειναι ΟΚ!!!με πιο παχυ συρμα και λιγοτερα ohm θα ειναι πιστευω καλυτερα
π.χ. 0,16ohm με συρμα 1,8μμ ετσι θα εχεις ακομα πιο  καλη γευση......

τωρα η καμπανα συνηθως ετσι που βαζω το βαμβακι την εχω οταν ειναι γεματο κλειστη και μετα οσο κατεβαίνει το υγρο την ανοιγω κανα δυο βολτες.... ;)

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #512 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 18:07 »
Λοιπόν...

Σήμερα από το πρωί είμαι με το σετάπ του BABIS1098...

Η κατασκευή είναι πανεύκολη!! :thumpup:

Το διαφορετικό που έκανα ήταν, να μην αφήσω το τρυπανάκι (2,0 χιλιοστά) να πατήσει στο κάτω μέρος από το λούκι του κεραμικού, αλλα το άφησα πιο ψηλά.
Επίσης δεν τύλιξα non σύρμα, αλλά μόνο το σύρμα με αντίσταση μιας και ήθελα οι σπείρες να έχουν μεγαλύτερη απόσταση μεταξύ τους.
Αυτά όμως είναι δικές μου ιδιοτροπίες! :idiot1:

Αυτό που είναι ίσως το πιο δύσκολο στο συγκεκριμένο σετάπ είναι η ποσότητα του βαμβακιού που θα περάσει μέσα από τα λούκια του πάνω πλαστικού.
Πράγμα που το πέτυχα με τη δεύτερη προσπάθεια, προσθέτοντας λίιιιιγο βαμβάκι, και κλείνοντας μια στροφή την καμπάνα. Αλλά αυτό φαντάζομαι οτι είναι κάτι ανάλογο και των υγρών. ;)

Απο το πρωί λοιπόν όλα πάνε ρολόι!!! :D  Καμμία υποψία καμμένου (πράγμα αναμενόμενο) καμμία διαρροή ή μπουρμπουλήθρα.
Έντονος ατμός, με βάρος.

Γεύση...  :hmmm:

Τελικά μάλλον έχω συνηθίσει πολύ τη γεύση του φυτιλιού!!! 8)  Για να πω την αλήθεια (προσοχή πως θα το εκφράσω), ο ΙΑΤΤΥ με βαμβάκι μου φάνηκε σαν να μην ήταν ο ΙΑΤΤΥ!!!! Ναι... καθαρή γεύση, ΝΑΙ... γεμάτη γεύση, αλλά όχι η γεύση του ΙΑΤΤΥ.
Εξαιρετική γεύση, αλλά αποστειρωμένη. Σαν βραστό κρέας, και όχι σαν τη γεύση κρέατος στα κάρβουνα με το λιμπιστό λιπάκι που χαρακτήριζε τον ΙΑΤΤΥ!!!!!

Ίσως να γίνω τελικά ο μοναδικός που θα παραμείνει στο φυτίλι στον ΙΑΤΤΥ :idiot1: .
Δυάρι μονό και τα μυαλά στα κάγκελα!!!! :))

Δεν είναι όμως μόνο αυτό... Ο ατμός από το βαμβάκι (μετά από τη δοκιμή και σε Kayfun) μου φαίνεται αρκετά ξηρός. (Καλύτερο χτύπημα δηλαδή, αλλά δεν ψάχνω το χτύπημα :yes: )
ΔΕΝ έχει το υγρό βελούδο που είχε στον ΙΑΤΤΥ.

Οπότε στα σίγουρα θα μείνω στο φυτίλι, τουλάχιστον στον ΙΑΤΤΥ!!!

Ενώ ο Kayfun πήγε 2-3 σκαλιά πάνω, ο ΙΑΤΤΥ υποκειμενικά κατέβηκε ένα σκαλί.

Εξάλλου τί καμμένος θα ήμουν αν δεν έπαιζα με το καψούλι? :idiot2:

Όχι, δεν μου αρέσουν τα βαρετά πράγματα...
Και το βαμβάκι με αυτή του την σταθερότητα στην τροφοδοσία είναι βαρετό!!! :laugh1:



Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές και υποκειμενικές απόψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2014, 18:39 από demkoni »

Αποσυνδεδεμένος chapui

  • *
  • 75
  • Φύλο: Άντρας
  • aikido
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #513 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 18:18 »
Ο ΙΑΤΤΥ δεν χρειαζεται βαμβακι  :nope: πρεπει να βγει κατι πολυ καλυτερο για να φτασεις την γευση που εχει με αυτο το φυτηλι :)

Αποσυνδεδεμένος sakis7

  • **
  • 201
  • Φύλο: Άντρας
  • 'Οτι πετά δεν κάνει μέλι!
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #514 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 18:20 »

Γεύση...  :hmmm:

Τελικά μάλλον έχω συνηθίσει πολύ τη γεύση του φυτιλιού!!! 8)  Για να πω την αλήθεια (προσοχή πως θα το εκφράσω), ο ΙΑΤΤΥ με βαμβάκι μου φάνηκε σαν να μην ήταν ο ΙΑΤΤΥ!!!! Ναι... καθαρή γεύση, ΝΑΙ... γεμάτη γεύση, αλλά όχι η γεύση του ΙΑΤΤΥ.
Εξαιρετική γεύση, αλλά αποστειρωμένη. Σαν βραστό κρέας, και όχι σαν τη γεύση κρέατος στα κάρβουνα με το λιμπιστό λιπάκι που χαρακτήριζε τον ΙΑΤΤΥ!!!!!

Ίσως να γίνω τελικά ο μοναδικός που θα παραμείνει στο φυτίλι στον ΙΑΤΤΥ :idiot1: .

Και το βαμβάκι με αυτή του την σταθερότητα στην τροφοδοσία είναι βαρετό!!! :laugh1:



Όλα τα παραπάνω αποτελούν προσωπικές και υποκειμενικές απόψεις.
Συμφωνω οτι με φυτιλι ειναι αλλος ατμοποιητης.Το βαμβακι ειναι καπως, βεβαια αυτα ειναι γουστα. :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #515 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 18:22 »
Ευχαριστώ καλοί μου άνθρωποι!!! :respect:


Νόμιζα οτι θα ήμουν ο μοναδικός που θα το έλεγε αυτο!!!


Να είσαστε καλά!! :respect: 
Με βοηθάτε να μην αρχίσω τα ψυχοφάρμακα!!! :laugh1:


...........


Κατέβασα τα βολτ, η γεύση γλύκανε, αλλά πάλι ΔΕΝ...

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #516 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 18:24 »

 :hmmm: μαλλον χρειάζεσαι μηχανικό
 :))

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #517 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 19:02 »
...θα έλεγα ότι αυτό που περιγράφει ο φίλος demconi, δεν ισχύει για όλων των ειδών τα υγρά.

Επίσης, προσωπικά χρησιμοποιώ βαμβάκι μόνο σε microcoil σεταρίσματα.

Τα κανονικά, με κλασσικό σίλικα γιατί το βαμβακερό μου έδωσε την εντύπωση ότι "κουράζεται" και θέλει αντικατάσταση πιο γρήγορα. (και σε άλλον επισκευάσιμο το ίδιο, αλλά στον iAtty ήταν πιο έντονο το φαινόμενο.)

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #518 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 19:05 »
Εγω παλι θα ελεγα πειραματιστειτε με την ποσοτητα του βαμβακιου ειτε σε κανονικη ειτε σε mc. Προσωπικα δεν το αλλαζω και ειδικα στον iatty που επιτελους ''εκοψε'' τα ''χαζα''του  :))

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #519 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 20:46 »
demkoni ΜΠΡΑΒΟ για την προσπαθεια!!! :thumpup:

άστο να δουλεψει ενα βραδι και αυριο δες ισως να αλλαξεις γνωση.... ;D
τι βαμβακι εβαλες οργανικο ή απλο?
και αυτο παιζει το ρολο του.....οπως και η ποσοτητα για την υφη βελούδου εγω με το σετ απ αυτο εχω πιο βελουδο απο το βελουδο... ;D
ακομα η ξηροτητα του ατμο δειχνει οτι εβαλες πολυ βαμβακι τελικα.....

γενικα ο ιαττυ θελει το χρονο του και αρκετες προσπαθειες μεχρι να πετυχεις ενα συγκεκριμενο σετ απ καλα....
αλλα στο τελος σε ανταμείβει παντα... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #520 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 20:51 »
Ώπα!!! Αφου είσαι παρόν, να ρωτήσω...


Η αντίσταση είναι 1,8 Ω. Το δούλεψα αρχικά στα 3,7 βολτ, αλλά τώρα το έχω στα 3,5 και μου δίνει πιο γλυκό ατμό.


Λες η βλακεία να είναι οτι σήκωσα λίγο την αντίσταση?
Όμως με δυάρι μονό έστηνα εκτός κεραμικού!! :dontknow:


Το βαμβάκι όπως είπες να περνάει με λίγο ζόρι από τις σπείρες...
Μήπως εκεί έκανα την βλακεία? :dontknow:

Το βαμβάκι ειναι οργανικό.
Δεν έχω εμπειρία παιδιά στο βαμβάκι. Έχω δρόμο ακόμη... :-[


Θα το αφήσω να δουλέψει 2-3 μέρες, και μετά θα το στήσω με λιγότερο βαμβάκι εντός αντίστασης...


Edit: αυτά που λέω σχετικά με τη γεύση παραπάνω, δεν είναι αναγκαστικά αρνητικά... ;)
Είναι όπως λέω υποκειμενικά. Μπορεί (στα σοβαρά τώρα) να έχω συνηθίσει το φυτίλι και αυτό να μου τα κάνει αυτά.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #521 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 20:57 »
εγω την 1,8 την εχω στα 3,8 και παει μια χαρα με συρμα 0,18 ομως ,εσυ τι συρμα εβαλες?
ακομα το οτι σου βγαζει καλυτερη γευση σε χαμηλα βολτ σημαίνει οτι οντως εβαλες πιο πολυ βαμβακι λογικο γιατι εχει μαθει με το φιτιλι αλλα το βαμβακι διογκώνεται οποτε βαζουμε πιο λιγο.... 

το οτι την σηκωσες δεν ωομιζω να παιζει ρολο.....το κανω και εγω καμια φορα σε κεραμικα που κατα λαθος να βάθυνα πιο πολυ 

η γευση γενικα με το βαμβακι ειναι λιγο διαφορετική πιο φυσικη θα ελεγα....εγω

και κατι ακομη για το βαμβακι,
οταν φτιαχνουμε φιτιλι βαμβακερο δεν το στριβουμε(μονο μια ακρη για να περασει στο coil και μετα την κοβουμε αυτην) απλα το κομματι βαμβακιου που διαμορφώνουμε το παταμε χαλαρα ωστε να παει σχημα, αυτο μετα απο λιγα σετ απ θα γινεται για πλακα.... :yes:

αν μπορεις βαλε και καμια φωτο ντε..... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 26, 2014, 21:04 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #522 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 21:07 »
Έχω την έτοιμη την αντίσταση του Βασίλη στα 1,8 Ω. Πρέπει να είναι με 0,16 σύρμα...


Άσε... Έχω 0,18 κάνθαλ... Η επόμενη αντίσταση θα γίνει με αυτό στα 1,8 Ω.


Το 0,18 κάνθαλ έχει αποδειχθεί μανούλα για γεύση... Με φυτίλι... Θα δούμε τί θα πιάσει μα βαμβάκι.

Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #523 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 21:16 »
και με του βασιλη που το κανω (στη παρουσιαση που εκανα του βασιλη ειχα βαλει.... ;) ) παιζουν μια χαρα δεν νομιζω να φταιει αυτο...

η ποσοτητα βαμβακιου θελει λιγο ψαξιμο αν αυριο γινει χειρότερα τοτε σιγουρα εβαλες πολυ βαμβακι.....
και λεω αυριο γιατι τοτε το βαμβακι παιρνει την τελικη του μορφη σε θεμα ογκου....
εγω συνηθως βαζω λιγο τοσο ωστε την πρωτη μερα αν το γεμισω τελειως να υπαρχει υποψια διαρροης την επομενη μερα ομως ειναι πυραύλους ,ετσι το εχω βρει εγω.....

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: GG Iatty
« Απάντηση #524 στις: Φεβρουαρίου 26, 2014, 21:34 »

Με έκανες και τον άνοιξα!!! >:(

Μάλλον έχεις δίκιο...


Η φωτογραφία βγήκε με φλας. Ενώ στο μάτι φαίνεται τελείως διάφανο το βαμβάκι, δες πως φαίνεται το βαμβάκι στη φωτογραφία...



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 245971 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572016 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1848 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8007 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121604 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 684 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 393 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326695 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8594 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297646 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827584 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511639 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios