vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

157 επισκέπτες, 5 χρήστες
mathimatikos1966, Harris, manoslykos, maprix, Giannis.B

Twitter

Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #300 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 20:00 »
Παιδιά τα φώτα σας, επειδή τεμπελιάζω και δεν ψάχνω οδηγίες στο ΝΕΤ.
Αρρωμα Vamp Vape, και VG βάση Velvet Cloud 9mg νικοτίνη.
Για 10ml μπουκαλάκι, έβαλα 10 σταγόνες Vamp Vape.
Καλά είμαι? Η απέχω πολύ απο τον κατασκευαστή?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #301 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 20:08 »
Παρασαγγας. Δοκιμασε για αρχη 30-40 και βλεπεις.
Ο παρασκευαστης προτεινει 15%, δηλαδη 1.5ml. Μετρησαν παιδια πιο πισω με το σταγονομετρο της T-Juice ποσες σταγονες ειναι το 1ml και τις εβγαλαν 40-42.
Αρα κανονικα θα επρεπε να βαλεις καμια 60αρια σταγονες σε 8.5ml βασης.
Πιστευω ομως πως και με 10% αρωμα το υγρο γινεται μια χαρα, δε χρειαζεται παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos F

  • ****
  • 1224
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #302 στις: Δεκεμβρίου 11, 2014, 20:12 »
Μερσί μπιέν, είσαι σωτήρας  :D

Αποσυνδεδεμένος antonis-tsif

  • **
  • 102
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #303 στις: Δεκεμβρίου 14, 2014, 13:21 »
Ρε παιδιά το vamp vape σας αφήνει εσάς πολλά κατάλοιπα στην αντίσταση; Με 10 ml μαυρίζουν όλα μέσα...
Και κάτι ακόμη...
Έφτιαξα και forest affair  με βάση ατμος, στην αρχή είχε χρώμα οινοπνευματί και κάποια στιγμή απότομα άλλαξε και έγινε κίτρινο. Έκανα κάτι λάθος;

Αποσυνδεδεμένος christos520

  • ***
  • 541
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #304 στις: Δεκεμβρίου 14, 2014, 13:27 »
σε αυτό που λες νομίζω πρέπει να παίζει ρόλο η ωρίμανση και η βάση που χρησιμοποιείς.

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #305 στις: Δεκεμβρίου 14, 2014, 19:47 »
Εγώ έφτιαξα vamp vape  55pg/45vg στα 5-6% και πήγα να το ατμίσω με τη μια συνηθισμένος από το red astaire. Μάπα. Μετά το έκανα 10% (οπότε ανέβηκε και η pg) και το άφησα 2 μέρες. Σήμερα που το έπιασα ήταν κάπως καλύτερο, έρχεται πιο καλά η καρύδα και αρχίζει να ακούγεται η καραμέλα. Αν κρίνω από την συμπεριφορά του μέχρι τώρα την βδομάδα την θέλει για να δέσει. Λέω μήπως το 15% που προτείνει η εταιρία είναι σωστό εδώ, γιατί στο astaire και με 5-6-7% ήμουν μια χαρά. Τώρα λέω να φτιάξω 50ml για να τα αφήσω στην άκρη αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω. 70/30 και 15% όπως λέει η T-Juice; Ή 60/40 10%;

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #306 στις: Δεκεμβρίου 14, 2014, 20:09 »
Εγω το κάνω 12% και νομίζω ειναι πολύ θα δοκιμάσω 10 τα επόμενα 50 ml


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #307 στις: Δεκεμβρίου 14, 2014, 21:20 »
Πόσο το αφήνεις να ωριμάσει;

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #308 στις: Δεκεμβρίου 14, 2014, 21:24 »
Αποφάσισα να δοκιμάσω τα υγρά, είχα δοκιμάσει και στο παρελθόν (νομίζω το πρώτο μου ήταν το jack the ripple) αλλά όπως και να έχει θα τα βάλω κι αυτά εδώ για να είναι πιο συμπαγές ολοκληρωμένο το ποστ, και γιατί βαριέμαι να κάθομαι να ψάχνω τι πίστευα τότε για το υγρό. Όλες οι δοκιμές γίναν με
αρώματα, όχι έτοιμα υγρά
έλαστη προς μηδαμινή νικοτίνη, κάτω του ενός
σχεδόν αποκλειστικά VG, πάνω από 95% αλλά μία VG την οποία αγοράζω σε λίτρα, κι είμαι πολύ εξοικιωμένος
drippers με βαμβάκι, αν και δοκιμάστηκαν και σε φιτίλι πολλά από αυτά.
Δοκιμάστηκαν και με ωρίμανση και χωρίς, αλλά δεν έχω δει κάποια ιδιαίτερη (if any που λένε) διαφορά.
Αναλογία έβαλα απλά 9-10% σε όλα, και θα πω εδώ πως όλα είχαν ένα αρκετά ανοιχτόχρωμο αποτέλεσμα. Πάμε τώρα αναλυτικά...

Jack The Ripple:
Σίγουρα έχω ξαναγράψει για αυτό... Τέλος πάντων, είναι θεωρητικά παγωτό βατόμουρο. Πολύ αποδοτικό, αν και όχι τόσο όσο δοκίμασα σε άλλα της εταιρείας. Με αυτό εννοώ πως ούτε το παγωτό φωνάζει, ούτε το βατόμουρο, η "κρεμότητά" του βασικά είναι λιγότερη από όσο θα ήθελα να είναι σε κάτι που λέει πως είναι παγωτό. Από την άλλη υπάρχει σίγουρα, και πιστεύω πως είναι αυτή η κρεμότητα που προσφέρει την χαμηλή οξύτητα στο υγρό, κάνοντάς το πιο εύκολο να το ατμίζεις για κάποια ώρα. Το άρωμα που σου δίνει το υγρό όχι ως ατμός, είναι σχεδόν ίδιο με αυτό που θα πάρεις ως γεύση, και αυτό σε αυτήν τη εταιρία δεν είναι στάνταρ.. Αν θα το ξανααγόραζα, σαφώς, μιας και αυτή είναι η δεύτερη φορά που γράφω για αυτό.

Vamp Vape:
Μιας και έγραψα πολύ πρόσφατα για αυτό θα είμαι σύντομος. Μυρίζεις το μπουκάλι, κόκκινα φρούτα με λίγη βανίλια. Δοκιμάζεις το υγρό, περισσότερη βανίλια/κρέμα πλέον, κάποιο φρούτο πάλι που μοιάζει με κόκκινο, αλλά πιο απαλό τώρα. Περνάνε 5 τζούρες, εμφανίζεται καραμέλα. Περνάνε 5 λεπτά και ατμίζεις καραμέλα με κρέμα που θυμίζει caramel & cream της papillon το παλιό. Ναι λοιπον, θα το ξαναγόραζα.....

Java Juice:
Τι είναι ο καφές Ιάβας; Γιατί αυτό λέει στην περιγραφή, μαζί με καρύδα και κρέμα. Τα τελευταία είναι και ο λόγος που τα πήρα, μαζί με την ελπίδα πως στην Ιάβα τον καφέ τον πίνουν γλυκό.
Ανοίγω το μπουκάλι με το άρωμα και λέω τζάμπα το εξάευρω, μου θύμισε το tiramisu της ecig, που ήταν από τα πιο σιροπιαστά ψεύτικα αρώματα που έχω πάρει. Σιρόπι καφέ, είναι η καλύτερη περιγραφή. Και μετά το φτιάχνω και αν και έσπασε το άρωμα, πάλι βγήκε μία από τα ίδια. Και μετά το δοκιμάζω και.... αλληλούια! Αυτή η κρέμα που λένε; δε φαντάζεσαι! Μιλάμε για ένα υγρό που έχει 90% γεύση κρέμας και 10% μονάχα τον καφέ, που ήταν καφές, δεν ξέρω αν ήταν της Ιάβας ή κάποιας άλλης εφαρμογής. Ποιος νοιάζεται για τον καφέ, η κρέμα ήταν κάτι που αναζητούσα τόσο πολύ. Γεμάτη, γαλακτώδης, πρέπει να έκανα ένα δεκάμελο σε λιγότερο από 10 ώρες. Ναι, θα το ξαναγόραζα! Όταν το δοκίμασα πρώτη φορά σκέφτηκα, τώρα που θα ανοίξω δηλαδή το colonel custard τι θα γίνει; Και...

Colonel Custard:
..ανοίγω το μπουκάλι. Meh.. Μου έδωσε κάτι σε πικρό άρωμα, κρέμα μεν, με κάτι σαν πικρίλα στο βάθος. Το φτάχνω και σπάει κάπως, όμως αυτή η μυρωδιά δεν έφευγε. Δοκιμάζω κι ήταν εκεί, κάτι πιο.. το πικρό του χαλασμένου τώρα, του μανιταριού, δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα. Καθώς ήμουν στην τρέλα του Java αποφάσισα να το αφήσω να ωριμάσει. Το μυρίζω λοιπόν μετά από κάποιες μέρες, και με μέθοδο ρούτερ, και η μυρωδιά του πικρού είχε φύγει από το μπουκάλι. Όχι όμως κι από τον ατμό, σαν ταγκίλα κάτι σε 50% με την κρέμα. Με χάλασε πάρα πολύ, περιμένεις κάτι τουλάχιστον γλυκό, αλλά.. Θα το αφήσω και θα το δοκιμάζω ξανά και ξανά μήπως φτιάξει κάποια στιγμή. Εκτός κι αν γίνει τότε καμιά αλλαγή υπερεγκόσμια, δε θα το ξαναγόραζα.

Forest Affair:
Μούρα, βανίλια, κορόμηλα και μπαχαρικά λέει, οκ, δεν πέφτει σε όλα έξω.. Για αρχή το όνομα και μόνο σε προδιαθέτει για φρούτα του δάσους. Φτιάχνεις το υγρό, μυρίζεις το μπουκάλι, και ξανακοιτάς την ταμπέλα. Κι αυτό γιατί ενώ τα κόκκινα φρούτα φωνάζουν συνήθως, αυτό δεν είχε και καμιά ιδιαίτερη μυρωδιά. Ή χρώμα (καλά, αυτό δεν το είχε κανένα τους..). Οπότε όπως είναι ανωρίμαστο το δοκιμάζω κι αυτό, Ε λοιπόν ναι! Αυτό είναι υγρό με κόκκινα φρούτα. Όχι όμως ένα χάος που δεν ξεχωρίζεις κανένα. Φρούτα φρούτα. Για αρχή η μυρωδιά του μπουκαλιού με την ωρίμανση έστρωσε (η γέυση του ατμού έμεινε ίδια βέβαια). Εϊναι φρούτα κατά το 75% ας πούμε σε σχέση με την κρέμα, ίσως και παραπάνω, αλλά τα φρούτα σίγουρα δεν έχουν αυτήν την αίσθηση του ζαχαρωτού, αλλά φρεσκάδα, και μάλιστα όχι φρεσκάδα μέντας, του φρούτου. Βέβαια τα φρούτα έρχονται με οξύτητα στο υγρό, κάτι που θα με κόψει από ολοήμερο άτμισμα, όμως πιθανόν (ίσως και λόγω της μικρής ποσότητας βανίλιας που βρίσκω) να το ξαναγόραζα.

TY4:
Δεν το λέει RY4, και πολύ καλά κάνει! Η περιγραφή λέει πως είναι RY4 με ζάχαρη Demerara (copy paste το έκανα, δεν ξέρω τι είναι αυτό) και ξηροκάρπικη γεύση. Το μυρίζω λοιπόν, για αρχή αρκετά απαλό για RY4. Σαν άρωμα περιμένεις μία ένταση. Και δε μυρίζω παρά ελάχιστα πράγματα, που μέχρι να το δοκιμάσω δεν μπορούσα καν να τα προσδιορίσω. Η γεύση λοιπόν στον ατμό, εξακολουθεί να έιναι σχετικά υποτονική. Καραμέλα αρκετά απαλή, με φυστίκι makademian  (πείτε με τρελό, αλλά αυτό γεύομαι, ακόμα και τώρα). Από πάνω μία ακόμα πιο απαλή στρώση κρέμας και... αυτά. Καπνό δε βρήκα ούτε κάτω από τη χαρτοπετσέτα που σκουπιζόμουν, γιατί RY4 μπορεί να μην είναι, έντονο μπορεί να μην είναι αλλά είναι σίγουρα πολύ νόστιμο.. Το αναζήτησα πολλές φορές, κι ίσως είναι κι αυτό το απαλό για να ξεμπουκώνω, αλλά νομίζω πως είναι η αναλογία που έχουν αυτά τα τρία μεταξύ τους που μου άρεσε τόσο. Ναι θα το ξαναγόραζα, αν και θα προτιμούσα να το λένε κάτι άλλο!

Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #309 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 21:34 »
Είχα δοκιμάσει μέχρι σήμερα το Jack the Ripple,δεν θα γράψω πολλά μιας και έχει παρουσιαστεί
αρκετές φορές.Ιδιαίτερο υγρό,μπήκα και εγώ σε αυτούς που το έχουν στην άκρη γιατί το αναζήτούν
που και πού,καλό  ;)


Έχω πάρει το Sample Pack και πάλι δεν θα μπώ στην διαδικασία να γράψω πολλά,κατά 80% έχουμε
ωραίες και ιδιαίτερες γεύσεις,μακριά απο τα συνήθες ύποπτα που το μόνο που κάνουμε έιναι να συγκρίνουμε
αυτό το μήλο,καλύτερο απο το άλλο.


Μέχρι στιγμής μ'άρεσε σαφώς το Jack the Ripple όπως προείπα,εγώ και αρκετοί άλλοι.Βάζω μια άνω τελεία
στο Red Astaire,το έχω αντιληφθεί σαν δυόσμο/μέτρα και κάτι γλυκό,παιδιά ξετρελάθηκα,ειδικά πιστεύω
πως για μένα είναι το καλύτερο διάλειμμα απο τα καπνικά μου  :thumpup:


Java Juice,πιστεύω κάπνιζα τσιγάρο αλλά αρωματικό,μετά μου ήρθαν όλα αυτά που προανεφερονται,περι λίγου
καφέ και κρέμας.Πολύ ιδιαίτερο,καλό και ίσως για όλη την μέρα.


Σταματάω στο Forest Affair,ρε παιδιά,τι φρούτα μου λέτε; αχχαΧΑΑΧαχΑΧαχαχχα,σόρρυ για την περιγραφή
και το γέλιο αλλά ειλικρινά,έχει ακριβώς την γεύση του σαμπουάν ενώ ξεμπλένεσαι στο ντουζ και αυτό
μπεί λίγο στο στόμα σου.Ειλικρινά κλαίω απο το γέλιο με την ομοιότητα,όχι ότι είναι άσχημο ή αηδιαστικό,αλλά
σίγουρα αυτό ο δικός μου ταλαιπωρημένος ουρανίσκος δέχεται,μετά απο 14 περίπου χρόνια καπνίσματος  :))

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #310 στις: Δεκεμβρίου 16, 2014, 22:13 »
Μόλις ολοκληρώθηκε η παρασκευή των εν λόγο αρωμάτων.
Αν και θεωρώ τις εικόνες που προμοτάρουν τα προϊόντα τους οι φίλοι μας οι Εγγλέζοι....ολίγον "φλεγματικές", από γεύση έχουν γαργαλήσει αρκετά εμένα και την σύζυγο.
Το αριστερό ανήκει στην σύζυγο, το δεξί...δικό μου.
Τα παίρνω παραμάσχαλα και τα πάω ευθύς αμέσως στο κελάρι για ωρίμανση.  8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #311 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 04:12 »
Δεν εχω μεγαλη εμπειρια από τα υγρά της T- juice.
Μετα από το Colonel Custard και το Vamp Vape πήρα σήμερα το TY 4 και από το πουθενά το Strawberri.
Το δεύτερο το εχει δοκιμάσει κανεις και σε τι αναλογία, πανω ή κατω απο 15%? Η βαση μου είναι 75vg 25 pg.

Αποσυνδεδεμένος LefTTeriS

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #312 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 06:57 »
chzamp Το παράδοξο με αυτά τα υγρά είναι το μεγάλο ποσοστό πρόσμιξης τους.
Δεν σου κρύβω πως τα πρώτα υγρά τα έφτιαξα με 10%( έτσι μου είπαν και εμένα να κάνω)... και τα βρήκα ok αρχικά.
Στη συνέχεια είπα δεν δοκιμάζω και το 15%? Για να το λένε, κάτι θα ξέρουν αυτοί καλύτερα από μένα...και όντως πήρα μια ώθηση στην γεύση. Συνατμιστική συμβουλή..ξεκίνησε τα  και εσύ με 10%,και το ανεβάζεις στην συνέχεια.
Καλύτερα μια υποτονική γεύση...παρά ενα μπουρλότο.
Όπως έχω πει και σε άλλα νήματα....όλα είναι υποκειμενικά. Το τι γαργαλάει τον δικό μου ουρανίσκο...για σένα μπορεί να είναι άχρωμο-άγευστο. Οπότε...... Test  μέχρι να σου κάτσει το επιθυμητό  αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος globalzero

  • ***
  • 685
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #313 στις: Δεκεμβρίου 17, 2014, 15:46 »
Πόσο το αφήνεις να ωριμάσει;


τουλάχιστον μια βδομάδα 8)

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Έτοιμα Υγρά και Αρώματα T-Juice
« Απάντηση #314 στις: Δεκεμβρίου 20, 2014, 00:44 »
Πήρα το primo verde. Έφτιαξα το υγρό και το έχω αφήσει για ωρίμανση. Δοκίμασα
ήδη κάποιες σταγόνες και είναι χαλαρά απο τα καλύτερα υγρά ever!!! :thumpup: :thumpup:
Τώρα ψήνομαι για eastern blend, cubana, hermano rubio ή uk smokes για DIY.
Τα έχετε δοκιμάσει; Λένε;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246378 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326880 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8643 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios