vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

153 επισκέπτες, 6 χρήστες
Xameno_Skli, mathimatikos1966, Harris, manoslykos, maprix, Giannis.B

Twitter

AGA Tiamat - Genesis atomizer

Αποσυνδεδεμένος joyeman

  • *****
  • 1208
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #210 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:56 »
Καταρχήν, sorry, αν είναι λάθος το νήμα, αλλά ποστάρω εδώ μιας και ειδα εδώ τον φίλο που έχει θέμα με το mesh. (Ας μεταφερθεί αν κρίνει ο συντονισμός στα hits n tips :D )


Το παρακάτω βίντεο πιστεύω θα βοηθήσει πολύ για το καψιμο του mesh, μιας και είναι και ΕΛΛΗΝΙΚΑ. ;)


Με γκαζάκι, χωρίς συνδετήρα:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=fPuTwDM38no[/youtube]

Είναι απο άλλον επισκευάσιμο, αλλά πιστεύω οτι είναι γενικότερα βοηθητικά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:38 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #211 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 14:53 »
Εχω τώρα 2 μέρες και τον καινούργιο. Εχω το ίδιο setup ακριβώς και στους δύο, 1.6 αντίσταση, ίδιο mesh. Σε ίδιο μοντ, αε wildfire και οι δύο, με φρέσκοφορτισμένες και ίδιες μπαταρίες και στα δύο μοντ. Και στους δύο, έχω σιλικονένια ταπούλα στην τρύπα δίπλα στον πόλο, για να μην έχω βίδωνε ξεβίδωνε για να γεμίζω.

 Στον παλιό, στα 3.7 πετάει, λέμε. Στον καινούργιο στα 3.7 κάθε λίγο και λιγάκι έρχεται λίγο καμμένο. Μόλις τον πάω στα 3.5 πετάει σαν τον άλλο.

Εχω την εντύπωση ότι στον καινούργιο το mesh, ενώ στον παλιό γλυστράει στην τρύπα (στην ίδια τρύπα και στους δύο, υπόψην), στον καινούργιο ζορίζεται λιγάκι να μπει. Βέβαια και τα δύο με τρυπούλα μικρή στην μέση (με τον ίδιο συνδετήρα).

Το άλλο που παρατήρησα είναι ότι η καμπάνα του καινούργιου είναι μισό με ένα χιλιοστό μικρότερη απ' ότι του παλιού. Μήπως και οι τρυπούλες δεν είναι ακριβώς οι ίδιες, και αυτό το λίγο αλλάζει την συμπεριφορά ?

Δεν με χαλάει πάντως, χαρούμενος είμαι και με 3.5.

Ενημερωτικά το λέω.


Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #212 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 13:44 »
Καλημέρα!!!

Λοιπόν έχοντας άπλετο (και όχι άπλυτο) χρόνο... έκαψα το μες (τελικά στο στρίψε στρίψε όλο και κάτι αφήνουμε πάνω στο μες από δέρμα...) χωρίς να το βουτάω σε νερό, το πέρασα 3-4 φορές με βιτζι, το έβαλα φωτίτσα και το άφησα να σβήσει και άρχισα να τυλίγω το σύρμα, 4-5 σπείρες...

Τόσο με 0.18 όσο και με 0.20 έπαιρνα αντίσταση 1.3... με το που πατούσα τον διακόπτη στα 3 βόλτ, πυρωνόταν μόνο η πάνω σπείρα και με το που πήγαινε να πυρώσει η δεύτερη, κοβόταν το συρματάκι...

τι πιπερίτσα έκανα αυτή τη φορά??  :wall: :wall: :wall:

Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #213 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 13:51 »
Πολλά μπορεί να είναι με πρώτο θέμα η μεγάλη απόσταση από το mesh στον πόλο.
Κακή οξείδωση του mesh, αν έχει "ξεύτια" το mesh, αν δεν πατάει καλά το σύρμα
στον θετικό πόλο, αν εφάπτονται οι σπείρες ......... κοίτα, και αν μπορείς ανέβασε
καμιά φωτογραφία να το δούμε καλύτερα  :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #214 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 13:58 »
Το τύλιγμα της αντίστασης μήπως το κάνεις πολύ σφιχτά?


Το πλέγμα, αφού κάνεις την αντίσταση, αν το πιάσεις με το χέρι σου απαλά και προσπαθήσεις να το στρίψεις μέσα στην αντίσταση, στρίβει ή δεν στρίβει?

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #215 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 14:03 »
QS τα παραπάνω γινόταν με υγρο η χωρίς υγρο ; Αν ήταν με υγρο η απόσταση απο τον θετικό πόλο παίζει δυνατά να ειναι το πρόβλημα που είπε και ο φίλος Γιάννης

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #216 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 14:28 »
χωρίς υγρό... έχω βγάλει όσο μπορούσα το υγρό από το πρώτο γέμισμα... σε κάθε τύλιγμα του σύρματος, τραβούσα και το μες προς τον πόλο ώστε να είναι και μετά το τύλιγμα πιο κοντά στον πόλο... πιθανώς να βγάζω όλο μου το άχτι εκεί, δεν ξέρω...

μετά από τόσες δοκιμές, μάλλον την πλήρωσε την νύφη το μες, μιας και απέκτησε ξέφτια πλέον... οπότε πάμε για άλλο... το καλό είναι ότι προσπαθώ και μετά από κάθε τύλιγμα και στο τέλος, οι σπείρες να έχουν ομοιόμορφη απόσταση μεταξύ τους...

κάτι άλλο, στο θετικό πόλο έχω 3 παξιμαδάκια, το πιάνω το σύρμα ανάμεσα στο πάνω πάνω και στο μεσαίο...  εκεί θα πρέπει να το πιάνω?

φωτογραφία να ανεβάσω πολύ ευχαρίστως, αλλά γυαλίζει απίστευτα και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτε... αν ανεβάσω καμμιά τέτοια φωτο θα μπαναριστώ για προσβολή αισθητικής...  :)) :)) :))

Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #217 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 14:42 »
Με ένα ψαλιδάκι κόψτα και ξανακάψε το mesh να μην έχει καθόλου "ξεύτια"

Ποιόν Aga έχεις ? αν έχεις τον V2 καλύτερα έλα εδώ

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #218 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 15:16 »
χωρίς υγρό... έχω βγάλει όσο μπορούσα το υγρό από το πρώτο γέμισμα... σε κάθε τύλιγμα του σύρματος, τραβούσα και το μες προς τον πόλο ώστε να είναι και μετά το τύλιγμα πιο κοντά στον πόλο... πιθανώς να βγάζω όλο μου το άχτι εκεί, δεν ξέρω...

μετά από τόσες δοκιμές, μάλλον την πλήρωσε την νύφη το μες, μιας και απέκτησε ξέφτια πλέον... οπότε πάμε για άλλο... το καλό είναι ότι προσπαθώ και μετά από κάθε τύλιγμα και στο τέλος, οι σπείρες να έχουν ομοιόμορφη απόσταση μεταξύ τους...

κάτι άλλο, στο θετικό πόλο έχω 3 παξιμαδάκια, το πιάνω το σύρμα ανάμεσα στο πάνω πάνω και στο μεσαίο...  εκεί θα πρέπει να το πιάνω?

φωτογραφία να ανεβάσω πολύ ευχαρίστως, αλλά γυαλίζει απίστευτα και δεν φαίνεται σχεδόν τίποτε... αν ανεβάσω καμμιά τέτοια φωτο θα μπαναριστώ για προσβολή αισθητικής...  :)) :)) :))

Την φωτογραφία βγάλε την χωρίς φλας σε φωτισμένο χώρο..μια χαρά θα είναι ;)

Με το 1.3 που είδες στην αρχή είναι ένδειξη ότι παίζει βραχυκύκλωματακι είτε από όχι καλή οξείδωση είτε από ξεφτια. Για το πρώτο δωστου ξανά κάψιμο..για το 2ο κόψε με ψαλιδάκι ότι βλέπεις και μετά γύρισε την άκρη από το τύλιγμα προς τα μέσα (κανε μια μικρή τσάκιση ενός χιλιοστού κατά μήκος στο πλέγμα και κανε το να διπλώνει προς τα μέσα,ώστε η αντίσταση να μην βρίσκει ξεφτια όταν είναι τυλιγμένη)

Το σύρμα στον θετικό το πιάνεις όπως είπες,ανάμεσα από το πιο πάνω παξιμάδι και το μεσαίο και την αντίσταση μην την τυλιγεις πολύ σφιχτά.,να εφάπτεται μόνο (σφιχτό τύλιγμα θα σου χαλάει και την οξείδωση και θα θέλει πάλι κάψιμο).

Καλή επιτυχία... ;)

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος marios00apoel1

  • **
  • 167
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #219 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 15:37 »
παιδια στο βιντεο ειναι ο κινεζικοσ mini cobra και στη φοτογραφια ο kinezikos cobra?
εχει καπιος φοτογραφια με τον κινεζικο μινι cobra σε μπαταρια ego να δουμε πως ειναι?

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #220 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 15:41 »
αν εννοείς το βίντεο που έβαλε ο joyeman
είναι το gini steam machine

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #221 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 16:11 »
Φίλε μια σύνοψη κανε τα παρακάτω και πρέπει να δουλέψει !
Κάψε το μες ανοιχτό 2 φορές απο την καθε πλευρά αυτό βοηθάει την οξυδωση το στριψιμο και βλέπεις όλα τα ξεφτια αν υπάρχουν όταν ειναι πυρωμενο ! Κανείς και το διπλωματακι που σου είπε ο urahara και  :thumpup:
Μετά το τυλιγεις ώστε να περνάει άνετα απο την τρύπα του ατμοποιητη ! Το κόβεις και σε ύψος ώστε να φτάνει ως το πάνω μέρος του θετικού πόλου !
Μετά καψε αν μπορείς να πυρώνεται όλο το μες ταυτόχρονα σε όλος το μήκος δηλαδη του ρόλου που έχεις φτιάξει ! Καψε το 3 φορές για 20 δευτερόλεπτα καθε φορά! Και βουτα το και στο νερό για να γίνει πιο σκληρο να μπορείς να τυλιγεις την αντίσταση πιο εύκολα χωρίς να το χαλάς!
Καψε 2φορες με vg!
 Το πλέγμα ειναι έτοιμο !!!!!
Για να ειναι πιο εύκολο κανε πρώτα τις σπείρες πάνω στο μες πριν το βάλεις στον ατμοποιητη χωρίς να σφιγγεις το πλέγμα με την αντίσταση απλα να εφάπτεται !
Βάλε πάνω το μες όπως θα το έχεις με την αντίσταση και πιασε το σύρμα στους πόλους ! Πρώτα το θετικο για να έρθει κοντά το πλέγμα , ας κάτσει και λίγο διαγώνια και μετά τον αρνητικο πόλο !
Πατάς και ελέγχεις να ανάβουν όλες οι σπείρες !
Στάσεις υγρο πάνω στο πλέγμα και την αντίσταση και τωρα δεν πρέπει να ανάβει καμια σπείρα ούτε κανένα σημείο στο σύρμα ! Για να ξέρεις ότι δεν έχεις (σοβαρο) βραχυκύκλωμα πρέπει με 0.2 σύρμα με 3-4 σπείρες να πάρεις απο 1.6-1.9 Ω και. Με 4-5 σπείρες 1.9-2.4 αυτά ειναι ενδεικτικά καθώς πόλοι παράμετροι τα επηρεάζουν !( διατομη μες - οξυδωση )
Στην αρχή θα πάρεις μια μεταλλική γεύση λόγο του συρματος αλλά θα φύγει πολυ γρήγορα !

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #222 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 16:24 »
Οι πληροφορίες αυτές δεν προορίζονται για να βοηθήσουν ένα μόνο άτομο... εγώ έγραψα 2-3 βοηθητικά και πήρα και 2-3 άλλα βοηθητικά που έγραψαν οι υπόλοιποι...

Αυτά είναι ουσιαστικά σε ένα τέτοιο νήμα..πως θα στήσεις τον επισκευασιμο για να έχεις οσο το δυνατόν λιγότερα προβλήματα..

Πχ αυτό..
Πρώτα το θετικο για να έρθει κοντά το πλέγμα , ας κάτσει και λίγο διαγώνια και μετά τον αρνητικο πόλο !
Εγώ το έκανα ανάποδα...αλλά όπως το σκέφτομαι τώρα έχει δίκιο ο φίλος...

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #223 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 16:34 »
απλα υπαρχει μια επαναληψη σε ηδη ειπωμενα πραγματα.
παρολα αυτα ολα ειναι χρησιμα....
ισως καποια μυνηματα θα μπορουσαν να ειχαν απαντηθει απο το http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.0.html

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #224 στις: Ιανουαρίου 26, 2013, 16:36 »
Παιδιά, σόρρυ για το πρήξιμο... αλλά...

Φίλε μου Anathema, θα κάνω αυτά που μου έγραψες καθώς και θα ακολουθήσω και πάλι από την αρχή όλες τις χρήσιμες συμβουλές των παιδιών κι ελπίζω σύντομα να δουλέψει...

Τα επόμενα ποσταρίσματα θα είναι στο θέμα που έβαλε λίνκ ο Γιάννης...

Και πάλι σορρυ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246378 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572262 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1942 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122096 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 709 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 419 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326880 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8643 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298069 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827691 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511864 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios