vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

374 επισκέπτες, 2 χρήστες
tsipi, JohnDag

AGA Tiamat - Genesis atomizer

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #195 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 01:05 »
Καψε το μες και ανοιχτό ομοιομορφα σε καθε πλευρά για 2 φορές ! Βοηθάει ....
Μετά αν το πυρωσεις τυλιγμενο 3φορες για 20δευρερολεπτα εκαστη με διαδοχικές βουτες στο νερό και 2φορες φυσικό κάψιμο με vg ( όπως λέγαμε χθες , θυμασε;;;)
Τέρμα έχεις μια χαρα οξυδωμενο πλέγμα !

Σε μένα τουλάχιστον το 325 οξυδωνεται πιο εύκολα απο το 400
Για τροφοδοσία δεν γνωρίζω προσωπικά μιας και χρησιμοποιώ υγρα με μεγάλο ποσοστό pg , το 325 τα παει εξαιρετικά !!! :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2013, 01:18 από Anathema »

Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #196 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 01:05 »
με τόση καμμένη πίκρα που έφαγα (τράβηξα και μια γερή ρουφηξια... είπαμε περίμενα απόλαυση) που διάθεση για γέλιο αύριο μεθαύριο (πες σε κανέναν μήνα)...  :)) :)) :))

Για την πίκρα μην ανησυχείς θα σου ζητήσει συγγνώμη ο ατμοποιητής σύντομα  :)) :))

Τώρα άστα , τα κάνεις αύριο ... σύρμα έχεις ή τέλειωσε  :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #197 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 01:10 »
Να'στε καλά ρε παιδιά!!!

Τέτοιο κουτουλίδι που έφαγα με βλέπω από νωρίς για ύπνο... ευτυχώς έρχεται και το σαβ/κο να τρώω καμμένα με άνεση και στυλ...

Ένα ένα και προσεκτικά τα αυριανά βήματα, γιατί δεν λέει...

Γιάννη, έχω κοντά στα 3,5 μέτρα σύρμα ακόμη...  :)) :)) :)) :)) :)) :)) :))

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #198 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 02:58 »
@kerk το φυτίλι σου εχει πρόβλημα τροφοδοσίας, αλλα ΟΧΙ απο τα φυτίλια που πανε μεσα στο τάνκ.
Εχεις πρόβλημα στο πόσο υγρό υπάρχει ανα πάσα στιγμή κάτω απο την αντίσταση. Η τροφοδοσία, όσο καλό και αν είναι το φυτίλι έχει καποιο όριο.
Αυτό που χρειάζεσαι είναι να εχεις μπούκλα στο φυτίλι σου στο χώρο της αντίστασης! Ενα φυτίλι δέν αρκεί! Θές 2 ή τρία για να υπάρχει πάντα αρκετό υγρό και να μην περιμένεις να ανατροφοδοτήσει. καντο έτσι και θα δείς οτι μαλλον δεν θα σου χρειάζεται καν να βαλεις δυό φυτίλια μεσα στο τάνκ.



Και κατι αλλο που το βλεπω εδώ και μήνες και μου γυρνάνε τα μάτια.
Στους τζένεσις με πλέγμα, κανονικά, εαν και εφόσον έχουμε κανει μια σωστή οξείδωση στο πλεγμα μας, ενα σωστό σετάπ κλπ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ.
Ούτε χαμηλά βόλτ, ούτε στρώσιμο σε μηχανικό πρώτα και μετά στο νν (αν είναι ποτέ δυνατόν).
Οι πρώτες τζούρες θα έχουν μια αναπόφευκτη μεταλλικίλα, λόγω του σύρματος και μόνον. Αυτήν την αποφεύγουμε στο μεγαλύτερο μέρος, στάζοντας σταγόνες και δίνοντας κοφτά ρευμα πριν αρχίσουμε να ατμίζουμε.
Απο κει και πέρα, εαν χρειάζεται περαιτέρω "στρώσιμο", απλά κατι δεν εχουμε κάνει καλά!
Αν ήταν να πρεπει να περιμενουμε μια μερα ολοκληρη για να ατμίσουμε σωστά, ΟΛΟΙ οι τζένεσις θα ήταν για πέταμα απ το παράθυρο.

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #199 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 03:16 »
Θα συμφωνήσω μαζί σου αλεξ για το στρωσιμο ! Οπως είπες όμως σε καλα οξυδωμενο μες ! Έχω παρατηρήσει σε κάποιες περιπτώσεις το πρόβατο να κόβει ας πούμε στα 4 volt για βραχυκύκλωμα και χωρίς τίποτα απλά με κατέβασμα στην τάση να παίζει κανονικά ! Ατμιζοντας 1 μλ ανεβαζω πάλι 4 volt και όλα μια χαρα! Κάτι παίζει με τα βολτ και το μη οξυδωμενο καλα μες !
Μετά λοιπόν απο αυτό το 1 μλ τη δουλειά που δεν κάναμε στο κάψιμο την κάνει η μακα απο την ατμοποιηση του υγρού !
Οπότε σε ένα νέο χρήστη μες που ειναι πιθανόν να μην έχει κάψει πολυ καλα το πλέγμα αξίζει να το τηρεί για λίγο !
Πάντως προσωπικα πλέον ατμιζω και με καινούριο πλέγμα στα βολτ που θέλω !
Οπότε μη ΒΑΡΑΣ  :D


Λογικα : λόγω μεγαλύτερης τάσης αναπτύσσεται μεγαλύτερη θερμότητα στην αντίσταση -πλέγμα και έτσι αυξάνεται η αγωγιμοτητα τους ! προδιδονται έτσι τα μη οξυδωμενα σημεια και έχουμε βραχυκύκλωμα !
Μετά όμως έρχεται η μακα- μόνωση και δεν έχει θέμα !
Σε γεύση και τέτοια δεν υπάρχει διάφορα , και ο scot που κάνει τα reviews το έχει αναφέρει σε πολλα βίντεο ότι δεν θέλει στρωσιμο !



Αλλά νομίζω η θερμότητα μειώνει την αγωγιμοτητα των μετάλλων .. :confused1:
Δεν ξέρω τι γίνεται πάντως γίνεται !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 25, 2013, 03:53 από Anathema »

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1943
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #200 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 04:14 »
Η αύξηση της ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ αυξάνει την ειδική ηλεκτρική αντίσταση των μετάλλων. Άρα, κατά κάποιο τρόπο, καλά νομίζεις!!


Και κατι αλλο που το βλεπω εδώ και μήνες και μου γυρνάνε τα μάτια.
Στους τζένεσις με πλέγμα, κανονικά, εαν και εφόσον έχουμε κανει μια σωστή οξείδωση στο πλεγμα μας, ενα σωστό σετάπ κλπ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΡΩΣΙΜΟ.
Ούτε χαμηλά βόλτ, ούτε στρώσιμο σε μηχανικό πρώτα και μετά στο νν (αν είναι ποτέ δυνατόν).
Οι πρώτες τζούρες θα έχουν μια αναπόφευκτη μεταλλικίλα,


συμφωνώ μέχρι μελιτζανοκεραίας!!!!

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #201 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 06:20 »
Πάντως παρατήρησα ότι αν έχω στο κέντρο του mesh τον συνδετήρα, και τυλίξω το σύρμα καλά επάνω και μετά το τοποθετήσω, έχω καλύτερη συμπεριφορά μετά την τοποθέτηση, χρειάζεται σχεδόν καθόλου χαρχάλεμα για να δουλέψει κανονικά.

Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #202 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 06:37 »
Αυτό ακριβώς κάνω και εγώ, το τοποθετώ με έναν συνδετήρα περασμένο, στρίβω τις σπείρες,
βιδώνω στον θετικό πόλο και τέλος !  :cigar:

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #203 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 11:05 »
Eγώ αντιθέτως δεν χρησιμοποιώ συνδετήρες κ.λ.π στρίβω χειροποίητα χωρίς τρύπα και τοποθετώ το σύρμα ΕΚΤΟΣ ατμοποιητή 8)

Βάζω το mesh στη θέση του (με το σύρμα περασμένο πάνω του) βιδώνω και :cigar: :cigar: :cigar:




Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #204 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:26 »
Η αύξηση της ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ αυξάνει την ειδική ηλεκτρική αντίσταση των μετάλλων. Άρα, κατά κάποιο τρόπο, καλά νομίζεις!



Πολυ σωστός που επισημαίνεται το ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ...
Αλλο θερμοκρασία και άλλο θερμότητα που γράφω εγω ! Η θερμοκρασία επηρεάζει την αγωγιμοτητα !
Buliwyf  :thumpup:

Το κάναμε το νήμα genesis hints and tips ...

Αποσυνδεδεμένος kerk

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
    • ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΖΥΘΟΠΟΙΗΣΗΣ
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #205 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:27 »
@kerk το φυτίλι σου εχει πρόβλημα τροφοδοσίας, αλλα ΟΧΙ απο τα φυτίλια που πανε μεσα στο τάνκ.
Εχεις πρόβλημα στο πόσο υγρό υπάρχει ανα πάσα στιγμή κάτω απο την αντίσταση. Η τροφοδοσία, όσο καλό και αν είναι το φυτίλι έχει καποιο όριο.
Αυτό που χρειάζεσαι είναι να εχεις μπούκλα στο φυτίλι σου στο χώρο της αντίστασης! Ενα φυτίλι δέν αρκεί! Θές 2 ή τρία για να υπάρχει πάντα αρκετό υγρό και να μην περιμένεις να ανατροφοδοτήσει. καντο έτσι και θα δείς οτι μαλλον δεν θα σου χρειάζεται καν να βαλεις δυό φυτίλια μεσα στο τάνκ.


Αλεξ, σορρυ αν γινομαι κουραστικός, οταν λές μπούκλες, εννοείς να κάνει βρογχο ( loop ) το φυτίλι ή αρκει να είναι 2-3 φυτίλια εντός της αντίστασης κομμένα στην άκρη όπως στο τελευταίο στήσιμο που το διπλό φυτίλι φτάνει μεχρι μέσα στην αντίσταση. Οσο για το 2πλο φυτίλι μέσα στο τανκ είναι μάλλον υποχρεωτικό, η τρύπα για το  μες είναι μεγάλη, με μονό έχει διαρροή.
Με τη χρήση είναι καπως ικανοποιητικό αυτο το στήσιμο. Θα του δώσω λίγο χρόνο ακόμα και θα ξαναπροσπαθήσω με καμμένο φυτίλι και "μπούκλες", ίσως αποδειχθεί το βέλτιστο φυτιλάτο στήσιμο σε αυτον τον ατμο. Ετσι κι αλλιώς αγοράστηκε με αποκλειστικό σκοπο τον πειραματισμό  :)

Αποσυνδεδεμένος QS-Plan

  • ***
  • 509
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #206 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:28 »
εμένα μου άρεσε αυτό του tsiv για την τοποθέτηση του σύρματος... το κάνει να φαίνεται πιο εύκολο....

να ξεκινήσουμε σιγά σιγά να βάλουμε φωτιά στο σπίτι... μόλις γύρισα με ένα δολοφονικό φλόγιστρο παραμάσχαλα... αυτό που είχα πάρει ήταν ένας ενισχυμένος αναπτήρας, με το καινούργιο αν θέλει ας μην καεί...

το χουρχουρητό που έπαιρνα σε τι οφείλεται?

ΥΓ.: Δεν έχω και κανένα παραδίπλα να δοκιμάζει αυτά που κάνω και να μου λέει αν πήρε καμμένο ή όχι...  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #207 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 12:32 »
κρατα αυτα που εκανες στο μυαλο σου........κανε και μια επαναληψη βλεποντας κανενα βιντεο.......διαβασε και του alexmach και του giannis pap τα ποστ οι οποιοι το εχουν το θεμα προτου γινει μοδα το genesis style και ολα θα πανε καλα..........
 :thumpup: :thumpup:
edit:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,8644.0.html  καλο διαβασμα

Αποσυνδεδεμένος Anathema

  • **
  • 357
  • Φύλο: Άντρας
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #208 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:05 »


το χουρχουρητό που έπαιρνα σε τι οφείλεται?

ΥΓ.: Δεν έχω και κανένα παραδίπλα να δοκιμάζει αυτά που κάνω και να μου λέει αν πήρε καμμένο ή όχι...  ;D ;D ;D
[/quote]



Το χουρχουρητο ειναι απο την ατμοποιηση του υγρου (στυλ βρασμου) πάνω στο πλέγμα και σε συνδυασμό με την καμπάνα παίρνεις αυτό το αποτέλεσμα !
Πάντως αν θες τηλ βοήθεια στείλε πμ !  Σε μενα η σε καποιον αλλο εδω, νομιζω ολοι θα χαρουν να σε βοηθησουν!Μπορεί να είμαι και εγω ένα θύμα της μόδας του τζενεσις style αλλά ευτυχώς πέντε πράγματα τα έχω !

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: AGA Tiamat - Genesis atomizer
« Απάντηση #209 στις: Ιανουαρίου 25, 2013, 13:08 »

Αλεξ, σορρυ αν γινομαι κουραστικός, οταν λές μπούκλες, εννοείς να κάνει βρογχο ( loop ) το φυτίλι ή αρκει να είναι 2-3 φυτίλια εντός της αντίστασης κομμένα στην άκρη όπως στο τελευταίο στήσιμο που το διπλό φυτίλι φτάνει μεχρι μέσα στην αντίσταση.
Είτε με loop (ναι αυτό εννοώ) είτε κομμένα. Με οποιοδήποτε τρόπο. Αν ειναι loop βεβαια πας για τρία φυτίλια αναγκαστικά, τριπλή μπουκλα εφόσον θές να φευγει απο την αλλη για να καταληξει παλι στο τανκ.
Πάντως, όπως και νάχει, εφόσον σου φέρνει καμμένο με φυτίλι αυτό είναι το πρόβλημά σου. Δεν εχεις αρκετο υγρό ανα πάσα στιγμή στην αντίσταση, και αυτός είναι ο τρόπος να λυθεί!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342313 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206526 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597278 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357803 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592016 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios