vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Υγρά Halo

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3000 στις: Μαρτίου 14, 2015, 11:31 »
Στείλτο στον Tem για τη συλλογή του τότε, και μόλις τον επισκεφθώ, θα τα δοκιμάσουμε παρέα με ένα ουίσκι που έχει "λήξει" εδώ και 21 και κάτι χρόνια!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος vaporaki

  • ***
  • 526
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3001 στις: Μαρτίου 14, 2015, 12:26 »
Παράθεση
Στείλτο στον Tem για τη συλλογή του τότε, και μόλις τον επισκεφθώ, θα τα δοκιμάσουμε παρέα με ένα ουίσκι που έχει "λήξει" εδώ και 21 και κάτι χρόνια!


δεν τον ξερω τον κυριο αλλα αν το θέλετε ευχαρίστως! ;D

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3002 στις: Μαρτίου 21, 2015, 12:50 »
Tελικα παιδες,υπαρχει διαφορα στα υγρα μεταξυ ΗΠΑ και Ισπανιας;

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3003 στις: Μαρτίου 23, 2015, 13:12 »
 Σε αυτό το περιποιημένο vape mail που έλαβα από την Alter Ego, υπήρχε και ένα 30μελο Halo Black Calico 6mg. Αφού ακολούθησα τη διαδικασία που προτείνει η εταιρεία, άνοιγμα, κλείσιμο και στην άκρη για 48 ώρες, ήρθε η ώρα του. Κατ’ αρχάς, μιας και έχουν αναφερθεί διαφορές στην γεύση των Halo αναλόγως ευρωπαϊκού εισαγωγέα, να αναφέρω ότι η ετικέτα αναγράφει Made in USA και ότι εισάγεται στην Ελλάδα από την Alter Smoking. Για τη δοκιμή θα χρησιμοποιηθεί ο πιστός μου κλώνος Kayfun 3.1ES, στημένος με Kanthal D 0.28mm σε microcoil των 2.5mm(να απασχολείται και το Kuro Koiler που και που) το οποίο μας δίνει μια αντίσταση της τάξεως των 1.92Ω. Ρεύμα θα δώσει το κτήνος στο ρελαντί, μεταξύ 13-15W ενώ το υγρό στην αντίσταση θα μεταφέρει φρεσκότατο nakamichi το οποίο έχει δουλέψει και ένα ml σκέτη βάση, για να νιώθει έτοιμο.
 
Το άρωμα στη μύτη είναι γνώριμο και εξαιρετικό. Καπνός πούρου και μάλιστα σε σημείο να θυμίζει κάτι μεταξύ El Toro Cigarillos Naturales και Eden. Διακριτή είναι και η μυρωδιά της βανίλιας, σε πολύ δεύτερο ρόλο όμως. Για τη σύσταση του υγρού δεν γνωρίζω, όπως και κανείς επίσημα βέβαια, αλλά θα θεωρήσω όπως η πλειοψηφία των ατμιστών ότι κινείται στα επίπεδα του 70%Pg. Με όλα αυτά στο μυαλό, γέμισα τον ατμοποιητή μου και ξεκίνησα τη δοκιμή. Η γεύση είναι φανταστική. Με την καθαρότητα και το βάθος που διακρίνει τα καπνικά της Halo, το υγρό αποδίδει μια φανταστική αίσθηση καπνού πίπας στο στόμα, η οποία στρογγυλεύει από κάτι που θυμίζει τσάι και βανίλια. Η κυρίαρχη γεύση φυσικά είναι του καπνού, ενώ τα παρελκόμενα βρίσκονται εκεί σε κάποια σημεία, όχι συνέχεια με σκοπό να τονίσουν την κύρια γεύση. Αυτό το οποίο κάνει αίσθηση, είναι ότι ξεφεύγει κάπως από την πεπατημένη της εταιρείας και οι γεύσεις δεν είναι τόσο έντονες, είναι όμως διακριτές και ευχάριστες, καμία σχέση με τα καπνικά της εταιρείας που έχουμε συναντήσει. Έχω φυσικά την εντύπωση ότι αυτό θα αλλάξει στη διάρκεια της εβδομάδας που θα το αφήσω να ωριμάσει κι άλλο, αλλά αυτά θα τα δούμε εν καιρώ. Στη ρινική εισπνοή έρχεται και μία αίσθηση ξεροψημένου ψωμιού, χωρίς αυτό να είναι δυσάρεστο αλλά ίσα ίσα να δίνει αυτό το «ψημένο» στην γεύση. Στην εκπνοή από τη μύτη τα αρώματα του καπνού κυριαρχούν με τη βανίλια να αφήνει τις νότες τις στο τελείωμα. Το ντουμάνι συνάδει απόλυτα με την πεποίθηση ότι πρόκειται για pg based υγρό, ενώ το χτύπημα είναι σαφώς ανώτερο από ότι θα περίμενε κανείς από ένα 6ρι υγρό, γεγονός το οποίο συνεχίζει να υποστηρίζει την προαναφερθείσα πεποίθηση. Η επίγευση με παίδεψε λίγο καθώς η όλη αίσθηση δημιούργησε μεγάλη παραγωγή σάλιου και ο ουρανίσκος μου ταλαιπωρήθηκε αρκετά. Στο φινάλε όμως μένει στο στόμα μια καβουρντισμένη γεύση καπνού που θυμίζει το κλασσικότατο Cavendish σε πολλά σημεία, κυρίως όμως στα ψημένα αρώματα που αυτός αποδίδει. Όσο το άτμιζα, το στόμα μου το συνήθισε αρκετά και έχω την εντύπωση ότι αναγνώρισα και την ύπαρξη κάποιου αλκοολούχου, ίσως σκούρο ρούμι. Βέβαια, δεν το δένω και σκοινί κορδόνι καθώς πολλές φορές σε δοκιμές καπνικών έχω πιάσει τον εαυτό μου να θέλει κάτι παραπάνω από ένα υγρό, και τελικά να το αναγνωρίζω ενώ δεν υπάρχει. Άλλο ένα πολύ ωραίο καπνικό, το οποίο έρχεται να συμπληρώσει το κενό στην μέτρια ένταση αλλά καθαρή γεύση, το οποίο νομίζω ότι θα κάνει κάποιους να το τιμήσουν σε αρκετές στιγμές. Να πω επίσης, ότι σαν γνήσιο Halo η μάκα που αφήνει είναι μνημειώδης! Με ένα τανκ, έγινε το βαμβάκι αγνώριστο και χρειάστηκε αλλαγή και dry burn. Δεν νομίζω ότι μπορεί να συναγωνιστεί το Tribeca όσον αφορά το κόλλημα που θα αποκτήσει κάποιος, αλλά επιβεβαιώνει τη φήμη της εταιρείας στα καλά καπνικά υγρά, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα μας κάνει να ξεχάσουμε τις λίγες ομολογουμένως αποτυχίες που είχε στο παρελθόν. Μπορεί άνετα να ατμιστεί όλη μέρα, αλλά το βλέπω να εισβάλλει περισσότερο σε στιγμές καφέ και ποτού. 93/100 με τις υπόλοιπες μονάδες να αφορούν τον παράγοντα wow καθώς δεν με έκανε να το αναφωνήσω. Μια δοκιμή την αξίζει σίγουρα, και θα το τιμήσω μέχρι να έρθει και το Cordoba σε περίπου δύο εβδομάδες!


Το Review μπορείτε να το βρείτε και στο http://cruiser79.blogspot.gr/2015/03/halo-black-calico.html μαζί με όλα τα υπόλοιπα που έχω κάνει.

 

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3004 στις: Μαρτίου 30, 2015, 21:43 »
Χρησιμοποιώ το freedom juice και είμαι αρκετα ικανοποιημένος. Θέλω να κάνω μια ερώτηση: μου είπαν ότι τα συγκεκριμένα υγρά της Halo πρέπει να τ αφήσεις τουλάχιστον 12 ώρες ανοιχτά πριν τη χρήση για να αναδειχθεί καλύτερα η γεύση (ίσως ισχύει και για άλλα).


Ακολούθησα την παραπάνω συμβουλή και παρατήρησα κάτι περίεργο. Εκεί που χρειαζόμουν 1ml την ημέρα max τώρα με το ζόρι βγάζει μισή μέρα... Παίζει κάποιο ρόλο???


Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί παράλληλα άλλαξα και μπαταρία και χησιμοποιώ εργστασιακό Mod με μεταβλητή τάση. Ατμίζω στα 3.5v. Η προηγούμενη μπαταρία θεωρητικά πάντα πρέπει να ήταν γύρω στα 3.3. Ίσως η μεγαλύτερη τάση να σημαίνει και μεγαλύτερη κατανάλωση. Κι όμως, στην πρώτη χρήση που έκανα στην μπαταρία έβαλα το υγρό όπως το είχε (χωρίς δηλαδή να έχει ανοιχτεί) και με έβγαλε κανονικά 1+ ημέρα. Από το άνοιγμα και μετά παρατήρησα το παραπάνω φαινόμενο


Μήπως μπορεί κανείς να με διαφωτίσει??? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3005 στις: Μαρτίου 30, 2015, 21:48 »
Αν διαβάσεις τις οδηγίες στο μπουκαλάκι των 30ml σου λένε ότι πρέπει να ανοίξεις το υγρό να πάρει αέρα και μετά να το κλείσεις και να το ξεχάσεις για 2-3 μέρες. Αυτό για να φύγει το οινόπνευμα το οποίο η ίδια η Halo έχει παραδεχτεί ότι χρησιμοποιεί στα υγρά της.

Όσον αφορά την αυξημένη κατανάλωση, ενδέχεται να οφείλεται σε αυξημένη τάση, πιο "ρουφήχτρα" ατμοποιητή ή απλά στο οτι εσύ το απολαμβάνεις περισσότερο!

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3006 στις: Μαρτίου 30, 2015, 22:01 »
Ο ατμοποιητής είναι ο ίδιος. Εγώ ναι μεν το απολαμβάνω, αλλά δεν έχω αυξήσει και τόσο την κατανάλωση... :D
Όσο για τις οδηγίες είναι στα Ισπανικά... Τελικά μάλλον θα φταίει η αυξημένη τάση.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!


ΥΓ Άρα να το ανόιξω το καινούργιο να το αφήσω ανοιχτό για... πόσο και μετά να το ξεχάσω για 2-3 μέρες, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3007 στις: Μαρτίου 30, 2015, 22:10 »
Cruiser79 περίμενα πως και πως το review για το black calico και τελικά δεν απογοητεύτηκα καθώς η Halo με προιδέασε με την περιγραφή του υγρού, η δοκιμή σου όμως επιβεβαίωσε ότι πρέπει να το τουλάχιστον να το δοκιμάσω κι εγώ. Σε κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα δίνει σύσταση του υγρού pg 60% και vg 40%.
Ελπίζω αυτό το υγρό να αντικαταστήσει το tribeca γιατί το voodoo όσο και να το απολαμβάνω δεν τα καταφέρνει.   

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3008 στις: Μαρτίου 30, 2015, 22:23 »
Να σου πω την αλήθεια είναι πολλές στιγμές που θα ήθελα να βρω ένα υγρό καπνικό που να με κάνει να πω "το Τριμπέκα πέθανε, ζήτω το Τριμπέκα". Δεν το βλέπω να συμβαίνει τώρα κοντά, και ας έχει κατα τη γνώμη μου χαλάσει κάπως το Τριμπέκα σε σχέση με 2-3 χρόνια πριν.

Στρέφω τις ελπίδες μου στο Cordoba, το οποίο και περιμένω με αγωνία!

Εξαιρετικό το Calico και φαίνεται να ταιριάζει η φιλοσοφία του σε Τριμπεκάδες πάντως, από φίλους που έδωσα να δοκιμάσουν (και μου ρούφηξαν το μπουκαλάκι τα παλιόπαιδα  :)) ).

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3009 στις: Μαρτίου 30, 2015, 22:34 »
Καλησπερα,σαν παλιος καπνιστης σκανδιναβικ ρεγκιουλαρ καπνου πιπας,επιτελους βρηκα κατι που να μου αρεσει και να μου το θυμιζει,για εμενα τελειο :respect:


βεβαια και η αναλυση γευσης σου ειναι ...... :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος Perikles

  • **
  • 174
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3010 στις: Μαρτίου 30, 2015, 23:12 »
Πέρασα να πω τον πόνο μου απλά μη με συμμερίζεστε..

Θα μου τελειώσει το Cafe Mocha σε λίγο.. snif snif.. :'( :'(

Παίζει να είμαι ο μονος που του αρέσει..   :idiot1: :laugh1:
Ειδικά μετά από όλη μέρα Tribeca, με κάνει να κοιμάμαι σα πουλάκι ας λέει Cafe  :angel:

Αποσυνδεδεμένος tsoupakas

  • **
  • 147
  • Φύλο: Άντρας
  • Hurricane,Taifun GT 2 & GSL ,Squape,KF V4,KLP
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3011 στις: Μαρτίου 31, 2015, 00:25 »
Έχει ξανά ειπωθεί. ..αλλά βρε παιδιά τι μπιχλα αφήνει το  tribeca,δεν μπορώ να το πιστέψω. .στα 2  tanks στον klp και όλα μαύρα :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος e-akapnos

  • ***
  • 836
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum vivimus vivamus
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3012 στις: Μαρτίου 31, 2015, 00:31 »
Δε λενε τυχαια οτι το "βρωμικο" ειναι πιο νοστιμο. Ατιμο tribeca.

Στάλθηκε από το GT-S7582 μου


Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3013 στις: Μαρτίου 31, 2015, 00:36 »
Το Cafe mocha το θεωρώ υπέροχο, αλλά όχι πάνω από ένα ml. Όσο για μάκα, το calico είναι θάνατος!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3014 στις: Απριλίου 05, 2015, 13:54 »
Freedom Juice με 20% μηδενική VG
Ό,τι καλύτερο έως τώρα. Αυξημένη παραγωγή ατμού και ισορροπημένο throat hit (κατά τη γνώμη μου). Παραμένει η γεύση και το χτύπημα της Halo αλλά δεν είναι αυτό το βάρβαρο που ώρες ώρες μου έκαιγε το λαιμό.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4694 501251 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:58
από Sergios
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2333 241077 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:43
από Sergios
ARTEMIS MINI BRASS GUS TELESCOPIC [Μηχανικά mods] 6 7795 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:00
από Jamesheica
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3248 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Hashtag Shake and Vape 0 251 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12636 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7760 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21407 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2091 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5237 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos