vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

117 επισκέπτες, 8 χρήστες
Doubt, mfk, bloodlessz, Giannis.B, manoslykos, Mimhsdr, grag, Ducati.Jimakos

Twitter

Υγρά Halo

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3015 στις: Απριλίου 06, 2015, 17:10 »
 Tο Black Calico εμένα μου θύμισε έντονα το Earth Brother από Halcyon Haze, χωρίς όμως μενθόλη. Ψημένο κάστανο ή κάτι παρόμοιο. Έβαλα τη φαντασία μου να βρει τον σκανδιναβικό καπνό πίπας, αλλά…
 

Αποσυνδεδεμένος FINIX

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3016 στις: Απριλίου 06, 2015, 22:20 »
Αν διαβάσεις τις οδηγίες στο μπουκαλάκι των 30ml σου λένε ότι πρέπει να ανοίξεις το υγρό να πάρει αέρα και μετά να το κλείσεις και να το ξεχάσεις για 2-3 μέρες. Αυτό για να φύγει το οινόπνευμα το οποίο η ίδια η Halo έχει παραδεχτεί ότι χρησιμοποιεί στα υγρά της.

Όσον αφορά την αυξημένη κατανάλωση, ενδέχεται να οφείλεται σε αυξημένη τάση, πιο "ρουφήχτρα" ατμοποιητή ή απλά στο οτι εσύ το απολαμβάνεις περισσότερο!
Ερωτηση ασχετου,μηπως το οινοπνευμα μπαινει για να διατηρειται η ενταση της γευσης?
Το λεω αυτο γιατι μου φαινεται οτι τα υγρα της atmos και της after8 χανουν την γευση τους γρηγορα εν αντιθεσει με αυτα της Ηalo..

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3017 στις: Απριλίου 06, 2015, 22:23 »
Δεν έχω επίσημη απάντηση σε αυτό. Ως σπέκουλα θεωρώ ότι χρησιμοποιείται ως μέσο διάλυσης του αρώματος.

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3018 στις: Απριλίου 07, 2015, 00:10 »
Το οινόπνευμα είναι διαλύτης κάποιων αρωματικών. Δουλειά του είναι να... εξαφανιστεί για να μην το νιώθουμε!
Γι αυτό και στα Halo πρέπει κανείς να τα ανοίγει και να περιμένει 2-3 ημέρες πριν αρχίζει την κατανάλωση. Δεν προσφέρει κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος periptero

  • **
  • 288
  • Party all the time
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3019 στις: Απριλίου 07, 2015, 15:06 »
Πανω απο 6 μπουκαλακια, τα μεταφορικα πλεον κοστιζουν $42.15  :wall:   τι αλλαξε δεν ξερω  :dontknow:
Η ισοτιμια ευρω- δολλαριο ειναι 1.10....

Τη κατσαμε

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3020 στις: Απριλίου 07, 2015, 15:15 »
Διαθέσιμο και το Cordoba....
http://www.alterego.gr/cordoba-halo-e-liquid.html

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3021 στις: Απριλίου 07, 2015, 17:12 »
Έχω ήδη καθαρίσει και φρεσκοστήσει, εν αναμονή!!!

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


pantelg95

Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3022 στις: Απριλίου 07, 2015, 20:55 »
Έχει δοκιμάσει κάποιος το halo voodoo να μας πει τη γνώμη του?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3023 στις: Απριλίου 07, 2015, 21:23 »
Πολύς κόσμος!!! Κάνε ένα σκανάρισμα το νήμα!

Αποσυνδεδεμένος Manos13

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3024 στις: Απριλίου 07, 2015, 21:47 »
Εμενα παντως το tribeca ενω με γεμισε σαν υγρο μου φανηκε πολυ πιο βαρυ απ το RY4 ενω πανω κατω μ φανηκαν τα ιδια

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3025 στις: Απριλίου 07, 2015, 22:09 »
Από την άλλη εμένα το Tribeca μου φάνηκε ελαφρύ και καθόλου κουραστικό (12mg) .
Μέσα σε τέσσερις μέρες είχα αποχαιρετήσει το μπουκαλάκι.
Τελικά άβυσσος ο ουρανισκος του καθενός....

Sent from my LG-D802 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος Giari

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3026 στις: Απριλίου 08, 2015, 01:10 »
αδερφε σημερα αγορασα το voodoo αυριο στηνω και σου λεω εντυπωσεις

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9598
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3027 στις: Απριλίου 09, 2015, 13:02 »
Halo Cordoba - Fine cigar blend
Η κομψότητα και η φινέτσα συνδυάζονται αρμονικά στο αριστοτεχνικό χαρμάνι του Cordoba που αποτελείται από πλούσια καπνική γεύση, αρώματα ξύλου και αλατισμένη καραμέλα.Απολαύστε την ιδιαίτερη γεύση και το άρωμα του αγαπημένου σας high-end πούρου σε αυτό το εκλεπτυσμένο e-liquid. ......
......σύμφωνα με την περιγραφή της Halocigs.
Αναμενόμενη, μάλλον απαλή γεύση.....με ελαφρά "αλατισμένο" aftertaste. Σαφέστατα δεν έχει κάποια σχέση με το παλιό βαρύ Bella Valente της Halo. Δεν αναφέρεται φυσικά κάτι για menthol αλλά προσωπικά μου δίνει σε κάποιες στιγμές μια αίσθηση μέντας που μπορεί τελικά να μην υπάρχει αλλά να οφείλεται απλά στην προσπάθεια απόδοσης της γεύσης πούρου. Όμως για μια ακόμα φορά πιστεύω ότι είναι δύσκολο να αποδοθεί σωστά η γεύση ενός αυθεντικού πούρου μέσα από ένα υγρό, είτε αυτό λέγεται cigar, puros, cuban cigar, cordoba κλπ. Το υγρό είναι ανοιχτόχρωμο. To άτμισα με περιεκτικότητα νικοτίνης στα 12 mg/ml σε μια σειρά επισκευάσιμων αλλά και εργοστασιακών ατμοποιητών.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3028 στις: Απριλίου 12, 2015, 11:00 »
 Halo Cordoba, 6mg



Όπως μου είχε υποσχεθεί ο κος Πετρόπουλος από την Alter Ego, με το που παρέλαβε το Cordoba, μου έστειλε ένα μπουκάλι στα 6mg. Τετάρτη 08/04 το παρέλαβα και άρχισα την διαδικασία ωρίμανσης, άνοιγμα κάθε μέρα για πέντε λεπτά, ελαφρύ ανακάτεμα και κλείσιμο. Με την εξαίρεση του λίγου που δοκίμασα την Παρασκευή, την κύρια δοκιμή την έκανα το Σάββατο. Πριν το παραλάβω, είχα μεγάλες προσδοκίες γι αυτό το υγρό, οραματιζόμενος κάτι βαρύ και πουροειδές. Με μια ματιά στη σελίδα της Halo, μας μιλάει όντως για πούρο με αλατισμένη καραμέλα, συνδυασμός που σίγουρα προκαλεί το ενδιαφέρον. Επιστράτευσα λοιπόν και τους τρεις ατμοποιητές μου στη δοκιμή, με τις εξής παραμέτρους:

1)      Kayfun 3.1ES clone, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 1.33Ω, 11-15W.
2)      Kayfun 4 Tobecco clone spring update, 0.28mm Kanthal D, 2.5mm MC, 2.24Ω, 11-15W.
3)      Erlkonigin clone, 0.25mm Kanthal A1, 2.0mm MC, 1.75Ω, 12-13W.
 
Τη μέρα λοιπόν που το παρέλαβα, έκανα ένα γκάλοπ για τη μυρωδιά του από το μπουκάλι. Το αστείο της υπόθεσης, είναι ότι 3 στους 4 είπαν ότι τους θυμίζει ψητό μοσχάρι. Λογικό σκέφτηκα, κάποια μυρωδιά θα αφήνει και η αλμύρα που μας υπόσχεται. Μετά το παρέλαβα και εγώ και μου είπε πολλά πράγματα στη μύτη. Για αρχή, είναι εύκολο να διακρίνει κανείς μια βαριά καπνική μυρωδιά. Μετά ακολουθεί κάτι το οποίο κάτι μου θύμιζε αλλά δεν ήξερα τι και κάπου στο βάθος μία υπόνοια καραμέλας. Για τις λεπτομέρειες έπρεπε να έρθει το Σάββατο. Αφού λοιπόν ήρθε, γέμισα τους ατμοποιητές και τους πέρασα κατά σειρά από το «κτήνος». Δεν χρειάστηκε να βάλω λίγο καθώς ήδη το είχα δοκιμάσει και είχα αποφασίσει ότι δεν θα με χαλάσει η έξτρα ποσότητα. Και στους τρεις ατμοποιητές πήρα περίπου τα ίδια δεδομένα, αλλά οι εντυπώσεις που περιγράφω είναι από τον 4. Με το που τράβηξα λοιπόν την πρώτη τζούρα, το στόμα γέμισε με καθαρή γεύση καπνού. Αυτό κράτησε ελάχιστα καθώς η γεύση μεταλλάχτηκε σε αυτό το άλλο το οποίο δεν μπορούσα να αναγνωρίσω ακόμα. Συνέχισα να ατμίζω για να πάρω περισσότερες πληροφορίες για το καπνικό κομμάτι, και κατέληξα στο ότι πρόκειται για πούρο και μάλιστα τύπου Τοσκάνης, από αυτά που βρίσκεις στα περίπτερα με την ονομασία Tuscan Reserve. Τα Extra Vecchia μάλιστα, είναι αυτά με την πιο βαριά και χαρακτηριστική γεύση, και αυτό το γεγονός είναι που με ωθεί να πιστεύω ότι αυτό το ταμπάκο προσπαθεί να μιμηθεί το υγρό. Σε αυτό το σημείο, είχα ήδη πειστεί ότι κάποιο μπαχαρικό ήταν αυτό το οποίο η Halo «ξέχασε» να αναφέρει στην περιγραφή και χρειάστηκε να κάνω μια επιδρομή στο ντουλάπι μου για να πάρω καμιά μυρωδιά μήπως και θυμηθώ. Αφού απέκλεισα τα πιο κοινά, άνοιξα το βαζάκι με το κάρδαμο. Εδώ είμαστε! Μέχρι που σκέφτηκα ότι καλύτερα να αλλάξω το βαζάκι με το μπουκάλι του Cordoba μόλις με το καλό το αδειάσω! Εδώ πρέπει να πω ότι το κάρδαμο ήταν πιο επιθετικό στους άλλους δύο ατμοποιητές, ενώ στον 4 πιο ήπιο. Αυτό βοήθησε νομίζω και στην ευκολότερη ταυτοποίηση και των άλλων γεύσεων. Η καραμέλα πάντως είναι ελάχιστα αντιληπτή και μάλιστα εντελώς άγλυκη. Συνεισφέρει σίγουρα στο στρογγύλεμα των γεύσεων και δεν δίνει στο υγρό στοιχεία από άλλα υγρά της εταιρείας, προφανώς γιατί δεν τους ενδιαφέρουν οι παραπομπές. Στη ρινική εισπνοή το κάρδαμο υπερισχύει και γίνεται και πολύ αισθητή και αυτή η αλμύρα, ενώ στην εκπνοή από τη μύτη κυριαρχεί το καπνικό στοιχείο. Σαν επίγευση, υπάρχει το καπνικό στοιχείο, μια ελαφρά ξηρότητα στο στόμα μια αλμυρή αίσθηση. Μην φανταστείτε ότι θα το ατμίσετε και θα ψάχνετε για νερό ή μπύρα, αλλά υπάρχει αυτή η αίσθηση της νοστιμάδας, αυτό το κάτι κρυφό το οποίο δίνει στο υγρό μια άλλη διάσταση. Το υγρό είναι ανοιχτόχρωμο και παχύρρευστο, σε σημείο να υποθέσω στην αρχή ότι η εταιρεία άρχισε να φορτώνει Vg. Σε τέτοιο μοτίβο παραπέμπει και το ντουμάνι το οποίο είναι άφθονο. Το κλασσικό τσίμπημα στο λαιμό όμως, σήμα κατατεθέν της εταιρείας, βγάζει κάθε τέτοια σκέψη από το μυαλό και το χτύπημα είναι αρκετά πιο δυνατό από το μέσο 6ρι υγρό. Θα ήθελα να το δοκιμάσω και σε άλλους ατμοποιητές, κατά προτίμηση με κεραμικό για να πάρω κι άλλα δεδομένα, και ελπίζω να έχω την ευκαιρία να το κάνω. Νομίζω ότι μου αρέσει αυτό το υγρό όχι όμως σε σημείο να το προτιμήσω από άλλα της εταιρείας. Αν μη τι άλλο, μπορώ να χαρακτηρίσω την εμπειρία μου μαζί του ως παράξενη. Οι οπαδοί των πειραγμένων καπνικών, επιβάλλεται να το δοκιμάσουν νομίζω καθώς και όσοι θέλουν να πλουτίσουν τις ατμιστικές τους εμπειρίες. Στις δικές μου προσδοκίες πάντως, που θα ήθελα κάτι να κοντράρει στα ίσα το Tribeca, δεν ανταποκρίθηκε. Και ούτε βλέπω κάτι τέτοιο να γίνεται τώρα κοντά, τουλάχιστον από αυτή την εταιρεία. Είναι σίγουρα ένα ενδιαφέρον υγρό το οποίο παίρνει σίγουρα βαθμούς για την πρωτοτυπία του και το 89/100 είναι δίκαιο.
 

Αποσυνδεδεμένος Christos_swc

  • **
  • 194
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Υγρά Halo
« Απάντηση #3029 στις: Απριλίου 28, 2015, 23:39 »
Το Longhorn ειναι ισως το πρωτο υγρο που ατμισα και μου πηρε καιρο να το εκτιμησω.
Στην αρχη το εσκισα στη χρηση φυσικα αλλα δεν ειναι για ατμισμα ολη μερα.
Οχι γιατι ειναι βαρυ αλλα γιατι πως θα μπορεσει κανεις να εκτιμησει τη γευση ενος αρωματικου πουρου καπνιζοντας το ολη μερα.
Μη ξεχναμε οτι σαν καπνιστες λιγα μονο τσιγαρα την ημερα απολαμβαναμε πραγματικα, τα υπολοιπα ηταν απλα overkill λογω νευρων.
Φανταστειτε να καπνιζετε ενα ακριβο πουρο Αβανας σε ωρα αιχμης στη δουλεια που τρεχεις σα το Βεγγο, μαλλον απατο θα παει :tongue_smilie:
Εχει λοιπον οπως ειπα γευση αρωματικου πουρου, η εμενα αυτο μου βγαζει.
Καπου εκει μεσα βγαινει μια ευχαριστη γευση απο ξυλο με μια υποψια βανιλιας.
Το ατμιζω μονο βραδακι παρεα με το ουισκακι μου 2-3 φορες την εβδομαδα και ειναι απολαυση.
Εχω και το Castle Long της Five Pawns και δεν το εχω καν ανοιξει ακομα, αμα αξιζει οσο η τιμη του θα το εχω για τις βραδυνες εξοδους  :)

Μιλαμε για μια φορα στο διμηνο δλδ  :(
Συμπερασματικα, αμα ψαχνετε για υγρο για ολη τη μερα, τουτο εδω δεν ειναι το καταλληλο.
Και η γευση του ειναι ενα μιγμα με πολυ λεπτες ισορροπιες, δεν ξερω ο καθε ουρανισκος πως θα το βρει.
Εμενα μου εβγαλε και μια γευση απο δηλητηριο τις πρωτες μερες, μαλλον αποτελεσμα της καταχρησης.
Αυτη η γευση εχει εξαφανιστει πλεον που το ατμιζω περιστασιακα.
Μεχρι και ατμο απο τη μυτη θα βγαλω για χαρη του κατι που δεν εκανα ποτε με το τσιγαρο η με αλλα υγρα, μονο και μονο για να παρω την πληρη γευση του!
Σας συνιστω να δοκιμασετε το 7ml εχοντας κατα νου οτι δεν ειναι...φραουλα να τη γλυφεις ολημερις  :tongue_smilie:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499000 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 94 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20816 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194448 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1571 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4715 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1108873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180370 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1971 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1406 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25256 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy