vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 5 χρήστες
johnath, camber, bloodlessz, stratoz, pany

Twitter

Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #390 στις: Μαΐου 07, 2015, 00:38 »
Δεδομένου πως αναφέρεσαι στη θερμοκρασία της μπαταριοθήκης που θα αναπτύσει λόγω πίεσης και όχι του ατμοποιητή, που αναπόφευκτα θα αναπτύξει και είναι φυσιολογικό.. εδώ και αρκετούς μήνες χρησιμοποιώ το Sigelei 100 Watt. Το δουλεύω αποκλειστικά με διπλές πάνω από εξάμηνο, το τελευταίο δίμηνο τρίμηνο το έχω δουλέψει από 0,3 με 0,7 Ω στα 60 - 70 Watt με κατανάλωση 10-15 ml και μου έχει βγάλει μία; (άντε δύο να μη τη θυμάμαι τη δεύτερη) φορές μόνο too hot. Πτώσεις κινηματογραφικές σε όλες του τις γωνίες, βάζω ξανά το καπάκι το μαγνητικό που πετάγεται, τις μπαταρίες και το καπάκι του dripper μου και συνεχίζω. Με τα δεδομένα άτμισης που ανέφερα βγάζω με τη διπλή μπαταρία περίπου μία μέρα παρά το ότι οι μπαταρίες είναι κάπως "κουρασμένες" από εξάμηνο έως χρόνο. Περιληπτικά, για αυτά που ζητάς μου φαίνεται πολύ λογική επιλογή.

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #391 στις: Ιουνίου 11, 2015, 12:04 »
Παιδιά, επειδή είμαι κι εγώ ψημένος να πάρω έναν, οικονομικό για αρχή, μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά με αυτό διαβάζω και βλέπω, ότι δηλαδή μπορείς να αλλάζεις γεύσεις όσο συχνά θες. Τι αλλάζει στην περίπτωση του dripper? To γεγονός ότι κράτα λιγότερο υγρό ή και κάτι άλλο? ΠΧ τα βαμβάκια (και τα μέταλλα ακόμα) ποτίζουν από το Χ υγρό. Ανοίγεις και χωρίς καθάρισμα ή αλλαγή βαμβακιού/φυτιλιού βάζεις το Ψ υγρό. Δεν θέλει τον ίδιο περίπου χρόνο να "καθαρίσει" με έναν RTA? Ειδικά αν έχεις βάλει κανα μήλο ή κανα εξωτικό φρούτο που επιμένουν και το γυρίσεις σε κάτι πιο ήπιο (ουδέτερο καπνικό ας πούμε) θα θέλει ώρα... σωστά?


Επιπλέον δέχμομαι προτάσεις για κάποιον οικονομικό όπως έγραψα για αρχή για να δω αν θα μου κάτσει.


Ευχαριστώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #392 στις: Ιουνίου 11, 2015, 12:15 »
H διαφορά με τους ατμοποιητές με δεξαμενή υγρού είναι ότι δεν χρειάζεται να περιμένεις να αδειάσει το τανκ για να βάλεις άλλο υγρό, + στον dripper έχεις λιγότερα εξαρτήματα να εμπλέκονται.


Κατά τα άλλα, όταν το ποτισμένο βαμβάκι ξαναποτιστεί με άλλο υγρό, θα πάρει το χρόνο του να αλλάξει εντελώς η γεύση, όπως και με τους ατμοποιητές με δεξαμενή.


Αν δηλαδή θέλεις απόλυτα καθαρή γεύση στο νέο υγρό, προφανώς θα χρειαστεί να καθαρίσεις/πλύνεις/ξαναστήσεις με νέο βαμβάκι, που αυτό είναι φυσικά πιο εύκολο στους drippers ..

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #393 στις: Ιουνίου 11, 2015, 12:19 »
Σωστά το υπέθεσα...


Ερώτηση: να πάρω αυτόν εδώ για αρχή που είναι και φθηνός, 15€λακια και έχει και ανταλλακτικό σύρμα κλπ ή θα βγει τελείως μάπα? τον έχει δοκιμάσει κανείς?


https://www.atmistique.gr/igo-w4.html


Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #394 στις: Ιουνίου 11, 2015, 12:24 »
Αφού δοκίμασα αρκετούς ατμοποιητές με δεξαμενή, τελικά αποφάσισα να εμπιστευτώ τις πολλές θετικές γνώμες για τον dripper Eviva. Δεν είναι φθηνός με τα 70€ που στοιχίζει, αλλά είναι εξαιρετικός σε γεύση και ποιότητα κατασκευής.

Μια πολύ ικανοποιητική πρόταση είναι ο γνωστός Magma, που στην κινέζικη Fasttech.com θα τον βρεις με 10€ περίπου. Θεωρείται πολύ καλός για γεύση, αλλά όχι για θεόρατα σύννεφα ατμού. Αν σε ενδιαφέρει το δεύτερο, τότε ούτε ο Εβίβα ούτε ο Μαγκμα θα σε ικανοποιήσουν και θα πρέπει να ψάξεις κάτι άλλο.

Τώρα τι αλλάξει στο dripping (RDA) σε σχέση με έναν RTA (ατμοποιητή με δεξαμενή):
1. αλλάζω γεύση αρκετές φορές τη μέρα, χωρίς να πετάω το βαμβάκι. Αφού ατμίσω το προηγούμενο υγρό, προσθέτω 1-2 φορές καθαρή βάση για να απομακρυνθεί το προηγούμενο άρωμα και να καθαρίσει η δική μου γεύση. Μετά στάζω το νέο υγρό που θέλω να ατμίσω, χωρίς να αλλοιώνεται ουσιαστικά η γεύση του.
2. αλλάζω γεύση χωρίς σπατάλη υγρών, δηλαδή χωρίς να πετάξω λίγο ή πολύ υγρό που μπορεί να έχει απομείνει στη δεξαμενή ενός RTA
3. αλλάζω γεύση χωρίς να χρειάζεται να πλύνω και να στεγνώσω τον ατμοποιητή. Λίγο σκούπισμα με χαρτί και λίγο οινόπνευμα, και η προηγούμενη γεύση έχει φύγει σε βαθμό που δεν επηρεάζει την επόμενη. Αυτό είναι αρκετό για τη δική μου όσφρηση και γεύση.

Μειονέκτημα του RDA είναι η αδυναμία προσθήκης υγρού κατά την οδήγηση. Σε ένα μακρύ ταξίδι, ή θα πρέπει να βοηθά ο συνοδηγός ή θα πρέπει να γίνει στάση για "ανεφοδιασμό".

Αποσυνδεδεμένος bobos

  • **
  • 172
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #395 στις: Ιουνίου 11, 2015, 12:44 »
Τον εβίβα τον έχω βάλι σοτ μάτι και τον θέλω... αλλά είναι και πολλά τα λεφτά Άρη!!  :o
Γι αυτό έλεγα να ξεκινήσω με κάτι οικονομικότερο κι αν μου κάτσει η φάση και μ αρέσει να προχωρήσω στην απόκτησή του.


Όσον αφορά τα ντουμάνια, δεν με απασχολεί καθόλου. Καλά, σχεδόν καθόλου, μην είναι και σαν καπνός από τσιγάρο στριφτό με χαρτάκι rizzla ασημί...  :laugh1: Το στάδιο αυτό το πέρασα και ικανοποίησα τον "παλιμπαιδισμό" μου με έναν sub tank που αγόρασα προ καιρού και τώρα τον έχω και τον κοιτάω. Άντε να τον πιπιλίσω σε κανα μεγάλο ντέρτι ή κέφι, όπως θες δες το... Μ ενδιαφέρει κυρίως η γεύση και η ποιότητα  ;)


Πεθαίνω στο γέλιο με το τελευταίο σχόλιο για την οδήγηση. Ευτυχώς όμως δεν θα το ρισκάρω, καθώς έχω κι έναν δυο καλούς ατμο με τανκ που με ικανοποιούν, οπότε δεν θα χρειαστεί. Αφού να φανταστείς, στον subtank που προανέφερα, η συσκευασία περιείχε ένα λαστιχένιο δαχτυλίδι, τύπου o ring που έλεγε don't drip and drive... Κι έλεγα τί να το κάνω??? Θα το κρεμμάσω στον καθρέφτη  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #396 στις: Ιουνίου 11, 2015, 12:53 »
Σωστά το υπέθεσα...


Ερώτηση: να πάρω αυτόν εδώ για αρχή που είναι και φθηνός, 15€λακια και έχει και ανταλλακτικό σύρμα κλπ ή θα βγει τελείως μάπα? τον έχει δοκιμάσει κανείς?


https://www.atmistique.gr/igo-w4.html


Εχει πολύ ρηχό deck... 5 σταγόνες και μετά στάζει... Για δοκιμές υγρών καλός είναι, για κανονική χρήση θα σου σπάσει τα νευρα.
Ο magma είναι καλύτερη επιλογή, επίσης ο 3D που έχει τεράστιο deck, εναλλακτικά και ο origen με μεγάλο deck αλλα με πιο δύσκολα στησίματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2015, 13:01 από slammer »

Αποσυνδεδεμένος Yannis2810

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Μόνο άτμισμα από 1 Απριλίου 2015...
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #397 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:05 »
O magma έχει βαθειά δεξαμενή κάτω από τους πόλους και χωράει πολύ βαμβάκι. Πιστεύω άνετα μπορεί να κρατήσει 1ml χωρίς πρόβλημα. Επίσης ο magma στήνεται εύκολα με μονή αντίσταση, που κι αυτό είναι πλεονέκτημα για όποιον δεν έχει μεγάλη εμπειρία με DIY αντιστάσεις.

Βέβαια εκτός από τον κανονικό Magma με 22 χιλ διάμετρο, υπάρχει κι ο Magma με 30 χιλ διάμετρο. Αυτός έχει πάρα πολύ χώρο για βαμβάκι και μπορεί να κρατήσει σχεδόν 2 ml ανετότατα. Αν ενδιαφέρεται κάποιος, τον πουλάω καθαρισμένο και ουσιαστικά αμεταχείριστο γιατί είναι πιο κατάλληλος για πνευμονικό άτμισμα, που εμένα με ζορίζει.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Να προσθέσω επίσης ότι Magma μπορείς να βρεις και σε Ελληνικό κατάστημα, σε πολύ καλή τιμή 19€. Μάλιστα αναφέρουν ότι τον καθαρίζουν πριν τον πουλήσουν / στείλουν. ’

Δες εδώ: http://www.vapesin.com/atmopoiites/tobeco-magma-rda-dripping-atmopoiitis-klonos.html

Αν είσαι Αθήνα, τότε έχεις κάθε λόγο να προτιμήσεις ένα κατάστημα που θα σε βοηθήσει με τα αναλώσιμα που θα χρειαστείς (βαμβάκι, σύρμα, εργαλεία) και θα απαντήσει στις ερωτήσεις που θα έχεις στην αρχή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2015, 13:23 από Yannis2810 »

Αποσυνδεδεμένος frantic

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #398 στις: Ιουνίου 11, 2015, 13:56 »
 Από πρόσφατό μου post στo FT Vapers forum :

"IMO concerning flavor profile - single coil (1,2-1,6 Ohm usually on 28 AWG/-0,32mm) (not that you dont chuck big clouds with them), minimum to none leakage and consistency through usage and setup these are my favorite right now (and Im vaping on RDAs 75% of the time, rest is Lemo 2 :P)

Veritas : Top flavor, just the right air flow, amazing enjoyment with a single horizontal coil. Veritas RDA is unique cos of its architecture and the way/direction the air heats the coil enhancing flavor (hits the coil not from the bottom but from its back/sideways) and the quality of the cloud, its so moisturized velvet-like feeling "texture-wise". Some say that its only con is the difficulty of the coil's setup. I didnt find it that hard tbh.
And practicaly leakage free as "free" a RDA can be. My weapon of choice

Marquis : Similar to the Veritas since it's considered to be the evolution in a way of the Veritas concept. Great great flavor and so easy to set up coils on this one. Has some rods that keep coils and airflow holes on perfect alignment and there you go. Hard to leak as well. Flavor is almost as good as the Veritas but i give the Veritas a slight advantage.

Vertex V2 : Great flavor on this one as well and so big airflow. It could be considered depending the build of course a satisfier for th cloud chaser and not only the flavor chasers. The well is not as big as of the above two though.

I like the looks of all three of them as well. Simple lines, proper dimensions and spaces.

Honorary mentions in random order : Magma, Derringer, Freakshow Mini, Origen, Bambino, Venturi. All very good flavor RDAs. I own them all and used them extensively but further reviewing/real life usage detail, upon request :P Feel free to ask anything, jk :) "

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #399 στις: Ιουνίου 11, 2015, 14:22 »
Μονο που κάποιοι από αυτούς έχουν πολύ μεγάλες τρυπες και κανουν μονο για πνευμονικές... είναι πολύ σημαντική παράμετρος αυτή. Εχω έναν marquis και έναν freakshow mini, που όλοι έλεγαν στα reviews ότι είναι καλοί και τελικά μου είναι άχρηστοι....

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #400 στις: Ιουνίου 11, 2015, 14:49 »
Marquis δηλαδή μόνο πνευμονικές; Σκεφτόμουν να τον πάρω για αλλαγές γεύσεων όποτε θέλω μία για λίγο..

Αποσυνδεδεμένος frantic

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #401 στις: Ιουνίου 11, 2015, 15:11 »
Συμφωνώ εν μέρει για τον freakshow mini (δεν τον έχω χρησιμοποιήσει ακόμα τόσο πολύ ώστε να κατασταλλάξω) αλλά αυτα που λές μου θυμίζουν τη γνώμη μου στα cons (-) για τον Derringer και τον Bambino Atty που έχει αρκετά μεγάλο air flow παρολαυτα λόγω μικρών διαστάσεων chamber και της μικρής απόστασης από το coil μέχρι το στόμα διατηρεί καλή γεύση. Δεν τον έχω στο top 3 μου επειδή είναι αρκετά αεράτη η τζούρα και λόγω λίγων ml juice well, χωρίς αυτό να μην τον κάνει έναν από τους καλύτερους γενικά.

Ο Marquis είναι για όλα νομίζω. Έχει τρεις μικρές τρύπες στο cap του και ανάλογα τη ρύθμιση είναι για όλα τα γούστα. Γευστική και σχετικά μικρή σε αέρα στη μία τρύπα μέχρι τις 3 τρύπες ανοιχτές που σίγουρα ειναι για πιο cloud chasing σε στήσιμο με διπλό coil klp. Αλλά αν διαβάσατε το προηγούμενο σχόλιό μου μιλάω για single coil στήσιμο που κατά την άποψή μου - και πολλων άλλων- είναι πιο flavor oriented.
 Σε single coil λοιπόν, και με τη μία τρύπα ανοιχτή (αυτή που είναι ακριβώς μπροστά απο το coil) , η γεύση είναι φανταστική και το airflow just right (και για mtl). Έχει και μεγάλο juice well που αν δεν το ξεχειλίσεις και δεν γυρίσεις ανάποδα η πλάι πάνω από τις τρύπες ακριβώς, είναι το δυνατόν leak-proof.  Δεν αναφέρομαι στα αυτονόητα υποκειμενικά πχ drip tip style/dimensions, τι coil φτιάχνει ο καθένας και τα volts/watts που ατμίζει το κάθε υγρό τα οποία στο σύνολο τους, σίγουρα διαφοροποιούν το vaping experience.

Προς το παρόν, πάντως, κολλημένος με τον Veritas σε single horizontal coil σαν top.
Μέσα στην ημέρα ή άντε το διήμερο, τον εναλάσσω με τον Marquis και τον Lemo 2 (είμαι πολύ ευχαριστημένος, ο πρώτος RTA που με έκανε να τον κρατήσω και να τον παρεμβάλω ανάμεσα σε drippers, ενώ μέχρι τώρα ήμουν μόνο με drippers).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 11, 2015, 15:20 από frantic »

Αποσυνδεδεμένος GiorgosRab

  • ***
  • 713
  • Φύλο: Άντρας
  • Ἓν οἶδα ὅτι ουδὲν οἶδα
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #402 στις: Ιουνίου 11, 2015, 15:24 »
 Οπότε μια χαρά κάνει και για mtl, αυτο ηθελα γιατι και εγω τα ιδια με αυτα που λες εχω διαβασει frantic. Με μονη και λίγο airflow, ακριβως. Τον veritas τον καλο κλώνο δεν τον προλαβα στο ft δυστυχως, αυτον ηθελα σαν πρωτη επιλογη και επομενη ηταν ο μαρκησιος.

Αποσυνδεδεμένος frantic

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #403 στις: Ιουνίου 11, 2015, 15:31 »
Αν έχεις και ένα drip tip σαν αυτό του κλώνου style Veritas (ss σχετικα στενό), o Marquis είναι απόλαυση.

Έχεις δίκιο που ξεχωρίζεις τον κλώνο που εξαντλήθηκε στη FT, ήταν πολύ καλός και ο μόνος 1:1. Πήρα και τον black plated, γιατί μου άρεζε και ήλπιζα να είναι ίδιος με τον πρώτο μου, αλλά δεν είναι. Ούτε καν στο "κόψιμο-σασί". Έχει μικρότερο σε βάθος juice well και τα "φτερά" της βάσης που έρχονται δεξιά και αριστερά από την κεντρική τρύπα που στήνεις το coil είναι πολύ κοντύτερα. Δεν τον έχω δοκιμάσει όμως ακόμα και δε θέλω να είμαι προκατειλημένος. Θα σου έχω νεότερα όταν τον στήσω και τον δοκιμάσω από βδομάδα.

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Dripping ? εναλλακτικός τρόπος ατμίσματος
« Απάντηση #404 στις: Ιουνίου 11, 2015, 15:51 »
Οπότε μια χαρά κάνει και για mtl, αυτο ηθελα γιατι και εγω τα ιδια με αυτα που λες εχω διαβασει frantic. Με μονη και λίγο airflow, ακριβως. Τον veritas τον καλο κλώνο δεν τον προλαβα στο ft δυστυχως, αυτον ηθελα σαν πρωτη επιλογη και επομενη ηταν ο μαρκησιος.


Δες εδω...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,24610.msg852496.html#msg852496

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115947 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507424 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8946 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154789 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568809 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243906 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294215 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762786 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1133 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4021 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem