vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

88 επισκέπτες, 5 χρήστες
aalex, infernity, Milarepa, manoslykos, camber

Twitter

Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #225 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 01:10 »
 Καλησπέρα, καλησπέρα 
Αγόρασα το Zmax v.1 εδώ και δύο μέρες από Ελλάδα (replace smoke). Θα έλεγα ότι μέχρι τώρα λειτουργεί άψογα και κρατάει μάλλον τις ίδιες μπαταρίες λίγο περισσότερο από το Vmax v.1 που είχα. Κοιτάζοντας τα πινακάκια που είναι πιο πίσω στο νήμα αυτό είδα τρομερές διαφορές. (τις είχα δει δλδ αλλά δεν έδωσα τόσο σημασία). Διάβασα και τα περί επιστροφών και αποφάσισα να πειραματιστώ με το ποταπό εξοπλισμό μου. Πήρα ένα βολτόμετρο ένα αμπερόμετρο τα σύνδεσα κατάλληλα (παράλληλα και σε σειρά στους ακροδέκτες της αντίστασης) χρησιμοποίησα  ατμοποιητή 1.7 ohm με δύο μπαταρίες 18350 πλήρως φορτισμένες στο Zmax. Μέτρησα λοιπόν τα εξής (μέσες τιμές από 3 επαναλήψεις):
                                                                            Ζmax σε Volt function
 επιλεγμένη τάση στο Zmax    Ενδείξεις:     Βολτόμετρο V      Αμπερόμετρο A      Ισχύς υπολογιζόμενη (P=V*I) W
              3V                                                      2.97                        1.8                                   5.34
             3.5                                                     3.43                         6.9                                   23,6
             4.0                                                     3,87                         8,7                                   33.67
                                                                             Ζmax σε Watt function
 
  επιλεγμένη ισχύς στο Zmax     Ενδείξεις:   Βολτόμετρο V       Αμπερόμετρο A           Ισχύς υπολογιζόμενη (P=V*I) W
            3                                                           2.3                          1,3                                     2.99
            4                                                         2.55                          1.5                                     3.82
            5                                                          2.77                        1.6                                       4.45
            6                                                           3.2                         1.9                                       6.08
 
Conclusions (για να γελάσουμε και λίγο) :nope:
Δεν βλέπω και τόσο μεγάλες διαφορές. Και επειδή τα νούμερα είναι νούμερα πιθανολογώ ότι: 1) εγώ κάνω κάποιο τεράστιο λάθος (Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω :bow: ) ή 2) έχουν κυκλοφορήσει και Zmax που δουλεύουν και σαν θερμοσίφωνες  :heat:   ή 3) Αυτοί στο γερμανικό forum έχουν κάποια συμφέροντα  :hmmm:  . Δηλώνω ότι εγώ δεν έχω κανένα, δημόσιος υπάλληλος είμαι :sleep35:  . Είναι απλό το πείραμα και μπορεί εύκολα να το κάνει κάποιος. Και μην αρχίσετε να λέτε για πίκες και τέτοια.. Zmax είναι δεν είναι διαστημόπλοιο :boat: . Υποκειμενικά μιλώντας η γεύση που εισπράττω κατά το άτμισμα με τίποτα δε δικαιολογεί τα τεράστια Watts που λένε οι πίνακες.

 :bye:


 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #226 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 08:50 »
φιλε μου, αφου στο ατμισμα εισαι μια χαρα, για σενα αυτα τα νουμερα που βλεπεις στους πινακες εχουν καθαρα εγκυκλοπαιδικο ενδιαφερον. Μην αγχωνεσαι για τις τιμες, λοιπον ;)

Οσον αφορα στις μετρησεις σου.. δυστυχως κανεις το ιδιο λαθος με τους κινεζους... δεν υπολογιζεις την rms τιμη των μεγεθων που ειναι η τιμη που εχει νοημα σε παλμικο σημα εξοδου που εχουμε στο Zmax. Με απλο πολυμετρο δεν μπορεις να παρεις τις μετρησεις αυτες, πρεπει να γινουν με παλμογραφο ή μηχανακι που να μπορει να διαβασει παλμικη αποκριση

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #227 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 10:17 »
Ok λοιπόν κινεζοποιήθηκα... πλήρως :)) εναρμονίστικα ακόμη και στα λάθη τους :ninja_hide:
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος ninja13

  • **
  • 301
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #228 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 12:08 »
Φίλε Νίκο, αφού ξεκαθαρίστηκε το θέμα των μετρήσεων, αυτό που έχω να σου πώ, βλέποντας τους σχετικούς πίνακες που εμπεριέχουν και το Vmax, είναι καλή απόλαυση με τον ΖΤράγο σου.
Όντας κοντά σε αποδόσεις με το Vmax, ο κάτοχος του V μπορεί εμπειρικά να γνωρίζει πάνω κάτω τι να περιμένει απο το καινούργιο του Ζ.
Καλά ντουμάνια, αναμένω με περιέργεια να διαπιστώσω την αντοχή στο χρόνο του ZMax...

Αποσυνδεδεμένος jimmy

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #229 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 14:19 »
Ποιον ατμοποιητη προτεινετε για το Z-max

Αποσυνδεδεμένος takattack

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίστε γιατί χανόμαστε
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #230 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 15:25 »
Εξαρτάται τι θέλεις. Επισκευάσιμο ή του εμπορίου?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος jimmy

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #231 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 18:38 »
Eμπορίου πιο πολυ

Αποσυνδεδεμένος takattack

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμίστε γιατί χανόμαστε
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #232 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 18:49 »
Vivi nova μικρό η μεγάλο με τις μεγάλες αντιστάσεις 2.4 - 2.8
Boge και lr και Nr σε τάνκ ή χωρίς
Double coil carto για τανκάκια 45mm 2Ω και επάνω
Ολα αυτά και άλλα πολλά αλλά επειδή τα πάντα είναι υποκειμενικά κάνε δοκιμές με καλούς ατμοποιητές και θα βρεις το τι σου αρέσει.
Πρόσεχε μόνο οι αντιστάσεις να είναι πάνω από 2Ω  :thumpup:
 

Αποσυνδεδεμένος jimmy

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #233 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 19:08 »

Ευχαριστω takattack βασικα
θα δοκιμασω Vivi Nova
τωρα εκεινο που λεει
μακρι φιτιλι η κοντο
τι ρολο παιζει  :o


Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #234 στις: Νοεμβρίου 02, 2012, 19:12 »
Αν έχεις την καλοσύνη μπορείς να υποβάλεις το ερώτημα σου στο ανάλογο νήμα του ατμοποιητή
Vision Vivi Nova

 :OnTopicPlease:

Παρακαλώ στο θέμα μας


Αποσυνδεδεμένος JHN

Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #236 στις: Νοεμβρίου 03, 2012, 17:13 »
Μμμμ ενδιαφέρον τεστάκι,τις μετρήσεις τις είδα δείχνει περίπου στα ίδια με το Zmax v2.Ρίχτο και στο δικό του thread:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13799.30.html
edit:το έκανα εγώ quote
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 03, 2012, 17:44 από JHN »

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #237 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 02:26 »
Καλησπέρα σας
Αφού αναθέρμανα τις γνώσεις μου επανέρχομαι στο θέμα του Zmax Διαβάζοντας αυτό το νήμα http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11846.0.html  και βλέποντας το video http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11846.75.html που δείχνει ένα review της βελτιωμένης έκδοσης του ECD Meter παρατήρησα ότι είχε μία Vrms=3.5V η οποία αντιστοιχούσε σε μία Vavg=2.88 και αντίσταση ατμοποιητή 1.36Ωμ.

Από το τύπο της ισχύος παίρνουμε (3.5)^2/1.36=9W όσο περίπου έδειξε το ECD. Δεν ξέρουμε βέβαια σε ποια τάση είχε ρυθμίσει το Zmax αλλά υποθέτω ότι την είχε στα 3.0V (γιατί εάν υποθέσω στα 3.5 δεν θα έχει καμία διαφορά). Τώρα βλέπουμε από τον πίνακα  http://translate.googleusercontent.com/translate_c?client=tmpg&depth=2&hl=en&langpair=de|en&rurl=translate.google.com&u=http://www.mountainprophet.de/2012/09/27/smoktech-zmax-nur-furs-kabarett-geeignet/&usg=ALkJrhimnGbew7PuJvn36RYcMSpcZtN_NA    στην αντίσταση 1.4Ωμ και ρυθμισμένο το Zmax στα 3.0 V με μία μπαταρία Vrms= 3.87 V ενώ με δύο μπαταρίες Vrms=4.76V. Τα Watt είναι 10.7 και 16,1 αντίστοιχα.
Πρώτη παρατήρηση λοιπόν, μεγάλες διαφορές στα Watt και ποιον να πιστέψεις άραγε? :hmmm:
Δεύτερον, σχετικό με τον πίνακα που έφτιαξα από τις μετρήσεις εγώ (βλέπε πιο πάνω) και αμφισβητήθηκε  :nope: ο ίδιος prophet λέει ξεκάθαρα ότι: «The Zmax delivers,……. With a simple multimeter or inline voltmeter can the Zmax, as was already the Vmax, rapture no meaningful readings.» άρα κάτι γίνεται, τι γίνεται?.

Mήπως για το «…only suitable for cabarets»  :tongue_move_02:  είναι κάποιοι άλλοι?

Από τα πινακάκια του, μας λέει ότι το Zmax φτάνει χαλαρά τα 31Watt...  δεν θα έμενε κολυμπηθρόξυλο λέω εγώ ή αλλιώς φέρτε τη πυροσβεστική από το καμένο που εισπνέω :angry_orange: .
Τα συμπεράσματα δικά σας :o
ΥΓ. όχι τίποτε άλλο μήπως αποφύγω και τη πλήρη "κινεζοποίηση"  :idiot1:
ΥΓ. 1 Εάν με στήσεται στον τοίχο ξανά θα πάω να αγοράσω ένα  ECD Meter  :thumpup: ε ρε και τότε να δείτε ;D .
ΥΓ. 2 Κάποιος να δώσει χαιρετισμούς στον Προφήτη :angel:
ΥΓ. 3 Επίσης δεν πιστεύω ότι οι κινέζοι κάνουν λάθος. Πότε έκαναν για να κάνουν και τώρα. Είναι σα να λες ότι η μπουγάτσα με τυρί δεν είναι τυρόπιτα :dontknow:
ΥΓ.4 Φίλε urahara μη μου ξαναπείς "....Μην αγχωνεσαι για τις τιμες,...." δε θα σε έχω άλλο φίλο :'(
 :bye:
 


 

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #238 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 04:25 »
απο που να σε πιασω αραγε..?  ;D

στην αντίσταση 1.4Ωμ και ρυθμισμένο το Zmax στα 3.0 V με μία μπαταρία Vrms= 3.87 V ενώ με δύο μπαταρίες Vrms=4.76V. Τα Watt είναι 10.7 και 16,1 αντίστοιχα.
Πρώτη παρατήρηση λοιπόν, μεγάλες διαφορές στα Watt και ποιον να πιστέψεις άραγε? :hmmm:

οι μεγαλες διαφορες ειναι και το βασικο του θεμα..η διαφορα οταν εχεις μια με οταν εχεις 2 μπαταριες.. Ειναι αυτο που συζηταμε και νωριτερα στο νημα. Μπαινει αλλο κομματι του κυκλωματος σε λειτουργια. Το ενα θα προσπαθησει να ανεβασει την ταση εκει που θες (1 μπαταρια και πιο αξιοπιστο) και το αλλο να την κατεβασει (2 μπαταριες και λιγοτερο αξιοπιστο λογω των picks που εχει στα 7,4βολτ).

Επισης διαφορες απο οτι εχω δει σε τεστ υπαρχουν και στον κυκλο της παλμικοτητας... :hmmm: δεν ειναι και τελειως σταθερος σε καθε πατημα... Τελος, μικροδιαφορες θα δεις και απο τεστ σε τεστ λογω της πειραματικης διαταξης και των μηχανηματων που χρησιμοποιουνται. Δεν εχουν ολα τα μηχανηματα μεγαλη ακριβεια και στο στησιμο απο τον τεστερ μπορει να εισαγονται παρασιτικες αντιστασεις,εμπεδησεις κλπ.

Δεύτερον, σχετικό με τον πίνακα που έφτιαξα από τις μετρήσεις εγώ (βλέπε πιο πάνω) και αμφισβητήθηκε  :nope: ο ίδιος prophet λέει ξεκάθαρα ότι: «The Zmax delivers,……. With a simple multimeter or inline voltmeter can the Zmax, as was already the Vmax, rapture no meaningful readings.» άρα κάτι γίνεται, τι γίνεται?.

Δεν νομιζω να λεει κατι διαφορετικο... Με απλα πολυμετρα δεν μπορεις να μετρησεις το Zmax οπως δεν μπορουσες να μετρησεις και το Vmax. Δεν θα εχεις μετρησεις με καποιο νοημα αναφερει οπως σου εγραψα και εγω εδω:

Οσον αφορα στις μετρησεις σου.. δυστυχως κανεις το ιδιο λαθος με τους κινεζους... δεν υπολογιζεις την rms τιμη των μεγεθων που ειναι η τιμη που εχει νοημα σε παλμικο σημα εξοδου που εχουμε στο Zmax. Με απλο πολυμετρο δεν μπορεις να παρεις τις μετρησεις αυτες, πρεπει να γινουν με παλμογραφο ή μηχανακι που να μπορει να διαβασει παλμικη αποκριση

Τα 31βατ και τα ορια του δεν μπηκα ποτε στον πειρασμο να τα δοκιμασω...δεν ειχε νοημα...

ΥΓ. 3 Επίσης δεν πιστεύω ότι οι κινέζοι κάνουν λάθος. Πότε έκαναν για να κάνουν και τώρα. Είναι σα να λες ότι η μπουγάτσα με τυρί δεν είναι τυρόπιτα :dontknow:

 ;D No comment!

ΥΓ.4 Φίλε urahara μη μου ξαναπείς "....Μην αγχωνεσαι για τις τιμες,...." δε θα σε έχω άλλο φίλο :'(
 :bye:

Θα σου πω το αλλο τοτε....
Σε καλυπτει? ειναι αυτο που θες? κανει για σενα?
Αν ναι εισαι οκ.....
Αν οχι ζητα να σου το αλλαξουν οπως εκανα και εγω..  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: Z-Max by Smoktech / (Nobacco Z)
« Απάντηση #239 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 15:12 »
 Φίλε Urahara,

Απαντώ αρχίζοντας από το τέλος,
1) «Θα σου πω…εκανα και εγω»
εντάξει βρε παιδί μου με καλύπτει, αλλά ξέρεις άλλο να νομίζεις ότι είσαι σε πεδιάδα και άλλο πάνω σε λόφο, ε ενοχλεί λίγο, καταλαβαίνεις…
2) «No comment»
ok νο κόμεντ
3) «Τα 31βατ..δεν ειχε νοημα...»
Ούτε σε μένα θα έχει νόημα, αλλά όπως τα λέει σχεδόν τα φτάνω και δεν νιώθω κάτι τέτοιο στη γεύση
4) «Δεν νομιζω να λεει κατι… εγραψα και εγω εδω:»
Εδώ έχω λάθος, έκανα λάθος στη μετάφραση έχεις απόλυτο δίκιο. Άκυρος ο πίνακας.
5) «οι μεγαλες διαφορες ειναι …στα 7,4βολτ).»
Δεν μίλησα για τις διαφορές μεταξύ των μπαταριών όταν δουλεύει με μία ή με δύο τι συμβαίνει αλλά για την διαφορά ανάμεσα στις τιμές του πίνακα και σε αυτές του δείχνει το video. Δες το λίγο καλύτερα.

Επίσης από τη φωτο:
Για δύο μπαταρίες 18350 και αντίσταση 2.2Ωμ στα 3.0V βλέπουμε ότι η Vrms=3.73 ενώ το πινακάκι του λέει 4.77V για τις ίδιες συνθήκες, ε τώρα που κάνω τώρα λάθος? Έχει διαφορά: (4.77-3.73)/3.73*100=27.8%
5) «Επισης διαφορες απο ότι…αντιστασεις,εμπεδησεις κλπ.»
Αυτά όλα θα έκαναν μικροδιαφορές όπως λες σωστά, αλλά εδώ μιλάμε για διαφορές 6W όταν περιμένουμε 4W και μας βγάζει 10W είναι της τάξης του 150%.
Η τάση peak 7.71V δεν απεικονίζεται στην γραμμή της κυματομορφής οπότε φαντάζομαι ότι είναι ακαριαία χωρίς να επιδρά στη διαμόρφωση της ισχύος (ή έχουν ρυθμίσει την ευαισθησία του κατακόρυφου άξονα έτσι ώστε δεν φαίνεται) και παρατηρώ ότι όταν του ζητάς περισσότερα Volts (δίπλα φωτο) το Zmax αυξάνει το duty cycle για να καλύψει την ανάγκη. Το ψηφιακό σήμα από χαμηλή σε υψηλή τάση και από ανοικτό σε κλειστό το βλέπω να γίνεται ακαριαία.


ΥΓ. Πάντως προσπαθώ να μαθαίνω από τα λάθη μου
ΥΓ. 1 Δε τη βλέπω να την αποφεύγω την αγορά του ECD meter είναι ακριβό? :eyesplash:
 :bye:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499336 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 182 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20883 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194613 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1622 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4778 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180618 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2036 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1442 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25395 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy