vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

156 επισκέπτες, 5 χρήστες
gstamatos, bloodlessz, trabaman, Buliwyf, dimitrisd

Twitter

VV Gripper mod

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #45 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 16:43 »
Από όσο ξέρω ο Digitalis έχει κάνει επιτυχημένη μεταφορά του δικού του, οπότε στείλε του ένα pm. Εμένα μου το έφτιαξε ο SEB οπότε στείλε και σε εκείνον. Δεν ξέρω ποιος άλλος έχει επισκευάσει gripper, συγνώμη!

Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #46 στις: Ιανουαρίου 30, 2013, 17:43 »
ευχαριστω παιδια για την βοηθεια  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 21:00 »
Σήμερα παρέλαβα το εν λόγω μοντάκι. Μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένη! Θεωρώ ότι είναι μία πάρα πολύ καλή επιλογή για την κατηγορία του. Πριν χρησιμοποιούσα το lavatube v2 συνεχώς, για περίπου 6 μήνες. Το gripper vv σε συνδυασμό με sokolataki ice s/m είναι πάρα πολύ καλό! Επειδή βέβαια χρησιμοποιώ μπαταρίες no pin, κάτι κουνιέται μέσα, όχι όμως σε ενοχλητικό βαθμό. Ισώς με μπαταρίες με pin θα είναι καλύτερα.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 22:39 »
Είναι καλύτερα αλλά μη βάλεις τίποτα πολύ μεγάλο γιατί θα σπάσει πιο γρήγορα από τους 2/3 μήνες που λογικά θα σου κρατήσει.....


Καλύτερα να έπαιρνες κάτι άλλο, προσωπική μου γνώμη, αλλά καλή σου τύχη με αυτό! Μακάρι να κρατήσει παραπάνω από ότι των υπολοίπων.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουαρίου 27, 2013, 23:30 »
Ωχ, ελπίζω να κρατήσει λίγο παραπάνω από 2-3 μήνες...Διάβασα όλο το θέμα, αλλά δεν είδα πουθενά τέτοιο σχόλιο (ή υπήρχε και δεν το πρόσεξα ?) . Αν το ήξερα νωρίτερα ενδεχομένως δεν θα το είχα πάρει. Για να δούμε, είμαι περίεργη πώς θα τα πάει.


Τελικά δεν κουνιέται η μπαταρία. Μετά από προσεχτικό κούνημα και εξέταση  ;D  , διαπίστωσα ότι κουνιέται ο αντάπτορας που έχω από πάνω για ego. Κάπου έχω όμως ένα δαχτυλιδάκι (θα το βρω), που μπαίνει κάτω από τον αντάπτορα και νομίζω θα σφίξει και θα είναι εντάξει.




Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουαρίου 28, 2013, 00:13 »
Σπάει το πορτάκι. Όλοι σχεδόν έχουμε ουσιαστικά μεταφέρει την πλακέτα σε άλλο κουτί ή απλά αγοράσαμε άλλη συσκευη. Πρόσεχε και τον κονέκτορα. Μην τον ζορίζεις πολύ γιατί χαλάει το λαστιχάκι και αρχίζει να βραχυκυκλώνει.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουαρίου 28, 2013, 00:27 »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Θα τα έχω κατά νου, μπας και μου αντέξει κάπως περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #52 στις: Μαρτίου 20, 2013, 21:22 »
Θέλω να αναφέρω κάτι, το οποίο μου έκανε τρομερή εντύπωση και μόλις πριν 1-2 μέρες αντιλήφθηκα. Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου είχα χάσει τη γεύση μου. Νόμιζα ότι επρόκειτο για τον γνωστό κορεσμό, για τον οποίο έχει γίνει λόγος σε άλλα θέματα, και έτσι έκανα σκέτη βάση, αρχικά δοκιμάζοντας σε τακτά χρονικά διαστήματα και υγρά με άρωμα και μετά αποκλειστικά βάση 50-50, όπως με συμβούλευσαν εδώ μέσα συνατμιστές. Αφού πέρασαν περίπου 10 μέρες με σκέτη βάση, είπα να ξαναδοκιμάσω κάποιο υγρό με γεύση. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι και πάλι δεν καταλάβαινα τίποτα. Άλλαξα αντιστάσεις, φιτίλια, έφτιαξα καινούργια υγρά, σε διαφορετικές βάσεις, έκανα τα πάντα. Τίποτα. Όλο αυτό το διάστημα άτμιζα σχεδόν αποκλειστικά με το gripper vv ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας. Πριν 2 μέρες ξέθαψα τις παλιές μου μπαταρίες ego και άρχισα να υποψιάζομαι κάποια γεύση. Συνέχισα όμως και πάλι με σκέτη βάση. Σήμερα παρέλαβα μία ego twist και έβαλα υγρό με άρωμα. Διαπιστώνω σχεδόν πλήρη επαναφορά της γεύσης μου. Για να κάνω τη δοκιμή, βάζω τον ίδιο ατμοποιητή πάνω στο gripper. Σημειωτέον ότι η τάση ήταν όλο αυτό το διάστημα, αλλά και σήμερα σε πολύ χαμηλά επίπεδα 3-3,7 (ελάχιστες φορές δοκίμασα και σε μεγαλύτερα νούμερα μπας και αλλάξει τίποτα, αλλά και πάλι τα ίδια). Γεύση πάλι τίποτα και μία αίσθηση ότι πάει να καεί η άκρη της γλώσσας. Αμέσως αλλάζω μπαταρία και παίρνω την twist, γεύση σχεδόν 100%. Το συμπέρασμα λοιπόν που έβγαλα είναι ότι για κάποιο λόγο το gripper δεν αποδίδει καθόλου γεύση ή/και καίει την γλώσσα. Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση γιατί νόμιζα ότι η γεύση εξαρτάται από τα υγρά και τον ατμοποιητή.  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος snakeyes

  • **
  • 202
  • Φύλο: Άντρας
  • Μία νέα αρχή χωρίς τσιγάρο.
    • [url=http://sincemylastcigarette.com/][img]http://sincemylastcigarette.com/banners/1354570200_2.5_20_EUR_4_dark.png[/img][/url]
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #53 στις: Μαρτίου 20, 2013, 22:12 »
Καλά μιλάμε σοκ! Σε έβλεπα σε άλλα νήματα που έχασες τη γεύση σου και ήσουν λυπημένη  :-\ και με χάλαγε... (και αναρρωτιώνουν κι εγώ πότε και αν θα συμβεί και σε μένα).... Αν όντως (που απ' ότι λες έτσι είναι) φταίει το μοντάκι σου, τότε ήμαρτον! 

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #54 στις: Μαρτίου 20, 2013, 22:29 »
Σε πόσα volt το έχεις το gripper;

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #55 στις: Μαρτίου 20, 2013, 22:32 »
Θέλω να αναφέρω κάτι, το οποίο μου έκανε τρομερή εντύπωση και μόλις πριν 1-2 μέρες αντιλήφθηκα. Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου είχα χάσει τη γεύση μου. Νόμιζα ότι επρόκειτο για τον γνωστό κορεσμό, για τον οποίο έχει γίνει λόγος σε άλλα θέματα, και έτσι έκανα σκέτη βάση, αρχικά δοκιμάζοντας σε τακτά χρονικά διαστήματα και υγρά με άρωμα και μετά αποκλειστικά βάση 50-50, όπως με συμβούλευσαν εδώ μέσα συνατμιστές. Αφού πέρασαν περίπου 10 μέρες με σκέτη βάση, είπα να ξαναδοκιμάσω κάποιο υγρό με γεύση. Με έκπληξη διαπίστωσα ότι και πάλι δεν καταλάβαινα τίποτα. Άλλαξα αντιστάσεις, φιτίλια, έφτιαξα καινούργια υγρά, σε διαφορετικές βάσεις, έκανα τα πάντα. Τίποτα. Όλο αυτό το διάστημα άτμιζα σχεδόν αποκλειστικά με το gripper vv ή τουλάχιστον το μεγαλύτερο μέρος της ημέρας. Πριν 2 μέρες ξέθαψα τις παλιές μου μπαταρίες ego και άρχισα να υποψιάζομαι κάποια γεύση. Συνέχισα όμως και πάλι με σκέτη βάση. Σήμερα παρέλαβα μία ego twist και έβαλα υγρό με άρωμα. Διαπιστώνω σχεδόν πλήρη επαναφορά της γεύσης μου. Για να κάνω τη δοκιμή, βάζω τον ίδιο ατμοποιητή πάνω στο gripper. Σημειωτέον ότι η τάση ήταν όλο αυτό το διάστημα, αλλά και σήμερα σε πολύ χαμηλά επίπεδα 3-3,7 (ελάχιστες φορές δοκίμασα και σε μεγαλύτερα νούμερα μπας και αλλάξει τίποτα, αλλά και πάλι τα ίδια). Γεύση πάλι τίποτα και μία αίσθηση ότι πάει να καεί η άκρη της γλώσσας. Αμέσως αλλάζω μπαταρία και παίρνω την twist, γεύση σχεδόν 100%. Το συμπέρασμα λοιπόν που έβγαλα είναι ότι για κάποιο λόγο το gripper δεν αποδίδει καθόλου γεύση ή/και καίει την γλώσσα. Μου κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση γιατί νόμιζα ότι η γεύση εξαρτάται από τα υγρά και τον ατμοποιητή.  :confused1:

Atrum το λέει καθαρά :))

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #56 στις: Μαρτίου 20, 2013, 22:39 »
με τι ατμοποιητη το δουλευεις; επειδη εχει δυνατα ρευματα καλο θα ειναι να παιζεις πανω απο 2-2,3 ωμ.

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #57 στις: Μαρτίου 20, 2013, 22:40 »
Εχει ενδιαφερον...
Καταρχην γιατι το Gripper κοντευει μηνα και ακομα δεν εχει... διαλυθει!  :tongue_smilie: :)) :))

Κατα δευτερον, τι ατμοποιητη και βασικα τι αντισταση εχεις?

Για να κανουμε μια συγκριση πρεπει να βαλουμε τα μοντακια να δωσουν την ιδια ταση στον ατμοποιητη.
Βρες την ταση που σου αρεσει στην Twist και μετα βαση του πινακα που ειναι στην προηγουμενη σελιδα βαλε την αντιστοιχη στο Gripper.
Τα Volt που ρυθμιζει το Gripper δεν ειναι rms, πχ, αν εχεις 2Ω αντισταση και του βαζεις 3,7 τοτε παιρνεις στην εξοδο 4,2-4,6 Volt.
Ταση που ποτε δεν θα παρεις με μια απλη ego και μπορει καλλιστα να σου χαλασει τη γευση (αν οχι να σου βγαλει και καμμενο).

(Edit: @eftihis μαλλον πρεπει να μαθω να γραφω πιο γρηγορα...  :)) )

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #58 στις: Μαρτίου 20, 2013, 22:50 »
@snakeyes κι εγώ έχω πάθει πλάκα από την ώρα που το συνειδητοποίησα τι γίνεται. Τόσο καιρό τι λεμονάδες ήπια, τι σύρματα χάλασα, υγρά ένα σωρό, κάψιμο τα φυτίλια, άτμισμα σκέτη βάση, χαμός! Μέχρι που άρχισα να ανησυχώ ότι δε θα ξαναβρώ ποτέ τη γεύση μου. Είχα αρχίσει πραγματικά να προβληματίζομαι. Μέχρι που συνειδητοποίησα τι γίνεται. Κι έτσι για να μην νιώθω και τρελή, έκανα το ίδιο τεστ (ίδιος ατμοποιητής, ίδιο υγρό πάνω σε twist και gripper) και σε άλλο άτομο και μου απάντησε ακριβώς τα ίδια. Στο gripper και σε τάσεις 3,3-3,7-4,2 γεύση τίποτα. Στην twist γεύση μια χαρά. Τι να πω;... :dontknow:



@ Atrum Το gripper έπαιζε σε διάφορε τιμές, δοκίμασα όλες τις πιθανές, και τελικά το άφησα στο 3-3,7 γιατί παραπάνω αισθανόμουν το κάψιμο στη γλώσσα, αλλά δεν την ψι λιάστηκα ότι φταίει το μοντάκι, παρά μόνο όταν πήρα μία απλή ego.


@eftihis.k και digitalis έφτιαξα άπειρες αντιστάσεις για s/m σοκολατάκι από 1,7-2,8 με όλες τις ενδιάμεσες τιμές. Αυτή τη στιγμή έχω μία 2,6 που στην twist και στα 4v είναι θαυμάσια, ενώ στο gripper και σε τιμές από 3,0-4,5 δε δίνει τίποτα από γεύση.


Υ.Γ. Το πορτάκι μια χαρά είναι, τη γλώσσα μου κόντεψα να χάσω! :)) :))


Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #59 στις: Μαρτίου 20, 2013, 23:11 »
Το μινιμουμ που παιρνεις με το gripper με αυτη την αντισταση οταν το βαζεις στα 3V ειναι περιπου 4,2 πραγματικα volt.
Αν το βαλεις και στα 4,5V τοτε πας πανω απο 5V rms.
Σε ολες τις περιπτωσεις απο λιγο εως αρκετα παραπανω απο την twist.
Απο τη στιγμη που φτιαχνεις και μονη σου τις αντιστασεις, δοκιμασε με λιιιγο πιο μικρες (2-2,4) που θα τις στρωσεις στην twist και μετα θα δοκιμασεις να τις βαλεις στην αντιστοιχη ταση του Gripper.
Επισης μια αλλη παραμετρος ειναι και η διατομη του συρματος της αντιστασης.
Στα παλμικα δεν αρεσουν οι μικρες, αλλα οι πιο μεγαλες. (0,17-0,20). Στις μικρες διατομες, οντως γινεται λιγο χαμος με τη γευση (δεν ειμαι και πολυ ειδικος σ'αυτο μιας και κανω βαση) αλλα και με το πιο γρηγορο αρπαγμα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1864 246035 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 03:26
από Tem
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572104 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1886 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8030 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121686 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 687 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 397 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326765 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8608 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297740 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827611 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511699 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios