vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

65 επισκέπτες, 2 χρήστες
Blackwolf, Tem

Twitter

VV Gripper mod

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 30, 2012, 17:47 »
φιλε Hemlock το ειδα στο review..περισσοτερο το θελω για οικιακη χρηση  :D  για εξω θα εχω ενα διακριτικο!! απο τα περισσοτερα mods μπορω να πω οτι μου γυαλισε πιο πολυ..το παρειγγειλα..  ;D

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #16 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 15:10 »
Σήμερα το πήρα στα χέρια μου. Είναι πολύ μικρό και αρκετά πιο διακριτικό από ότι νομίζετε. Εκτός αν δεν δέχεστε τίποτα μεγαλύτερο από ego 650 στο χέρι βέβαια (οπότε απορώ από που αγοράζετε κινητά).


Μια χαρά για την ώρα!  :)

Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #17 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 15:25 »
Aπο αυτονομια μπαταριας πως το βλεπεις? ::)

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #18 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 17:01 »
Το έχω με την AW 1600 από τις 9:30 το πρωί. Μόλις τώρα τα έφτυσε (5). Setup 1.6 αντίσταση στα 4v. Δεν έχω πολύμετρα κτλ οπότε δεν μπορώ να κάνω μετρήσεις. :(


Μάλλον πρέπει να πάρω άλλη αντίσταση αλλιώς θα κάνω 50 σπείρες για να φτάσω τα 2Ω.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #19 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 17:09 »
Aπο αυτονομια μπαταριας πως το βλεπεις? ::)
Η αυτονομια του ειναι πολυ καλη.
Να προσθεσω οτι κοβει την μπαταρια στα 3.3v

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #20 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 17:37 »
Το έχω με την AW 1600 από τις 9:30 το πρωί. Μόλις τώρα τα έφτυσε (5). Setup 1.6 αντίσταση στα 4v. Δεν έχω πολύμετρα κτλ οπότε δεν μπορώ να κάνω μετρήσεις. :(


Μάλλον πρέπει να πάρω άλλη αντίσταση αλλιώς θα κάνω 50 σπείρες για να φτάσω τα 2Ω.  :laugh1:
Πανε τα πολυμετρακια που ξεραμε...
Γεμισαμε παλμικα mods και τωρα θ'αρχισουμε να κυκλοφορουμε με... φορητα παλμογραφακια  :idiot1: :laugh1: :laugh1:

Κατι ωριτσες το'χω και γω και ναι, ειναι λιγοτερο γκουμουτσε απ'οτι το περιμενα.
Οντως καλη αισθηση αφη το πλαστικο, δεν ξερω πως θα καθαριζεται αν χρειαστει.
Στα video reviews ελεγαν για τον ηχο του διακοπτη, αλλα δεν ειναι κανενα δραμα. Απλα ακουγεται λιγο.
Απο τη στιγμη που ειναι πανω, βολευει και στο αριστερο και στο δεξι χερι.
Ο κονεκτορας φαινεται οτι θελει μια σχετικη προσοχη, ειδικα αν του βαλεις κανα βαρυ ατμο.
Και το καπακι της μπαταριας. Στη τελικη, πλαστικο ειναι, σαν πλαστικο πρεπει να του φερεσαι.
Μην περιμενει κανεις την αντοχη του SS.
Ευκολος χειρισμος
Καλη πρωτη αισθηση.  :thumpup:


Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #21 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 18:11 »
Μολις παρελαβα και εγω το πρωτο μου mod!! :D  Κατα την παραγγελια μου απο funstore εγραψα στις παρατηρησεις οτι ειμαι μελος του e-kapnisma.gr για να παρω την εκπτωση..ωστοσο εκπτωση δεν εγινε :(  παρ'ολα αυτα το δεματακι περιειχε το vv gripper+1 μπαταρια (18650 2800 mAh)+2 υγρα των 10ml..σαν πρωτη εντυπωση φαινεται πολυ απλο και το λαστιχιενο του περιβλημα δινει μια ωραια αισθηση οταν το αγγαλιαζει το χερι..διακριτικο δεν θα το ελεγα ουτε υπερβολικο για χρηση εκτος σπιτιου..μενει να ανακαλυψω τις δυνατοτητες του...Παραθετω και καποιες φωτογραφιες για να παρετε μια γευση..












Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #22 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 18:14 »
Είναι το κλασσικό το rubberized πλαστικό που βλέπουμε και σε πολλά ποντίκια. Σε κανένα χρόνο λογικά θα έχει γίνει λείο. Όσο για καθαριότητα, νερό σε μαλακό πανάκι θα χρησιμοποιώ, όπως έκανα και στα ποντίκια.

Με βαρύ άτμο πάνω, καλύτερα να μην σου πέσει κάτω πάντως  :tongue_smilie:  Έχει το καλό βέβαια ότι είναι πολύ πιο ελαφρύ από ένα μπρούτζινο mod αλλά φαίνεται ότι θα γίνει σμπαράλια με μια πτώση.


Τέλος να τονίσω την αδικία, καθώς εγώ έλαβα μόνο ένα υγρό από funstore και όχι δύο  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #23 στις: Σεπτεμβρίου 03, 2012, 18:22 »
Atrum στειλε μου σε πμ την διευθυνση σου να σου στειλω το μισο  :tongue_smilie:  παντως αυτο το rubberized υλικο μυριζει σαν καινουριο αθλητικο παπουτσι.. :laugh1:



Mερικες φωτογραφιες με το AXA Tank By Kir Fanis  8)












Συγχωνευση ποστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 17:40 από manos »

Αποσυνδεδεμένος brokuna

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Be cool, Be excellent!
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #24 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 15:13 »
Ειχε ειδικη εκπτωση για το forum? Που το λέει?

Αποσυνδεδεμένος progressevakos

  • **
  • 124
  • Φύλο: Άντρας
  • Aut viam inveniam aut faciam
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #25 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 15:52 »
απ'οσο λενε ειναι 15% και αν κανεις πρωτη φορα παραγγελια γραφεις στις παρατηρησεις σου το e-kapnisma.gr και το nickname που εχεις στο forum για να παρεις την εκπτωση..κατι που δεν εγινε σε μενα..και απο τις επομενες ισχυει κανονικα βαζοντας στο coupon code το e-kapnisma.gr

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #26 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2012, 00:50 »
Λοιπον ενα update για τον αρπαγα...
Βασικα μια παρουσιαση μετρησεων για να δουμε μεχρι που παει.

Με τα απλα VV ηταν ευκολα τα πραγματα. Βαζαμε ενα βολτομετρακι, τον ατμοποιητη μας και καναμε τις μετρησεις μας.
Με τα PWM τα πραγματα αλλαζουν. (βλ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11846.0.html )
Το καλυτερο οργανο ειναι ο παλμογραφος. Ισως καποια στιγμη στο μελλον...
Τα περισσοτερα μικρα βολτομετρακια δεν μπορουν να μετρησουν.
Καποια απο καποια ταση και πανω μπορουν. Τα μικρουλακια μου ομως δεν μπορουν.
Τα κανονικα ψηφιακα πολυμετρα ομως μπορουν. Ενταξει, δεν παιρνω ορκο για τα αλλα PWM,
αλλα τουλαχιστον στο Gripper VV μπορουν.
Οι μετρησεις μου βεβαια δεν ειναι απολυτης ακριβειας, ειναι με δυο πολυμετρα παραλληλα
(το ενα παμπαλαιο αλλα καλουτσικο και το αλλο φτηνιαρικο μεν ψιλοαξιοπιστο δε)
και ειναι στρογγυλοποιημενες (π.χ. αν εβαζα 5V και μετραγα στο ενα 5,02 κι στο αλλο 5,07 εβαζα 5).

Στο μοντακι χρησιμοποιω AW IMR 1650 οι οποιες δεν ειναι καινουριες
(η πιο παλια απο τον 1/12 η πιο καινουρια τον 4/12 με κυκλικη χρηση σε μηχανικο μοντ μεχρι τωρα
και εξοδο απο το μοντ για φορτιση στα 3,7V χωρις φορτιο)
Οι μετρησεις εγιναν με την μπαταρια να ειναι (χωρις φορτιο) απο γεματη (4,2V) μεχρι 4V. Επαναληφθηκαν με ολες τις μπαταριες.
Οταν οι μπαταριες πεφτουν (απο τα 3,8V μεχρι και τα 3,4 που κοβει το μοντ) οι μετρησεις ειναι χαμηλοτερες.
Δεν ειμαι σιγουρος αλλα θεωρω οτι ωφειλεται στις μπαταριες μου και καλυτερα θα ηταν αν ειχα μια καινουρια AW IMR 2000.
Οταν και αν παρω θα τις επαναλαβω.

Οι τιμες που μετρησα ειναι τα ohms και τα volts.
Οι τιμες των ampere και των watt προκυπτουν απο υπολογισμο ( http://www.ohmslawcalculator.com/ohms_law_calculator.php )
και μαλιστα στρογγυλοποιημενες.

Οι μεγιστες τιμες τασης λοιπον που μπορει να φτασει στα συγκεκριμενα φορτια
ειναι αυτες που φαινονται στην εικονα.
Απο εκεινες τις τιμες και πανω οσα Volt και να βαλεις στο VV δεν μπορει να δωσει παραπανω.
Εννοειται οτι πιο χαμηλες παιζουν κανονικα και με ακριβεια.
Και επισης εννοειται οτι απο 2,7Ω και πανω οτι του βαζεις παιρνεις και στην εξοδο.

Τα συμπερασματα δικα σας.

(Προσωπικα εμενα σαν δυναμη μου φτανει και μου περισσευει! :thumpup: )


Αποσυνδεδεμένος ikaros1

  • **
  • 267
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #27 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2012, 01:50 »
Bασει του πινακα που παραθετεις,ολοι οι κατοχοι προβαρι,καλυτερα να το πεταξουν γιατι ειναι παντελως αχρηστο :tongue_smilie:

"πΟλυ καλο για να ειναι αληθινο" :tongue_smilie:

Τεσπα

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #28 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2012, 02:01 »
Χμμμ, για παντελως αχρηστο δεν το κοβω το προβαρι...  :tongue_smilie:
Ουτε και το Gripper για το ποιοτικοτερο, σταθεροτερο, με τη μεγαλυτερη διαρκεια ζωης κλπ, κλπ.
Αλλα στο κατω-κατω δεν ειναι ασχημο να υπαρχουν λυσεις για ολα τα "γουστα".
Δεν κυκλοφορουν ολοι με το ιδιο αυτοκινητο.
Τωρα τι να σου πω, αυτα μετρησα, αυτα εγραψα.

edit: Να συμπληρωσω αυτο που ελεγα πριν οτι πεφτουν οι τιμες οταν πεφτει και η μπαταρια
Σε κατασταση λιγο πριν κλεισει το μοντ (3,4V στη μπαταρια χωρις φορτιο)
καποιες μετρησεις που προλαβα να παρω ειναι οι εξης:
 ohm     volt
 1,2         4
 1,5        4,2
  2          4,7
 2,3         5
 2,5        5,1
 2,7        5,3

Επαναλαμβανω βεβαια τις σκεψεις μου για τις μπαταριες...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 08, 2012, 02:10 από digitalis »

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: VV Gripper mod
« Απάντηση #29 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2012, 02:31 »
Επιβεβαιώνουν ότι πίστευα αυτά, ότι δηλαδή στο τέλος δίνει μερικές που είναι σχετικά αδύναμες. Να σαι καλά για την προσπάθεια! Μακάρι να είχες παλμογράφο να μας έλεγες και με ακρίβεια. Όπως και να έχει μπράβο για τον κόπο σου.


Α και όσο για την σύγκριση με το προβάρι, μήπως να πάρουν τις άστον μάρτιν τους όλοι να τις πετάξουν στον πειραιά επειδή εγώ έφτιαξα ενα panda να πηγαίνει με 300; Μην λέμε αηδίες. Και το vmax είναι δυνατό πολύ αλλά το πρόβατο είναι εγγύηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116449 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824720 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507696 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8994 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154951 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569005 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244073 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294416 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1819 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762953 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1180 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4070 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem