vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

162 επισκέπτες, 5 χρήστες
Giannis.B, axilleaspro, Parolos, camber, lagoudakis

Twitter

Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #60 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 18:30 »
Καταφερα,λιγο,να μην περνω καμμενο και καλη τροφοδοσια,με το να φτιαξω πιο αραιο το υγρο.
Οταν εβαλα στον ατμοποιητη υγρο με Cool Mint απο Inawera,το αποτελεσμα ηταν το παρακατω !!
(Image removed from quote.)

Το πλαστικο θαμπωσε και αρχισε να ραγιζει !  :o
Ευτυχως ταιριαζει με μια 10αρα συριγγα που εχω και θα το φτιαξω !

Οξυνα υγρα καταστρεφουν το πλαστικο..για τετοια ειδους υγρα ειναι τα pyrex ;)

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #61 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 22:35 »
μην τον βαλετε σε μοντακι γκλεβερ 16340 v1 θα τρωτε καμενο :bye:

Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #62 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 22:51 »
γιατι?αν κανεις πιο μεγαλη αντισταση?

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #63 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 23:59 »
Γιατι να τρως καμμενο??

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #64 στις: Δεκεμβρίου 23, 2012, 02:14 »
γιατι ειναι σταθερη η μικρη η ταση που εχει το συγκεκριμενο και οχι ριθμιζομενη

για αντησταση δεν την αλαξα ακομη μια και εχω 2με3 ωρες που την εκανα

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #65 στις: Δεκεμβρίου 29, 2012, 18:14 »
Μετα απο μια περιπου βδομαδα πειραματων και χρησης,του κινεζικου mini did,μπορω επιτελους να πω την γνωμη μου γι αυτον τον ατμοποιητη ...

Στην αρχη (αν διαβασατε πιο πισω),ειχα και γω διαφορα προβληματακια,με τροφοδοσια,την γευση που δινει,χτυπημα,κτλ.
Ειχα διαβασει πολυ,πριν κανω οτιδηποτε.Δηλαδη,πως να καψω το mesh,πως να στριψω την αντισταση, πως...πως...πως ...
Θα γραψω καποια λογια γι αυτους που δεν εχουν καταφερει να τον κανουν να δουλεψει σωστα, ή γι αυτους που σκεφτονται να τον αγορασουν και ψαχνονται για να μαθουν πως να τον στησουν.
Θα αναφερω πως τον εχω στησει εγω,μετα απο μερικες δοκιμες και τελικα...ναι  :thumpup: δουλευει τελεια !!

Λοιπον...
Εκοψα το mesh της συσκευασιας σε 2,5x3,5cm και το εκαψα σε απλο γκαζακι και απο τις 2 πλευρες,μεχρι να γινει κοκκινο και μετα κατευθειαν βουτηγμα σε νερο.Αυτο το εκανα για 5-6 φορες,αν θυμαμαι καλα.
Μετα το τσακισα απο την μια πλευρα,την μεγαλη,περιπου στον μισο ποντο.
Το εστριψα σε μια βελονα απο συριγγα (για να εχει τρυπα στο κεντρο),ξεκινωντας απο την μερια που εχει τα ξεφτια,ωστε να ειναι εσωτερικα.
Το στριβουμε σε τετοια εξωτερικη διαμετρο,ωστε να μπαινει ΑΝΕΤΑ στην τρυπα του ατμοποιητη.Την μια ακρη,αυτη που θα πατησει κατω,την κοβουμε λοξα για να τραβαει καλυτερα το υγρο,αν ακουμπαει στον πατο της δεξαμενης.
Στριμμενο οπως ηταν,το ξανα εκαψα στο γκαζακι,5-6 φορες και καθε φορα που γινοταν κοκκινο...βουτηγμα στο νερο.
Στο τελευταιο σταδιο τωρα,το εκαψα παλι και του εριξα λιγες σταγονες ΣΚΕΤΗ VG ! Μην ριξετε υγρο με αρωμα !
Αυτο το εκανα 2-3 φορες.Ακομη,μπορειτε να το ριξετε λιγες σταγονες VG και να το βαλετε φωτια,με τον αναπτηρα.

Τωρα,κρατωντας το mesh στο χερι,στριβουμε την αντισταση της συσκευασιας,κανοντας 5 σπειρες (3+2 μισες).Εμενα μου βγηκε στα 1,9ωμ. (Την πρωτη φορα,εκανα αντισταση  2,4ωμ και δεν μου δουλευε καλα).
Περναμε το mesh στην τρυπα του ατμοποιητη και σφιγγουμε τις ακρες της αντιστασης,κοιτωντας η ακρη που παει στον θετικο πολο,να ειναι οσο πιο κοντα του γινεται.
Ρυθμιζουμε τις σπειρες ωστε να ειναι οσο πιο χαμηλα.Οχι προς τα πανω.
Βιδωνουμε τον ατμοπ στην μπαταρια,για να δουμε αν αναβουν ολες οι σπειρες ταυτοχρονα.
Το πως γινεται,μπορειτε να το δειτε εδω ... http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14603.msg544126.html#msg544126 .

Αν ολα πανε καλα,θα δουλευει αψογα.   Αλλα... συμφωνα μ αυτα που περασα εγω ......
- Το mesh πρεπει να στρωσει.Να πιασει λιγα καταλοιπα,για να αποδωσει καλα.Μην περιμενετε απο την πρωτη στιγμη να εχετε καλη γευση και αποδοση.Σ εμενα δουλεψε καλα μετα απο 3-4 μερες (οχι συνεχους χρησης).
- Ξεβιδωστε και αφαιρεστε το βιδακι που ειναι για να βαζετε το υγρο.Δουλευει καλυτερα ετσι.
- Ξεκινηστε να τον δουλευετε απο λιγα βολτ.Αν στρωσει,μετα απο λιγες μερες,μπορειτε να τα αυξησετε.Σε μενα δουλευε καλα απο τα 3.4 βολτ και τωρα τον πηγα στα 3,9-4 βολτ .Σε μπαταρια Ego,δουλευει μια χαρα απο την αρχη μεχρι και τωρα.
- Παιξτε με την τρυπα της καμπανας.Αν ειναι στην ιδια ευθεια με το mesh,εχει πολυ ντουμανι και γευση. Αν την γυρισετε προς τα δεξια του mesh (την τρυπα),εχω την εντυπωση οτι η γευση ειναι καλυτερη και το χτυπημα πιο δυνατο.Αν η τρυπα ειναι πισω/απεναντι απο το mesh,το χτυπημα ειναι ισχυροτατο και το ντουμανι σχεδον ανυπαρκτο !
- Επισης,εχω ανοιξει λιγο,την τρυπα της καμπανας,για πιο αερατη τζουρα.Το προτεινω.

Εγω δεν εχω "φαει" την καμπανα απο κατω,με γυαλοχαρτο,γιατι διαβασα οτι δεν δουλευει καλα.Δεν το γνωριζω.
Αν δεν μπορεσετε να τον κανετε να δουλεψει καλα,μην τα παρατησετε.Αφηστε τον στην ακρη και ασχοληθειτε παλι καποια αλλη στιγμη ! Θελει λιγο υπομονη,αν δεν κατσει καλα απο την αρχη !
Αν σας ραγισει το διαφανο τανκ απο καποιο υγρο οπως εμενα,φτιαξτε ενα αλλο απο 10αρα συριγγα.Ταιριαζει απολυτα!
Ευχαριστω τα παιδια απο δω,που με βοηθησαν να τον κανω να δουλεψει καλα !  :thumpup:
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 30, 2012, 12:00 από ecigfun »

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #66 στις: Ιανουαρίου 02, 2013, 01:37 »
οσοι δεν εχουν να μετρανε αντισταση και εναι με μηχανηκο μοντ 4σπειρες αντ οπως κηταμε το μες και :cigar: :cigar: :cigar:

με παραπανω παμε για μοντ vv σαν του γκλεβρερ αλλα για μενα χανει στη γευση νομιζω κατα πολυ :thumpup:

+ ολα τα παραπανω που ειπε ο +φορμιτης :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος chris76

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #67 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 08:58 »

Αν σας ραγισει το διαφανο τανκ απο καποιο υγρο οπως εμενα,φτιαξτε ενα αλλο απο 10αρα συριγγα.Ταιριαζει απολυτα!
Ευχαριστω τα παιδια απο δω,που με βοηθησαν να τον κανω να δουλεψει καλα !  :thumpup:
(Image removed from quote.)

τον έχω παραγγείλει και εγώ και τον περιμένω . . . (πρώτη επαφή με μεσάτους . . .)

από 10αρα σύριγγα ; ;  . . . να το έχω υπ όψιν  :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #68 στις: Ιανουαρίου 05, 2013, 14:06 »
ναι απο 10αρα (10ml)  :) . Εχουν ξεβαψει και οι γραμμες και ειναι μια χαρα !
Οσα υγρα και να εβαλα,δεν εχει καν θαμπωσει.  :yes:

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 21:42 »
και εγω στο club των επισκευασημων επιτελους.

μετα απο 4 μερες εμπειριας (εδω γελαμε) παρολο που απο το πρωτο κιολας στησιμο ατμισα μια χαρα χωρις hot spot πανω απο ολα και με καλη τροφοδοσια με ανοιχτη την ταπα παντα αντιμετωπισα τα εξης θεματακια
μετα απο μιση μερα ατμισης χανετε η καλη τροφοδοσια ξαναπαιζω με το μες ξανα καψιμο και οκ αντισταση οκ 1,9 ωμ με την δευτερη γιατι η πρωτη μου βγηκε 1,4 ωμ βραχυκυκλωμα δεν ειχα ξανα ατμιζω παλι μετα απο μερικες ωρες καμμενο ξανα ανοιγμα με hot spot παιξιμο λιγο με τις σπειρες και οκ την επωμενη παλι τα ιδια καινουριο  καψιμο (γκαζακι αλλα πολυ υπομονη ) τα ιδια
τωρα εσφιξα λιγο την αντισταση παραπανω για να ειμαι σιγουρος οτι δεν αφηνει κενο και ειδωμεν απο τροφοδοσια απο οτι ειδα τα παει καλα

τελικος απολογισμος προς το παρρον 2 μες και 40 ωμ αντισταση 0,20
θελω να πιστεψω οτι τα βρικαμε αλλα προς το παρρον εχω τις ανφιβολιες μου

η αληθεια ειναι αν και κινα για οσο λειτουργει τον ευχαριστιεμαι εχωντας τον τ3 backup και δεν θα τον παρατησω (ισως για λιγο αν συνεχισει  να μου κραταει μουτρα)

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 22:40 »
(γκαζακι αλλα πολυ υπομονη )
επειδή κι εγώ όταν πρωτοξεκίνησα με τον κινέζικο did είχα προσπαθήσει να κάψω το mesh με γκαζάκια αναπτήρες κεράκια(το εννοώ για τα κεράκια..), σαν το φλόγιστρο δεν είναι.. Και δε χρειάζεται να πας σε μαγαζί η.τ., ένα ψευτοφλόγιστρο από οποιοδήποτε κατάστημα σιδηρικών, 12 ευρώ μου πήγε μαζί με το βουτάνιο, και είδα μεγάλη διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος tzes13

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια είναι η ουσία...PANADOL EXTRA :D
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 22:44 »
Με το γκαζάκι και υπομονή μια χαρά δουλεία κάνεις (με το φλόγιστρο έχεις ταχύτητα απλά)


Σαν καινούργιος και εγώ έκανα και τις δύο διαδικασίες και δουλεύει άψογα (Διάβασα ένα νήμα ολόκληρο φυσικά και είδα και 4 ώρες πάνω κάτω σε video)


Με παραπάνω ρεύμα μια χαρά δουλεύει αρκεί να έχεις καλή τροφοδοσία και σωστή αντίσταση





Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 22:53 »
είχα πάρει ένα πακετάκι πριν 3-4 μήνες, με τρεις ίδιους κινέζικους μέσα. Για το γκαζάκι αν σου δουλεύει μια χαρά, εγώ τελικά το άφησα γιατί πρώτον με τσάντισαν οι διαρροές που έχουν οι genesis από φύσιν, συν το ότι οι συγκεκριμένοι είχαν το τανκάκι το διαφανές, που άπαξ και το βγάλεις από τη θέση του, ή το σφίξεις πολύ πάνω στη βάση της αντίστασης, ή γενικά το πιάσεις με δύναμη, ραγίζει. Ράγισα τα δύο από τα τρία πριν με ενοχλήσει το θέμα διαρροή, κι έχω κι ένα ακόμα αν έχω όρεξη να παίξω πάλι.

Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 22:55 »
.........με τσάντισαν οι διαρροές που έχουν οι genesis από φύσιν.......
Που έχουν διαρροές ?

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 22:56 »
Συγνώμη αλλά που έχεις δει διαρροές στους genesis :hmmm:
Με πρόλαβε ο Γιάννης

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246356 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572255 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122081 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298065 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827683 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios