vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

164 επισκέπτες, 5 χρήστες
Giannis.B, axilleaspro, Parolos, camber, lagoudakis

Twitter

Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #45 στις: Δεκεμβρίου 14, 2012, 22:19 »
Τον παρέλαβα χθες. Είναι ο πρώτος μου, άλλο τύπου genesis δεν έχω, επομένως ούτε μέτρο σύγκρισης. Με αυτόν πάντως κατάλαβα τι θα πει άτμισμα, πού θα φτάνει ο γνήσιος genesis, θα είναι ο ατμιστικός παράδεισος; Άριστος, επισκιάζει όσους έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα.
 Το σετάρισμα βέβαια θέλει πολλή δουλειά και προσοχή σε πολλά σημεία αλλά αξίζει τον κόπο. Μου έφαγε πολλαπλάσια ώρα από αυτή του βίντεο, είχα δυο αποτυχημένες προσπάθειες, παρθενικό σετάρισμα ενός ατμο τύπου genesis γαρ. Η πρώτη φορά ζορίζει πιστεύω, μετά το κάνεις άνετα και σ΄αρέσει μάλιστα.. Το σετάρισμα του genesis. 
 Αρχικά να απαντήσω στο...γυαλόχαρτο. Δε χρειάστηκε, η τρύπα πέφτει σωστά.
   Ευχαριστούμε τον παραπάνω ...ειδικό για τον κόπο του να βιντεοσκοπήσει τη διδακτικότατη αυτή παρουσίαση. Νομίζω πως είναι ο gewre, τον είδα σε άλλη παρουσίαση όπου “υπέγραφε”. Κατατοπιστικότατος, άρτια η παρουσίαση. Πταισματάκι το ότι του ξεφεύγει και λέει πως ξεκινούμε το κάψιμο της τοποθετημένης και μουσκεμενης με VG αντίστασης από χαμηλά ωμ, εννοώντας προφανώς χαμηλά βόλτ της μπαταρίας. Δεν πιστεύω να μπερδεύτηκε κανένας θεατής γιατί μας τα είπε ορθά πριν που την έκαιγε στεγνή,. Δεν τον άκουσα όμως και έκαψα το πρώτο σύρμα. Προσέξτε το αυτό.
  Στα λοιπά ακολούθησα το βίντεο με τις παρακάτω παραλλαγές:
---Δίπλωσα το σύρμα όπως δείχνει αλλά ξεκίνησα να τυλίγω από την άλλη πλευρά. Το έκανα έτσι γιατί πιστεύω πως τα ξεφτισμένα συρματάκια θα μας είναι πρόβλημα αν είναι στο εξωτερικό, στο εσωτερικό ..χωνεύονται.
---Από το πλέγμα το οποίο είχε μέσα στο πακέτο (2 είχε) έκοψα περί τα 7 χιλιοστά κατά μήκος του και έτσι έμεινε κενό στο κέντρο, έγινε σωλήνας το πλέγμα κι όχι κύλινδρος συμπαγής. Μου τροφοδοτεί καλύτερα και χωρά άνετα στην τρυπούλα της δεξαμενής, δεν τρίβεται μπαίνοντας με κίνδυνο να καταστραφεί η οξείδωση.
---Την αντίσταση την έστριψα σωστά και άνετα με δυο διαφορετικούς τρόπους σε δύο επιτυχή-εκπαιδευτικά σεταρίσματα: έστριψα την αντίσταση πριν χώσω στην τρύπα το στριμμένο πλέγμα και συνέδεσα στις βίδες μετά (προσοχή, να τεντώνει το τμήμα αντίσταση-βίδα) και όπως στο βίντεο αλλά με ξεβιδωμένες-βγαλμένες τις δυο επάνω βίδες και δούλεψα με άνεση. Τις βίδωσα μετά. 
 Παρατηρήσεις κι εμπειρίες μου από το σετάρισμα:
---Ο gewre είπε στο βίντεο πως φοβήθηκε μη χάσει τις βιδούλες. Υπαρκτός και αυτός ο κίνδυνος αλλά εγώ έχασα το πλαστικό κολάρο του άξονα κάτω από την κατώτατη βίδας. Είναι ακόμα πιο εύκολο να χαθεί αυτό σε σχέση με τις βίδες, οι οποίες είναι γενικά μικρές στους επισκευάσιους, όποιους το πάει το άθλημα τις προσέχει, αυτές εδώ δεν είναι κι από τις μικρότερες. Χρησιμεύει  ως μονωτικό μεταξύ κάτω (τρίτης) βίδας και σώματος, για αποφυγή βραχυκυκλώματος.  Τον σετάρησα χωρίς αυτό αλλά και ...χωρίς τη βίδα. Φυσικά οι δυο επάνω βίδες είναι απαραίτητες για να σφίξουν το σύρμα. Η τρίτη κάτω δεν καταλαβαίνω σε τι χρησιμεύει. Ο κεντρικός άξονας-πόλος είναι καλά μονωμένος στο κάτω και στο επάνω μέρος, πολύ σταθερός επίσης, δεν κουνά, περιττή φαίνεται η βίδα. Χωρίς αυτήν μου δουλεύει άριστα, αν ξέρει κάποιος σε τι χρησιμεύει ας το γράψει. Είναι ίδιες και οι τρεις πάντως και μπορεί να αντικαταστήσει την (πιθανώς) χαμένη, αν ...μας συμβεί. 
---Το σύρμα της συσκευασίας είναι Kanthal 0,20χιλ. Δεν το μαρτυρά αλλά του το εκμαίευσα: Μέτρησα 10 εκατοστά σύρματος και ήταν 4,2  ΩΜ (μέτρησα πολλά εκατοστά, όχι 1-2 μόνο για να έχω ασφαλέστερο συμπέρασμα), το Kanthal 0,20 έχει 42ωμ/μέτρο, 0,20 είναι λοιπόν αυτό της συσκευασίας. Με 4 σπείρες έβγαινε γύρω στο 1 ωμ, χρειάστηκαν 6 σπείρες για να μου βγει 1,7 ωμ. Θα έπρεπε να τις κάνω 7 τις σπείρες, χαμηλή θεωρώ την αντίσταση των 1,7 ωμ. 
  Το άφησα στην άκρη μέχρι να το διερευνήσω με την ησυχία μου, δε δικαιολογείται να έχω τόση απόκλιση, ο  gewre είχε υπολογίσει το μήκος σχεδόν σωστά πριν το μετρήσει καν. Το πάχος και του δικού μου τυλιγμένου πλέγματος είναι ίδιο , τόσο που να περνά άνετα από την τρύπα είπαμε. Με 4 σπείρες πέτυχε εκείνος την αντίσταση των 1,8ωμ. Οι 7 δικές μου θα έπρεπε να την ανεβάζουν ...κάπου. Χρησιμοποίησα τελικά NiChrome 0,17, με 5 σπείρες μου βγήκε 1,9 ωμ. Απίστευτο: Καμενο δεν εδωσε ούτε όταν ανέβασα το lava στα 4,5 βολτ. 
 Μου πήγε καλά, όλοι λένε όμως πως το πλέγμα θέλει σύρμα  Kanthal και με αυτό θα πάει ...καλύτερα, θα το ξαναψάξω. Τα γράφω αναλυτικά επειδή πολλοί δε μετρούν ακριβώς τα σύρματα αλλά μετρούν σπείρες , λαμβάνοντας βέβαια υπόψη την εκάστοτε διατομή του σύρματος και θα τους χρησιμεύσουν τα παραπάνω.
---Μετράται εύκολα η αντίσταση πρίν σφίξουμε με τις βίδες το πάνω σύρμα. Απλά το ακουμπάμε στον κεντρικό άξονα και τη μετράμε με το lava (ή ό,τι άλλο), στο οποίο έχουμε βιδώσει από πριν τη βάση του ατμο και δουλεύουμε έτσι.  Αν σφίξουμε το σύρμα και μετά θελήσουμε να μεγαλώσουμε την αντίσταση και τυλίξουμε στο πλέγμα τσακισμένο σύρμα, κινδυνεύουμε για hot spot. Το πλέγμα θέλει φρέσκο κι ατσαλάκωτο σύρμα.
---Όταν προσπάθησα να ξεβιδώσω την καμπάνα για να ξαναγεμίσω τη δεξαμενή, ξεβίδωνε μαζί της το κάτω τμήμα. Χρειάστηκε να σταθεροποιήσω με το νύχι του αριστερού αντίχειρα το δαχτυλίδι με τις χαρακιές. 
---Χρησιμοποίησα τη μεταλλική δεξαμενούλα. Έτσι δε βλέπουμε τη στάθμη του υγρού βέβαια, αλλά πιστεύω πως είναι δύσκολο να ξεχαστούμε και να αδειάσει εντελώς, αλλά και να γίνει αυτό και να πάρουμε καμένο δεν τρέχει τίποτα στο πλέγμα, αποκαθίσταται σύντομα η γεύση. Όσο για το γέμισμα, να μην υπερχειλίσει, γεμίζω ...αδειάζοντας πρώτα: Αντλώ όλο το εναπομείναν υγρό με μια σύριγγα, συμπληρώνω σ΄αυτήν μέχρι να φτάσει στα 2,8 κυβικά εκατοστά, όσο περίπου χωρά ο άτμο και ξαναγεμίζω. Προσοχή όμως: η βελόνα της σύριγγας είναι πιο χοντρή απ΄αυτήν του μπουκαλιού, δε βγαίνει ο αέρας όσο γεμίζουμε και ξερνά υγρό από την τρύπα του πλέγματος αν πιέσουμε γρήγορα το έμβολο. Θέλει αργάααα.
---Το σύρμα θα πρέπει να αγκαλιάζει τις βίδες από αριστερά , έτσι ώστε να το τραβούν όταν βιδώνουν. Αν το πάμε από δεξιά θα το σπρώχνουν βιδώνοντας, θα “καμπουριάσει” και θα έχουμε hot spot.
Αυτά. Υγεία να έχουμε να περάσουμε τις γιορτές ατμίζοντας.
Υ.Γ. Σε κάποια σημεία είναι δυσνόητο γιατί γράφτηκε αρχικά στο θέμα Genesis mini (CLONE ΚΙΝΑΣ)
Μεταφορά παρουσίασης-εντυπώσεων
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 15, 2012, 09:17 από sarchos59 »

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #46 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 10:31 »
Εχω μια απορια,για τους genesis,γενικα.
Οταν δεν ειναι ορθιος ο ατμοπ,δεν χανει υγρο απο την τρυπα που περναει το mesh ?

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #47 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 10:36 »
Δεν συστήνεται.
Εγώ και τους 2 πάντα όρθιους

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #48 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 10:55 »
Δε χάνει. Ακόμα και "μακαρονάκι" το πλέγμα, όπως το έχω εγώ, δε θα χάνει υγρό αν έχει το σωστό πάχος. Να μη σφηνώνει στην τρύπα αλλά και να μην κολυμπά αφήνοντας κενό. Εγώ δεν έχω πρόβλημα όπως και να τον έχω.

Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #49 στις: Δεκεμβρίου 15, 2012, 11:00 »
Εχω μια απορια,για τους genesis,γενικα.
Οταν δεν ειναι ορθιος ο ατμοπ,δεν χανει υγρο απο την τρυπα που περναει το mesh ?
Δεν ξέρω για κάποιους αλλά στους δικούς μου και ανάποδα να τους γυρίσεις δεν θα στάξουν
παρά μόνο αν τυχόν έχουν μείνει υγροποιημένοι υδρατμοί στη καμπάνα και βγουν από το
επιστόμιο, αλλά υγρό ποτέ! 8)

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #50 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 17:22 »
Παρελαβα και γω σημερα τον συγκεκριμμενο ατμοποιητη,απο vaporbreak.Εκανε 18 μερες να ερθει.
Εκανα ολες τις απαραιτητες ενεργειες, (καψιμο mesh,κτλ).
Ολα καλα,αλλα στους boge που χρησιμοποιω εχω καλυτερη γευση και χτυπημα!
Το προβλημα με την γευση,πιστευω οτι ειναι η τροφοδοσια.
Το mesh στεγνωνει μετα απο 2-3 τζουρες και μου φερνει λιγο μεταλλιλα .(Δεν εχω hot spot).
Αν το γυρισω πλαγια και βραχει ,ειναι ενταξει.
Μηπως πρεπει η εσωτερικη διαμετρος του mesh να γινει λιγο μεγαλυτερη ? Τo εστριψα σε βελονα απο συριγγα.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #51 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 17:33 »
Αν εχει τάπα για να γεμίζεις υγρό, ξεταπωσέ το.
Αν δε δουλέψει κι αυτό δοκιμασε να κανεις λίγο μικρότερη τν εΞωτερική διαμετρο του πλέγματος.

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #52 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 17:40 »
Ξεβιδωσα το βιδακι που γεμιζει το υγρο και ειναι καλυτερα .
Ετσι δεν θα χανει το υγρο ομως,οταν πλαγιαζει ?
Να κανω μικροτερη την εξωτ. διαμετρο ?
Για το χτυπημα,παιζει κανενα κολπο ?  :)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #53 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 17:46 »
Το θεμα τροφοδοσίας/ταπας αναπλήρωσης/σταξίματος είναι εγγενές μειονέκτημα των Τζένεσις. Αν δείς οτι στάζει, δοκίμασε με καποιου είδους σωληνάκι, ή μια μπατονέτα ανοιχτή να μειώσεις τη διάμετρο της τρύπας. Ενδεχομένως να μπορείς και με αρκετά ξεβιδωμένο το βιδάκι!
Περι χτυπήματος, δύο παίζουν. βρες την ιδανική θέση της τρύπας αέρα, γιατι με λιγο πέρα δώθε ίσως να βελτιώνεται το πράμα, και απο κεί και πέρα, ανέβασε νικοτίνη!  :tongue_smilie:  (η κάνε χαμηλότερη αντίσταση)

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #54 στις: Δεκεμβρίου 19, 2012, 17:51 »
Εισαι αρχηγος !! Μου ελυσες και τα δυο προβληματα !  :thumpup: :thumpup:
Την τρυπα της καμπανας,δεν την εχω στην ιδια ευθεια με το mesh,οπως διαβασα.Την γυρισα λιγο και το χτυπημα ανεβηκε! Ευχαριστω  :thumbup_move_2:

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #55 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 17:19 »
Λοιπον,επανερχομαι με το προβλημα της γευσης....  :(
Οτι υγρο και να βαλω,λιγο πολυ η γευση ειναι ιδια σε ολα.Η διαφορα ειναι μικρη ως ανυπαρκτη ...
Μηπως ειναι μαπα το κινεζικο το mesh και βγαζει αυτη την γευση ?
Μια βοηθεια γιατι ψιλο απογοητευτηκα!
Ή αν εχει καποιος τον ιδιο και του δουλευει ενταξει ,ας βοηθησει !
Περιμενω γνωμες !  :-\

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #56 στις: Δεκεμβρίου 21, 2012, 22:14 »
Βάση αυτών που λες, έχω την υποψία ότι χρειάζεσαι λίγη ξεκούραση - αποχή από τα αρώματα!
Επειδή οι genesis έχουν κατανάλωση και αποδίδουν έντονα τα αρώματα, ατμίζεις (ασυναίσθητα ίσως) μεγάλες ποσότητες σε μικρό χρονικό διάστημα οι οποίες κουράζουν και ''αναισθητοποιούν'' τους γευστικούς κάλυκες!
Γνώμη μου, αντί να παιδεύεις τον ατμ/τή, να ατμίσεις για 1 - 2 μέρες σκέτη βάση!
Πολλοί βρήκαμε την υγειά μας με αυτό τον τρόπο!!!  :)

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #57 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 00:19 »
Το νήμα είναι μόλις 4 σελίδες.
Παρακαλώ όποιος θέλει να συμμετέχει, να κάνει ένα κόπο και να ρίξει μια ματιά στα προηγούμενα μηνύματα.
Είναι πολύ πιθανόν η ίδια βιντεο-παρουσίαση που θέλει να ποστάρει να υπάρχει στην προηγούμενη σελίδα.
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ecigfun

  • ***
  • 593
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα έχω κόψει όλα ! Τελος !!
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #58 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 14:51 »
Καταφερα,λιγο,να μην περνω καμμενο και καλη τροφοδοσια,με το να φτιαξω πιο αραιο το υγρο.
Οταν εβαλα στον ατμοποιητη υγρο με Cool Mint απο Inawera,το αποτελεσμα ηταν το παρακατω !!


Το πλαστικο θαμπωσε και αρχισε να ραγιζει !  :o
Ευτυχως ταιριαζει με μια 10αρα συριγγα που εχω και θα το φτιαξω !

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini DID type Genesis atomizer από Κίνα
« Απάντηση #59 στις: Δεκεμβρίου 22, 2012, 18:20 »
το μες καψιμο στο γκαζακι και απο τι μια και απο την αλλη μεχρι να γινει κοκινο 3η4 φορες
μετα στιψημο με το χερι  και καψιμο 3η4 μεχρι να γινει κοκινο παλι οπως το λεει καπου ο τσιν

βαζουμε στον ατμο 4 σπειρες αντισταση και ατμιζουμε και νουμανια καλα και γευση τη μπε μπε κα του καλυτεχνη σκετη vg τη παει συνεφο
αγορασμενος απο ΝΕΧΧΤΟΝ τωρα παμε και για ατσαλινο :laugh1: :laugh1: :laugh1:

εντιπωσεις 1 ωρας :baby: :baby: :baby:

αν ειναι γραμενο και αλλου ας διαγραφη παρακαλω γιατι δεν εχω διαβασει ολο το νημα ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 22, 2012, 18:26 από mariosnkaryes »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1867 246356 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:05
από Buliwyf
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572255 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1939 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8075 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1122081 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 708 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 418 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326878 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8638 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 298065 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827683 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios