vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

140 επισκέπτες, 4 χρήστες
manoslykos, Strong, ZoeM, camber

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9649
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8835 στις: Ιουλίου 30, 2024, 15:26 »
18650 ή 21700 ?

Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8836 στις: Αυγούστου 07, 2024, 07:29 »
Καλημέρα σε όλους! Σήμερα, πρώτη φορά μου ξέφυγε από τα χέρια η μπαταρία INR 18650 και έπεσε στο πάτωμα (πλακάκι) από το ύψος τραπεζιού. Δεν βρήκα κάποια σημάδια η βαθουλώματα. Είναι για απόσυρση η μπορώ να την χρησιμοποιήσω σε ηλεκτρονικό mod; Σε μηχανικό δεν το συζητάω. Δεν βρήκα κάτι σχετικό στο forum.

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9649
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8837 στις: Αυγούστου 07, 2024, 08:06 »
Λογικά η μπαταρία δεν έχει υποστεί κάποια φθορά, επομένως μπορείς να συνεχίσεις να την χρησιμοποιείς.

Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8838 στις: Αυγούστου 07, 2024, 13:10 »
Ευχαριστώ Θέμη. Για να είμαι σίγουρος αφαίρεσα την προστατευτική μεμβράνη και παρατηρώ ένα βαθούλωμα στην γωνία αρνητικού πόλου. Είναι ασφαλές να συνεχίσω να την χρησιμοποιώ;



Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9649
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8839 στις: Αυγούστου 07, 2024, 13:14 »
Θα έλεγα ναι. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές μπαταρίες με αντίστοιχα μικροβαθουλώματα, χωρίς να αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Sergios

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8840 στις: Αυγούστου 07, 2024, 13:24 »
Ευχαριστώ πολύ Θέμη!  :bow:

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1223
  • Φύλο: Άντρας
  • Im back and vaping again.!!!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8841 στις: Οκτωβρίου 05, 2024, 16:15 »
Σε μπαταρίες 18650 3.7v 30Α σε sx πλακέτα το mod μου τις κόβει στα 3.3....
Τις βάζω σε mod με dna40 πλακέτα και τις κατεβάζω στα 3.24-3.25V και μετά τις φορτίζω.
Είναι σωστό αυτό για την ζωή και την καλή κατάσταση των μπαταριών ή κάνω βλακεία?

Αποσυνδεδεμένος treloneritis

  • *****
  • 2342
  • Φύλο: Άντρας
  • I am not anti-social, just not user friendly
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8842 στις: Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44 »
Από τον Battery Mooch έχω ακούσει πως μπορούν να κατέβουν μέχρι & 2,5V. Εκεί έχω βάλει & τον κόφτη σε Dany. Εχω μπαταρίες του 2016/17 με αρκετό ζουμάκι, αλλά το άτμισμά μου δεν τις ταλαιπωρει (12-15W),

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1223
  • Φύλο: Άντρας
  • Im back and vaping again.!!!
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #8843 στις: Οκτωβρίου 06, 2024, 13:52 »
Καλησπέρα και καλή Κυριακή  :)

Και εγώ στα 15w ατμίζω.
Με 0.77Ωμ αντίσταση 3.44V λέει η sx για την έξοδο :thumpup:
Άρα νομίζω ότι είμαι οκ..
Ευχαριστώ πολύ  :respect:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4515
  • Φύλο: Άντρας
Από τον Battery Mooch έχω ακούσει πως μπορούν να κατέβουν μέχρι & 2,5V. Εκεί έχω βάλει & τον κόφτη σε Dany. Εχω μπαταρίες του 2016/17 με αρκετό ζουμάκι, αλλά το άτμισμά μου δεν τις ταλαιπωρει (12-15W),



Στα 2.5V ειναι η κατωτερη ταση.
Η κατωτΑΤΗ ταση με κινδυνο ακομα και καταστροφης της μπαταριας , ειναι τα 2V .
Το οτι εβαλες στα 2.5V την αποκοπη , αν και δε σημαινει κατι στην ουσια ... - , γενικα μονο κακο κανεις στη μπαταρια .
Ο λογος ειναι οτι η πλακετα που σταματαει στο 3.2 - 3.3 Volts , στην πραγματικοτητα σταματα στο 2.5 - 2.75 Volts .
Αυτο συμβαινει λογο του οτι η παλκετα τραβαει οτι ρευμα μπορει να τραβηξει και το αποδιδει .
Την ιδια στιγμη που η πλακετα τραβαει ομως ρευμα , στη μπαταρια εχουμε ΠΤΩΣΗ ΤΑΣΗΣ που φτανει στα 2.5 - 2.7 Volts .
Aρα η πλακετα δε σταματαει στο 3.3 Volts  ΥΠΟ ΦΟΡΤΙΟ τη μπαταρια .
Υπο φορτιο η ταση πεφτει στο 2.5-2.7V αλλα εσυ δε το βλεπεις αυτο στην οθονη .
Εσυ στην οθονη θα δεις το 3.2 - 3.3 Volts που θα εχει η μπαταρια χωρις φορτιο .





Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click



Σε μπαταρίες 18650 3.7v 30Α σε sx πλακέτα το mod μου τις κόβει στα 3.3....
Τις βάζω σε mod με dna40 πλακέτα και τις κατεβάζω στα 3.24-3.25V και μετά τις φορτίζω.
Είναι σωστό αυτό για την ζωή και την καλή κατάσταση των μπαταριών ή κάνω βλακεία?

Ποια μπαταρια ειναι ;
 
Το να κατεβαινει πιο κατω η μπαταρια , δε σημαινει κατι .
Στην πραγματικότητα εχει σχεση με το που εχει ορισει την αποκοπη λειτουργιας ο κατασκευαστης .


Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click



- Για να μετρησουμε τη χωρητικοτητα μιας μπαταριας , πρεπει να γινει αποφορτιση .
Κατα τη φορτιση βλεπουμε το ρευμα που περναει απο το κυκλωμα του φορτιστη κι αυτο ειναι  απο την πριζα του τοιχου μεχρι και το ρευμα που μπηκε στη μπαταρια .
Οποτε εχουμε μια ... μικτη ... ενδειξη .
Δε θα δουμε στην οθονη του φορτιστη το "καθαρο" ρευμα που μπηκε στη μπαταρια .
 
- Οταν βγαζουμε τη μπαταρια απο το φορτιστη , πρεπει να περασουν 30 λεπτα μεχρι να ερθει σε κατασταση ηρεμιας ωστε να δουμε την πραγματικη Ταση (εγω μετραω και στα 15 λεπτα βεβαια ...)
 
- Οι ... ΚΑΛΟΙ ... φορτιστες που χρησιμοποιουμε εμεις , εχοντας σα δεδομενο οτι μας εξυπηρετουν απλα να φορτισουμε τις μπαταριες μας εχοντας δυνατοτητα πληροφορησης για την κατασταση της υγειας της μπαταριας (π.χ. εσωτερικη αντισταση) οπως για παραδειγμα ο Vapcell S4+ , ο Miboxer C4-12 , o Opus , οι ψηφιακοί Xtar .... και αλλοι τετοιας ποιοτητας φορτιστες , δε θα φτασουν ΠΟΤΕ τις μπαταριες μας στο 4.20 Volts .
Σε ολους τους φορτιστες θα δουμε οτι αναφερεται πως η πληρη φορτιση σταματα στα 4.20 Volts ... ±0.03-0.05 Volts .
Αυτο σημαινει οτι κατα το τελος της φορτισης θα δουμε στην οθονη 4.20 Volts , αλλα βγαζοντας τη μπαταρια και αφου την αφησουμε 30 λεπτα (... 15 λεπτα ...) να ηρεμήσει , εαν τη μετρησουμε θα δουμε 4.15-4.18 V .... ή ακομα και 4.12V .
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΔΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ Η ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΪΜΟΥ Ή ΓΙΑ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ .
Οι φορτιστες δε φτανουν στα 4.20V κυριως για να μη ζορισουν τη μπαταρια , ασχετως εαν στην οθονη βλεπουμε 4.20V .
Το οτι δυο ιδιες μπαταριες δε θα φορτιζονται στα ιδια Volts και παλι ειναι μια σειρα πραγματων που θα το καθορισουν .
Αρχικα δε σημαινει οτι δυο ιδιες μπαταριες σα μοντελο ειναι και σαν κατασκευη εντελως ιδιες .
Οι διαφορες φυσικα ειναι μηδαμινες σχεδον ... , αλλα υπαρχουν .
Μιλαμε για διαφορες οπως η μια να ειναι στο 4.15 και η αλλη στο 4.16V μετα τη φορτιση ...
Συχνα οι διαφορες δεν εχουν να κανουν με τις μπαταριες και μαλιστα τις περισσοτερες φορες εχουν να κανουν με την αγωγιμότητα των επαφων του φορτιστη .
Καθαριζουμε με οινοπνευμα ή γενικα με οτι εχει ο καθενας τις επαφες του φορτιστη .
Αυτο θα βοηθησει παρα πολυ και στην οσο το δυνατον πιο σωστη και ακριβής αναγνωση της εσωτερικης αντιστασης της μπαταριας .
 
# - Την εσωτερικη αντισταση τη μετραμε με γεματη μπαταρια σε κατασταση ηρεμιας και κρυα - #
 
- Τα ποσοστα τοις εκατο (%) ειναι διαφορετικα σε ολους σχεδον τους φορτιστες οπως και σε ολα τα ηλεκτρονικα μοντακια .
Αυτο εχει σχεση με τη διαφορα που εχει η καθε κατασκευη σαν υλικα .
Το 80% ενος φορτιστη , σε ενα μοντακι μπορει να ειναι 90% και σε καποιον αλλο φορτιστη μπορει να ειναι 85% .
Οποτε το να εχουμε σαν ¨οδηγο¨ τα ποσοστα τοις εκατο μιας συσκευης , δε σημαινει οτι θα εχουμε γενικα τη σωστη εικονα που θα δειχνει τα ποσοστα αναγνωσης τοις εκατο σε οποιαδηποτε αλλη συσκευη .
 
 Click-->Έγινε διαγραφή άμεσης παράθεσης<--Click



Molicell P30B
Η ανωτερη 18650 μπαταρια αυτη τη στιγμη στα 3000mAh 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σήμερα στις 14:30 από Buliwyf »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8844 1154630 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 12:03
από shadockan
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1012 149713 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:01
από gstamatos
BD PRO XT35 [Μπαταρίες για mod] 2 523 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 12, 2024, 05:27
από memostrikas
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 55 12728 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 23:13
από ipomonias
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 19 8217 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 09, 2024, 17:53
από Barbapaidi
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2710 603097 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 08, 2024, 10:14
από Giorgos F
Vaporesso GEN MAX MOD [Ηλεκτρονικά mods] 0 869 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 16:43
από zamploutos
Geek Vape WENAX Q PRO [PODS - AIO (Όλα σε ένα)] 0 894 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 07, 2024, 15:46
από zamploutos
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 192441 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 06, 2024, 15:17
από chkontog
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 347420 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 9494 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 211763 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog