vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

373 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

Mini Vivi Nova V4 2.0 ml

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #255 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 08:28 »
Συμφωνω με την zerom...
απλα το μπερδεμα εδω ειναι οτι παλιοτερα οι εψιλον ηταν ιδιοι με τους Θορ..δεν τους ξεχωριζες καθολου. Απο καποιο σημειο και επειτα (τελος καλοκαιριου νομιζω) οι νομπακο τους αλλαξε με αυτους με το ενα χονδρο φυτιλι που εχεις στην φωτογραφια..
Ετσι σταματησα να αγοραζω εψιλον εγω..

Αποσυνδεδεμένος zerom

  • **
  • 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αι αμ ε γκερλ νταμ ιτ!
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #256 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 13:00 »
Εμένα πάλι...ή μου έτυχαν παλιές κεφαλές ή φέρνουν τυχαίες παρτίδες στη νομπάκο. Για τον έναν έψιλον που έχω, οι κεφαλές που πήρα (πριν καμιά 20αριά μέρες) έχουν ακριβώς τα ίδια φυτίλια με του Θορ...και μάλιστα τις πήρα μπας κ δεν ταιριάξουν οι έξτρα Θορ που έχω...τέσπα, περί βίβι είναι το νήμα οπότε...αρκετά με τους κρύσταλ ;)

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #257 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 14:32 »
Συμφωνω με την zerom...
απλα το μπερδεμα εδω ειναι οτι παλιοτερα οι εψιλον ηταν ιδιοι με τους Θορ..δεν τους ξεχωριζες καθολου. Απο καποιο σημειο και επειτα (τελος καλοκαιριου νομιζω) οι νομπακο τους αλλαξε με αυτους με το ενα χονδρο φυτιλι που εχεις στην φωτογραφια..
Ετσι σταματησα να αγοραζω εψιλον εγω..


Έχεις δίκιο ura, η πρώτη παρτίδα της nobacco έμοιαζε με τα thor και όντως ήταν καλύτερα από τα τωρινά (από άποψη γεύσης γιατί από άποψη ατμού τα καινούργια είναι καλύτερα) αλλά 1 ή μερικές φορές και 2 στην πεντάδα είχα πρόβλημα - περισσότερο τροφοδοσίας -  (και αυτός ήταν και ο λόγος που η nobacco άλλαξε εργοστάσιο και άρχισε να φέρνει τα μονά.



Εμένα πάλι...ή μου έτυχαν παλιές κεφαλές ή φέρνουν τυχαίες παρτίδες στη νομπάκο. Για τον έναν έψιλον που έχω, οι κεφαλές που πήρα (πριν καμιά 20αριά μέρες) έχουν ακριβώς τα ίδια φυτίλια με του Θορ...και μάλιστα τις πήρα μπας κ δεν ταιριάξουν οι έξτρα Θορ που έχω...τέσπα, περί βίβι είναι το νήμα οπότε...αρκετά με τους κρύσταλ ;)


Επειδή εκείνο το διάστημα που άλλαξε φιτίλια η nobacco είχα επικοινωνήσει επανειλημμένα μαζί τους για την περίπτωση που θα ξανά έφερναν τα  παλιά έψιλον, δεν υπάρχει περίπτωση να τα βρεις στην nobacco.
Η nobacco δεν φέρνει τυχαίες παρτίδες.
Το μόνο που μπορεί να έχει γίνει είναι να τα πήρες από κάποιο κατάστημα που φέρνει nobacco και να τα έχει ξεχασμένα στην αποθήκη.


Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #258 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 22:48 »
παντως τωρα που τον πηρα στα χερια μου και τον δοκιμασα..σφικτη τζουρα  :)   αλλα γευση καμμενου  :'(  δεν ξερω αν φταιει το υγρο (tribeca του εβαλα που σημειωτεων τωρα και αυτο το πηρα) οποτε προχωρησα μετα απο 3 ωρες ατμισματος σε ενα dry burn και θα του βαλω το maxx b της f.a...αλλοιως το tribeca και οι τοσοι διθυραμβοι που εχουν γραφτει για αυτο... :)  παει στραφι για εμενα  :eyesplash: ..τον συγκεκριμενο ατμοποιητη τον δοκιμασα με μπαταριες ego-t & ego-c και με φυτιλι στα 2,4...οποτε δεν ξερω αν και αυτα παιζουν καποιο ρολο..τελικα ρε παιδια το η.τ ολοκληρη επιστημη ειναι...και αν εχεις χρονο και λεφτα για σπαταλη καλως..αλλοιως  :wall:

Αποσυνδεδεμένος kostassei

  • **
  • 176
  • Φύλο: Άντρας
  • και αν εχω κανει το μυαλο μου μαρμελαδα
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #259 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 23:04 »
Αν και ειμαι στην αρχη αυτο βλεπω και εγω .ΩΩΩΩΩΩΩΩΩχ!! 8)

Εχουν και οι δυσκολιες το γουστο τους. :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2013, 06:20 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #260 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 23:12 »
Παιδια, ψυχραιμια. Μην αγχωνεστε. Γι αυτο ειμαστε εμεις εδω.
Σιγουρα θελει ψαξιμο γιατι ειναι θεμα γουστου. Οπως και μεχρι να βρεις την πιτσαρια που κανει την πιτσα οπως σου αρεσει θα φας και μερικες που θα ειναι μαπα. Σε αυτο λοιπον το φορουμ υπαρχουν πληροφοριες και αποψεις για τις περισσοτερες "πιτσαριες", οποτε καποια λαθη που θα κανατε αν αγοραζατε στα κουτουρου, τωρα θα τα αποφυγετε.

Τωρα, στο θεμα του vivi και του tribeca.
Καταρχας το tribeca ειναι κατα γενικη ομολογια απο τα καλυτερα ατμιστικα υγρα. Κι εγω τριμπεκακιας ειμαι. Απλα μερικες φορες ειναι λιγο δυστροπο. Επειδη δεν εχει τοσο εντονο αρωμα οπως αλλα υγρα, καποιες μικρες παραφωνιες στη γευση (πχ καινουργια φυτιλοαντισταση) γινονται αισθητες ενω σε αλλα υγρα περνανε στο ντουκου.
Μιλωντας για νεα φυτιλοαντισταση, πρεπει να σου πω οτι γενικα θελουν λιγο "στρωσιμο" για να αποδωσουν οπως πρεπει. Μην περιμενεις απο τις πρωτες τζουρες να ειναι αψογες.
Ισως αυτο που σου ερχεται ως καμμενο να ειναι λοιπον στην ουσια η γευση του νεου αστρωτου φυτιλιου.
Αν οντως ειναι καμμενο, μου κανει εντυπωση. Δεν θα επρεπε μια αντισταση 2,4Ω να δινει καμμενο με την ταση μιας ego μπαταριας. Αρα μιλαμε για υποτροφοδοσια. Το vivi nova, οπως και τα περισσοτερα top-coil λεγονται και "κουδουνιστρες", διοτι πρεπει να τα περιστρεφεις για να ποτιζει καλα το φυτιλι, ειδικα οσο κατεβαινει η σταθμη του υγρου. Αν το κανεις και παρ'ολα αυτα παιρνεις καμμενο, τοτε τα φυτιλια δεν τροφοδοτουνται για αλλο λογο. Ο πιθανοτερος ειναι να τα "πνιγει" το σιλικονακι. Εκει η αφαιρεις μια-δυο ινες απο το φυτιλι η κοβεις λιγο το σιλικονακι για να μην στριμωχνει το φυτιλι.

Ενυγουευ, μπορει να ειπα πραγματα που ηδη ξερετε η εχετε διαβασει. Απλα επειδη ειδα μια ψιλοαπογοητευση ηθελα να παρεμβω για να πω οτι για ολα υπαρχει λυση.

Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #261 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 23:42 »
πηρα και εγω σημερα απο fabvape ενα mini nova με κεφαλη 2.4 και επανω στο προβαρι μου δειχνει 2.8  :confused1:   Ατμιζω στα 4.4 με 4.6 βολτ αλλα μου ερχετε εντονα η πλαστικοφυτιλιλα στην γευση ενω ηδη εχω κανει 2ml.Στην αρχη τον ανοιξα επλυνα το πλαστικο και τα φυτιλια με καθαρο οινοπνευμα και μετα τα στεγνωσα.Θα φτιαξει η γευση στην πορεια η να τον στειλω στον καδο;  :-[

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #262 στις: Φεβρουαρίου 05, 2013, 23:45 »
Θα φτιάξει στο δεύτερο γέμισμα, κάνε λίγη υπομονή...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2013, 01:17 από zacharis1955 »

Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #263 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 00:11 »
οκ θα περιμενω  :-[

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #264 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 01:02 »
πηρα και εγω σημερα απο fabvape ενα mini nova με κεφαλη 2.4 και επανω στο προβαρι μου δειχνει 2.8  :confused1:   Ατμιζω στα 4.4 με 4.6 βολτ αλλα μου ερχετε εντονα η πλαστικοφυτιλιλα στην γευση ενω ηδη εχω κανει 2ml.Στην αρχη τον ανοιξα επλυνα το πλαστικο και τα φυτιλια με καθαρο οινοπνευμα και μετα τα στεγνωσα.Θα φτιαξει η γευση στην πορεια η να τον στειλω στον καδο;  :-[

Αυτο με την πλαστικιλα/φυτιλιλα στη γευση που λες, συμβαινει με ολες τις καινουργιες κεφαλες, οσο καλης ποιοτητας κι αν ειναι, για τα πρωτα 2-3ml που θα ατμισεις, μετα θα στρωσει.
Ενα κολπακι που κανω για να επιταχυνω την ολη διαδικασια ειναι να ατμιζω την πρωτη μερα με παραπανω volt.
Δοκιμασε να ατμισεις (για αντισταση 2,8ωμ που λες) στα 4,8-5V για κανα δυο ml ωστε να "στρωσουν" η αντισταση και το φυτιλι λιγο πιο γρηγορα.  :)

Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #265 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 01:12 »
 οκ Nemesis_rds θα το δοκιμασω..ευχαριστω για την συμβουλη  :thumpup:

Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #266 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 09:52 »
πηρα και εγω σημερα απο fabvape ενα mini nova με κεφαλη 2.4 και επανω στο προβαρι μου δειχνει 2.8  :confused1:   Ατμιζω στα 4.4 με 4.6 βολτ αλλα μου ερχετε εντονα η πλαστικοφυτιλιλα στην γευση ενω ηδη εχω κανει 2ml.Στην αρχη τον ανοιξα επλυνα το πλαστικο και τα φυτιλια με καθαρο οινοπνευμα και μετα τα στεγνωσα.Θα φτιαξει η γευση στην πορεια η να τον στειλω στον καδο;  :-[

Η κεφαλή-αντίσταση γράφει 2,4 Ω ? ή πήρες με ονομαστική τιμή 2,8 Ω ? γιατί είναι μεγάλη απόκλιση!
Στην αρχή πριν ακόμα ατμίσουμε , καλό είναι να γίνεται μια απολύμανση των πλαστικών μερών και
την αντίστασης. Για την αντίσταση μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει αιθυλική αλκοόλη για λίγο.

Όταν κάνεις το πρώτο γέμισμα, θα πρέπει να δώσεις χρόνο στον ατμοποιητή να ποτίσουν καλά τα φιτίλια, συνίσταται να το κάνεις σε πλαϊνή θέση για λίγα λεπτά.

Αν μετά από λίγα ml δεν στρώνει η αντίσταση και παίρνεις καμένο, θα πρέπει να μειώσεις τα volts του vv.
Αν εντούτοις συνεχιστεί, σκέψου πως μάλλον έπεσες σε κακής ποιότητας φιτίλι αντίσταση, αν έχει μακρυά φιτίλια θα σου πρότεινα να τα κόψεις σε κοντύτερο ύψος, έτσι θα μειωθεί αισθητά το πρόβλημα, αλλά δεν θα θεραπευτεί.

Επίσης κοίτα μήπως και το σιλικονάκι που έχει πάνω από την αντίσταση με την οπή αερισμού έχει σφίξει "πνίγει" τα φιτίλια και αν ναι, χαλάρωσε το λίγο. Επίσης αν πάνω από το σιλικονάκι έχει μαζέψει υδρατμούς και έχει φράξει την είσοδο αέρα, πρέπει να το καθαρίσεις, είναι φαινόμενο που δημιουργεί αίσθηση καμένου και αλλοίωση γεύσης.

Αποσυνδεδεμένος lremound

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #267 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 15:05 »
Πολύ χρήσιμος οδηγός
Εγω προσωπικά για πολύ καιρό χρησιμουποιούσα DCT cartomizer μεχρι που δοκιμασα τον Vivi Nova mini με αντίσταση 1,8Ω.
Έπαθα την πλάκα μου με το ποσο πλούσιο ατμό και γευστικό παράγει.
Δε νομίζω να ξανααλλάξω.

Αποσυνδεδεμένος dimitris71

  • **
  • 112
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #268 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 16:26 »
παντως μετα το dry burn και με την τοποθετηση αλλου υγρου..πηρα και @@ τις γευσεις  :respect: :respect: ;D ....αρα σημαινει οτι το tribeca επαιζε ρολο και οτι ηταν μαλλον αυτη η πραγματικη του γευση..οποτε μαλλον στο καλαθι και πηρα και τα 30 ml. ο αχρηστος

Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #269 στις: Φεβρουαρίου 06, 2013, 18:42 »
Η κεφαλή-αντίσταση γράφει 2,4 Ω ? ή πήρες με ονομαστική τιμή 2,8 Ω ? γιατί είναι μεγάλη απόκλιση!
Στην αρχή πριν ακόμα ατμίσουμε , καλό είναι να γίνεται μια απολύμανση των πλαστικών μερών και
την αντίστασης. Για την αντίσταση μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει αιθυλική αλκοόλη για λίγο.

Όταν κάνεις το πρώτο γέμισμα, θα πρέπει να δώσεις χρόνο στον ατμοποιητή να ποτίσουν καλά τα φιτίλια, συνίσταται να το κάνεις σε πλαϊνή θέση για λίγα λεπτά.

Αν μετά από λίγα ml δεν στρώνει η αντίσταση και παίρνεις καμένο, θα πρέπει να μειώσεις τα volts του vv.
Αν εντούτοις συνεχιστεί, σκέψου πως μάλλον έπεσες σε κακής ποιότητας φιτίλι αντίσταση, αν έχει μακρυά φιτίλια θα σου πρότεινα να τα κόψεις σε κοντύτερο ύψος, έτσι θα μειωθεί αισθητά το πρόβλημα, αλλά δεν θα θεραπευτεί.

Επίσης κοίτα μήπως και το σιλικονάκι που έχει πάνω από την αντίσταση με την οπή αερισμού έχει σφίξει "πνίγει" τα φιτίλια και αν ναι, χαλάρωσε το λίγο. Επίσης αν πάνω από το σιλικονάκι έχει μαζέψει υδρατμούς και έχει φράξει την είσοδο αέρα, πρέπει να το καθαρίσεις, είναι φαινόμενο που δημιουργεί αίσθηση καμένου και αλλοίωση γεύσης.

Εχει πανω την αρχικη κεφαλη που γραφει 2.4..στο προβαρι οταν την βαζω δειχνει 2.8 και οταν ζεσταθει μετα απο αρκετες τζουρες πεφτει στο 2.7.
Ολα τα παραπανω τα εκανα και πλυσιμο απλα σημερα εκανα αλλο ενα ml (συν δυο χτες) και εχω απογοητευτει με την γευση...πλαστικο και φυτιλιλα μαζι.
Δοκιμασα να μειωσω τα βολτ και η ασχημη γευση γινετε πιο εντονη  :-\
Το τελευταιο με το σιλικονακι θα το τσεκαρω γιατι δεν το ηξερα οτι μπορει να ειναι και αυτος   λογος της κακης γευσης  :thumpup: ..στην τελικη στις δυο επομενες ανταλακτικες κεφαλες θα καψω τα φυτιλια και ο θεος βοηθος  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342282 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206492 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541441 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31065 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597240 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357771 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11525 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1307 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591900 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios