vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

372 επισκέπτες, 4 χρήστες
dallaskdp, gianniskouk, antiklitos140, kyrgiannis

Mini Vivi Nova V4 2.0 ml

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #285 στις: Απριλίου 02, 2013, 13:45 »
Καλημερα στους φιλους/φιλες....
Ειχα προβλημα σχετικα με την αποδοση της γευσης στο γνωστο tribeca,με διαφορους ατμοποιητες (T2,Cartomizer,ss tanko,ce4).Συγκεκριμενα ειχα καιρο να νοιωσω την γνωστη και -δυσκολο να αλλαχτει για αυτους που την καπνιζουν καιρο-γευση του υγρου.
Ποτε καμμένο σε clearomizer,ποτε μπουκωμα σε t2,ποτε μπουκωμα μετα απο 2 μερες με καινουργιο tank σε cartomizer......Kαποια στιγμη λοιπον παω στην Alter ego και μετα απο συζητηση με τον Κιμωνα(τον οποιο και ευχαριστω πολυ),μου επιβεβαιωσε αυτο που φανταζομουν,οτι το τribeca ειναι πιο παχυ και δεν δουλευει καλα με carto.Mε προετρεψε λοιπον να δοκιμασω στον mini vivi nova που εχουν και το αποτελεσμα....Τ Ε Λ Ε Ι Ο !!!!!.
Σημειωτεον οτι με την μεγαλη βοηθεια του Παντελή απο το mpixlimpidi στον Πειραιά-ε κ π λ η κ τ ι κ ο ς σε όλα του (και η Αννα βεβαια),ειχα καταληξει στους tanko με αντισταση απο nobacco τοσο για το πρωινο μου Torque 12mg οσο και για το tribeca 12mg,με πολυ καλη αποδοση
.Ομως σε αμεση συγκριση και με αντισταση  2 ημερων στον tanko,η διαφορα μεταξυ αυτου και του vivi nova ηταν χαωδης.
Η γευση του tribeca οπως δεν την εχετε νιωσει  ποτε.......!!!!
Και καλα ολα αυτα,αρνητικα υπαρχουν;
Βεβαιως.
Με πρωτο και καλυτερο το θεμα της καταναλωσης υγρου(δικιο ειχε ο Παντελης)
Ρουφηχτρα....εκει που ηθελα 3ml απο τις πεντε το απογευμα μεχρι το βραδυ,τωρα θελω τουλαχιστον 6-7ml..... με singl coil 1.8ohm που να δειτε με dual!!!!!!
Δευτερο, αυτος ο vivi nova ειναι αρκετα αερατος στην τζουρα, αλλα χαρη στις ακαριαιες ενεργειες του Παντελη και του Jericho τοποθετησα ενα ρυθμιστη μεταξυ του Vamo και του vivi nova με τελειο αποτελεσμα.
Τριτο και τελευταιο,στο κατω μερος εχει ενα ελατηριο το οποιο πιεζει πολυ τον πολο τοσο του Vamo οσο και τις Twist,με μακροπροθεσμα οχι καλα αποτελεσματα για τους πόλους.Βεβαια με ενα απλο ανταπτορακι 510,ολο το ζορι μπαινει στο ανταπτορακι και τελος.
Συνοψιζοντας,και χωρις να ξερω τι μοντελο vivi nova ειναι (εννοω v1,v2,v3,v4,v?)
για αυτους που το δουλεουν το tribeca με clearomizer θα τους συνιστουσα να δοκιμασουν αυτο το μοντελο.
Οσο για το Τorque με ικανοποιει απολυτα το cartomizer -βλεπετε ειναι πιο ρευστο.
Ευχαριστω.
ΥΓ
Μηπως οι mods να το εβαζαν το θεμα και στο section του tribeca μπας και βοηθηθει και καποιος αλλος χριστιανος με παρομοιο θεμα;;;
Εκ των προτερων συγνωμη αν δεν ειμαι στο σωστο σημειο αλλα δεν ξερω ποιος vivi nova ειναι αυτος.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 02, 2013, 13:51 από kermitlabros »

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #286 στις: Απριλίου 02, 2013, 14:52 »
Φίλε Λάμπρο το ποιο σημαντικό από όλα είναι που έκανες την αρχή και άρχισες να γράφεις στο φόρουμ.

Είναι πολύ σημαντικό να εκφέρουμε την γνώμη μας και της εμπειρίες μας σχετικά με το η/τ γιατί έτσι η γνώση μεταδίδεται σε άλλους.

Υπάρχουν αρκετοί ατμιστές οι οποίοι δεν μπαίνουν στην διαδικασία να εγγραφούν και να συμμετάσχουν στην κοινότητα και αυτό είναι κακό.

Είμαστε καλή κοινότητα και προπάντων νοιαζόμαστε για τον συνατμιστή μας.

Επίσης αν και νέος στο φόρουμ είχες την ευαισθησία και την υπευθυνότητα να σκεφτείς εάν πόσταρες στην σωστή ενότητα και μπράβο σου.

Καλή αρχή και θα τα πούμε σίγουρα ξανά κάποια στιγμή στο Mpixlimpidi.  :)







Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #287 στις: Απριλίου 02, 2013, 14:54 »

τοποθετησα ενα ρυθμιστη μεταξυ του Vamo και του vivi nova με τελειο αποτελεσμα.



Να ρωτήσω ποιος ρυθμιστής και που τον βρήκες ?

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #288 στις: Απριλίου 02, 2013, 15:41 »
Καλως σας βρήκα και εγω.
Μπραβο στο Forum και σε όλους -συντονιστες,απλα μελη-που συμμετεχουν και μοιραζονται τις γνωσεις ή και τις εμπειρίες τους.
Τον ρυθμιστη τον πηρα απο εδω
http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=63_76&product_id=155

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #289 στις: Απριλίου 02, 2013, 15:55 »
Ok thanks ο κλασσικός για ego μπαταρία απλά επειδή είπες για vamo φαντάστηκα ότι υπήρχε κάποιο δαχτυλίδι μεγαλύτερο με αντίστοιχη διάμετρο

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #290 στις: Απριλίου 02, 2013, 16:17 »
Να ρωτήσω ποιος ρυθμιστής και που τον βρήκες ?
Αυτός ακριβώς ο αντάπτορα που ζητάς υπάρχει στο atmistique...

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #291 στις: Απριλίου 02, 2013, 18:06 »
καλως ηλθες φιλε kermitlabros και οποτε μπορεις γραψε και εδω μερικα λογια...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1888.0.html
εγω τωρα (αν και εχουμε ξεφυγει λιγο απο το θεμα μας) θελω να ρωτησω κατι αλλο εκτος απο το vivi nova, το tribeca ειναι κατα βαση pg περιπου στα 80% οπως λενε πολλοι αν και η halo δεν λεει πουθενα τις αναλογιες και το ιδιο και τα υπολοιπα υγρα της και μου κανει εντυπωση που λες οτι ηταν παχυ και οτι δεν κανει σε καρτο αλλα ειναι καλυτερο σε vivi nova... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kermitlabros

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #292 στις: Απριλίου 02, 2013, 20:30 »
Mου το ειπαν απο την μαμα εταιρεια που εισαγει τα Halo απο Αμερικη,την προηγουμενη εβδομαδα.
Παντως απο την αρχη ακομα οταν ξεκινησα με τους giant carto,παντα το πρωτο καρτο που γεμιζε-μπουκωνε-αλλαζε χρωμα-βουλωνε,ηταν αυτο που ειχα μεσα το τριμπεκα και οχι αυτο με το τορκ

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #293 στις: Απριλίου 28, 2013, 17:20 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12360.msg571033.html#msg571033

τα χύμα ανταλλακτικά είναι τα ίδια με του κουτιού!

Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείς να καταλάβεις την διαφορά στα φυτιλια.

(Image removed from quote.)

Πρώτο από αριστερά το thor το οποίο φαίνεται ότι είναι πολύ καλής ποιότητας φιτίλι (σχεδόν τόσο καλό όσο και του έψιλον το οποίο φαίνεστε πρώτο από δεξιά) η διαφορές τους είναι μικρές αλλά αν τα κοιτάξεις από πολύ κοντά θα δεις ότι το έψιλον υπερτερεί.

Στην μέση είναι η κεφαλή του Nova mini της Fabvape.
Όπως βλέπεις αν το συγκρίνεις με τις παρόμοιες πολυφίτιλες κεφαλές που κυκλοφορούν ευρέος θα δεις ότι υπάρχει μακράν διαφορά.

(Image removed from quote.)

μπορείς να μου στείλεις ένα link από το επιστόμιο του μεσαίου από τους 3 ατμοποιητές ?

Επειδή φτιάχνω μόνος μου τις κεφαλές , μπορείτε να μου πείτε αν είναι εύκολη η επισκευή του mini vivi nova όπως του evod ;

ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 29, 2013, 15:32 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #294 στις: Απριλίου 28, 2013, 17:35 »
Ευκολοτατη. Δες το καταλληλο νημα: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,12212.0.html

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #295 στις: Απριλίου 28, 2013, 18:34 »

μπορείς να μου στείλεις ένα link από το επιστόμιο του μεσαίου από τους 3 ατμοποιητές ?

Αν αναφέρεσαι στο driptip μπορείς να το βρεις εδώ

Αν έχεις πολλές ερωτήσεις στο ίδιο θέμα ενός πίνακα, καλό είναι να τις γράφεις στο ίδιο μήνυμα και όχι σε δύο η τρία συνεχόμενα.







Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #296 στις: Απριλίου 28, 2013, 19:52 »
Επειδή φτιάχνω μόνος μου τις κεφαλές , μπορείτε να μου πείτε αν είναι εύκολη η επισκευή του mini vivi nova όπως του evod ;

ευχαριστώ

Στο evod δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι παντως  το setup αντιστασης στο vivi mini ειναι πολυ πιο ευκολο απο τα ce5 επειδη εχει περισσοτερο χωρο να απλωσεις την αντισταση

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #297 στις: Απριλίου 28, 2013, 19:56 »
Πολύ λίγο διαφέρουν οι εσωτερικές διαστάσεις των κεφαλών Evod-Vivi... ίδιο πιάσιμο συρμάτων, άρα σχεδόν παρόμοια δυσκολία επισκευής...
Η μόνη διαφορά ότι λόγω του φιτιλιού πάνω, ο vivi θα συγχωρέσει κάποιο πρόβλημα στην αντίσταση, ενώ ο evod απλά θα αδειάσει όλος...

Αποσυνδεδεμένος tsioumiou

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Γεια σου ρομποτακι , θα μου πεις τον κωδικο σου ?
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #298 στις: Απριλίου 30, 2013, 01:10 »
Αγόρασα σήμερα το mini vivi nova , έχω μια απορία γενικότερα για τους top coil clearomizers , αν φτιάξω μια φυτιλοαντίσταση με πολύ κοντά φιτίλια ( σαν να ήταν bottom coil ) θα υπάρχει καμιά διαφορά στην γεύση ή γενικότερα κάποια διαφορά ;


ΥΓ : δεν έχω πρόβλημα να τον περιστρέφω.

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: Mini Vivi Nova V4 2.0 ml
« Απάντηση #299 στις: Απριλίου 30, 2013, 01:27 »
Οι γνωμες διιστανται.
Προσωπικα προτεινω πάντα κούρεμα οσο κοντυτερα γινεται των φυτιλιων στους ατμοποιητες με την αντισταση ψηλα, γιατι σε οσους εχω δοκιμασει με μακριά φυτιλια, δεν ειχα καλη τροφοδοσια (περιστρεφοντας τους) και νομιζω οτι ο "αγκώνας" που κανει το φυτιλι πηγαινοντας προς τα κατω, δυσκολευει λιγο την ροη. Ενω αντιθετα το καθετο κοψιμο εχει μια καλυτερη υποδοχη του υγρου και λιγοτερο δρομο. Καθαρά προσωπικη εμπειρια.
Υπάρχουν πολλοί φιλοι εδω μεσα που προτεινουν το αντιθετο, μιας και σε αυτους εχει δουλεψει καλά το αντιθετο. Παίζει ρόλο και το ποσο παχυρευστο υγρο χρησιμοποιει κανεις, ποση διαρκεια τζουρας κανει, ποσο ρευμα δινει. Αν εχεις μια κεφαλη για πειραματισμο, κοψε με ενα νυχοκοπτη οσο πιο κοντα μπορεις τα φυτιλια, και κανε μια συγκριση (αν μπορεις με το ιδιο υγρο και μπαταρια) να δεις τι σου δουλευει καλυτερα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342282 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206492 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541439 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31064 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50178 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357769 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11523 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1314 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1305 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591899 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios