vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

261 επισκέπτες, 7 χρήστες
skoubri, Barbapaidi, nightdream, zalaros, maprix, djfloor, Buliwyf

Twitter

Νέες έρευνες: Δεν ανιχνεύονται νικοτίνη κ.α. ουσίες στο περιβάλλον από τη χρήση του η.τ.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Νέα έρευνα στην Νέα Ζηλανδία Ιταλία για το Η.T

Αποκαλύπτει ότι δεν υπάρχει νικοτίνη στον εκπνεόμενο ατμό δεν ανιχνεύεται νικοτίνη στο περιβάλλον από τη χρήση ηλεκτρονικού τσιγάρου
Ενώ υπάρχει και η συμβολή τις Ιταλικής FlavorArt.

Σημείωση από το συντονισμό: Η έρευνα χρηματοδοτείται από την flavourart, και υπεύθυνοι για τα αποτελέσματα, την ανάλυση και την παρουσίαση σε συνέδρια και περιοδικά είναι οι:
Dr Giorgio Romagna, Dr Konstantinos Farsalinos, και Abich laboratory for toxicological and biochemical research.
(εργαστήριο Τοξικολογικής και βιοχημικής Ερευνας Abich)


Περισσότερα εδώ ..

http://www.utahvapers.com/clearstream.html

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=IUyn1kCZwZ4&feature=player_embedded#![/youtube]

Εδώ είναι η δημοσίευση .. όποιος μπορεί ας την μεταφράσει !!!.

Utah Vapers posted an exciting article on their blog recently.  The advocacy group has been working with Italian flavoring company Flavor Art to commission a study to determine what, if any, harmful substances can be found in the vapor exhaled by e-cigarette users.  One finding that surprised even me is that there is no nicotine present in exhaled vapor.

    Utah Vapers BannerAs the study has been completed and a professional doctoral review completed, I’m proud to announce that the results are better than we could have anticipated. In short, there is NO harm found in exhaled vapor from electronic cigarettes. The most exciting results I found is that there is NO nicotine in the exhaled vapor. Now, you may ask why I find this exciting. Well, my excitement is on two levels. 1) This means that the human lung absorbs the nicotine which has long been questioned within the global electronic cigarette community; and 2) This also means that ‘second-hand vapor’ contains NO nicotine resulting in no chance of absorption from those sharing common air space. All other substances measured for electronic cigarettes were FAR below allowable levels for human inhalation according to the FDA.

The study is pending submission for peer review, official release is expected at the end of July.  The paper will also be presented at a major cardiologist conference in Munich.


Από το συντονισμό: Ευχαριστούμε πολύ. Παραθέτουμε τη μετάφραση:
 Πρόσφατα οι Utah Vapers δημοσίευσαν ένα συναρπαστικό άρθρο στο blog τους. Η ομάδα υπεράσπισης έχει συνεργαστεί με την ιταλική εταιρεία αρωμάτων FlavorArt αναθέτοντας μια μελέτη για να καθορίσει ποιες, ενδεχομένως, βλαβερές ουσίες μπορεί να βρεθούν στο ατμό που εκπνέεται από τους χρήστες η.τ. Μια διαπίστωση που εξέπληξε ακόμα και εμένα είναι ότι δεν υπάρχει παρουσία νικοτίνης στον εκπνεόμενο ατμό.
Μια και η μελέτη έχει ολοκληρωθεί και μια επαγγελματική ανασκόπηση διδακτορικού επίσης ολοκληρώθηκε, είμαι υπερήφανος να ανακοινώσω ότι τα αποτελέσματα είναι καλύτερα από ό, τι θα μπορούσαμε να έχουμε προβλέψει. Εν ολίγοις, δεν βρέθηκε τίποτε βλαβερό στον εκπνεόμενο ατμό η.τ. Τα πιο συναρπαστικά αποτελέσματα που βρήκα είναι ότι δεν υπάρχει νικοτίνη στον εκπνεόμενο ατμό. Τώρα, μπορείτε να ρωτήσετε γιατί βρίσκω κάτι τέτοιο συναρπαστικό. Λοιπόν, ο ενθουσιασμός μου είναι διπλός. 1) Αυτό σημαίνει ότι ο ανθρώπινος πνεύμονας απορροφά την νικοτίνη, κάτι που έχει εδώ και καιρό αμφισβητηθεί μέσα στην παγκόσμια κοινότητα του η.τ. Και 2) Αυτό σημαίνει επίσης ότι το παθητικό άτμισμα ΔΕΝ περιέχει νικοτίνη, άρα δεν υπάρχει πιθανότητα απορρόφησής από όσους βρίσκονται στον ίδιο χώρο με ατμιστές. Όλες οι άλλες ουσίες που μετρήθηκαν στα ηλεκτρονικά τσιγάρα ήταν πολύ κάτω από τα επιτρεπτά επίπεδα για εισπνοή από ανθρώπους, σύμφωνα με τα πρότυπα του FDA.
 
 Η μελέτη είναι σε αναμονή της υποβολής της για αξιολόγηση από ομότιμους, η επίσημη ανακοίνωση αναμένεται στο τέλος του Ιουλίου. Το έγγραφο θα παρουσιαστεί επίσης σε ένα σημαντικό συνέδριο καρδιολογίας στο Μόναχο..
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2012, 20:11 από petra »

 :hmmm:
και καλά και κακά νέα

τα καλά
δεν γίνεται κανένας παθητικός ατμιστης

τα κακά
όλη η νικοτίνη στα υγρό αποροφάται απο τον οργανισμό?

αυτά σε γενικό πλάνο.
θα ήθελα να μάθω περισσότερα για αυτήν την έρευνα,παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2012, 02:41 από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ_13 »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Άλλη πρόσφατη έρευνα έδειξε ότι η νικοτίνη στο αίμα των ατμιστών είναι το 1/10 από την αντίστοιχη στους καπνιστές.
Αυτά τα δυο δεν συνδυάζονται.
Πρεπει να βρεθεί μια λογική εξήγηση για το πού πάει η νικοτίνη, καθώς και λεπτομέρειες των μετρήσεων και στις δύο έρευνες.
Και βέβαια, είμαστε σε αναμονή των δημοσιεύσεων του δικού μας kfarsal.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2012, 01:11 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Έχω την εντύπωση πως κατά την δημιουργία του ατμού και το σοκ τις θερμότητας κάτι παίζει με την υγρή νικοτίνη.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Η νικοτίνη βράζει στους 247 Κελσίου.

Σύμφωνα με την ΒΙΚΥΠΑΙΔΕΙΑ...
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%84%CE%AF%CE%BD%CE%B7
(1) δημιουργεί εκρηκτικά μείγματα με τον αέρα
(2) το μεγαλύτερο μέρος της στο ΚΤ καίγεται.
Αφού το (1) δεν παρατηρήθηκε στο ΚΤ, ισχύει το (2).

Από την άλλη, οι θερμοκρασίες ατμίσματος δεν φτάνουν τη θερμοκρασία βρασμού.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3526.0.html
Αν δεχθούμε ότι η υγρή νικοτίνη αντιδρά και σχηματίζει ενώσεις κατά το άτμισμα (γι αυτό και δεν ανιχνεύεται) αυτό ισχύει και για το ΚΤ σε πολλαπλάσιο βαθμό, εξ αιτίας της μεγάλης θερμοκρασίας, που ευνοεί χημικές αντιδράσεις (700 - 1.100 βαθμοί Κελσίου).
Ναι μεν ένα μεγάλο μέρος καίγεται, αλλά κάποιο υπόλοιπο αντιδρά...
http://www.tovima.gr/science/article/?aid=186162
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 03, 2012, 01:52 από spectrum »

θα βγάζαμε χρήσιμα συμπεράσματα αν αναλύαμε τα κατάλοιπα πάνω στην αντίσταση.
ίσως να καταλήγει και εκεί κάμποση νικοτίνη σε κάποιες ενώσεις.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Ισως παει στο στομα κι απο εκει στο στομαχι (στο δρομο απορροφάται ενα μικρο ποσοστο)  όπου καταστρεφεται απο τα οξεα του στομαχου?

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Α, ωραία τώρα.
Ότι ξέραμε για τα υγρά πρέπει να τα ξεχάσουμε  :eyesplash:
Ας περιμένουμε κ' τις αναλήσεις που θα κάνουν οι Έλληνες κατασκευαστές στον ατμό μπάς κ' βγάλουμε καμιά άκρη. :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Με βάση αυτό το βιντεακι ειχα κάνει προχθές τις ερωτήσεις για απορρόφηση νικοτίνης στον γιατρό .. καθώς αναφέρεται η clearsteam θεωρώ ότι συμμετείχε και ο ίδιος σε αυτή την ερεύνα. Παρολαυτα μου ανεφερε ότι ο μόνος τρόπος για να μιλήσουμε για απορρόφηση από τον οργανισμό είναι να εξετάσουμε τα αίμα του χρήστη.

Δεν ξέρω,καλο θα ήταν να το διευκρινήσει ο ίδιος.

Sent from my A100 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Καλησπέρα σας .
Υπάρχει άλλο ένα θέμα δυσάρεστο που όμως πολύ εύκολα μπορεί να αντιστραφεί σε καλό μας.
Μόλις το ετοιμάσω θα το ανεβάσω σε νέο θέμα .
Ευχαριστώ.


Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας

Νέα έρευνα στην Νέα Ζηλανδία για το Η.T

Αποκαλύπτει ότι δεν υπάρχει νικοτίνη στον εκπνεόμενο ατμό .
Ενώ υπάρχει και η συμβολή τις Ιταλικής FlavorArt.

Περισσότερα εδώ ..


Utah Vapers posted an exciting article on their blog recently.  The advocacy group has been working with Italian flavoring company Flavor Art to commission a study to determine what, if any, harmful substances can be found in the vapor exhaled by e-cigarette users.  One finding that surprised even me is that there is no nicotine present in exhaled vapor.

    Utah Vapers BannerAs the study has been completed and a professional doctoral review completed, I’m proud to announce that the results are better than we could have anticipated. In short, there is NO harm found in exhaled vapor from electronic cigarettes. The most exciting results I found is that there is NO nicotine in the exhaled vapor. Now, you may ask why I find this exciting. Well, my excitement is on two levels. 1) This means that the human lung absorbs the nicotine which has long been questioned within the global electronic cigarette community; and 2) This also means that ‘second-hand vapor’ contains NO nicotine resulting in no chance of absorption from those sharing common air space. All other substances measured for electronic cigarettes were FAR below allowable levels for human inhalation according to the FDA.

The study is pending submission for peer review, official release is expected at the end of July.  The paper will also be presented at a major cardiologist conference in Munich.


Από το συντονισμό: Ευχαριστούμε πολύ. Παραθέτουμε τη μετάφραση:
 Πρόσφατα οι Utah Vapers δημοσίευσαν ένα συναρπαστικό άρθρο στο blog τους. Η ομάδα υπεράσπισης συνεργάστηκ με την έχει συνεργαστεί με την ιταλική εταιρεία αρωμάτων FlavorArt αναθέτοντας μια μελέτη για να καθορίσει ποιές, ενδεχομένως, βλαβερές ουσίες μπορεί να βρεθούν στο ατμό που εκπνέεται από τους χρήστες η.τ. Μια διαπίστωση που εξέπληξε ακόμα και εμένα είναι ότι δεν υπάρχει παρουσία νικοτίνης στον εκπνεόμενο ατμό. Μια και η μελέτη ολοκληρώθηκε και
Μια και η μελέτη έχει ολοκληρωθεί και μια επαγγελματική ανασκόπηση διδακτορικού επίσης ολοκληρώθηκε, είμαι υπερήφανος να ανακοινώσω ότι τα αποτελέσματα είναι καλύτερα από ό, τι θα μπορούσαμε να έχουμε προβλέψει. Εν ολίγοις, δεν βρέθηκε τίποτε βλαβερό στον εκπνεόμενο ατμό η.τ. Τα πιο συναρπαστικά αποτελέσματα που βρήκα είναι ότι δεν υπάρχει νικοτίνη στον εκπνεόμενο ατμό. Τώρα, μπορείτε να ρωτήσετε γιατί βρίσκω κάτι τέτοιο συναρπαστικό. Λοιπόν, ο ενθουσιασμός μου είναι διπλός. 1) Αυτό σημαίνει ότι ο ανθρώπινος πνεύμονας απορροφά την νικοτίνη, κάτι που έχει εδώ και καιρό αμφισβητηθεί μέσα στην παγκόσμια κοινότητα του η.τ. Και 2) Αυτό σημαίνει επίσης ότι το παθητικό άτμισμα ΔΕΝ περιέχει νικοτίνη, άρα δεν υπάρχει πιθανότητα απορρόφησής από όσους βρίσκονται στον ίδιο χώρο με ατμιστές. Όλες οι άλλες ουσίες που μετρήθηκαν στα ηλεκτρονικά τσιγάρα ήταν πολύ κάτω από τα επιτρεπτά επίπεδα για εισπνοή από ανθρώπους, σύμφωνα με τα πρότυπα του FDA.
 
 Η μελέτη είναι σε αναμονή της υποβολής της για αξιολόγηση από ομότιμους, η επίσημη ανακοίνωση αναμένεται στο τέλος του Ιουλίου. Το έγγραφο θα παρουσιαστεί επίσης σε ένα σημαντικό συνέδριο καρδιολογίας στο Μόναχο..




Βλέπω δεν παρακολουθείτε καλά τα ιατρικά thread......... ;)


14 Ιουλίου, απάντηση 506: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5835.495.html


2 Αυγούστου απάντηση 529: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5835.525.html


31 Ιουλίου απάντηση 33: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,11732.30.html




Δεν υπάρχει Νέα Ζηλανδία. Η μελέτη έγινε στην Ιταλία, σε ανεξάρτητο εργαστήριο το οποίο είχα την ευκαιρία να το επισκεφθώ, να δω τις εγκαταστάσεις και να μιλήσω με τους υπεύθυνους. Οι μελέτη έχει χρηματοδοτηθεί από την FlavourArt. Την σύνταξη των κειμένων που εστάλησαν σε συνέδριο και έγιναν αποδεκτά την έκανα εγώ (όπως και τα poster που θα εμφανιστούν εκεί). Τα αποτελέσματα θα ανακοινωθούν στο ετήσιο συνέδριο της Ευρωπαικής Εταιρίας Μελέτης Νικοτίνης και Καπνού, στο Ελσίνκι της Φιλανδίας στις 2 Σεπτεμβρίου!

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Έχω την εντύπωση πως πρόκειται για διαφορετική έρευνα άλλωστε για τον εκπνεόμενο ατμό μιλάει και τις επιπτώσεις στους παθητικούς ατμιστές.
Αν κάνω λάθος πέστε μου.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Έχω την εντύπωση πως πρόκειται για διαφορετική έρευνα άλλωστε για τον εκπνεόμενο ατμό μιλάει και τις επιπτώσεις στους παθητικούς ατμιστές.
Αν κάνω λάθος πέστε μου.




Εγώ την έγραψα, γι'αυτή που σου λέω μιλάνε...... ;)
Άλλωστε ζητήσαμε να βγάλουν από το site τους κάποια αποτελέσματα που παρουσίαζαν επειδή είχαμε στείλει την μελέτη σε συνέδριο για παρουσίαση.....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Αλλάχτηκε ο τίτλος του θέματος και διορθώθηκε το πρώτο μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Έχω την εντύπωση πως πρόκειται για διαφορετική έρευνα άλλωστε για τον εκπνεόμενο ατμό μιλάει και τις επιπτώσεις στους παθητικούς ατμιστές.
Αν κάνω λάθος πέστε μου.




Για να είμαστε ακριβείς, δεν μελετήθηκε ο εκπνεόμενος ατμός αλλά το περιβάλλον ( ο αέρας) σε ένα δωμάτιο όπου για 5 ώρες άτμιζαν 5 ατμιστές, με συνολική κατανάλωση περίπου 1,6ml υγρού.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6259 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117282 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825414 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508521 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155328 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569415 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294892 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1972 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763399 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1301 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog