vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

263 επισκέπτες, 1 χρήστης
tsipi

Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #45 στις: Αυγούστου 06, 2012, 12:25 »
Ο CE7 που έφερε το madsteam.gr είναι ίδιος με το VV nova?

Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #46 στις: Αυγούστου 06, 2012, 12:48 »
Από τη φωτογραφία είναι ο ίδιος αλλά προφανώς είναι από άλλη εταιρεία και δεν μπορεί να τον
ονομάσει Vivi Nova, επίσης δεν φαίνεται να γράφει επάνω στο tube Vivi Nova  :yes:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #47 στις: Αυγούστου 08, 2012, 10:52 »
Είστε εκτός θέματος.
Οι CE5, CE7 και λοιπά νούμερα, πέραν όσων αναφέρονται στον τίτλο δεν αφορούν στο θέμα μας.

 :OnTopicPlease:

Αποσυνδεδεμένος VersuS05

  • *
  • 29
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #48 στις: Αυγούστου 09, 2012, 06:05 »
Πρόσφατα έτυχε να δοκιμάσω ένα CE4+ v3 αλλά φαίνεται πως δεν ήταν καλής ποιότητας δυστυχώς...
Είχε κάποιες διαφορές στις λεπτομέριες σε σχέση με τις φωτογραφίες που είδα στη πρώτη σελίδα.
Ο δικός μου στο κάτω μέρος είχε λεία επιφάνεια στο κάτω μέρος (βάση) και επίσης τα φιτίλια ήταν τέσσερα του 1mm.
Και λέω κακής ποιότητας γιατί πέραν του ότι έβγαζε γεύση καμένου είχε και το ελάττωμα πως η βάση ξεβίδωνε τόσο εύκολα απ το υπόλοιπο σώμα που αν δε το έπιανες από κει να το ξεβιδώσεις απ τη μπαταρία ή το mod τότε.... έπερνες το υγρά στο χέρι που λένε...
Άσχημη εμπειρία.
Με το Vivi Nova v2 πάλι το αντίθετο ακριβώς....
Πάρα πολύ καλή τροφοδοσία και ικανοποιητική απόδοση στη γεύση!
Είναι μια καλή εναλλαγή αν κάποιος δε θέλει να βγει βόλτα με τον επισκεύασιμο και κάποιο mods.
Εγώ έξω έχω ένα πολύ μικρό box mod με αυτό επάνω στα 5V (με κεφαλή στα 2.8 Ohms) για κάπως πιο διακριτικές εμφανίσεις. :)

Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #49 στις: Αυγούστου 11, 2012, 14:24 »
Και μένα έπεσε στα χέρια μου ένας τέτοιος ατμοποιητής και μάλιστα δεν σκέφτηκα να τον
χρησιμοποιήσω λόγω φόβου διαρροών. Οι παραλλαγές και σε αυτόν θα είναι τεράστιες
από εργοστάσιο σε εργοστάσιο, έχω όμως να πω ότι καλό είναι για όσους πρόκειται να
χρησιμοποιήσουν ce4+ V2,3 να το κοιτάξουν καλά το θέμα αυτό με το άνοιγμα και μην το
θεωρήσουν προτέρημα στη χρήση το ξεβίδωμα του σπειρώματος από το tube  :)

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #50 στις: Αυγούστου 17, 2012, 10:19 »
Δοκιμασα και εγω εναν ce4 v3 αν και συνηθισμενη σε επισκευασιμο το ντουμανι του με εντυπωσιασε.....η γευση του δεν ξερω αν τον αδικησω αλλα δεν με εντυπωσιασε τοσο πολυ ισως και λογο της γευσης που εχω συνηθισει διαρροες δεν ειχα καθολου .....η πλαστικιλα στην αρχη ειναι εμφανης αλλα φευγει πολυ γρηγορα......εκεινο που εμενα με χαλασε αρκετα ειναι οτι απο τις 10 μπαταριες που εχω στις μισες δεν μου δουλευει.......οφειλω ομως να ομολογησω οτι στην δοκιμη του απο 3 νεους ατμιστες οι 2 εντυπωσιαστηκαν και κυριως με το ευκολο ανοιγμα του για καθαρισμο..... :)

Αποσυνδεδεμένος ponstan

  • **
  • 255
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα είναι ατμός...με vv by SEB
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #51 στις: Αυγούστου 17, 2012, 11:49 »
Εγώ Γιάννη μου δεν τα βλέπω τόσο ιδανικά τα πράγματα.
Βλέπω τις ίδιες κριτικές με μικρές αποκλίσεις σε όλα τα συγκρινόμενα.
Η προσωπική μου εμπειρία από όσα δοκίμασα είναι διαφορετική από τη δικιά σου.
Συγκεκριμένα, ο Τ2 ή αλλιώς CC ΕΧΕΙ ΔΙΑΡΡΟΕΣ κι αυτό είναι το μεγάλο του πρόβλημα. Εχει αναφερθεί και από πελάτες καταστημάτων, δες αν θέλεις τα review στο healthcabin για αρχή.
Οι δε CE4 επίσης έχουν διαρροές, ανάλογα με το εργοστάσιο.
Άλλα δεν έχω δοκιμάσει, αλλά πραγματικά έτσι όπως τους περιγράφεις, δείχνουν σχεδόν τέλειοι, κάτι που σίγουρα δεν είναι.

Πιθανόν να επηρρεάζονται τα αποτελέσματα από το γεγονός ότι χρησιμοποιείς πρόβαρι κι όχι απλή μπαταρία.
Από χτες μου μπήκε η ιδέα στο μυαλό και το τσέκαρα, ο CC/T2 εμφανίζει όντως περισσότερες διαρροές όταν τον δουλεύω με την passthrough μπαταρία εκτός υπολογιστή κι ας είναι 1.8 ομ.
Για τους CE4, υπάρχουν τόσες διαφορές ποιότητας από εργοστάσιο σε εργοστάσιο που δεν είναι καν δυνατόν να έχουν όλα μηδέν διαρροές και τα ίδια λοιπά χαρακτηριστικά. Μου έχουν τύχει κι από τα μεν κι από τα δε. Ακόμη και τα καλά όμως, κάποιες στιγμές είχαν διαρροές. Και στη γεύση ακόμη υπάρχουν κάποια που βγάζουν πλαστικίλα.
Επιφυλάσσομαι να δοκιμάσω άμεσα και έναν κρύσταλ που έχω ανέγγιχτο εδώ και μια βδομάδα.
Πολύ καλό το review ομολογουμένως,αλλά να συμπληρώσω κι εγώ με τη σειρά μου,ότι τον Τ2 τον χρησιμοποιώ καιρό(έχω αλλάξει τέσσερα ανταλακτικά) και όλα είχαν διαρροές. ???

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #52 στις: Αυγούστου 17, 2012, 13:01 »
μπραβο Γιαννη. πολυ καλη δουλεια.
μια μικρη παρατηρηση μονο... εκει που λες στα αρνητικα: γευση καμενου οταν στεγνωσει το φυτιλι...  (ολα τα φυτιλια καμενο βγαζουν μολις στεγνωσουν :tongue_smilie: ..)

 :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #53 στις: Αυγούστου 17, 2012, 16:23 »
Μια και ξεθάφτηκε το ποστ μου, θυμήθηκα την υπόσχεση που έδωσα. Να δοκιμάσω έναν κρύσταλ και να πω τη γνώμη μου συγκριτικά με τους άλλους.
Τον δοκίμασα, αλλά τον παράτησα.
Διαρροή από το πλάι του tube σε ένα σημείο συγκεκριμένο από το πρώτο κιόλας μλ.
Συμπαθητικό χτύπημα (ήταν δώρο και δε γνωρίζω την αντίσταση) και μετά από μισή μέρα μπούκωμα.
Τον μόνωσα με ταινία, κάποια στιγμή θα αγοράσω καινούρια κεφαλή να ξαναδοκιμάσω.
Ανοιξα κι έναν μακρυφύτιλο CE4 ο οποίος με το ζόρι έχει χτύπημα σε φρεσκοφορτισμένη μπαταρία και μόνο το πρωί, δηλαδή μετά από πολύωρη αποχή από τη νικοτίνη. Από διαρροές, τα συνηθισμένα. Κάθε λίγο και λιγάκι σκουπίζω τον πόλο.
Συμπέρασμα: Σε μένα τουλάχιστον, σε όλες τις εγκο μπαταρίες μου κάθε τέτοιο κλιαρομάιζερ έχει μικρή ή μεγάλη διαρροή (τη μικρότερη είχαν ένα κοντοφύτιλο ce4 από σαλονικιώτικο μαγαζί και το Τ2 CC της Μαρίας της fab.
Nτουμάνι συμπαθητικό στην καλύτερη, χτύπημα υποτονικό ως καλό ανάλογα με το μοντέλο και τα ομ. Ανακάλυψα επίσης ότι παχύρευστα υγρά ο Τ2 δεν τα αντέχει.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #54 στις: Αυγούστου 17, 2012, 16:28 »
Έχεις σκεφτεί ποτέ πως η μπαταρία σου μπορεί να έχει αρχίσει να τα "φτύνει" σε απόδοση?! :hmmm:
Γιατί μου φαίνεται περίεργο ότι clearomizer σχεδόν δοκιμάζεις να κάνει διαρροή... και πλέον το γεγονός ελαττωματικού κομματιού φαντάζει υπερβολικό...
Υπόθεση κάνω...
Εμένα πάντως ότι clearomizer έχω δοκιμάσει απ τα προαναφερόμενα του νήματος ακόμη και με eGo δεν είχε διαρροές...
Καμένο ναι έχω "φάει" αλλά διαρροές ποτέ... λες να είμαι τόσο τυχερούλης?! (θα παίξω joker) :))

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #55 στις: Αυγούστου 17, 2012, 16:39 »
Σαφεστατα και το σκέφτηκα. Αλλά, 3 μπαταρίες, η μια πασθρου VV 4βολτη 80% της χρήσης της σε υπολογιστή, η ίδια συμπεριφορά.
Μάλιστα, παρατήρησα και το είπα ότι όταν πέφτει η τάση τους αυξάνονται οι διαρροές.
Αντίστοιχα, δε συμβαίνει το ίδιο όταν βάζω ατομάιζερ.
Διευκρίνισα πάντως ότι δεν ήταν όλες πολλές. Κάποιες ήταν μικρές, ήταν όμως υπαρκτές. Και θα τις θεωρούσα τις μικρές ως φυσιολογικές, μια και μιλάμε για κλιαρομάιζερ, αν κάποιος δεν υποστήριζε ότι όλα μα όλα αυτά τα προιόντα, κάθε μα κάθε κομμάτι τους έχουν μηδενικές διαρροές.
Κάτι που αν ίσχυε βέβαια, θα πετούσαμε όλα τα υπόλοιπα και θα ατμίζαμε μ΄αυτά.  :)) :))

Ελαττωματικά δεν ήταν όλα. Με κάποια άτμιζα 2 ώρες άψογα και ξαφνικά ρουφούσα λίγο ατμό. Εβγαζα το κλιαρο και έβλεπα μούσκεμα τον πόλο. Σκούπιζα και συνερχόταν. Αυτό το θεωρώ φυσιολογική συμπεριφορά για ένα κλιαρομάιζερ. Αν με ρωτούσε κανείς, θα έλεγα φυσιολογικές διαρροές. Δηλαδή, μια στο τόσο. Οχι όμως μηδενικές.



Αποσυνδεδεμένος optostyle

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #56 στις: Αυγούστου 17, 2012, 16:42 »
Πετρα εχω 2 σαν κι αυτα.......το ενα σκυλι και το αλλο οπως ακριβως τα ειπες....αρα οι πιθανοτητες ειναι περιπου 50% :))

Αποσυνδεδεμένος Doukakos1

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #57 στις: Αυγούστου 17, 2012, 16:42 »
Ορκισμενος καρτοτανκακιας εδω και ενα χρονο εχω πραγματικα εντυπωσιαστει απο την αποδοση του Vivi Nova...Nτουμανι εντονη χροια στη γευση και ευκολια χρησης και αλλαγης γευσεων...Τους CE4+ βρισκω υποδεεστερους σε σχεση με καποιο καρτοτανκ...Διαροη δεν ειχα σε κανενα ουτε με ego ουτε με προβατο...Αλλα καλιστα η Πετρα θα μπορουσε να εχει δικιο.Αν εξαιρεσουμε το Vivi Nova οι ποιοτητες σε ολους τους αλλους ειναι τοσες πολλες και διαφορετικες που μπορει να σου τυχει το οτιδηποτε  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #58 στις: Αυγούστου 17, 2012, 16:51 »
Μάλλον αυτό που λες είναι.
Αν εξαιρέσουμε τους εντελώς ελαττωματικούς, οι μέτριας ποιότητας είναι τόσοι πολλοί που πρέπει να ενταχθούν στο στατιστικό δείγμα, ρίχνοντας τους μέσους όρους απόδοσης.
Οπότε, να ξέρει κάποιος αγοράζοντας τι να περιμένει.
Αν βρει παρτίδα με όλα τα μείον στο ελάχιστο, να στοκάρει άμεσα λίγα κομμάτια.

Αποσυνδεδεμένος G.K.77

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Γιώργο και είμαι καλά.
Απ: Συγκριτικό Ce4 + / Ce4+ V2 / Ce4+ V3 / T2 / Vivi Nova V2 / Vivi Nova V4/ T3 / C4
« Απάντηση #59 στις: Αυγούστου 17, 2012, 18:02 »
Καλησπέρα σε όλους :bye:


CE4+ αν θυμάμαι καλά περίπου 20 τεμάχια αλά όλα πλέων off λόγω πειραμάτων και crystal :D
1)αγορά τους medicre απλά προσοχή να μην έχουν ραγισμένο tube από την αρχή.
2)Καλή επιλογή πλέον επειδή έπεσε η τιμή τους λόγω των crystal


Ότι αφορά τους crystral που έχω 11 ως τεμάχια, έχουν μεγάλες διαφορές ανά εταιρία.Ο καλύτερος για μένα είναι της nobacco γιατί:
1)έχει καλύτερη εφαρμογή το tube και το δαχτυλίδι με το θηλυκό σπείρωμα.
2)το εσωτερικό λαστιχάκι που στραγγίζει το drip δεν ξεκολλάει εύκολα.
3)ακόμα και η άγρια επιφάνεια που έχει για να ξεβιδώσει η βάση της φυτιλοαντίστασης έχει καλύτερη ομοιομορφία (η λεπτομέρεια κάνει τη διαφορά).
Τώρα ότι αφορά το θέμα χρήσης τους:
1)θέλουν όλοι πλύσιμο με ζεστό νερό ακόμα και τα φυτίλια στην αρχή (πλαστικίλα τέλος)
2)λίγο υγρό στο o-ring της μεταλλικής βάσης και στο λαστιχάκι στο πάνω μέρος του tube για να μπαίνουν πιο γλυκά επειδή πλύθηκαν.
Γενικά:
1)οτι καλύτερο για έναν νέο χρήστη η.τ.
2)αντιστάσεις από ovale με 1,60 το τεμάχιο.
Στα αρνητικά τους είναι οτι έχουν πυκνό σπείρωμα σαν αντιστάσεις με αποτέλεσμα να πιάνουν και πιο εύκολα μάκα (βεβαίως ανάλογα και με το υγρό)
3)να είναι με κοντό φυτίλι (κατά προτίμηση ένα) διαφορετικά ψαλίδι ίσα ίσα να ακουμπάει στο tube


T2 για μένα :nope:


Για τον vivi nova (έχω 1 τεμ):
1)Σε γεύση και ντουμάνι :fight_shot_auto: αλλά θέλει μπαταρία το άτιμο και την μεγάλη αντίσταση.
2)Γιάννη έχεις δίκιο για το ss drip.
3)Πολύ καλή και φθηνή λύση για μπαταρία ανάλογης δύναμης.


Όλες οι διαφωνίες δεκτές,συγνώμη για το γραπτό λόγο μου αν κάπου δεν είναι σωστός :respect:



 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342313 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206526 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541477 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597279 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357804 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1311 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592018 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios