vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

56 επισκέπτες, 5 χρήστες
ddboss, Kouros17, I.P, camber, Buliwyf

Twitter

T2 clearomizer Alter eGo (review)

Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #90 στις: Οκτωβρίου 25, 2012, 22:42 »
 :thumpup: οι παρατηρήσεις σου είναι σωστές !
Θα ήθελα μόνο να σταθώ σε αυτό που και εσύ λες, πως ξεβιδώνοντας το επιστόμιο
όταν παίρνεις καμένο και φυσώντας ή καθαρίζοντας γιατί εκεί πιάνει υδρατμούς,
αμέσως έρχεται η γεύση φυσιολογική! τελικά πρέπει να το κάνεις κάθε τόσο αλλιώς
παίρνεις καμένο μιας και φράζουν τον αερισμό οι υδρατμοί  :yes:

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #91 στις: Οκτωβρίου 26, 2012, 12:34 »
Έτσι είναι δυστυχώς. Πάντως, επειδή κάθε 10 τζούρες έρχεται αυτό το καμμένο, κάνω κάτι πιο απλό απ' το να βγάζω κάθε λίγο το επιστόμιο και να καθαρίζω τις σταγόνες: τινάζω 1-2 φορές προς τα κάτω το η.τ. ή ακόμα καλύτερα το "χτυπάω" απότομα στο τραπέζι κι αυτές πέφτουν μόνες τους και επανέρχεται η γεύση ;)
 
(το σύστημα αυτό, αν θυμάσαι, το κάναμε και παλιά με τους e-Go! το είχε συμβουλέψει παλιότρα κάποιος συνατμιστής όταν ερχόταν καμμένο απ' τον ατμο, γιατί θυμάμαι χαρακτηριστικά τη φράση που είχε πει: τινάξτε το όπως το θερμόμετρο :)) ).

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #92 στις: Νοεμβρίου 03, 2012, 20:44 »
Καλησπέρα  σε όλους
Πήρα και εγώ τον Τ2, πολύ ευχαριστημένος. Μιας και θέλω να αγοράσω αντιστάσεις μπορεί να με βοηθήσει κάποιος και να μου πεί ποια αντίσταση πρέπει να πάρω και πια η διαφορά μεταξύ τους?

1,7-1,9 ohm
2,1-2,3 ohm
2,3-2,5 ohm
2,6-3,0 ohm

Χρησιμοποιώ αυτήν την μπαταρία.
http://www.alterego.gr/accessories/batteries/alter-ego-c-battery-650-mah.html

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #93 στις: Νοεμβρίου 03, 2012, 20:56 »
Πάρε μια από τις δυο πρώτες, κατά προτίμηση τη 2,1-2,3.
Για να έχεις χτύπημα από τη νικοτίνη πρέπει να υπάρχει ο κατάλληλος συνδυασμός βολτ μπαταρίας και ομ ατμοποιητή.
Τα ψηλά ομ θέλουν και ψηλά βολτ.
Οι εγκο μπαταρίες δεν έχουν ψηλά βολτ σε σύγκριση με μια μόντα.


Δεν ξέρω ακριβώς πόσα βολτ είναι η μπαταρία τους. Ρώτα στο κατάστημα.
Αν είναι στα 3.3 βολτ, θα πάρεις την αντίσταση 1.7-1.9
Αν είναι κοντά στα 4, πάρε την 2,1-2,3.


Ο κανόνας αυτός δεν είναι γενικός. Για άλλον άτμο θα σου έλεγα να κατέβεις στο 1,8 ασχέτως βολτ της εγκο. Αλλά ο Τ2 μου έχει βγάλει καμμένο με 1,8 ομ στα 4.2 ενίοτε και στα 3,7 βολτ, ενώ με 2,4 οχι

Αποσυνδεδεμένος panos207

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #94 στις: Νοεμβρίου 03, 2012, 21:14 »
Οκ σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #95 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 12:02 »
Πάρε μια από τις δυο πρώτες, κατά προτίμηση τη 2,1-2,3.
Για να έχεις χτύπημα από τη νικοτίνη πρέπει να υπάρχει ο κατάλληλος συνδυασμός βολτ μπαταρίας και ομ ατμοποιητή.
Τα ψηλά ομ θέλουν και ψηλά βολτ.
Οι εγκο μπαταρίες δεν έχουν ψηλά βολτ σε σύγκριση με μια μόντα.


Δεν ξέρω ακριβώς πόσα βολτ είναι η μπαταρία τους. Ρώτα στο κατάστημα.
Αν είναι στα 3.3 βολτ, θα πάρεις την αντίσταση 1.7-1.9
Αν είναι κοντά στα 4, πάρε την 2,1-2,3.


Ο κανόνας αυτός δεν είναι γενικός. Για άλλον άτμο θα σου έλεγα να κατέβεις στο 1,8 ασχέτως βολτ της εγκο. Αλλά ο Τ2 μου έχει βγάλει καμμένο με 1,8 ομ στα 4.2 ενίοτε και στα 3,7 βολτ, ενώ με 2,4 οχι

Το εργοστασιακό στα πόσα Ωμ είναι; Το 'χω 10 μέρες και το δούλευα στα 4 V αλλά από χθες μου βγάζει συχνά γεύση καμμένου. Σύμφωνα μ' αυτά που είπες Πέτρα, το χαμήλωσα στα 3,7 και βγάζει λιγότερο! Υποψιάζομαι ότι πιθανόν να το δούλευα σε υπερβολική τάση  :hmmm:  Γενικά πάντως, σε πόσο καιρό θέλει πέταμα και πώς το καταλαβαίνεις; Άλλος λέει σε μία βδομάδα κι άλλος σε τρεις  :confused1:  Για παράδειγμα στα παλιά (καρφάκια) πέρα απ' τη γεύση, έβλεπες και την αντίσταση και καταλάβαινες πότε έλεγε το ποίημα. Τώρα δεν μπορείς να δεις κάτι...

Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #96 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 12:07 »
Δεν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία χρήσης λόγω διαφορετικών τρόπων και ποσότητας ml
που ατμίζει ο καθένας. Λογικά στις 10 μέρες να θέλει αλλαγή εφόσον έχεις καταναλώσει 30-40 ml
υγρού.
Για το καμένο που λες δοκίμασε να καθαρίζεις πιο τακτικά το επιστόμιο και το πάνω μέρος στο
σιλικονάκι του ατμοποιητή από υδρατμούς που κάθονται και μπουκώνουν τον αερισμό :)

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #97 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 12:37 »
Το ξέρω ότι δεν υπάρχει ημερ. λήξης Γιάννη κι ότι εξαρτάται απ' τη χρήση. Απλά κατά μέσο όρο λέω, στο περίπου δηλ έχει διαφορά αν το σύνηθες είναι 1 βδομάδα κι άλλο πχ 1 μήνας.
Αλλά επειδή δεν ατμίζω αποκλειστικά με Τ2 αλλά έχω συγχρόνως άλλα τρία η.τ. οπότε εκ περιτροπής δεν μπορώ να υπολογίσω αν έκανα 30-40 ml που λες φίλε :dontknow:  Υπάρχει άλλη ένδειξη πχ αν μαυρίζουν τα φυτίλια (λέμε τώρα ξέρω γω?) ή κάτι άλλο μέσα στον άτμο που μπορούμε να δούμε; αμφιβάλλω αλλά λέμε  :tongue_smilie:  (γι' αυτό ανέφερα τους ατμο που βλέπαμε την αντίσταση και τους πετούσαμε).
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 05, 2012, 13:25 από vimana »

Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #98 στις: Νοεμβρίου 05, 2012, 12:45 »
Δεν παρατήρησα ποτέ να μαυρίζουν τα φιτίλια αλλά όταν άρχισε να δίνει καμένο σε σημείο
που και να το καθαρίζεις έκανε το ίδιο, την άλλαζα.
και γω μιας χρησιμοποιώ και άλλους ατμοποιητές δεν μπορώ με ακρίβεια να υπολογίσω
πόσα ml έκανα, αλλά θυμάμαι με ταυτόχρονη χρήση και με άλλους ατμοποιητές κρατούσε
15-20 μέρες οι πρώτες, αλλά μου έτυχε και κάποια που δεν κράτησε ούτε 5 μέρες!!!
Συνεπώς είναι αυτό που λέμε πως δεν υπάρχουν στάνταρντς στην απόδοση και το χρόνο αλλά
μιλάμε πάντα για μ.ο.
Νομίζω πως οι 10-15 μέρες είναι το μ.ο. ή κατανάλωση 30-40 ml περίπου

Αποσυνδεδεμένος tarzvxf

  • 1
  • Φύλο: Άντρας
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #99 στις: Νοεμβρίου 13, 2012, 22:38 »
Καλησπέρα και από μένα...


Εδώ και 2 εβδομάδες έχω ξεκινήσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο. Έχω τον συγκεκριμένο ατμοποιητή... το πρόβλημά μου είναι ότι πολύ συχνά κάνει μπουρμπουλήθρες και γεμίζει η μπαταρία με λαδάκι. Συνήθως τον ξεβιδώνω και φυσάω να φύγει το υγρό.


Μήπως κάνω κάτι λάθος;


Υ.Γ. πήγα και αγόρασα και δεύτερο ίδιο ατμοποιητή μήπως έπεσα σε αστοχία υλικού, ωστόσο μου κάνει και αυτός τα ίδια τερτίπια. Οπότε πιθανόν να είναι κάποια δική μου αστοχία.




Κατά τ'άλλα είμαι πολύ ικανοποιημένος. Μετά από 10 χρόνια (αδιάλειπτου) καπνίσματος έχω 15 μέρες με μόνο 40 τσιγάρα (όσα έκανα παλιά σε μια μέρα), τα οποία θα προσπαθήσω να μηδενίσω στο προσεχές διάστημα.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις   

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #100 στις: Νοεμβρίου 13, 2012, 22:49 »
Εχω κάψει με Τ2 4 κεφαλές.
Από αυτές, μόνο η μια που ήταν 2,4 ομ απέδωσε σωστά.
Οι άλλες 3 που ήταν 1.8 ομ με γάνιασαν από τις μπουρμπουλήθρες και τις διαρροές. (παρένθεση προς vimana: δεν υπάρχει στάνταρ κεφαλή. Το κάθε κατάστημα τα πουλάει είτε με κεφαλή επιλογής πελάτη ή με μια κεφαλή δικής του επιλογής και από κει και πέρα επιλέγει ανταλλακτικές ο πελάτης. Κυκλοφορούν 1.8  2.4 2.8 στα περισσότερα καταστήματα)
Φρονώ ότι μετά από τόσο καιρό δεν επέλεξα να κάνω λάθη ατμίσματος ειδικά σ΄αυτές τις κεφαλές.
Ή δεν τους αρέσει γενικά ο τρόπος που ατμίζω ή είναι συνηθισμένο φαινόμενο στις 1.8.


Δυο επιλογές έχεις: ή δοκιμάζεις σε άλλα ομ αν ταιριάζουν με τη μπαταρία σου, ή αλλάζεις μοντέλο άτμο.
Οταν επιμένεις σε κάτι που δε σε πάει, τυραννιέσαι...


@vimana ξανά: 2 βδομάδες αποκλειστικής χρήσης θα έλεγα ότι είναι ένας γενικός μέσος όρος. Μαζί με άλλους 2 θα πρέπει να βγάζει μήνα. Ενας τρόπος να καταλάβεις ότι λέει το ποίημα είναι αν αλλοιώνεται η γεύση ή κάνει μπουρμπουλήθρες με μπουκώματα/διαρροές ή μειώνεται ο ατμός και το χτύπημα.




Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #101 στις: Νοεμβρίου 14, 2012, 01:04 »
Όταν η πρώτη (μανίσια) βγήκε νοκάουτ, έβαλα από τις άλλες πρώτα την 1,8 Ωμ. Το καμμένο είναι ακόμη περισσότερο  :-\  κατεβάζω-ανεβάζω τάση, προσπαθώ να βρω το κουμπί του αλλά τίποτα ακόμα! Τις επόμενες μέρες (αφού εξαντληθεί τελείως η υπομονή μου) θα βάλω την άλλη κεφαλή (2,4) μπας και δω χαίρι, γιατί μέχρι στιγμής είμαι πολύ απογοητευμένος απ' τη συνεχή γεύση καμμένου που δίνει  >:(  Κάθε 5 τζούρες μαζεύει υδρατμούς και θέλει ξεβίδωμα για καθάρισμα του επιστόμιου. Κι αυτό το τρικ με το τίναγμα και το απότομο χτύπημα, εκτός του ότι δεν πιάνει πάντα, μου χάλασε και τη μπαταρία twist απ' τα πολλά τραντάγματα σήμερα τα 'παιξε (πρόβλημα στη φόρτιση).
 
Μπουρμπουλήθρες (που λέτε) δεν έκανε ποτέ :dontknow:  Ούτε διαρροές υγρών έχει ρε παιδιά. Αυτά είναι τα θετικά του Τ2 και πρέπει να του τα αναγνωρίσω :thumpup:  Ούτε υποψία διαρροής προς τη μπαταρία!!! Αλλά αυτό με το κάψιμο στο στόμα... δεν αντέχεται :wall:
 
Όπως προείπα, θεωρώ ότι θα βρουν σύντομα το τρόπο να το εξαλείψουν στην επόμενη γενιά Τ2 που θα βγει βελτιωμένη σίγουρα. Ως τότε, μάλλον θα ξαναγυρίσω στον παραδοσιακό μου eGo-C, γιατί το Τ2 μου 'χει κάνει τη γλώσσα κάρβουνο :angry_orange:

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #102 στις: Νοεμβρίου 14, 2012, 01:15 »
οι δυο πρωτες κεφαλες 1.8 με τρελαναν στο μποθκωμα κ τη διαρροη.καμμενο ομως 0. Η τελευταια ειχε 0 διαρροες,μπουμπουληθρες κ μπουκωματα εκτος απο οταν ηταν στα τελευταια της. καμμενο ομως φουλ. Ή το ενα δλδ ή το αλλο. Η 2.4 ηταν οκ.
με τον κρυσταλ θορ βρηκα την υγεια μου. Τον δοκιμασε φιλη,φανατικη του εγκο σι οταν ξεμεινε απο κεφαλες.Τωρα λέει οτι δεν μπορει να ξανατμισει εγκο σι

Αποσυνδεδεμένος vimana

  • **
  • 332
  • Φύλο: Άντρας
    • UCA coin
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #103 στις: Νοεμβρίου 14, 2012, 01:41 »
Κρύσταλ Θορ? τί είν' τούτο πάλι; :tongue_smilie:  (βρε τους σατανάδες δε σταματάν να βγάζουν)
 
Επίσης, Πέτρα, θέλω να ρωτήσω αν ο παρακάτω ατμοποιητής έψιλον της Nobacco, ταιριάζει μόνο στο δικό της μοντέλο ή μπορεί να τοποθετηθεί και στη μπαταρία eGo?
http://www.nobacco.gr/el/productsgr/accessoriesgr-/%CE%B1%CE%BE%CE%B5%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%B1%CF%81/nobacco-ego-epsilon-2-4-ohm-purple

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: T2 clearomizer Alter eGo (review)
« Απάντηση #104 στις: Νοεμβρίου 14, 2012, 08:51 »
μπορει να τοποθετηθει στην μπαταρια EGO ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1116619 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824828 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507834 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9020 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155017 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569081 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244150 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294501 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1850 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763038 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1206 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4097 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem