vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

160 επισκέπτες, 0 χρήστες

GG ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #825 στις: Ιουλίου 30, 2012, 15:27 »
επειδη και εγω ειχα πολλες διαροες ,ενω στον οδυσσεα v2 καθολου τα εβαλα κατω και τα δυο και παρατηρησα οτι στην ποπη το επισκευσιμο πατωνει πολυ πιο γρηγορα στη βαση.
αυτο μαλλον εχει αποτελεσμα να πιεζουμε πολυ το ορινγκ για να βγει ο πολος εξω,και επισης το παξιμαδι που πιανει το συρμα χωρις εχει πολυ μικροτερη επιφανεια απο του οδυσσεα οποτε ειναι ευκολο να παραμορφοθει το ορινγκ και να αρχισει η διαροη.
εγω της εβαλα ενα λεπτοτερο ορινγκ απο τον πολο του dd και σταματησε εντελως η διαροη.
σε οτι μοντ και να τη βαλω δεν βγαζει τιποτα.
απλα τωρα οταν βιδωνω το επισκευασιμο ο πολος βγαινει λιγο πιο κατω χωρις βια.

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #826 στις: Ιουλίου 30, 2012, 16:03 »
Η αλλαγη στο oring του πολου αλλα και στο καπακι για εμενα ηταν απαραιτητα.
Επισης δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο κανει μπουρμπουληθρες οταν το υγρο ειναι στα τελευταια του. :hmmm:



Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #827 στις: Ιουλίου 30, 2012, 16:09 »
Παιδιά, το 2ο βήμα που γράφω είναι πολύ σημαντικό για τη σωστή λειτουργία της Πόπης και δε πρέπει να το προσπερνάτε. Πρέπει να σετάρετε σωστά τους πόλους σε κάθε mod γιατί η Πόπη δε συμπαθεί τις αλλαγές.
Αν κάνουμε δηλαδή ένα  στήσιμο σε ένα mod που θέλει τον θετικό πόλο αρκετά έξω και μετά πάρουμε τη πόπη και την περάσουμε σε ένα άλλο mod που θέλει πιο μέσα τον πόλο της, τότε ασυναίσθητα βιδώνουμε τα πάσα μέχρι όσο πάει και καμιά φορά πιέζουμε και λίγο παραπάνω. Αυτό το παραπάνω, έχει ως αποτέλεσμα ο θετικός πόλος να παίρνει πίεση και να σπρώχνει όλο το επισκευάσιμο πιο πάνω, με αποτέλεσμα να χάνονται οι στεγανές επαφές του πλαστικού/oring/παξιμαδιού κτλ. που απο εκεί ξεκινάνε οι διαρροές.
Πρέπει σε κάθε mod να βιδώνει μέχρι τέρμα η βάση και μετά να έρχεται να δένει από πάνω το επισκευάσιμο ΟΣΟ ΠΑΕΙ και να ασφαλίζει εκεί χωρίς να πιέζεται στη συνέχεια κατά τη χρήση

Κάντε το μια φορά σωστά, και αφήστε την Πόπη για μια μέρα πάνω στην ίδια μπαταρία/θήκη χωρίς να την πιέζετε στα βιδώματα και πείτε μου αν έχετε πάλι διαρροές


edit: Αυτό ακριβώς περιγράφει πιο πριν ο chriscorfu88 για το πρόβατο


Εγώ απλά βγάζω λίγο παραέξω τον πόλο και όταν το βιδώνω στο προβατάκι μου μενει κενό να χωράει άνετα και διπλό χαρτί Α4...Παρεμπιπτόντως έσπασα 2 κεραμικά μάλλον γιατί δεν τα έκαψα στο γκαζάκι πριν τα τοποθετήσω στο χάουζινγκ... Τώρα έχει βελτιωθεί τρομερά και η γεύση...


Παρέλαβα λοιπόν και εγώ σήμερα την ''κυρία''.
Πάρα πολύ καλή κατασκευή, εύκολη απλή στο σετάρισμα (ειδικά με το έτοιμο με-χωρίς αντίσταση σύρμα 0,17 και το 3ρι φυτίλι), πολύ καλή γεύση με τριμπέκα (πάρα πολύ κοντά στον ιαττυ) χτύπημα και ατμό άριστη.
Πολύ όμορφη επάνω στο σατινέ μινι πρόβατο με σωστή για τα δικά μου γούστα τζούρα και χωρίς διαρροές.
Σε γενικές γραμμές οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές, οι οποίες αν παραμείνουν προσωπικά πιστεύω ότι μέχρι σήμερα είναι ο απόλυτος συνδιασμός Πηνελοπη-μινι πρόβατο-τριμπέκα.
(1,8 Ω αντίσταση, τριμπέκα 12ρα- 4,4βόλτ ρεύμα).


Πως σου εμφαίζει εσένα η έτοιμη αντίσταση με το στάνταρ φυτίλι 1,8 ωμ? εμένα όλο 1,5 ή 1,6 μου δείχνει....


Η αλλαγη στο oring του πολου αλλα και στο καπακι για εμενα ηταν απαραιτητα.
Επισης δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο κανει μπουρμπουληθρες οταν το υγρο ειναι στα τελευταια του. :hmmm:

Αλλάζει η πίεση μέσα στο τανκ... Το παρατήρησα και εγώ...Έχεις 2 επιλογές... ή ανοίγεις το καπάκι και παίρνει αέρα ο χώρος ή κλείνεις λίγο παραπάνω τη καμπάνα...

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #828 στις: Ιουλίου 30, 2012, 16:10 »
Η αλλαγη στο oring του πολου αλλα και στο καπακι για εμενα ηταν απαραιτητα.
Επισης δεν μπορω να καταλαβω για πιο λογο κανει μπουρμπουληθρες οταν το υγρο ειναι στα τελευταια του. :hmmm:
και νόμιζα ότι ήμουν ο μόνος που το έκανε.....κι εγώ την ίδια απορία έχω. Μήπως είναι τόσο καλή που μας ενημερώνει για να μη φάμε καμμένο?? :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #829 στις: Ιουλίου 30, 2012, 16:48 »


Αλλάζει η πίεση μέσα στο τανκ... Το παρατήρησα και εγώ...Έχεις 2 επιλογές... ή ανοίγεις το καπάκι και παίρνει αέρα ο χώρος ή κλείνεις λίγο παραπάνω τη καμπάνα...
το πρώτο το δοκίμασα μόλις πριν από δύο λεπτά κι ακόμα να συνέλθει από τα γουργουρίσματα. Οσον αφορά το κλείσιμο καμπάνας, ούτως ή άλλως την κλείνουμε εντελώς μόλις αρχίσει τα μπουρ μπουρ

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #830 στις: Ιουλίου 30, 2012, 16:52 »
το πρώτο το δοκίμασα μόλις πριν από δύο λεπτά κι ακόμα να συνέλθει από τα γουργουρίσματα. Οσον αφορά το κλείσιμο καμπάνας, ούτως ή άλλως την κλείνουμε εντελώς μόλις αρχίσει τα μπουρ μπουρ


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ όταν ανοίγεις καπάκι να χεις κλειστή τη καμπάνα...Όταν ανοίγεις καπάκι με ανοιχτή καμπάνα γίνετε διαμπεές το εργαλείο και λογικό είναι να πλημμυρίσει το σύμπαν....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Αποσυνδεδεμένος asteriosl

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #831 στις: Ιουλίου 30, 2012, 16:55 »
τώρα που το είπες το κατάλαβα και γελάω κι εγώ :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #832 στις: Ιουλίου 30, 2012, 18:30 »
εμένα η δικιά μου με ειδοποεί με μπουρμπουλίθρες ακόμα και όταν φτάνει η μπαταρία στα τελειώματά της (μηχανικό mod)
τι καλή που είναι  :-[ :-[ :)) :))

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #833 στις: Ιουλίου 30, 2012, 19:26 »
αυτο μου κανει και εμενα ενα απλο μπουρ πριν αδειασει ναι παρα πολυ καλο να μς ειδοποει,παντως εγω δεν εχω ποτε θεματα διαροης μεχρι τωρα δεν εχω αντιμετωσει τετοιο προβλημα ακομα

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Re: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για την Πηνελόπη
« Απάντηση #834 στις: Ιουλίου 30, 2012, 19:37 »
Εχουμε και λεμε:
3αρι φυτιλι
0.16 συρμα
2.2Ω αντισταση
και ολα αυτα πανω σε προβατο στα 3.5v (για αρχη τουλαχιστον μεχρι να στρωσει) . Επειδη ειναι το πρωτο μου στησιμο θελω να σας ρωτησω, τη καμπανα ποσο να την ανοιξω ωστε να μη πλημμυρισουμε αλλα και να μη το μπουκωσουμε? Και αντε και μου λες κατα το 1/3, πως ξερω που ειναι αυτο αφου δε βλεπω? Επισης πως ξερω που ειναι η σταθμη του υγρου μου, αφου παλι δε βλεπω? :o

Sent from my mobile device

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 529
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για την Πηνελόπη
« Απάντηση #835 στις: Ιουλίου 30, 2012, 20:34 »
Την καμπάνα μην την ανοίξεις καθόλου μέχρι να στο ζητήσει , θα το καταλάβεις , ξηρός ατμός με υποψία ότι πάει για καμένο , ανοίγεις λίγο λίγο μέχρι να βρεις την χρυσή τομή (που είναι προσωπική του καθενός μας).

Στάθμη υγρού δεν μπορείς να δεις , μόνο με clear window , εκτός και αν το ανοίγεις για να βλέπεις στο περίπου.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #836 στις: Ιουλίου 30, 2012, 20:50 »
Αν και δεν ειμαι χρηστης επισκευασιμων γιατι εχω βολευτει με σεταρισμστα σε ce4, περασανε απο τα χερια (και τα κατσαβιδια μου  ;) ) επισκευασιμοι φιλων. 
Αυτο που εχω να πω ειναι πως αν παρω ποτε επισκευασιμο αυτος θα ειναι. Δεν με ενδιαφερει αν εχει η' οχι τη καλυτερη γευση, η' το καλυτερο ντουμανι.  Αλλοστε  η αποψη μου ειναι οτι απο αποψη "απολυτης" αποδοσης, συνηθως οι πιο απλες κατασκευες εχουν το πλεονεκτημα...  Η Πηνελοπη ομως σε κερδιζει με την ευφυια που ειναι κατασκευασμενη και με την τελειοτητα στην υλοποιηση της. Αρκει να τη χαιδευεις και να χαζευεις τα εξαρτηματα της.  Και οπως ολα τα μηχανηματα με ψυχη εχει κι αυτη τις παραξενιες της... Μαθαινεις να ζεις με αυτα αλλοιως δεν εισαι ανταξιος της και δεν σου αξιζει...  Νομιζω πως αυτη τη στιγμη ειναι μοναδικη.   :respect:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #837 στις: Ιουλίου 30, 2012, 21:33 »
εχω κανει ακριβως το ιδιο στησιμο στον οδυ και στην ποπη 0,20 1,8ωμ και 3αρι +2αρι τοπικα και ατμιζω τοιδιο υγρο.
δεν μπορω να αποφασισω ποιος ατμο μου αρεσει περισοτερο...  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #838 στις: Ιουλίου 30, 2012, 22:03 »
Νομιζω οτι ο νεος οδυσσεας ατμιζει πιο σωστα και ηρεμα.
Αλλά προσωπικα προτιμω την πηνελοπη λογω μεγεθους.

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 529
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #839 στις: Ιουλίου 30, 2012, 22:06 »
Τα έχω σεταρι πολλές φορές το ίδιο με τα ιδία υγρά στα ιδια mod , μια διαφορά  που πάντα έχει η Πηνελόπη σε σχέση με τον Οδυσσέα είναι το χτύπημα , κλώτσα σαν κατσικά η ριμάδα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343789 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207522 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542936 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31885 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51075 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598485 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359163 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12242 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194035 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1719 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1799 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595543 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios