vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

142 επισκέπτες, 4 χρήστες
Βασίλης Γ, nikpepa, zalaros, Doubt

GG ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #735 στις: Ιουλίου 18, 2012, 22:53 »
κι εγώ έτσι, μάλιστα επειδη χρησιμοποιώ silver NON που είναι πιο μαλακά, το κάνω τριπλό (2 τσακίσεις). Με μονό ποτέ δεν είχα καλή επαφή από την αρχή (γιαυτό και τη πρώτη μου την πούλησα την πρώτη μέρα  :)) :)) )

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #736 στις: Ιουλίου 18, 2012, 22:58 »
Και απο που τα πηρες τα silver non ?

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 529
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #737 στις: Ιουλίου 18, 2012, 23:09 »
Αυτό με το στρίψιμο του NRσύρματος στο φιτίλι από την πλευρά που κάνει επαφή ο θετικός πόλος είναι καλή φάση αλλά καλό είναι το στρίψιμο επάνω στο φιτίλι να γίνετε από το δεύτερο μισό του μήκους της βάσης , έτσι ώστε να μην γίνει καμία επαφή κατά λάθος του σύρματος στην καμπάνα που θα βιδώσει μετά. Το δεύτερο μισό σχεδόν πάντα είναι από το nut και μέσα προς την βάση , οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.

Εγώ και στην Πηνελόπη και στον update του Οδυσσέα , δεν έχω πρόβλημα , κάνουν επαφή μια χαρά χωρίς να χρειάζεται δίπλωμα , εξαίρω την περίπτωση που θα χρησιμοποίηση διάμετρο φιτιλιού κάτω από 3mm , εκεί θα το διπλώσω για σιγουριά γιατί δεν γεμίζουν η εσοχές όπως με το 3mm

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #738 στις: Ιουλίου 18, 2012, 23:10 »
Και απο που τα πηρες τα silver non ?

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,5242.msg170361.html#msg170361

http://www.ebay.de/itm/Silberdraht-Starke-0-20mm-50g-Spule-versilberter-Kupferdraht-/380395651636?pt=Schmuckgestaltung&hash=item5891590234#ht_1381wt_1123

καλύτερη αγωγιμότητα ever  :thumpup: :thumpup:

To δίπλωμα πάντως το βρίσκω  απαραίτητο, ό,τι φιτίλι και να έχεις, γιατί αλλάζουν συμπεριφορά όταν μουλιάσουν
 

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #739 στις: Ιουλίου 18, 2012, 23:10 »
edit:
Αυτό με το στρίψιμο του NRσύρματος στο φιτίλι από την πλευρά που κάνει επαφή ο θετικός πόλος είναι καλή φάση αλλά καλό είναι το στρίψιμο επάνω στο φιτίλι να γίνετε από το δεύτερο μισό του μήκους της βάσης , έτσι ώστε να μην γίνει καμία επαφή κατά λάθος του σύρματος στην καμπάνα που θα βιδώσει μετά. Το δεύτερο μισό σχεδόν πάντα είναι από το nut και μέσα προς την βάση , οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
 
 Εγώ και στην Πηνελόπη και στον update του Οδυσσέα , δεν έχω πρόβλημα , κάνουν επαφή μια χαρά χωρίς να χρειάζεται δίπλωμα , εξαίρω την περίπτωση που θα χρησιμοποίηση διάμετρο φιτιλιού κάτω από 3mm , εκεί θα το διπλώσω για σιγουριά γιατί δεν γεμίζουν η εσοχές όπως με το 3mm
 
 
;) Βασικα με αυτο θα απαγορευεται να στριψεις το συρμα γυρω απ'το φυτιλι απ'αυτη την πλευρα.
 Χμμμ, τωρα που ξαναθυμαμαι το στριψιμο του tsiv, μηπως γινεται και χωρις συρμα χωρις?  :dontknow:
εεεεεε, του σπανου τα γενια δεν γινονται μονο  ;)
Το θεμα ειναι, θα ειναι σταθερη η ολη φαση?

Αν ειναι τοτε το μονο που λειπει ειναι κατι για να ακουμπησει και το αλλο συρμα.
Και αυτο το "κατι" θα ξεκιναει τη διαδρομη του απο το κεραμικο και θα πηγαινει μεχρι τον πολο.
Κατι σαν ατσαλινο λαμακι με κεφαλι στην ακρη που θα βιδωνει μαζι με τον πολο ειτε μεσα απο το κεραμικο
ειτε εξω και θα ειναι μονιμα επανω. Οι χωροι παντως υπαρχουν.

Δεν ξερω αν καταλαβαινεται απο την περιγραφη,  ισως προσπαθησω να το ζωγραφισω...
Καπως ετσι (βαλτε μπολικη φαντασια, ειναι ξεπετα  :tongue_smilie: )
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 18, 2012, 23:15 από digitalis »

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #740 στις: Ιουλίου 18, 2012, 23:13 »
έτσι θα θέλεις 45 λεπτά να φτιάξεις αντίσταση αλλά και θα σου την τραβάει όταν σφίγγεις το παξιμάδι μέσα στο κεραμεικό

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #741 στις: Ιουλίου 18, 2012, 23:23 »
 :confused1:
 Γιατι να θελει παραπανω? Μαλλον λιγοτερο αφου θα εχουμε μειον ενα βιδωμα.
 Μαλλον εγω δεν το δινω σωστα.
 Φαντασου οπως τωρα απο τη μια μερια δεν εχει κεραμικο και εχει μεταλλικο, το ιδιο να ειναι και απο την αλλη.
 Οπως απλα το συρμα χωρις μπαινει στο αυλακι τωρα απο τη μια μερια, ετσι να μπαινει κι απ'την αλλη.
Το θεμα ειναι, θα μενει εκει η φυτιλοαντισταση ή θα αρχιζει τις τσαρκες?
Ατιμη θεωρια, πρεπει να'σαι παντα τσακωμενη με την πραξη?  :tongue_smilie: ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #742 στις: Ιουλίου 18, 2012, 23:30 »
όταν θα σφιγγεις το rebuildable μέσα στην βάση θα βραχυκυκλώνει το λαμάκι άμα πιεστεί είτε με την βάση είτε με το housing, πιό λογικό είναι να κάνεισ ενα μικρό λαμάκι να πιάνει στο παξιμάδι μέσα στο rebuildable και να φτάνει μέχρι το αφτί αλλά να μήν κατεβαίνει στο κανάλι. πέρα απ αυτό εμένα μου δίνει μεγάλη σιγουριά τα 0,5 ωμ του non resistant και δέν νομίζω οτι χρειάζεται να καταργηθεί. ουσιαστικά μπορείς να κατέβεις πιό χαμηλά σε ωμ απ ότι σε repairable που δένεις πάνω στους πόλους το resistant κατευθείαν και άμα γίνει στραβή μπορεί και να κοπεί άμα στρεσαριστεί χωρίς να σκάσεις μπαταρία ( εχω σκάσει imr 1500 με ice )

Αποσυνδεδεμένος Artist_gr

  • **
  • 158
  • Φύλο: Άντρας
  • Little Greece Dicodes with GG Tilemahos
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #743 στις: Ιουλίου 18, 2012, 23:40 »
@ArXoS

τα σύρματα που αναφέρεις δεν είναι 100% ασήμι, είναι  (από την μετάφραση) με πυρήνα χαλκού,
επάργυρο σύρμα χαλκού

Αποσυνδεδεμένος digitalis

  • **
  • 466
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #744 στις: Ιουλίου 18, 2012, 23:48 »
όταν θα σφιγγεις το rebuildable μέσα στην βάση θα βραχυκυκλώνει το λαμάκι άμα πιεστεί είτε με την βάση είτε με το housing, πιό λογικό είναι να κάνεισ ενα μικρό λαμάκι να πιάνει στο παξιμάδι μέσα στο rebuildable και να φτάνει μέχρι το αφτί αλλά να μήν κατεβαίνει στο κανάλι. πέρα απ αυτό εμένα μου δίνει μεγάλη σιγουριά τα 0,5 ωμ του non resistant και δέν νομίζω οτι χρειάζεται να καταργηθεί. ουσιαστικά μπορείς να κατέβεις πιό χαμηλά σε ωμ απ ότι σε repairable που δένεις πάνω στους πόλους το resistant κατευθείαν και άμα γίνει στραβή μπορεί και να κοπεί άμα στρεσαριστεί χωρίς να σκάσεις μπαταρία ( εχω σκάσει imr 1500 με ice )
:hmmm: Με το διπλο κεφαλακι, εχεις δικιο, μαλλον δεν θα στεκει καλα το λαμακι γιατι τωρα που το σκεφτομαι δεν ειναι φιξ οι διαστασεις καθοτι τα ο-ρινγκ συμπιεζονται ποικιλοτροπως και μαλλον θα στραβωνει.
 Απο τη μια μερια του κεραμικου μαλλον θα ειναι καλυτερα.
 Και ακομα καλυτερα οπως λες απο τη μεσα μερια του κεραμικου, απλα το κεφαλακι πρεπει να μπαινει αναμεσα απο κεραμικο και ο-ρινγκ
 και οχι ο-ρινγκ και παξιμαδι γιατι παλι τοτε θα στραβωνει.
Αλλα παλι ετσι (αναμεσα απο κεραμικο και ο-ρινγκ) δεν θα κανει σιγουρη επαφη με τον πολο. Εκτος κι αν καταργησουμε το ο-ρινγκ  :wall: :wall: :wall:
Αν ειναι μονο απο την εξω μερια του κεραμικου, επειδη εκει εχει πλαστικακι και οχι ο-ρινγκ δεν θα στραβωνει το λαμακι, αλλα πρεπει να ειναι σιγουρο οτι το συρμα θα μενει κατω απο το φυτιλι...  :wall: :wall: :wall:

Οσο και να εχει δροσισει ο καιρος μαλλον δεν ειναι η ωρα για γερο σκεψιμο...
Τοση ωρα θα ειχα αλλαξει τουλαχιστον δυο σεταπ...  :idiot1: :laugh1: :laugh1:

 

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #745 στις: Ιουλίου 18, 2012, 23:53 »
Σε ευχαριστώ Arxos για το ebay link. Πήρα ένα αλλά δεν γράφει μήκος.
170 μετρα νομιζω

Αποσυνδεδεμένος john67

  • **
  • 277
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #746 στις: Ιουλίου 19, 2012, 00:03 »
Περίφραξη θα φτιάξω με 170 μέτρα!  :o   Βρήκα και αυτό απο καθαρό ασήμι.

Αποσυνδεδεμένος thepar

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Καραμελα του Ιακωβ και του Cov
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #747 στις: Ιουλίου 19, 2012, 00:47 »
0,25 Ειναι λιγο χοντρο και με τετοια καθαροτητα μαλλον σκληρο ισως κοβετε :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #748 στις: Ιουλίου 19, 2012, 01:11 »
@ArXoS

τα σύρματα που αναφέρεις δεν είναι 100% ασήμι, είναι  (από την μετάφραση) με πυρήνα χαλκού,
επάργυρο σύρμα χαλκού
Έχεις δίκιο, το link το σωστό είναι αυτο που έδωσε ο john67, 999 Silver 0.25mm από το Israel

Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #749 στις: Ιουλίου 19, 2012, 01:29 »
Παιδιά οταν λέτε δεν κάνει καλή επαφή τι εννοείτε? Οτι σταματάει να δουλεύει ο ατμοποιητής εντελώς? Είμαι με silver non (Israel) και 3mm φιτίλι και δεν έχω καταλάβει κάποιο πρόβλημα...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343671 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207456 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542829 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31831 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51017 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598391 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359080 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12185 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193976 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1705 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1782 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595396 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios