vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 3 χρήστες
camber, djfloor, paiktaras

GG ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Αποσυνδεδεμένος Dep-ON

  • ***
  • 900
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμί-Ζω ProVari+Iatty+GG Stealth+Zeus+DVW
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για την Πηνελόπη
« Απάντηση #705 στις: Ιουλίου 16, 2012, 01:53 »
Οταν λες "χωρις ανοιγμα καμπανας" εννοεις τελειως κλειστη ? ???


ε οχι και κλειστή....την ανοίγω λιγο......αυτο που ήθελα να πω ...ειναι πως εχει άριστη τροφοδοσία  σε ολο το φάσμα των βολτ :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για την Πηνελόπη
« Απάντηση #706 στις: Ιουλίου 16, 2012, 01:54 »
Εγω το έχω τώρα με τριαρι διπλο τοπικά 0,18 σύρμα στα 2,6Ohm και το πρόβατο στα 5 και τα παει μια χαρα :thumpup:

Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για την Πηνελόπη
« Απάντηση #707 στις: Ιουλίου 16, 2012, 02:11 »
μην δοκιμάσεις 20άρι στο πρόβατο για μεγάλες αντιστάσεις,δεν έχει δύναμη.
στο πρώτο σετάπ μου στα 2 στα τελειώματα της αντίστασης είχε πάει 2,2 άτμιζα ωραιότατα στα 5,5,την βάλαμε στο πρόβατο και άτμιζε σαν ego c :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για την Πηνελόπη
« Απάντηση #708 στις: Ιουλίου 16, 2012, 02:37 »
Καλα που μου το είπες ,αν και το μεγαλύτερο που έχω είναι το 0,18  ;)

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #709 στις: Ιουλίου 17, 2012, 20:28 »
Δεύτερο κεραμικό σε αυτό το σημείο... τι κάνω λάθος ρε γμτ...



Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #710 στις: Ιουλίου 17, 2012, 20:40 »
μάλλον ακουμπάει το συρμα με την αντίσταση σ αυτό το σημείο όταν φτιάχνεις την αντισταση σου και σιγα σιγα το μαυρίζει και μετά σπάει , το έχω πάθει και εγώ αλλά όχι στην πηνελόπη κυρίως στον οδυσσέα. πρέπει το σύρμα με αντίσταση στριμμένο με το σύρμα χωρίς να είναι μέσα στο κεραμεικό και μόνο σύρμα χωρίσ να ακουμπάει στην άκρη που αρχίζει το κάθετο κανάλι. έτσι πέρα απο τα σημάδια στο κεραμεικό ζεσταίνεται και λιγότερο επειδή το σύρμα ζεσταίνει το φυτίλι με το υγρό ( ψυξη) και όχι το κεραμεικό και κατα προέκταση το σώμα / καμπάνα.

επίσης καλό είναι να καις με γκαζάκι το κεραμεικό πρίν το αλλάξεις , και για να φύγουν τα χημικά απο την πούδρα που χρησιμοποιούν για να το φτιάξουν και για να διασταλθεί συσταλθεί στα όρια του ομοιόμορφα για πρώτη φορά.

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #711 στις: Ιουλίου 17, 2012, 20:46 »
Κατι αλλο συμβαινει και οχι αυτο που λες andyapos....
 
Αν ηταν να σπαει ετσι το κεραμικο τοτε οταν το καιμε
στο γκαζακι για να φυγουν διαφορα καταλοιπα και μαυριλες
με το πυρωμα που κανει θα εσπαγε και σ' αυτη την φαση....
 
Κατι αλλο συμβαινει..... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #712 στις: Ιουλίου 17, 2012, 20:55 »
ένα που έσπασα παντως να σου πώ την αλήθεια μου - το έσπασα όταν μου έπεσε η πηνελόπη μαζί με το gg , στον οδυσσέα έχει αναφερθεί και στο νήμα του , ιδιως όταν είχε προτοκυκλοφορήσει και υπήρχε πρόβλημα με τα κεραμεικά οι δύο παραπάνω λύσεις , τί άλλο μπορεί νά ναι?
να ναι κακοφτιαγμένα τα κεραμεικά ή το rebuildable housing να είναι πιό στενο?

το γράφω σαν λύση το γκαζάκι επειδή όταν το καίμε  έχει χώρο να επεκταθεί , ενώ άμα προσπαθήσει να επεκταθεί- διασταλθεί μέσα στο rebuildable housing και δέν έχει χώρο , τότε είναι λογικό να σπάσει άμα δέν εφάπτεται στην συγκεκριμένη γωνία - σωστα?

πές καμία ιδέα ¨)
 

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #713 στις: Ιουλίου 17, 2012, 21:00 »
Αν είναι πράγματι κεραμικό δε θα συσταλεί καθόλου, γιατί το κεραμικό αντέχει σε ακραίες θερμοκρασίες.
Μόνο σε λάθος τοποθέτηση στο housing, πτώση ή ζόρισμα όταν τοποθετηθεί η καμπάνα μπορεί να οφείλεται το σπάσιμο.
Γενικώς, από μόνο του να σπάσει δε γίνεται και ειδικά από θερμότητα...
Τώρα δε έχω κάποια άλλη ιδέα... :dontknow:

Στον Οδυσσέα, μιας και είχα 5 στη κατοχή μου, δε μου έσπασε ποτέ κεραμικό παρά μόνο ένα πολύ μικρό κομμάτι στο κάτω μέρος από πτώση!
Γενικά, δεν είχα θέμα ώστε να πω ότι χρειάζομαι 5-6 κεραμικά να βρίσκονται!
Άντε 1 extra το πολύ, όπως και ένα set ο-rings!

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #714 στις: Ιουλίου 17, 2012, 21:04 »
να είναι πιό στενή η καμπάνα ή να έχει γρέζια /βρωμιά το σκέφτικα επειδή ανάφερε οτι είναι το δεύτερο κεραμεικό που έσπασε αλλα πρέπει να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες, άμα δηλαδή δοκιμάζει την αντίσταση και ζεσαταίνεται το κεραμεικό και μετά στα καπάκια πάει να σφίξει πάνω την καμπάνα ή σφίγγει την καμπάνα στραβά μπορεί να συμβεί  :o

Αποσυνδεδεμένος DaemonaS

  • **
  • 468
  • Φύλο: Άντρας
  • C'est la vie !!!
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #715 στις: Ιουλίου 17, 2012, 21:05 »
Παρήγγειλα 2 για να μαι ήρεμος...Πως αακριβώς το καίω στο γκαζάκι ? πως το κρατάω εννοώ....


να είναι πιό στενή η καμπάνα ή να έχει γρέζια /βρωμιά το σκέφτικα επειδή ανάφερε οτι είναι το δεύτερο κεραμεικό που έσπασε αλλα πρέπει να μας δώσει περισσότερες λεπτομέρειες, άμα δηλαδή δοκιμάζει την αντίσταση και ζεσαταίνεται το κεραμεικό και μετά στα καπάκια πάει να σφίξει πάνω την καμπάνα ή σφίγγει την καμπάνα στραβά μπορεί να συμβεί  :o


δλδ εφόσον δοκιμάσω την αντίσταση να το αφήσω να κρυώνει μετα? την καμπάνα δεν την σφίγγω ποτέ τέρμα όμως... όλα τα κομμάτια πλύθηκαν οταν τα πήρα οπότε βρωμιά δεν παίζει....

Αποσυνδεδεμένος vougiouklakis

  • ***
  • 565
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #716 στις: Ιουλίου 17, 2012, 21:06 »
να ναι κακοφτιαγμένα τα κεραμεικά ή το rebuildable housing να είναι πιό στενο?

Aυτο για μενα κατα την γνωμη μου ειναι το πιο πιθανο.... :yes:
 
Βεβαια υπαρχει και η περιπτωση της ''πενσας'', οταν εχει σφιξει και δεν λυνει αλλιως,
σε προηγουμενο σεταπ που ηταν να κανουμε και το εχουμε ''τραυματισει''
χωρις εμφανη σημαδια με αποτελεσμα το κακο να ειχε γινει... 8)
 
Αλλη η θερμοκρασια της αντιστασης και αλλη η φλογα απ' το γκαζακι... ;)

Edit:
Με ενα πενσακι το κραταμε προσεκτικα μην το σπασουμε οταν εχει πυρωσει.

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #717 στις: Ιουλίου 17, 2012, 21:06 »
το περνάς σε ένα σύρμα και το καίς μέχρι να κοκκινήσει , απλά πρόσεξε το σύρμα να αντέχει

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #718 στις: Ιουλίου 17, 2012, 21:08 »
η λύση με το κατσαβιδάκι άμα έχει σφίξει είναι σωτήρια και μπράβο σε αυτόν που το σκέφτηκε καί η λυσή με την κατάψυξη δουλεύει - δέν νομίζω να χρειάζεται πένσα κάπου , αμαρτία είναι

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #719 στις: Ιουλίου 17, 2012, 21:10 »
Δοκιμασε νατο δεσεις με συρμα σε ενα κατσαβιδι και να το κρατας απο αποσταση στη φλογα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343623 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207414 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542775 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31802 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50970 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598350 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359039 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12154 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193932 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1755 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595337 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios