vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #165 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 13:25 »
Με ετοιμες αντιστασεις γραφω.

παρολα αυτα , σιγα την επιστημη να στριψεις το χωρις αντισταση....
Αν θες επισκευασιμο και δεν μπορεις να στριψεις δυο συρματακια , ας μην παρεις καθολου.

:laugh1: :laugh1: :laugh1: συμφωνω απολυτα απλα γελαω με το τροπο που το εγραψες.....με τρομαζε και εμενα στην αρχη η πλεξουδα :tongue_smilie: :tongue_smilie: αλλα επειδη ηθελα να τα καταφερω τα καταφερα.....δεν ειναι επιστημη .......

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #166 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 13:48 »
Μην κρινεις απο τον εαυτο σου.
Τα δικα σου χερια μπορει να πιανουν.Καποιοι αλλοι μπορει να απογοητευτουν απο εναν επισκευσιμο τετοιου τυπου.
Η λυση του μονου συρματος πιστευω ειναι μονοδρομος για πρωτο επισκευασιμο μεχρι να γλυκαθει καποιος.
Απο εκει και περα αμετρητες επιλογες

Μα ο καθενας κρινει τον εαυτο του και πραττει αναλογα.

Δεν νομιζω κανεις παντως να ηθελε να ασχοληθει και τελικα να κολλησε στο non συρμα.

Τουλαχιστον στην εποχη μας και με τις ετοιμες αντιστασεις , δεν πρεπει να υπαρχει καν σαν δικαιολογια το non συρμα.

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #167 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 14:39 »
O πρώτος μου επισκευάσιμος ήταν το steam machine. Τον αγόρασα σε μια εποχή (αμέσως μόλις βγήκε) που δεν είχα καμιά υπομονή να ασχοληθώ με το άθλημα. Το αποτέλεσμα ήταν ότι μετά από 15-20 ημέρες, έχοντας ανάγκη από λεφτά για αγορά mod, αποφάσισα να τον δώσω και να συνεχίσω με τα cartomizers.


Πέρασαν 3 μήνες και αποφάσισα, μετά από κάποιες πωλήσεις, να αγοράσω σχεδόν ταυτόχρονα στον spheroid και το steam machine. Ω του θαύματος κατάφερα αμέσως να τους στήσω και τους 2, βλέποντας βίντεο και κάνοντας αρκετές ερωτήσεις σε κατόχους (ειδικά για το steam machine, με βοήθησε ιδιαίτερα και ο δημιουργός του, ο Μιχάλης).


Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει κανένα αποτυχημένο setup σε κανέναν από τους δύο. Ο steam machine έχει ένα βήμα παραπάνω κατά το στήσιμο, που αφορά στο σύρμα χωρίς αντίσταση. Μπορεί να μην κάνω το πιο γρήγορο setup του κόσμου, αλλά πάντοτε καταλήγω με στημένο ατμοποιητή, παρότι μερικές φορές μπορεί να μου βγει με τη δεύτερη.


Το συμπέρασμά μου αναφορικά με τους επισκευάσιμους, είναι ότι πρέπει να αγοραστούν όταν ο χρήστης έχει αποφασίσει ότι θα ασχοληθεί λιγάκι παραπάνω με τα ατμιστικά. Θέλει λίγη υπομονή και λίγο περισσότερο ψάξιμο, αλλά μιλάμε για μια εν γένει απλή διαδικασία που κάθε άνθρωπος του οποίου τα χέρια πιάνουν ελάχιστα θα καταφέρει.

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #168 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 15:33 »
εγω εκανα δωρο σε συγγενικο μου προσωπο επισκευασιμο ατμο που θεωρουσα ευκολο στο σεταρισμα και κατεληξα να φτιαχνω εκτοτε αντιστασεις εις διπλουν  :wall: :wall:
:)) :)) :)) :)) :)) :)) :))  εις διπλουν καλα εισαι
εις τετραπλουν να δεις πικρα!!!!!!
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:




@τον φοινικα(τον οριτζιναλ..) που ειναι τζαμπα..και φτιαχνεται πανευκολα


@τον τζακ για περισσοτερη αξιοπιστια και σιγουρια
και σε ελληνικα χερια τα χρηματα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 21:39 από poseidonas7 »

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #169 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 21:38 »
εμενα ο πρωτος μου επισκευασιμος ηταν ο α2 απο εμενα κρινω πως μια επιλογη τυπου α2 με ενα συρμα,ειναι η καλυτερη επιλογη πρωτου επισκευασιμου.

Αποσυνδεδεμένος zakis

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #170 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 21:49 »
Πρωτος μου επισκευασιμος και λατρεμενος ο Bulli A2 ss - classic by Cetin, αποτελει το βασικο μου ατμιστικο εργαλειο,
 
H λυση του μονου συρματος με αντισταση πιστευω ειναι μονοδρομος για το πρωτο επισκευασιμο ατμο.

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #171 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 21:59 »
Πρώτο επισκευάσιμο πήρα τον Α2 Classik μετά Rcamizer και μετά πήγα σε 2 σύρματα
Το μόνο πρόβλημα με 2 σύρματα για έμενα είναι να ξέρεις το κατάλληλο μήκος του σύρματος με την αντίσταση ώστε να πετύχεις τα ohm που θέλεις και το σύρμα με αντίσταση να τελειώνει εκεί που τελειώνει το φιτίλι ώστε μετά να αρχίζουνε τα 2 στριμμένα!!!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Νίκη

  • **
  • 116
  • Φύλο: Γυναίκα
  • e_High ατμιστής
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #172 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2012, 22:38 »
Σημερα αγόρασα τον ΑΙΟΛΟΣ απο atmistique   εχει πολυ ωραια γευση και ειναι
πολυ ευκολος.Ειναι ο πρώτος μου αν και ασχετη τον σεταρα αμεσως.Οικονομικος
και Ε Λ Λ Η Ν Ι Κ Ο Σ .

Αποσυνδεδεμένος agialas

  • ***
  • 700
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #173 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 00:51 »
 γενικα εγω  με καμπανες...αν και δυνατες.. :yes:
 λογο βαρεμαρας ελεγχου κτλπ της αποφευγω μπας και μουρθει κανα κοματι  σχοινη...   :laugh1:  :laugh1:
τυπου gennesis οκ αλλα ακριβα  :yes:
οποτε ιδικα τωρα μ αυτη την τιμη..  :o Α2 ΤΜ   :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #174 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 01:52 »
Πρωτος μου επισκευασιμος και λατρεμενος ο Bulli A2 ss - classic by Cetin, αποτελει το βασικο μου ατμιστικο εργαλειο,
 
H λυση του μονου συρματος με αντισταση πιστευω ειναι μονοδρομος για το πρωτο επισκευασιμο ατμο.

Ναι αλλα μην ξεχναμε και το μεγάλο μειονεκτημα που ειναι η τροφοδοσία του.
Για να πετυχω σωστη τροφοδοσια μεσα σε μια μερα χάλασα και ξαναεφτιαξα το επιμαχο κομματι πάνω από 5 φορές...

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #175 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 02:41 »
εγώ έπαψα να ασχολούμαι με την τροφοδοσία κ έπαιζα με το υγρό.

αν είχα διαρροή από την τροφοδοσία έφτιαχνα πιο πυκνό υγρό βάζοντας φγ σκέτη.αν είχα καμένο από στεγνό φυτίλι έφτιαχνα υγρό με πιο αραιο βάζοντας νερό.

κάθε φορά που άλλαζα την τροφοδοσία μου έπαιρνε 5 να λεπτά να βρω τι υγρό θέλω Κ μετά που είχα την συνταγή όλα ήταν εύκολα.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #176 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 02:50 »
Ναι αλλα μην ξεχναμε και το μεγάλο μειονεκτημα που ειναι η τροφοδοσία του.
Για να πετυχω σωστη τροφοδοσια μεσα σε μια μερα χάλασα και ξαναεφτιαξα το επιμαχο κομματι πάνω από 5 φορές...
...τι να κανω που εισαι μακρια Κωνσταντινε - θα το βλεπαμε μαζι απο κοντα το θεμα Α2 classic και σιγουρα στο τελος θα συμφωνουσες οτι ειναι πανευκολος λειτουργικα και σε θεμα τροφοδοσιας αριστος.

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1935
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #177 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 03:42 »
Νομίζω η αναφορά του Κώστα είναι στον Α2-Τ.......

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #178 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 03:47 »
Τα λεγομενα του γραφτηκαν με αφορμη την παραθεση του zakis που μιλαει για Α2 classic.

Αποσυνδεδεμένος zakis

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #179 στις: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 09:24 »
Ναι αλλα μην ξεχναμε και το μεγάλο μειονεκτημα που ειναι η τροφοδοσία του.
Για να πετυχω σωστη τροφοδοσια μεσα σε μια μερα χάλασα και ξαναεφτιαξα το επιμαχο κομματι πάνω από 5 φορές...
Kαλημερα, αν μιλαμε για τον classic, γιατι σε δυσκολεψε τοσο η τροφοδοσια ? δεν ειναι καθολου μειονεκτημα, αρκει να βαζεις την σωστη ποσοτητα φιλτρου sera για να εχει ροη, ΟΧΙ πολυ γιατι πετρωνει το sera, ΟΧΙ λιγο, διοτι εχεις υπετροφοδοσια και μπουκωνει....


Μηπως μιλας για τον A2 T (με τανκ) που οντως ειναι θεμα να πετυχεις σωστα την τροφοδοσια με mesh ?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2012, 09:32 από zakis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240878 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500863 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 188 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12521 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 585 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195668 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2030 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan