vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

236 επισκέπτες, 3 χρήστες
manoslykos, papcris, maprix

Twitter

Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου

Αποσυνδεδεμένος Άκης Παπ

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #870 στις: Ιουνίου 02, 2016, 18:09 »
Ναι, γιατί?

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος thekal

  • **
  • 272
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #871 στις: Ιουνίου 02, 2016, 18:10 »
Γιατί έτσι. :bye:

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Sorry για το troll
Θεωρώ οτι καλύτερα να επιλέγουμε υγρά που δεν αφήνουν πολλά κατάλοιπα, τα κατάλοιπα αυξάνονται σταδιακά, εάν λοιπόν δεν μπορούμε να τα αποφύγουμε, όσο νωρίτερα αλλάζουμε φυτιλοαντισταση τόσο καλύτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 18:17 από thekal »

Αποσυνδεδεμένος Zizik

  • **
  • 143
  • Φύλο: Άντρας
  • Smurfer
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #872 στις: Ιουνίου 02, 2016, 19:24 »
Πρώτα απ' όλα δεν έγινε έτσι στα 10ml αφού τα κατάλοιπα αυξάνονται γραμμικά.
Χάνεται η γεύση και ατμοποιεί λιγότερο αλλά ούτε εγώ καταλαβαίνω γιατί είναι πιό ανθυγιεινό. Νέο υγρό ατμοποιείται, τα κατάλοιπα μένουν στο βαμβάκι.


Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #873 στις: Ιουνίου 02, 2016, 20:06 »
Για τέτοιο υγρό και 20ml φυσιολογικό είναι. Θα έπρεπε στα 7-8 ml να έχεις αλλάξει βαμβάκι και βουρτσίσει απαλά με παλιά οδοντόβουρτσα και λίγο καθαρό νεράκι το σύρμα να καθαρίσει.
  
Με τέτοιο βουρτσάκι  κάνεις ακόμα καλύτερη δουλειά, το βρέχεις, το τινάζεις να μην έχει πολύ νερό, και καθαρίζεις απαλά το σύρμα σου και από μέσα και απ' έξω,
  
Μετά ζεσταίνεις την αντίσταση πάνω στο mod σου ίσα να μην κοκκινίσει και είσαι έτοιμος να περάσεις το νέο βαμβάκι.

Tzifos καλη ιδεα αυτη...Φανταζομαι ενα πλυσιμο σηκωνει μη το παρακανουμε..και αποδιδει καλα μετα η αντισταση η παιζει να παραδωσει πνευμα στις 3 τζουρες?

Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: 1η
« Απάντηση #874 στις: Ιουνίου 02, 2016, 20:18 »
Kαι'γω κανω υγρο που μαυριζει αντισταση και βαμβακι αλλα ποτε δεν θα ατμιζα με αντισταση που εχει τετοια εικονα!
Κάθε τανκακι(4-4,5ml) εγω αλλαζω βαμβακι και καθαριζω αντισταση,η αντισταση καθαριζει ευκολα με το πρασινο μερος από σφουγγαρι κουζινας και μετα  περασμα οδοντογλυφίδας αναμεσα από τις σπειρες για να φυγει και από εκει η μπιχλα,και μπολικο τρεχουμενο νερο,ετσι μια αντισταση με παει εβδομάδες!
Οσο για το ανθυγιεινο μερος της υπόθεσης  εχω προσεξει ότι αμα μου μαυρισει η αντισταση  μου βγαζει λιγο βηχα,με καθαρη αντισταση και βαμβακι ποτε!
Επισης ο ντοκτορ εχει πει "δεν πυρωνουμε ποτε  τις αντιστασεις"!

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Tzifos καλη ιδεα αυτη...Φανταζομαι ενα πλυσιμο σηκωνει μη το παρακανουμε..και αποδιδει καλα μετα η αντισταση η παιζει να παραδωσει πνευμα στις 3 τζουρες?
Πλυνε αφοβα φιλε αλλα αν δεν τριψεις δεν φευγει η μακα πανω από την αντισταση,ενταξει θελει λιγο προσοχή στο ποση δυναμη θα βαλεις μην στραβοσεις την αντισταση περα από σημειο που να φτιαχνεται!
Κανε το κολπο που γραφω πιο πανω με το πρασινο μερος του σφουγγαριού (και την οδοντογλυφιδα)αλλα προσεξε μην σκαλοσουν τριχουλες στην αντισταση (αν σκαλωσουν καθαρισε τις με την οδοντογλυφιδα) αν βαλεις τιποτα σαπουνι πολύ καλο ξέπλυμα και φυσιμα με το στομα στην τρυπα αερα γιατι μπορει να μεινουν υπολιματα από σαπουνι (μου εχει τυχη να ατμισω γευση AVA κανονικα!)!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 27, 2016, 12:14 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #875 στις: Ιουνίου 02, 2016, 20:26 »
Δεν είναι και τόσο "πλύσιμο" αυτό που κάνω, πιο πολύ με "στεγνο" καθάρισμα μοιάζει, τα υγρά μαζεύω με χαρτομάντηλο μόλις βγάλω το παλιό βαμβάκι, απαλό τρίψιμο, γύρω γύρω και από μέσα με το βρεγμένο βουρτσάκι να φύγουν τα πολλά και μετά πολύ ελαφρύ πύρωμα   ίσα να μην κοκκινίσει.
  
Δεν βουτάω την  αντίσταση στον νερό. Αν το έκανα μπορεί να πέρναγε νερό στον ατμοποιητή και να βραχυκύκλωνε με συνέπεια πλήρη λύσιμο & στεγνωμα = bye bye coil.
 
Αλλάζω 2 με 3 φορές βαμβάκι την εβδομάδα (7-10 ml) και μια φορά αντίσταση την βδομάδα - 6 μέρες. Κανένα πρόβλημα. Άλλοι αλλάζουν μια φορά το μήνα την αντίσταση.
 

Αποσυνδεδεμένος Άκης Παπ

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #876 στις: Ιουνίου 02, 2016, 20:34 »
Όπως είπα στην αρχή ήταν η πρώτη μου αντίσταση. Δεν πήρα καμμένο, ούτε απώλεια στον ατμό ή στη γεύση. Απλά λίγο βήχα μετά από πιο συχνό άτμισμα. Αν κάποιος μπορεί να εξηγήσει το ανθυγιεινό ας το κάνει για να το μάθω.
Γιατί να καθαρίζω την αντίσταση (που σίγουρα δεν θα το κάνω τέλεια), από το να αλλάζω πιο συχνά αντίσταση, που το κόστος της είναι έτσι και αλλιώς πολύ μικρό;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως, γιατί όταν είσαι νέος θέλεις βοήθεια από πιο έμπειρους.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος valsam

  • ***
  • 791
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #877 στις: Ιουνίου 02, 2016, 20:45 »
Φιλε  αν παρεις το κολλαει σε 1 λεπτο εχεις καθαρισει την αντισταση ετσι όπως περιεγραψα πιο πανω,δεν χρειαζεται να εισαι μαστορας!
Οσο το ξαναλεω για το θεμα του ανθυγιεινου και΄γω με το που αφηνα την αντισταση στα 5-6 ml (επρεπε να βγω και συμπληρωνα στο τανκ περα από τα 4-,4,5 ml  του αρχικου γεμισματος kfl+και'γω)μου εβγαζε βηχα ,αυτό εμενα  κατι μου λεει!

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #878 στις: Ιουνίου 02, 2016, 21:08 »
Πρέπει να δείτε video του Qorax (hxxps://www.you tube.com/channel/UCgfu2cTYGnAjanGrauCkrcQ/videos) που θεωρείτε ένας από τους καλούς reviewers. Eιδικά όταν ξαναστήνει την ίδια αντίσταση με νέο φιτίλι/βαμβάκι χωρίς να το καθαρίζει καθόλου......   :laugh1:
  
ΠΟΛΥ ΜΑΚΑ πάνω στο coil, μιλάμε για πίσσα το coil. :)) Bάζει το νέο φυτίλι, δένει, γεμίζει, ρουφά μέχρι τις φτέρνες και ...  ...... ....













... "What a flavor !!   Top notch flavor !!!" :laugh1: :laugh1:

https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=OnCZfLxHce8#t=71
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 02, 2016, 21:13 από tzifos_f1 »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #879 στις: Ιουνίου 02, 2016, 21:26 »
Αυτή η αντίσταση πάντως στη φωτο θέλει πέταμα και όχι καθάρισμα. Άσε που έχει πάρει και μονόπαντα αφού απ' τη μια μεριά είναι πιο μαυρισμένο το βαμβάκι.
Τα 20ml επίσης για το συγκεκριμένο υγρό, είναι πάααρα πολλά. 10 και πολλά είναι. Πολλά τα κατάλοιπα του supreme. :yes:
Και τέλος, εγώ αν δεν βαριέμαι να στρίψω νέα αντίσταση ή δεν έχω χρόνο, του κάνω ένα dry burn από δω μέχρι τα βάθη του Βεζούβιου και δεν παν' να λένε ότι θέλουν οι γιατροί. Σιγά μην κάθομαι να καθαρίζω με σφουγγαράκια και οδοντογλυφίδες!

Αποσυνδεδεμένος Άκης Παπ

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #880 στις: Ιουνίου 02, 2016, 22:15 »
Οπότε ανακεφαλαιώνοντας (αν έμαθα καλά το μάθημά μου):
- "βρώμικα" υγρά : αλλαγή βαμβακιού κάθε 5ml και αντίσταση (καθαρισμός ή αλλαγή) κάθε 10ml περίπου
- "καθαρά" υγρά : τα παραπάνω στα διπλάσια ml
Φαντάζομαι ότι οι πιο έμπειροι ψιλιάζονται πια υγρά είναι βρώμικα και παίρνουν τις προφυλάξεις τους.
Δυστυχώς με τον kl+ αν δεν αδειάσει το τανκάκι δεν μπορώ να τσεκάρω την αντίσταση, αλλά φαντάζομαι θα την βρω την άκρη.

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος geanagno

  • **
  • 497
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #881 στις: Ιουνίου 02, 2016, 23:02 »
Άκη, γενικά τα υγρά που αφήνουν τα περισσότερα υπολείμματα είναι τα γλυκά, όπως custards, donuts αλλά και αυτά που με γεύση καφέ.
Προσωπική μου γνώμη, όσο πιο γλυκό είναι το υγρό, τόσο περισσότερη μαυρίλα θα δεις στην αντίσταση και κύριος υπαίτιος είναι τα γλυκαντικά.

Αποσυνδεδεμένος Άκης Παπ

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: 1η απόπειρα με επισκευάσιμο
« Απάντηση #882 στις: Ιουνίου 02, 2016, 23:13 »
Το κακό είναι ότι εμένα τα γλυκά μου αρέσουν, οπότε θα πρέπει να μάθω να τσεκάρω συχνά τις αντιστάσεις μου :-(

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GHOST_G7

  • *
  • 40
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #883 στις: Ιουνίου 25, 2016, 07:20 »
Καλημέρα σας. Θέλω την γνώμη σας για να καταληξω κάπου γιατί οσο διαβαζω τόσο πιο πολύ μπερδευομαι. Είμαι στο η.τ. 2,5 μήνες και αφού μου εκατσε και δεν εχω ξανα κάνει κ.τ. θα ήθελα να ξεκινησω και με έναν επισκευασιμο. Παρακολουθω τα θέματα των kayfun mini v3 και 5 και  του cloud one.Δεν με νοιαζει τόσο πολύ στο ποσό εύκολα στηνεται κάποιος, γιατί έχω  τον εργοστασιακο μου και θα τον εχω μέχρι να μάθω να στηνω τις αντιστασεις αλλά να μην έχει διαροες και να ειναι όσο καλύτερος γίνεται σε γεύση και παραγωγή ατμού. Σας ρωταω γιατι οι μισοί λένε οτι οι kayfun χάνουν σε γεύση οι άλλοι μισοί οτι είναι οι καλύτεροι ατμοποιητες, τα ιδια διαβαζω και για  τον cloude one. Επειδή τα λεφτά ειναι αρκετά για την σημερινή εποχή για οποίον απο τους 3 και αν διαλεξω τελικά, θα ήθελα να μου πείτε ποιά θα ήταν η δικιά σας επιλογή αν ησασταν στην θέση μου με την εμπειρία σας; ;  

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Επιλογή Πρώτου Επισκευασιμου
« Απάντηση #884 στις: Ιουνίου 25, 2016, 08:40 »
επειδη καταλαβα οτι θα πας σε γνησιο κατευθειαν απο τα λεγομενα σου
θα σου προτεινα αντι να αγορασεις εναν γνησιο, να αγορασεις και τους τρεις σε κλωνους και μετα να αποφασισεις ποιον θελεις.
ετσι θα εχεις παρει αυτον που πραγματικα σου αρεσε και θα σου μεινουν οι κλωνοι να αλλαζεις
kayfun v3 mini
kayfun v5
cloudOne
συνολο 48€

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102913 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176789 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 359 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285464 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68755 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15623 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126935 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95280 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem