vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

355 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, Jorge, camber, manoslykos

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #480 στις: Αυγούστου 26, 2014, 12:14 »
το αγόρασα και εγώ το συγκεκριμένο πριν από 20 ημέρες.




Εμένα δε με βόλεψε κυρίως γιατί δεν είχα πρόβλημα και με το απλό οργανικό.




Στο πέρασμα παρόλο που οι ίνες είναι σε ευθεία γραμμή δε περνάνε εύκολα από την αντίσταση (2 mm).


Για εμένα είναι πολύ συμπαγές και δεν είναι αφράτο όπως το οργανικό. Δε παρουσίασε κανένα πρόβλημα αλλά εάν δεν έχεις προβλήματα υποτροφοθοσίας δεν αξίζει ούτε τη παραπάνω τιμή αλλά και ούτε το πιο δύσκολο πέρασμα από την αντίσταση.


Αγόρασα 2 συσκευασίες των 6 ευρώ και ήδη έχω τη μία στο μισό.
Πιστεύω ότι αξίζει μία δοκιμή. Πάντως στο συρτάρι δεν θα μείνουν  :))

http://www.e-smokers.gr/product/organiko-vamvaki-iaponias-nakamichi-cotton/

Κάποια στιγμή πήρα ακριβώς το ίδιο βαμβάκι αλλά διαφορετικής εταιρίας , δε με βόλεψε καθόλου ,και για να μη γράφω πολλά θα συμφωνήσω απόλυτα με τον globalzero

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #481 στις: Αυγούστου 26, 2014, 13:17 »
Αγορασα κ γω ιαπωνικο βαμβακι (απο εδω: http://www.atmorama.gr/index.php?route=product/product&path=63_70_92&product_id=536 ) προς 1€/10 pads.


Η αληθεια ειναι οτι μου φανηκε ευκολο κ αυτο στο στησιμο. Εχει το καλο οτι κοβεις εσυ τις λωριδες ακριβως,
οποτε εαν σου καθησει καποιο πολυ καλο setup, μπορεις να επαναλαβεις σχεδον με ακριβεια το επομενο.  :thumpup:


Επισης, ΔΕ βγαζει καθολου βαμβακιλα. Ουτε στην 1η τζουρα. Εννοειται, οτι κανω λιγο wet burn* (δε ξερω πως να το περιγραψω αλλιως) πριν ξεκινησω να ατμιζω. Αλλα δεν ειχα ιχνος βαμβακιλας εως τωρα.  :thumpup:


Σε θεμα γευσης, δε μπορω να πω στα σιγουρα οτι αποδιδει καλυτερα απο το οργανικο. Δεν το εχω καταλαβει εγω τουλαχιστον.
Πολυ καλη γευση παιρνω κ απο αυτο, οπως κ με το οργανικο. Απλα την εχεις αμεσα κ οχι μετα απο "στρωσιμο".




*wet burn: εννοω, οτι αφου περασω το βαμβακι στην αντισταση κ το ποτισω με υγρο καλα, πατωντας το fire button
του mod, αρχιζει να δουλευει ο ατμο κανονικα, αλλα ΔΕΝ ατμιζω.  :laugh1:
 

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #482 στις: Αυγούστου 27, 2014, 04:17 »
Εγώ πήρα αυτό να κάνω κι εγω την δοκιμή μου αφού με βαμβάκι κανονικό δεν τα κατάφερα ποτέ
http://www.vape-atomizer-mesh.com/products/100--Pure-Cotton-Pad----2713.html

Τα μεταφορικά είναι 4€ για όποιον ενδιαφέρεται.

Sent from my G pad using Tapatalk Pro


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #483 στις: Αυγούστου 27, 2014, 07:33 »
Aυτα χρησιμοποιουσα στο παρελθον. Νταξει, κανεις δουλεια, αλλα εχουν πιο χοντρο non συρμα απο 0.2,
το οποιο ευνοει στη μειωση των κεραμικων σου (θα σπανε αραια κ που).

Και συχνοτερα...και συχνοτερα.
Το νον τους ειναι κοτετσοσυρμα που θα σπασει και το κεραμικο μετα απο ελαχιστα στησιματα κ θα κανει ζημια στον πολο πιθανοτατα. Μακρια.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #484 στις: Αυγούστου 29, 2014, 15:10 »
Παρατηρώ τελευταία ότι τα micro coils που φτιάχνω δείχνουν να σκουριάζουν με λίγα χιλιόμετρα ( 20 - 25 ml ). Τα σύρματα είναι Kanthal D/A1 στα 0,28/0,30/0,32 mm, και είναι αγορασμένα από πολύ καλό Ελληνικό e-shop. Τα υγρά και οι διαλύσεις τους παραμένουν ίδια, όσο και οι ατμοποιητές.

Καμμιά ιδέα γιά το τι συμβαίνει?

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #485 στις: Αυγούστου 29, 2014, 17:51 »
Σκουριάζουν; Είσαι σίγουρος γι'αυτο που λες;

Αποσυνδεδεμένος knight77

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #486 στις: Αυγούστου 29, 2014, 18:09 »
Και μένα περίεργο μου ακούγεται!
Dry burn  στο  micro coil  κάνεις ;

Sent from LG G2


Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #487 στις: Αυγούστου 29, 2014, 19:55 »
To Kanthal δεν οξειδώνεται εύκολα ούτε σκουριάζει. Στη θέση σου θα κοίταγα προς τη μεριά του ατμοποιητή, ιδιαίτερα στις βίδες που συγκρατούν το σύρμα ή τις ροδέλες (αν υπάρχουν).

Βάλε τον ατμοποιητή μέσα σ' ένα ποτήρι νερό και άστον για μια μέρα. Κάνε το ίδιο με το σύρμα σε άλλο ποτήρι και δες τι θα σκουριάσει.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #488 στις: Αυγούστου 30, 2014, 01:05 »
Με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες με αυτό που, πιθανώς εσφαλμένα, ονομάζω "σκουριά". Για τους ατμοποιητες δεν τίθεται θέμα - είναι Kayfun Lite plus και SQuape. Με κάθε αλλαγή βαμβακιού ή γάζας κάνω dry burning και καθαρίζω με μικρή βούρτσα μέσα - έξω το micro coil. Δεν επανέρχεται ποτέ σε μία κατάσταση κοντινή με την αρχική του όψη. Η αλλοίωση είναι εντονότερη στην μέση του micro coil. Αυτό που με βάζει σε σκέψεις είναι ότι όλα τα σύρματα αγοράστηκαν μαζί, σε μία παραγγελία. Να έχω πέσει σε προβληματικές παρτίδες; Επίσης, πριν το τυλιγμα πάντα τα καίω  με φλογιστρο.
Ευχαριστώ και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος jeke04

  • *****
  • 976
  • Φύλο: Άντρας
  • Γιάννης
    • www.seatclub.gr/forum
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #489 στις: Αυγούστου 30, 2014, 01:14 »
Εγώ δεν καιω με φλογιστρο και ναι παρατηρώ και εγω μια ελαφριά αλλοίωση στο σύρμα μου.
Ντραϊ κάνω και εγω και καθαρισμό με βουρτσακι, αλλα την πρώτη οπτική αίσθηση όπως είναι καινούργιο δεν την έχω.
Θεωρώ ότι είναι κατι φυσιολογικό αυτο.
Αλλωστε συμβαίνει σε όλα τα σύρματα που έχω, απο διάφορα καταστήματα.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #490 στις: Αυγούστου 30, 2014, 01:41 »
Αλλοίωση παρατηρώ, κι ομολογώ πως το σύρμα μοιάζει με σκουριασμένο, αλλά αφιβάλλω αν είναι αυτό. Πιο πολύ νομίζω αφορά ο χρωματισμός το υγρό/υπολλείματα που δεν έχουν καθαριστεί σωστά, μιας και όταν βάζω βουρτσάκι ξαναπαιρνει το ασημί του χρώμα (ή στη χειρότερη μαυριδερό). Αν ήταν σκουριά δε θα μπορούσε να καθαριστεί με το μεσοδόντιο που χρησιμοποιώ για τον καθαρισμό του micro coil.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι πως μετά τα dry burns, χώρια την ευκολία στο μάτι για να το δεις, το ribbon παίρνει πάντα το αρχικό του ασημί χρώμα σε σχέση με το απλό Α1 που κρατά από το πρώτο βαμβάκι ένα εξωτικό μαύρισμα.

Αποσυνδεδεμένος 30SmokingYears

  • *****
  • 1731
  • Φύλο: Άντρας
  • Everything you can imagine is real (Pablo Picasso)
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #491 στις: Αυγούστου 30, 2014, 01:44 »
Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μαζί με την αλλοίωση στην όψη, παρατηρώ και αλλοίωση στην γεύση.
Τις τελευταίες ημέρες παρακολουθώ τις συμπεριφορές των συρματων, και ελπίζω να καταλήξω σε κάποια συμπεράσματα.

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #492 στις: Αυγούστου 30, 2014, 12:27 »
Θεωρητικά όσα θα πω. Μήπως το πλακέ είναι πιο εύκολο να καθαριστεί λόγω επιφάνειας ενώ το άλλο που κάνει τα σκαμπανευάσματα θέλει να τρίβεις τόση ώρα που κανείς δεν έχει όρεξη;

Άλλη θεωρία πάλι, όταν το μέταλλο θερμαίνεται ανοίγει, κάνει πόρους, μπαίνει μέσα η μάκα και κλείνει. Το παρατηρούμε στα τακάκια και στις ζάντες αλουμινίου. Δεν είναι απίθανο να συμβαίνει εδώ με τις θερμοκρασίες που παίζουμε αλλά χωρίς πείραμα δεν μπορούμε να ξέρουμε κιόλας.
Δοκίμασα τα rayon fibers  και είναι πραγματικά υπέροχα :D Πιο εύκολα στην χρήση σε σχέση με το κανονικό βαμβάκι (έχουν προσανατολισμό οι ίνες και άρα είναι πιο εύκολο να τις στήσεις όπως θες). Για έμπειρο βαμβακοχρήστη είναι σίγουρα άχρηστο αυτό το προσόν αλλά για νέο πιστεύω βοηθάει.


Ροή, δεν κάνω σαν δράκος εγώ οπότε δεν μπορώ να κρίνω. Πάντως όσες απανοτές και να κάνω δεν στεγνώνει ούτε χαλάει η γεύση, άρα για άνθρωπο που ατμίζει πολύ αλλά στα 10-12 watt είναι πολύ καλή η ροή.


Και βαμβακίλα 0, από την πρώτη τζούρα.


Να ευχαριστήσω λοιπόν τον Zarathustra που τα ανέφερε  :bye: :thumpup: 

Αποσυνδεδεμένος CHARMANIS13S

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #493 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2014, 15:05 »
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ..θελω ενα λινκ στο φαστεκ για να αγορασω συρμα για τον KAYFUN LITE PLUS τι συρμα διαστασεις πρεπει να χρησιμοποιησω???ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας..

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #494 στις: Σεπτεμβρίου 25, 2014, 16:39 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176635 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 350 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285202 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68656 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315560 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126827 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem