vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

402 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Tem, Sergios, Jorge, camber

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1932
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #300 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 09:06 »
Εδώ είναι το φιτίλι
Στο drop-down ή και στα Available models and parts, θα δεις όλα τα σχετικά

Και εδώ, το πλεχτό, αλλά .....ζήσε Μάη μου....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2014, 10:03 από Buliwyf »

Αποσυνδεδεμένος panosath

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #301 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 10:31 »
το "πλεχτο" ειναι ekowool clone αλλα συμφωνα με την ekowool  http://www.ekowool.com/news/?nid=b2d32ccebc0c98cabd92243bd3164927
ειναι κακης ποιοτητας κλωνος λογω του οτι δεν εχει υψηλο δεικτη ρευστοποιησης ( melting point ) και επισης δεν αντεχει επαναλαμβανομενες ανοδους και καθοδους θερμοκρασιας.
Δεδομενου οτι σταματησαμε το κ.τ για να μην εισπνεουμε χημεια προτιμω να δωσω λιγα φραγκα παραπανω και να παιρνω οσο γινεται πιστοποημενα υλικα.

Αποσυνδεδεμένος kostaspro

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #302 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 11:39 »
Μαζι τα στελνει παρεα με ενα ταχυδρομικο κοστοs..προχωρα την διαδικασια και σε καποιο σημειο θα δειs στο paypal 2 Items μαζι με ενα μεταφορικο κοστοs.. :thumpup:


Φίλε μου τα δοκίμασες τα σύρματα ? πάντως θα σου πρότεινα να τα πετάξεις όσο είναι δυνατόν ποιο σύντομα και θα σου πώ γιατί ..1) βρωμάνε σε ότι άτμο και εάν τα βάλεις  2) φτιάξε μια αντίσταση και μέτρησε την κατόπιν ζέστανε την και αμέσως μέτρα την και πες τι θα δεις....απο την δική μου μέτρηση φτιάχνω αντίσταση 1,6 Ω την ζεσταίνω και πηγαίνει στα 2,8 Ω πες μου και  εσύ τι συμβαίνει με αυτά τα φτηνά σύρματα  και εάν διαπίστωσες αυτό πού γράφω για να προχωρήσουμε σε καταγγελία δεν γουστάρω να μας γελάνε ...και να πουλάνε ότι τους έρθει ...εαν κάνω κάπου λάθος διόρθωσε με ..ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #303 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 11:52 »
φιλέ costaspro  είμαι μαζί σου. Το αγορασα κ εγώ κ τέτοια βρώμα δεν ξανά δα. Δεν κανει μια το σύρμα κ το λέω με κάθε ειλικρίνεια να μην την πατήσει κ κάποιος άλλος.

στάλθηκε μέσω tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 23, 2014, 23:04 από Tem »

Αποσυνδεδεμένος kostaspro

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #304 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 11:59 »
Ακριβώς για αυτό το έγραψα πάνω από όλα ..ναι μεν φτηνό αλλά αγοράζουμε δοκιμάζουμε και μετά ποστάρουμε εδώ μέσα για να μην την πατάνε και άλλοι ..ο τύπος στο ebay ΕΊΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΠΑΤΕΩΝΑΣ ΠΡΟΣΟΧΗ ούτε το κοτετσόσυρμα δεν έχει παρόμοια συμπεριφορά στη θερμότητα ...

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #305 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 14:00 »
Για βάλε και το link.. Braided τι εστί; Τέλος, αν έχουν και σύρμα, βάλε κι από αυτό ένα link γιατί κάνω έτσι κι αλλιώς κάποιες αγορές, μπορεί να έρχεται παρέα με silica και να ξενοιάζω..

κι απο συρμα έχει μόνο το απλό σε 18αρι το οποίο το έχω καιρό κι ειναι σουπερ.

http://www.fasttech.com/products/1411/10004596/1456601

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #306 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 15:35 »
Χθες ειπα να δοκιμασω το wolf φιτιλι μου (2.5mm).
Ειπα να το δοκιμασω χωρις καψιμο, μιας κ ειχε αναφερει καποιος συμφορουμιτης οτι δε χρειαζεται κ οτι δεν αφηνει γευση.


Μια χαρα μου ηρθε η φιτιλιλα & εντονα κιολας. Φυσικα δεν κρατησε για παντα. Μετα απο 3-4 τζουρες αρχισε να εξαφανιζεται η γευση του.


Εν ολιγοις δεν εντυπωσιαστηκα. Δεν ειναι κακο σιγουρα, απλα δε βρισκω λογο να το πληρωνω σε 2πλασια τιμη σε σχεση με τα no-branded.
Το θετικο βεβαια, ειναι οτι επειδη ειναι brand named, θα ξερεις τι παιρνεις καθε φορα (λογικα) κ δε θα εισαι στη φαση τζοκερ (Κι αν σου κατσει???)


Αποσυνδεδεμένος markos78

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #307 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 20:59 »
Μου κάνει εντύπωση αυτό που λές γιατι εμένα το wolf  μου κάνει τεράστια διαφορά σε σχέση με τα υπόλοιπα φυτίλια.Φυσικά έχω πέσει και σε non branded παρτίδες που καμιά φορά βγαίνουν καλές,αλλά γενικά είναι ότι τύχει.Έχεις σκεφτεί μήπως έφταιγε το στήσιμο η κάτι άλλο?

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #308 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 22:56 »
Σιγουρα μπορει να εφταιγε κ το στησιμο. Δε λεω οτι τα κανα ολα στην εντελεια, αλλα κ να τα κανα, η φιτιλιλα δε θα ερχοταν δλδ?
Εχω ακομα αποθεμα κ θα κανω κ αλλες αποπειρες, αλλα για αρχη δε μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα. Δεν το καταδικαζω παντως..  8)  Απλα απο δω κ περα θα του περναω κ ενα χερακι με το φλογιστρο...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #309 στις: Ιανουαρίου 23, 2014, 23:24 »
Φιτίλι σύρμα
πού; Eυχαρστώ Buliwyf e-go FUN  ;) , για σύρμα μάλλον όχι ακόμα..
πως; με βλέπω για το (ap)ecowool, αν φέρουν και κορδελάτο σύρμα.
γιατί;
το "πλεχτο" ειναι ekowool clone αλλα συμφωνα με την ekowool ...
ειναι κακης ποιοτητας κλωνος ...
επειδή όμως το θέλω για πολλάααα στησίματα, που μπορεί το καθένα να κρατήσει και λιγότερο από μία μέρα, δε θα παίξει ρόλο. Τώρα πια βάζουμε βαμβάκι, που είνια μηδενικής ανοχής σε υψηλές θερμοκρασίες, αλλά πιστεύω θα είναι οκ. Χώρια ότι, χωρίς να υποννοώ ότι είναι καλό, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά τι περίμενες να πει η ecowool, είναι καλής ποιότητας κλώνος;;!

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #310 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 00:07 »
Αφού το θέλεις για πειράματα και στησίματα μιας μέρας γιατί δεν παίρνεις απλό στριμμένο silica που θα σου βγει και πιο φτηνό?

Το Ekowool το αγοράζεις για την ποιότητα του υλικού του. Τις θερμοκρασίες που αντέχει αλλά κυρίως για την απουσία χημικών. Αν το πλεγμένο της fastech περιέχει χημικά ή αφήνει μικρο-ίνες, αυτά θα ατμίσεις πρώτα και μετά το υγρό. Δεν θα κερδίσεις κάτι σε σχέση με το απλό φυτίλι τους.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #311 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 00:14 »
Πρώτον, νομίζω πως είναι και πιο σκληρό πέραν από πιο ανθεκτικό σε θερμοκρασίες, που σε κάποια στησίματα το χρειάζομαι. Δεύτερο και πιο σημαντικό, όπως είπα πιστεύω πως θα είναι μια χαρά, ακόμα και για το απλό βιαστικό στήσιμο.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #312 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 00:41 »
Και πως ξερουμε ότι δε θα κερδίσει κάτι σε σχέση με το απλό τους?

Κι αν είναι σ' όλα καλύτερο???  (Εκτός της τιμής βέβαια που είναι διπλάσια...)

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #313 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 03:59 »
Γιατί εκτός κι αν βλέπω εγώ κάτι λάθος, η fastech δεν έχει φθηνό φυτίλι. Το απλό τους έχει 0.95€/μέτρο, ίδια τιμή με την Ελλάδα. Εγγύηση για την ποιότητα δεν παίρνεις ούτε από Κίνα ούτε από Ελλάδα άρα συγκρίνουμε όμοια πράγματα.

Το ekowool clone έχει 1.2€/μέτρο αρκετά σημαντική διαφορά με το αυθεντικό που στην Ελλάδα έχει 3.5€. Χωρίς όμως να έχει καμία προδιαγραφή ούτε όσον αφορά τις θερμοκρασίες λειτουργίας ή τα υλικά του. Να πιστέψω ότι είναι το ίδιο με το αυθεντικό? Ούτε η Fastech ισχυρίζεται κάτι τέτοιο. Το αναφέρει απλά σαν πλεγμένο φυτίλι κι όχι ekowool type ή κάτι παρόμοιο.

Το αυθεντικό ekowool το χρησιμοποιώ για λόγους υγείας. Απουσιάζουν κάποια χημικά, είναι ποιο ανθεκτικό στις θερμοκρασίες και έχει μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από το απλό φυτίλι. Αντίσταση που άλλαζα σε 3 μέρες με απλό φυτίλι (επειδή αρχίζει και μαδάει με 8ml τη μέρα), τώρα αλλάζω στις 7 χωρίς σημάδια κόπωσης. Άρα στα ίδια χρήματα μου έρχεται. Κατά τα άλλα όμως είναι πολύ μεγαλύτερος μπελάς, θέλει τον τρόπο του στο στρίψιμο και δεν έχει την απορροφητικότητα και γεύση του απλού. Αλλά εμπρός στην υγεία κάνω κάποιες παραχωρήσεις. Γιατί να τις κάνει κάποιος με της Fastech?

Προσωπική πάντα άποψη. Από τη στιγμή που πήρες την απόφαση να το δοκιμάσεις όταν με το καλό σου έρθει κατά το Πάσχα θα μάθουμε και οι υπόλοιποι πόσο καλό είναι.



Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #314 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 12:45 »
Η δικιά μου εμπειρία από το Wolf είναι καταρχάς ότι δεν χρειάζεται καθόλου κάψιμο. Η φυτιλίλα αν στηθεί σωστά ο ατμοποιητής (πολύ βασικό) είναι ελάχιστη και για 5-6 τζούρες μόνο. Όλα τα άλλα  silica φυτίλια που έχω δοκιμάσει από 3 διαφορετικά μαγαζιά θέλουν οπωσδήποτε κάψιμο γιατί αλλιώς είναι πολύ έντονη η φυτιλίλα που μπορεί να κρατήσει ακόμα και μισή ώρα ή και παραπάνω. Αυτό είναι το σημείο υπεροχής του. Τίποτα παραπάνω και τίποτα λιγότερο.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102186 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176636 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 511 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209529 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68658 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315564 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126828 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95233 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem