vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

243 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Ηρακλης1985, dinos_74, Milarepa, mathimatikos1966, laniel

Twitter

Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #315 στις: Ιανουαρίου 24, 2014, 19:34 »

Προσωπική πάντα άποψη. Από τη στιγμή που πήρες την απόφαση να το δοκιμάσεις όταν με το καλό σου έρθει κατά το Πάσχα θα μάθουμε και οι υπόλοιποι πόσο καλό είναι.

Yπερβολικό σε βρίσκω, όχι και Πάσχα...

Με την παραλαβή, βάλε και 2 βδομάδες να κάνω 2-3 setup..

Μέχρι τέλη Μαίου θα μάθεται :thumpup:


 :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #316 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 00:23 »
Καλησπερα χρειαζομαι την καθοδηγηση σας ,που θα βρω σε Ελλαδα ετοιμα στριμμενα σε σπειρες συρματα 1,8 για την σοφια και το ''καλυτερο;'' φυτιλι πιθανολογω ecowool;
Δεν ψαχνομαι για εξωτερικο και κυριως οχι απο Κινα
ευχαριστω παιδια :bye:

Αποσυνδεδεμένος silmaril

  • *
  • 88
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασανίζομαι....
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #317 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 00:27 »
συρματα δοκιμασμενα απο atmistique
φυτιλια ecowool δοκιμασμενα και αυτα απο ατμοκηπος
αν θυμαμαι καλα φυτιλια ecowool εχει και τo atmistique

Αποσυνδεδεμένος apolpat

  • *
  • 61
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #318 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 00:52 »
Ekowool ελλαδα έχω δει atmistique και vapeclub.Να ρωτήσω τελικά σύρματα απο ebay είναι καλά ή να κοιτάξω για themeshcompany μεριά?

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #319 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 01:00 »
Για Ελλαδα δεν ξερω.
Εμεις ειχαμε κανει μια παραγγελια στη Ροδο 5-6 ατομα πριν κανα χρονο απο εδω http://www.zivipf.com/
και μας βγηκαν σε πολυ καλες τιμες λογω μεγαλων ποσοτητων που πηραμε.
Το mesh τους ηταν πολυ καλο, το kanthal δε με τρελαινε, αλλα κακο δεν το λες. Ειδικα για την τιμη του.

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #320 στις: Ιανουαρίου 30, 2014, 19:08 »
Σας ευχαριστω πολυ παιδια!
Μου κανει εντυπωση που στο Fasttech οι τιμες για τα ιδια[;;] προιοντα ειναι χωμα σε σχεση με οτι πουλανε εδω και σκεφτηκα αφου τους φοβαμαι ως προς την ποιοτητα και τον ελεγχο της τους Κινεζους
μηπως υπαρχει Ευρωπαικο μαγαζι με αξιολογα και αξιοπιστα προιοντα που να ειναι πιο συμφερων στις τιμες απο οτι εχω βρει στην Ελλαδα;; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #321 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 11:05 »
...Το αυθεντικό ekowool το χρησιμοποιώ ...
Ναι, μόνο αυτό ήθελα από την παράθεση ::)
Ερώτηση λοιπόν, όπως και σε όποιον άλλον που το χρησιμοποιεί. Για χρήση σε συγκεκριμένους επισκευάσιμους που είναι αυστηροί με το πάχος του φυτιλιού (οι λεγόμενοι και "κεραμικαταραμένοι") τι αντιστοιχία έχω σε πάχος φιτιλιού; Γιατί όσο έχω προσέξει, είναι κάπως πιο πλατσουκωτό, και δεν ξέρω αν θα μπαίνει το διάρι στα κεραμικά του διαριού και το τριάρι στου τριαριού.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #322 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 18:20 »
Σε diver παντως μου εκανα μια δοκιμη, χρησιμοποιησα μονο 2ρι ecowool, αντι για 2πλο 2ρι silica.
Δεν ειχα ουτε διαρροες ουτε τπτ.. Μπορεις πιστευω να κανεις δουλεια (ισως καλυτερα, ισως οχι) και με μονο 3ρι.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #323 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 18:30 »
@exispathi..
Eίναι εμφανισιακά όντως κάπως πλακέ αλλά παίρνει όγκο και σχήμα με το υγρό, ή απλά αν το πιέσεις από τις δυό άκρες του όπως το κρατάς, οπότε δεν υπάρχει θέμα.

Υπάρχει όμως ένα θέμα με το σωστό μέγεθος διότι λόγω του πλεξίματος του δεν συμπιέζεται τόσο πολύ όσο διογκώνεται. Στη συμπίεση του "ρίχνει" το cilica!

Οπότε, το cilica θα μπορούσε να συγχωρέσει μια απόκλιση στη διάμετρο αν βάλεις πχ λίγο παχύτερο από όσο πρέπει, ενω  το eco θα μπουκώνει, δεδομένου και του ότι με τη συμπίεση ακυρώνεται η λειτουργία του κούφιου κεντρικού του μέρους που υπό κανονική συνθήκη μεταφέρει υγρό ..


Επιπλέον, τα νούμερα, τα οποία είναι στην ουσία μέτρηση διάμετρου, δυστυχώς διαπίστωσα σε αγορές μου ότι είναι εντελώς υποκειμενικά, αναλόγως του κατασκευαστή. ΠΧ, το 3ρι eco που έχω τώρα δεν μπαίνει ούτε με σφαίρες στο κλασικό κεραμικό του dripper (c2 ή c3, δεν θυμάμαι πως το λένε) ...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 06, 2014, 18:37 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #324 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 19:06 »
Σε ατμοποιητες που εχουν κεραμικο , υπαρχει θεμα με τα κεραμικα και οχι με το φιτιλι.

Πολλα κεραμικα , ιδιως τωρα τον τελευταιο καιρο , δεν ειναι σωστα στις αναλογιες τους.

Το προβλημα αυτο δεν ειναι μονο σε ενα σημειο , αλλα σε ότι αφορα τα κεραμικα.

-Μπορει να μην ειναι σωστα στη διαμετρο της κουπας.
-Μπορει να μην ειναι σωστα στη διαμετρο της ουρας.
-Μπορει να μην ειναι σωστα τα κοψηματα που μπαινουν τα φιτιλια.
-Μπορει να μην ειναι σωστη ητρυπα που μπαινει το πινακι του θετικου πολου.
-Μπορει να μην ειναι σωστο ακομα και το υψος του κεραμικου.
-Μπορει να μην ειναι σωστα σε μεγεθος ακομα και τα τοιχοματα.
-Μπορει να ειναι ακομα και στραβο

Ολα αυτα που αναφερω , δυστιχως , τα ειδα με τα ματια μου σε δικα μου κεραμικα και απο τα 15 που εχω τα 5 ειναι λειτουργικα και απο αυτα τα 3 ειναι σωστα.   :angry_orange:

Απο το Atmistigue το Ekowool ειναι σε αντιστοιχια με το 2αρι Silica.

Το κακο με το φιτιλι αυτο ειναι οτι πρεπει με καποιο τροπο να παραμηνει ''ανοιχτο'' το κενο που εχει στη μεση το φιτιλι.

Στις πρωτες μου προσπαθειες με το φιτιλι αυτο , δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει.
Μετα απο πολλα set up , καταλαβα οτι πρεπει να μην σφυγγω το συρμα , ωστε να μην κλεινει το κενο και εχω υποτροφοδοσια.

Το υγρο στο φιτιλι αυτο ''περπαταει'' απο τη μεσα μερια του φιτιλιου ,στον αγωγο που δημιουργειται.

Αργοτερα βρικα ενα αξονακι που χωρουσε ακριβως μεσα στο φιτιλι και ετσι ειχα στα θερη διαμετρο την ωρα που τυλιγα το συρμα.

Ετσι η αντ/ση μου ηταν παρα πολυ καλη οσο αφορα το σφυξημο που ειχαν οι σπειρες και το φιτιλι δουλευε τέλεια


Αν δεν υπαρχει τετοιο αξονακι , να θυμαστε οτι το φιτιλι αυτο διογκωνεται και αν ειναι σφυκτο το συρμα ,δεν θα ''περπαταει το υγρο.


Αυτα ειδα απο το Ekowool και εχω να πω αν θελεις να ασχοληθεις με το φιτιλι αυτο , οταν βρεις που ποναει και μαθεις να το σεταρεις , το αποτελεσμα ειναι υπεροχο.

Πολυ ανωτερο απο το απλο Silica.......αρκει να το μαθεις....... :)

Αποσυνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3879
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #325 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 22:17 »
exispathi μια εικόνα χίλιες λέξεις  :)



Έχω κόψει τα κεραμικά από τη διατροφή μου οπότε δεν έχω ιδέα σε τι κανάλια μπαίνει.
Σαν αίσθηση θα έλεγα ότι το 2άρι αυθεντικό ekowool πλησιάζει τα 3mm σε silica. Αυτό συμπεραίνω από τις σπείρες του σύρματος που χρειάζομαι για να βγάλω τα επιθυμητά Ωμ.

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #326 στις: Φεβρουαρίου 06, 2014, 22:56 »
Για αρχή, σας ευχαριστώ όλους.  :respect:
Όπως είπα με ενδιαφέρει η γενική αντιστοιχία. Δεν υπάρχει (ευτυχώς) μόνο το κεραμικό του C2. Ναυτίλος και Olympus επίσης με βάζει σε σκέψεις. Από τη φωτογραφία πάντως αντιλαμβάνομαι κάτι σε 1,5 με 2 φορές πιο παχύ.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #327 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 12:47 »
Πήγα εχθές και πήρα 2αρι wolf από τη γειτονιά μου (Vapeland Καλλιθέα). Σέταρα σήμερα τη σοφία και τον ντρίπερ με τα ίδια υλικά εκτός βέβαια από το φυτίλι. Στη σοφία χρησιμοποίησα φλόγιστρο στον ντρίπερ όχι. Αποτέλεσμα καθόλου φυτιλίλα πια (με τα δικά μου υγρά και σεταρίσματα πάντα). ΣΤο επόμενο σετάρισμα στη σοφία θα το βάλω όπως είναι και θα επανέλθω

Αποσυνδεδεμένος micron

  • ***
  • 658
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #328 στις: Φεβρουαρίου 07, 2014, 13:34 »

Φίλε μου τα δοκίμασες τα σύρματα ? πάντως θα σου πρότεινα να τα πετάξεις όσο είναι δυνατόν ποιο σύντομα και θα σου πώ γιατί ..1) βρωμάνε σε ότι άτμο και εάν τα βάλεις  2) φτιάξε μια αντίσταση και μέτρησε την κατόπιν ζέστανε την και αμέσως μέτρα την και πες τι θα δεις....απο την δική μου μέτρηση φτιάχνω αντίσταση 1,6 Ω την ζεσταίνω και πηγαίνει στα 2,8 Ω πες μου και  εσύ τι συμβαίνει με αυτά τα φτηνά σύρματα  και εάν διαπίστωσες αυτό πού γράφω για να προχωρήσουμε σε καταγγελία δεν γουστάρω να μας γελάνε ...και να πουλάνε ότι τους έρθει ...εαν κάνω κάπου λάθος διόρθωσε με ..ευχαριστώ


Ναι κατι παρατηρησα και εγω. Φυσικα οχι τοσο μεγαλες αλλαγες γιατι την πυρακτωνω πριν την στησω στον ατμοποιητη, ομως προσωπικα καμενο δεν εχω παρει ακομα. Κατι μικροαλλαγες στην αντισταση κατα το ατμισμα μου κανει και το ειχα και απορια μηπως ειχε παθει κατι ο ατμοποιητης χεχε απο τζουρα σε τζουρα αλλαζει και η αντισταση ποτε πευτει ποτε ανεβαινει  :eyesplash:  Τωρα αν ειναι επικινδυνη για την υγεια ή οχι, δεν το γνωριζω, παντως δεν νομιζω να ειναι περισσοτερο απο τις υπολοιπες που κυκλοφορουν, γιατι οικολογικο συρμα δεν ανακαλυφθηκε ακομα  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φιτίλι – Σύρμα (Που, πως, γιατί ?)
« Απάντηση #329 στις: Φεβρουαρίου 08, 2014, 12:09 »
Kαλημερα σε ολους σας.Θα ηθελα να μαθω αν μπορω να βρω στην Αθηνα NRN συρματα ετοιμα για κατασκευη microcoil και οχι για απλη περιτυλιξη
ευχαριστω.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 43 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 46 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325012 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8126 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8832 1119603 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 19, 2024, 18:21
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296508 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826563 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510146 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9377 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156172 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570558 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245330 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios