vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 3 χρήστες
Buliwyf, azzazel, ZoeM

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος morfeas3kala

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ απολυτα, και εξάλλου,,,, όσο πιο πολλοί ατμίζουν, τόσο πιο γρήγορα θα το απαγορέψουν το η.τ. Γι'αυτό,,,, ατμίστε όσο είναι καιρός. Χάνουν πολλά λεφτά "κάποιοι" !

Θα φτάσουν σε αυτό το σημείο? με ποια δικαιολογία? Εγώ θα σκάσω αν το απαγορέψουν.. άντε να βγάλω τις πρώτες 2-3 μέρες.. αλλά μετά θα βγώ στο μπαλκόνι και :fight_shot_auto: :fight_shot_thickgun: :fight_shot_bandana: :helpsmilie: :hapy_crazy: :fight_hammered2: :angry_red:

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web

Θα βρουνε λόγο αν θέλουν, και θέλουν. Πριν 2 χρόνια πάλι δε το είχαν κάνει; όσο περισσότερο εξαπλώνεται (και καλά κάνει στην τελική τελική) το η.τ. τόσο περισσότερα λεφτά χάνουν οι καπνοβιομηχανίες. όταν έγινε αυτό πριν 2 χρόνια με την 2μηνη στάση παράλληλα ακρίβηναν τον καπνό, αφού πολλοί σταμάτησαν το συμβατικό τσιγάρο  και το γύρισαν στον καπνό λόγω κόστους.
Το σίγουρο είναι πως προς το παρόν έχουν στα σχέδια πάνω απο 4mg νικοτίνη υγρά (για βάσεις δε το συζητάμε καθόλου φυσικά) να δίνουν μόνο στα φαρμακεία.
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,16072.0.html
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2013, 23:21 από ksakis »

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Διαλογος φρεσκος φρεσκος,

πελατισσα (B' διαλογης milf): αυτο ειναι το ηλεκτρικο(!) τσιγαρο?
ζαρρας: ναι αυτο ειναι ....
πελατισσα:  κανει περισσοτερο κακο στην υγεια απο το κανονικο
ζαρρας (ρουφαει με οση δυναμη εχει και εκπνεει ΟΛΟ το ντουμανι στη μαπα της πελατσσας λεγοντας): εχετε δικιο κυρια μου

Αποσυνδεδεμένος Knomax

  • ***
  • 619
  • Φύλο: Άντρας
Το milf μου άρεσε.. :tongue_smilie:
Έπρεπε να ήσουν ποιο ευγενικός.

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
knomax, για τον χαρακτηρα που εχω, ημουν ιδιαιτερα ευγενικος....
το νορμαλ θα ητανε επιτοπιο καντηλι και σπασιμο του evic πανω στο αδειο της κεφαλι :)

Αποσυνδεδεμένος Pydnaios

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα πάλι μου άρεσε το β΄διαλογής...
Η ηλικρίνεια μπορεί να μην είναι πολλές φορές ευγένεια, αλλά δεν παύει να είναι ηλικρίνεια  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Ο καθένας τελικά κάτι έχει να πει (άσχημο) για το η.τ. . ακούω μ@#&κίες κάθε μέρα στη δουλειά μου..... ουκ ολίγες. Μέχρι ότι θα μου σκάσει ο ατμοποιητής στη μάπα άκουσα.

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
οπως συνηθιζω να λεω....

ΜΗΝ

ASSHOLEίστε....

Αποσυνδεδεμένος antreas700

  • **
  • 104
  • Φύλο: Άντρας
ενας συναδελφος μ σταματησε το η.τ. γιατι λειε στεγνωνε το σταμα του και δεν ειχε σαλιο

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
αυτο ειναι το ηλεκτρικο(!) τσιγαρο?


χαχαχαχαχαχαχαχα!!!! Μου θύμισε μια παλιά διαφήμιση που έμπαινε ένα κοριτσάκι σε ένα μαγαζί και έλεγε "αυτά είναι τα τεφάλ?"

Αποσυνδεδεμένος Papadopoulou Ioanna

  • ***
  • 949
  • Φύλο: Γυναίκα
και η κλασική ατάκα με βαρύ ύφος: Άκου με εμένα, ξέρω εγώ που σου λέω  :wall: αξεπέραστη.

Αποσυνδεδεμένος morfeas3kala

  • *
  • 47
  • Φύλο: Άντρας
knomax, για τον χαρακτηρα που εχω, ημουν ιδιαιτερα ευγενικος....
το νορμαλ θα ητανε επιτοπιο καντηλι και σπασιμο του evic πανω στο αδειο της κεφαλι :)

Καλά βρε και εσύ... το evic δεν το λυπάσαι? ??? ??

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
εχω βαρεθει στη ζωη μου να προσπαθω να εξηγω,
στο 80% των ανθρωπων ειναι απλα χασιμο χρονου/σαλιου,
και τελικα, κοντα στα 40 μου, ανακαλυψα οτι το ξυλο εχει
και πιο ΑΜΕΣΟ αποτελεσμα και πιο ΜΟΝΙΜΟ, ασε που στο τελος σου λενε και ενα "ναι! εχεις δικιο"

αλλά ας μεινουμε στο τοπικ και οχι στον στραβό χαρακτηρα μου :)

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
και η κλασική ατάκα με βαρύ ύφος: Άκου με εμένα, ξέρω εγώ που σου λέω  :wall: αξεπέραστη.


Και συνήθως συνοδεύεται και απο "έχω φιλαράκι που είναι χωμένος σε αυτά και μου τα λέει".
Και αμα ρωτήσεις τι ακριβώς κάνει αυτό το φιλαράκι και είναι τόσο ψαγμένος, η απάντηση είναι "άσε τώρα τι κάνει, όταν σου λέω είναι χωμένος κάτι ξέρω" κλείνοντας το μάτι και αφήνοντας να εννοειθεί οτι αυτό το φιλαράκι είναι αυτός που έχει βάλει η CIA να παρακολουθεί τους δορυφόρους, ενώ στην πραγματικότητα είναι ο μάστορας που του κάνει σέρβις το αμάξι.


Αυτή ξερολίαση και η σεναριολογία είναι στο DNA των Ελλήνων. Γι'αυτό πουλάει ένα σκασμό βιβλία ο Λιακόπουλος.

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
στις 10 απριλιου το fda (η αμερικανικη υπηρεσια τροφιμων και φαρμακων ) εβγαλε οτι το ηλεκτρονικο τσιγαρο προωθει τους νεους στην νικοτινη...

http://www.fda.gov.ph/attachments/article/38692/FA2013-008.pdf

http://www.ecigadvanced.com/blog/fda-e-cigs-smoking-minors/

Στις 10 Απριλίου, η αμερικανική Υπηρεσία Τροφίμων και Φαρμάκων εξέδωσε μια συμβουλευτική που έκανε αρκετά σαφή περιφρόνηση της οργάνωσης για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα.
Η συμβουλευτική οδηγεί με αντικατοπτρίζοντας τις δηλώσεις του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας ότι η e-CIGS δεν είναι μια δοκιμασμένη θεραπεία αντικατάστασης νικοτίνης (βασικά αλήθεια). Επομένως, διατεινόμενοι ότι τα ηλεκτρονικά τσιγάρα την προώθηση του καπνίσματος μεταξύ των παιδιών και των νέων (που αποτελείται και υποστηρίζεται). Και καταλήγει λέγοντας ότι το κοινό δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούν τα τσιγάρα, πούρα, ή e-τσιγάρα (ένα προφανές τέχνασμα για να κάνουν τα τσιγάρα, τα πούρα, και e-CIGS φαίνεται σαν την ίδια ακριβώς πράγματα).
Διαβάστε εδώ τη συμβουλευτική.
Αυτό συνεχίζεται η χρήση του όρου e-τσιγάρο (που συζητείται εδώ) για να υποβαθμίσω το ηλεκτρονικό μέρος και μέχρι-να παίξει το ρόλο του τσιγάρου.
Κάτι άλλο - αυτό δεν είναι άμεσα εμφανής, αλλά στην πραγματικότητα ποτέ δεν αμφισβητούν ή να προειδοποιούν για τους κινδύνους ή κινδύνους για την υγεία των ηλεκτρονικών τσιγάρων, όπως πάντα φρόντισε να κάνει και στο παρελθόν. Ένα απόσπασμα από ένα εκπρόσωπο ΠΟΥ πηγαίνει μόνο μέχρι το σημείο να πούμε ότι δεν υπάρχουν επιστημονικά στοιχεία που να επιβεβαιώνουν την ασφάλεια ή την αποτελεσματικότητα. Ίσως η FDA αποφάσισε ότι η μάχη για την υγεία και τις τοξίνες είναι να χάσει ένα από e-CIGS γρήγορα αποδεικνύεται ως ασφαλή ή ασφαλέστερα από ό, τι πολλές εγκεκριμένες θεραπείες.
Έτσι, τώρα έρχεται η ώρα να επικεντρωθεί σε κάτι σχεδόν αδύνατο να αποδειχθεί ή να ανασκευαστεί - είτε e-CIGS προώθηση συμβατικό κάπνισμα μεταξύ των ανηλίκων. Αυτό τους επιτρέπει να ενεργούν σαν να έχουν το ηθικό έρεισμα (Κάποιος σκέφτονται τα παιδιά!), Όταν δεν υπάρχει καμία απόδειξη ότι υπάρχει ένα θέμα που στην πραγματικότητα. Είναι τόσο σίγουρος ότι δεν μπορεί να αποδειχθεί λάθος σε αυτό, θα το αναφέρει ως γεγονός. Κοιτάξτε τη γραμμή.
Συνειδητά ή ασυνείδητα, το ηλεκτρονικό τσιγάρο προωθεί το κάπνισμα μεταξύ των παιδιών και των νέων.
Πώς στο καλό μπορεί να υποστηρίξει αυτή τη δήλωση; Θα ήθελα να είναι περίεργος να δω αν μια βιομηχανία σε όλη την ταξική δράση μπορεί να έρθουν σε απεικόνιση αν η FDA δεν μπορεί να παρέχει καμία απόδειξη ότι αυτή η δήλωση δεν είναι σκόπιμα και κακόβουλα παραπλανητικές (ή εντελώς κατασκευασμένα) να τραυματίσει τη δημόσια εικόνα της μια διαφορετικά νομικά βιομηχανία.
Σε μια τελευταία σημείωση, οι συμβουλευτικές αναφέρει ότι η FDA δεν έχει καταγραφεί κανένα ηλεκτρονικό τσιγάρο προϊόντα και δεν θα τους εγγραφούν ως προϊόντα για την υγεία. Πηγαίνει για να πει ότι η πρόθεση των προηγούμενων διατάξεων ήταν να προστατεύσει τους νέους από την εξάρτηση από τη νικοτίνη και τις ασθένειες που σχετίζονται. Θα ήταν (σύμφωνα με τον FDA) πηγαίνουν ενάντια στην πρόθεση των διατάξεων αυτών για να εγγραφείτε και να επιτρέψει τα ηλεκτρονικά τσιγάρα ως προϊόντα για την υγεία.
Αυτό reeks του spin - σε μεγάλο βαθμό επειδή τα ομοσπονδιακά δικαστήρια έχουν ήδη πει το FDA δεν θα μπορούσε να ρυθμίσει e-CIGS ως συσκευές χορήγησης φαρμάκων, εκτός εάν οι εταιρείες κάνουν παύση ή ισχυρισμούς υγείας. Είναι το παιδί επέπληξε κάθεται σε μια γωνιά με τους φίλους δεν λέει, "εγώ δεν θέλουν να παίξουν με το παιχνίδι ούτως ή άλλως."

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342626 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206682 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541865 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31179 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50334 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597556 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358089 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11686 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193215 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios