vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

346 επισκέπτες, 1 χρήστης
jmark

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
το θεμα αποτι καταλαβα δεν ειναι αν το ητ προκαλει προβληματα αλλα αν η αναλυση του συγκεκριμενου υγρου ειναι αξιοπιστη και αν βρεθηκαν και αλλες επιβλαβεις ουσιες και δεν αναφερθηκαν σκοπιμως που αυτο για μενα ειναι μεγα ατοπυμα

Το url του pdf της μελέτης το έδωσα πιο κάτω. Το αν είναι αξιόπιστη κρίνε το ο ίδιος (όπως κ ο καθένας), επιβλαβείς ουσίες (από όσο μπόρεσα να καταλάβω παρότι δεν είμαι χημικός) δεν βρέθηκαν (τουλάχιστον όχι σε σημείο για να κριθεί το Η.Τ. ως ακατάλληλο).

Η τυχαία εύρεση αυτού του pdf  στο διαδίκτυο ήταν η αφορμή να ρωτήσω την γνώμη του (τι πιο λογικό;), η απάντηση ήταν εκείνη που είπα (κρίμα που δεν μπορώ να αποδείξω χειροπιαστά τις προφορικές συζητήσεις), και η διευκρίνησή του "διότι η ανάλυσή του αφορά τα υγρά της συγκεκριμένης εταιρείας" (κι άρα δεν σημαίνει πως ισχύουν και για όλες τις άλλες).


Ο καθένας απ αυτά μπορεί να σκέφτεται κτλ κτλ οτιδήποτε.  Περαιτέρω είπα πως σε λίγη ώρα θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω προκειμένου να ζητήσω εκ νέου διευκρινήσεις. (οι οποίες όμως - για το forum - και πάλι δεν θα μπορεί να είναι "χειροπιαστό", αφού "συζήτηση" - "προφορικός λόγος" - "αερας").

Συνεπώς, όποιος θέλει πιστεύει (την ειλικρίνεια των απαντήσεων), όποιος δεν.. δεν.



Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
εγώ στο σκυλί μου δεν το έχω προσπαθήσει (δεν έτυχε).. το κουνέλι όμως αράζει χαλαρόοοοοο κοντά μου (και κουνάει συνεχώς την μύτη - ως συνήθως - αλλά χωρίς ένδειξη δυσαρέσκειας)! Αν ήταν διαφορετικά.. θα γινόταν "Λούης"!

εγώ στο σκυλί μου δεν το έχω προσπαθήσει (δεν έτυχε).. το κουνέλι όμως αράζει χαλαρόοοοοο κοντά μου (και κουνάει συνεχώς την μύτη - ως συνήθως - αλλά χωρίς ένδειξη δυσαρέσκειας)! Αν ήταν διαφορετικά.. θα γινόταν "Λούης"!

 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :lotpot: :lotpot: :heat: :heat: :heat: :lotpot: :lotpot: :lotpot:
μπέρδεψες το νήμα  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4875.msg359830/topicseen.html#new

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Εγώ καλή μου Karolina δεν πιστεύω τίποτα για 2 λόγους:

Α) 128759482093 χημικοί οι οποίοι εργάζονται -και βάσει νόμου- στις απανταχού καπνοβιομηχανίες, προσπαθούν και θα συνεχίσουν να προσπαθούν, να ανακαλύψουν τις βλαβερές συνέπειες του ηλ. τσιγάρου.  ;)

και Β) και σπουδαιότερο... φυσάω τον ατμό στη μούρη της γατούλας μου και πλέον δεν τρέχει να φύγει, αλλά... κάθεται και τον σνιφάρει!!!  :o (αλήθεια)  :laugh1: :laugh1: :laugh1:



Αυτό που θα ήθελα πολύ, να έβρισκα σε μία μελέτη, σύγκριση μεταξύ η.τ. και κ.τ., τόσο για τις ουσίες που υπάρχουν ή δημιουργούνται με την καύση κτλ στο καθένα, όσο για τις επιπτώσεις καθεμίας έκαστης (από μόνη της ή ίσως και ως συνδυασμό), καθώς επίσης και για τον χρόνο που χρειάζεται στην κάθε μια για να φανούν τα... (αρνητικά) αποτελέσματα στον οργανισμό.

Αλλιώς τι σκατά να συγκρίνεις...

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
:laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :lotpot: :lotpot: :heat: :heat: :heat: :lotpot: :lotpot: :lotpot:
μπέρδεψες το νήμα  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4875.msg359830/topicseen.html#new


όχι βρε σύ.. πιό κάτω λέν' και για τα γατάκια τους!:Ppppppppp


(βρε λές;) looooooooooooooooooooooool

Καλό θα ήταν πάντως στα πλαίσια μιας σωστής και υπεύθυνης ενημέρωσης να μας παρατεθούν
ότι στοιχεία υπάρχουν σε οποιαδήποτε κατεύθυνση είτε μας αρέσουν είτε όχι προς ενημέρωση. :)

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας


Αυτό που θα ήθελα πολύ, να έβρισκα σε μία μελέτη, σύγκριση μεταξύ η.τ. και κ.τ.

Αλλιώς τι σκατά να συγκρίνεις...

 :respect: :respect: :respect: :respect:

Αλλα η αναλυση ετοιμου υγρού, προσωπικά δαν μου λεει τίποτα, οταν υπαρχουν εναλλακτικές.
Σωστά το Δ.Χ.Α. δεν λεει τίποτα γιατί και τα πετρέλαια έχουν.
Το Δ.Χ.Α. δεν σου λέει για την καταλληλότητα σε ανθρώπινη κατανάλωση , για την ποιότητα και την σύνθεση του δείγματος σου λέει  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Καλό θα ήταν πάντως στα πλαίσια μιας σωστής και υπεύθυνης ενημέρωσης να μας παρατεθούν
ότι στοιχεία υπάρχουν σε οποιαδήποτε κατεύθυνση είτε μας αρέσουν είτε όχι προς ενημέρωση. :)

Ακριβώς. Η ενημέρωση είναι δικαίωμα όλων (και υποχρέωση - πιστεύω - των αρμοδίων).


Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας

 128759482093 χημικοί οι οποίοι εργάζονται -και βάσει νόμου- στις απανταχού καπνοβιομηχανίες, προσπαθούν και θα συνεχίσουν να προσπαθούν, να ανακαλύψουν τις βλαβερές συνέπειες του ηλ. τσιγάρου.  ;)



Αυτό μην το προσπερνάτε  ;)

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Αν υπάρχει πραγματικά κάποιο σοβαρό πρόβλημα με το η.τ. (το οποίο λογικά θα είναι πολύ καλά κρυμμένο για να μην το έχει βρεί ο FDA ο οποίος είναι λυσσαλέος πολέμιος του η.τ.) , μην περιμένετε να το βρεί πρώτος ο Δημόκριτος πάντως.
Οχι γιατί δεν έχει άριστη επιστημονική επάρκεια το προσωπικό, κάθε άλλο, έχει και παραέχει, αλλά γιατί η έρευνα στην Ελλάδα πάει κατά διαόλου
με τις περικοπές που έχει φάει στη χρηματοδότηση....

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ καλή μου Karolina δεν πιστεύω τίποτα για 2 λόγους:

Α) 128759482093 χημικοί οι οποίοι εργάζονται -και βάσει νόμου- στις απανταχού καπνοβιομηχανίες, προσπαθούν και θα συνεχίσουν να προσπαθούν, να ανακαλύψουν τις βλαβερές συνέπειες του ηλ. τσιγάρου.  ;)

Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να θέλει να αποδείξει με το ζόρι κάτι τέτοιο...  :hmmm:

      

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να θέλει να αποδείξει με το ζόρι κάτι τέτοιο...  :hmmm:

(Image removed from quote.)   (Image removed from quote.)   (Image removed from quote.)


διότι αλλιώς κάποιοι θα πρέπει να αρχίσουν να ψάχνουν για άλλη δουλειά;...  8)

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Οι καπνοβιομηχανίες το πιθανότερο ειναι να εχουν βαλει τους χημικους τους να αναπτύσσουν ήδη τα σουπερ ντούπερ υγρά και οχι να βρουν τις βλαβερες συνεπειες του ΗΤ. Αυτοι μπορουν να μην χασουν απο τη διαδοση, και εξαλλου μην ξεχναμε οτι θα τους συνεφερε να μπουν στο παιχνίδι γιατι απο ενα μπουκαλακι υγρο θα εχουν ΠΟΛΥ μεγαλυτερο κερδος απο οτι εχουν τωρα απο ενα πακετο τσιγαρα που ειναι μηδαμινο.
Οι καπνοπαραγωγοι θα εχουν βαλει χημικους ομως να βρουν τις βλαβερες συνεπειες!!!!!
ΑΥΤΟΥΣ βλαπτει η διαδοση του ΗΤ πρωτίστως!!!

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
+1
φυσικά οι καπνοβιομηχανίες απλά θα αλλάξουν αντικειμενο:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9698.msg354147.html#msg354147

Βέβαια για πολλά χρόνια ακόμα θα υπάρχει ο τρίτος κόσμος για την κατανάλωση του παραδοσιακού καπνού.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193048 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios