vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

225 επισκέπτες, 2 χρήστες
joki, camber

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας
συνεχεισε με η.τ. και θα δεις μεγαλη διαφορα :bye:
Ή αλλοιως...
''Συνεχισε το τσιγαρακι σου και όταν πάθεις τιποτα έλα στο κεντρο θεραπειας που ειναι μετοχος η συζυγός μου''
Μη μεινει και ανεργη η γυναικα.

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Μα δεν εννοούσα τα δικά σου στοιχεία! Εννοούσα από αυτόν, από την απάντησή του δηλαδή! Θα ζητούσα διευκρινήσεις, αν ήμουν στη θέση σου, αυτό εννοώ -εκτός αν είναι μπαμπούλας και δε σηκώνει πολλά!! (όνομα και πράμα ο κ.Λ.Λ.;  :)) )

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
Με συγχωρείς πάρα πολύ, αλλά πέσμου τί ακριβώς περαιτέρω στοιχεία κρίνεις ότι θα βοηθούσαν για να βγούν τα - όποια  συμπεράσματα; Να δώσω το δικό μου όνομα; Να δώσω το εσωτερικό τηλέφωνο του Λεοντιάδη; η' τί;

Σχετικά με την ερώτηση, σαφώς και έγινε. Αλλά πιστεύω πως η απάντηση δεν καλύπτει και ιδιαίτερα (εμένα έστω).. ότι επειδή η ανάλυση έγινε για συγκεκριμένη εταιρεία, μα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι μπορείς να γνωρίζεις τί χρησιμοποιούν οι άλλες.. (αυτό όμως ακούγεται "ειδικό"). Η απάντηση όμως "συνεχίστε το Κ.Τ. σας κορίτσια".. είναι γενική. Θεωρώ πως θα μπορούσε να πεί π.χ... "οκ για αυτή την εταιρεία.. αλλά για άλλες δεν ορκίζομαι" (παράδειγμα απάντησης λέμε)



  σαφεστατος ακριβης απολιτος υπαρχει ακομα η τους ξεφυγε :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot: :lotpot:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Ego-W....

κανείς δεν θεωρεί το τσιγάρο "αθώο"... και δεν νομίζω να ειπώθηκε κάτι τέτοιο (από εμένα). Όσον αφορά την απάντησή του, πως ακριβώς θα μπορούσα να σου δώσω λοιπά στοιχεία όταν πρόκειτε για μία συζήτηση (προφορικός λόγος) ; Την "διευκρίνησή" του, ήδη την ανέφερα (όσο κι αν δεν καλύπτει - που ούτε εμένα κάλυψε).


και Μalamandre..
ελπίζω να το λές αστειευόμενος, διότι το δικό μου αρχικό σχόλιο δεν ετέθη για να το παίξω ξύπνια, ούτε γνώστρια, ούτε να προκαλέσω αρνητικές - σώνει και καλά - εντυπώσεις για το Η.Τ (κι εγώ το ξεκίνησα άλλωστε!), παρά μόνο διότι θεώρησα (κακώς εν τέλει... μάλλον) ότι πρέπον είναι να λέγονται και τα... 'off-records", ειδικά σε ανθρώπους που ενδιαφέρονται και ασχολούνται τόσο με το (στην προκειμένη συγκεκριμένο) θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
αγαπητη μου κυρια εβαλες ενα θεμα το οπιο εχει απαντηθη πολλες φορες διαβασε λιγο
το φορμ τα ιατρικα θεματα και μετα μας λες τι ειπε ο ενας και ο αλλος  :bye: :bye: :bye:

εντελως φιλικα στο λεω  :bye:



Αν θεωρείς πως υπάρχουν στοιχεία να μας πληροφορήσουν από τον προϊστάμενό σου ή οποιωνδήποτε που επιστημονικά ερευνά το θέμα και μπορεί επίσημα να μας τα παραχωρήσει ή επώνυμα να μας πληροφορήσει, τότε δεν βλέπω άλλο παρά να προσπαθήσεις να μας φέρεις τα αποτελέσματα.
Έτσι με αποδείξεις να τα πούμε, γιατί αόριστα "μου είπε κάποιος" όλοι ξέρουμε τι θα βγεί  ;)

Αποσυνδεδεμένος malamadre

  • ***
  • 717
  • Φύλο: Άντρας

και Μalamandre..
ελπίζω να το λές αστειευόμενος, διότι το δικό μου αρχικό σχόλιο δεν ετέθη για να το παίξω ξύπνια, ούτε γνώστρια, ούτε να προκαλέσω αρνητικές - σώνει και καλά - εντυπώσεις για το Η.Τ (κι εγώ το ξεκίνησα άλλωστε!), παρά μόνο διότι θεώρησα (κακώς εν τέλει... μάλλον) ότι πρέπον είναι να λέγονται και τα... 'off-records", ειδικά σε ανθρώπους που ενδιαφέρονται και ασχολούνται τόσο με το (στην προκειμένη συγκεκριμένο) θέμα.
Προφανως και δεν καταλαβες τι ακριβως εννοω.
Πάντως ναι το ειπα αστειευόμενος αλλά και εσυ βρε πουλακι μου μην αρπάζεσαι με το παραμικρό...φιλικά

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Giannis Pap, τα επίσημα είναι ήδη στο διαδίκτυο. Τα ΑΝεπίσημα.. θα παραμείνουν έτσι (και δεν γίνεται αλλιώς).

Φίλτατε mariosnkayes, "o ένας και ο άλλος" θα ήμουν.... π.χ. εγώ. Ενάς Δρ. που είναι υπεύθυνος για αυτά, δεν ανήκει σε αυτή την κατηγορία - λέω τώρα εγώ..

πάντα φιλικά απαντώ

τα επίσημα είναι ήδη στο διαδίκτυο. Τα ΑΝεπίσημα.. θα παραμείνουν έτσι (και δεν γίνεται αλλιώς).
Θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τι ακριβώς είναι τα " ΑΝεπίσημα" ? :)

Αποσυνδεδεμένος koloky8anos

  • ***
  • 694
  • Φύλο: Άντρας
φιλικα απανταμε ολοι, ειτε με διαθεση στηριξης των επιλογων μας, ειτε με βαση τις εμπειριες και τα βιωματα μας απο το ητ, ειτε με βαση αποψεις αλλων..

αυτο που ειναι το δυσκολο με τον τομεα του ητ ειναι πως προκειται για μια καινουρια και γενικως ανεξερευνητη περιοχη, που σχετιζεται και με την ανθρωπινη υγεια.

δικοπο μαχαιρι ειναι αυτο, καθως μπορουν τετοιες συζητησεις να αποθαρρυνουν ή να υποψιασουν αν θελετε παραπανω του "φυσιολογικου" δυνητικους χρηστες και να μετουσιωθουν και επειτα σε φημες αρνητικα φορτισμενες που περισσοτερο μπορει να ανησυχησουν απο να "ανησυχησουν".

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
τελος παντον αστο καλητερα κανε οπος καταλαβενεις και συγνωμη :respect: :respect: :respect:

για σενα ειναι ο σεβασμος οχι για τον d. αν και μπορει να ειναι καλος ο ανθρωπος :bye: :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος Karolina

  • **
  • 100
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "If music be the food of love; play on"
Θα μπορούσες να μας εξηγήσεις τι ακριβώς είναι τα " ΑΝεπίσημα" ? :)

Τα προφορικά, τα οποία δεν έτυχαν μίας συνέντευξης σε κάποιο κανάλι π.χ. ώστε να καταγραφούν.  Τι άλλο να εννοώ.... Giannis Pap;  :)


mariosnkaryes, μια χαρά είναι ο άνθρωπος, και του έχω και μεγάλο σεβασμό (κυρίως ως χημικό).

koloky8anos, ακριβώς επειδή σχετίζεται με την ανθρώπινη υγεία, δεν θα πρέπει να λέμε όσα γνωρίζουμε; έστω κι αν κάποιους τους ξενίσει; επιπλέον σκοπός συζητήσεων δεν είναι πιστεύω η αποθάρρυνση, μα... ούτε όμως η υποψία;

Αποσυνδεδεμένος mariosnkaryes

  • **
  • 392
  • Φύλο: Άντρας
8
Θέματα υγείας - Ιατρικά / Απ: Έρευνα για την επίδραση του η.τ. στην καρδιακή λειτουργία
« στις: Απρίλιος 05, 2012, 15:14 »
Συμφωνώ ότι πολλά χρόνια θα περάσουν μέχρι να δούμε τις μακροχρόνιες επιπτώσεις του ατμίσματος. Παρόλα αυτά, ακριβώς λόγω αυτού του γεγονότος πιστεύω ότι θα πρέπει να ενταθούν οι έρευνες που να δείχνουν αν υπάρχουν άμεσες επιπτώσεις από το άτμισμα.
Από εκεί και πέρα, τα αποτελέσματα πράγματι είναι μια χρονοβόρα διαδικασία για να ανακοινωθούν επίσημα. Πιο γρήγορα γίνεται στα συνέδρια (όπως αυτό που έχω στείλει στο Πανευρωπαικό Συνέδριο Καρδιολογίας--θα στείλω περισσότερα αποτελέσματα στο Πανελλήνιο Καρδιολογικό Συνέδριο τον Οκτώβριο και κυρίως στο Πανευρωπαικό Συνέδριο Υπερηχογραφίας που θα γίνει τον Δεκέμβριο του 2012 στην ΑΘΗΝΑ). Η δημοσίευση σε περιοδικά καθυστερεί ακόμη περισσότερο επειδή χρειάζεται πολύς χρόνος για να ετοιμάσεις το κείμενο και μετά να περιμένεις να εκτιμηθεί, να σταλούν διορθώσεις κλπ.
αυτο ειναι απαντηση απο ενα γιατρο :bye:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καρολίνα, ήταν ανεπίσημη η συζήτηση αλλά εσύ βγαίνεις και την επισημοποιείς. Σκέφτηκες ότι λογικό είναι εφόσον δεν ζήτησες διευκρινίσεις για την απάντηση "συνέχισε το τσιγαράκι σου" να το κάνουμε εμείς;

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Παιδιά, το θέμα είναι απλό και το έχουμε πει πολλάκις: ΔΕΝ ξέρουμε τις μακροχρόνιες επιπτώσεις του ατμίσματος, τελεία. Δεν υπάρχει άνθρωπος τον οποίο έχω μυήσει στο η.τ. (και πιστέψτε με το κάνω με τρομερό ζήλο νεοφώτιστου) στον οποίο να μην έχω πει αυτό το αυτονόητο κατ' εμέ πράγμα. Για την ώρα έχουμε να διαλέξουμε μεταξύ ενός βέβαιου κίνδυνου και ενός αβέβαιου, που μάλιστα βραχυπρόθεσμα έχει θετικές συνέπειες. Κατ' εμέ το καλύτερο θα ήταν κάποιος να άτμιζε τόσο και έτσι ώστε σταδιακά να μπορούσε να το κόψει, πριν αρχίσουν να αντιστρέφονται οι θετικές επιδράσεις. Πολύ με στενοχωρεί ότι δεν συνέχισε κάπως το νήμα με τους παλιούς ατμιστές και τις μακροχρόνιες παρενέργειες του η.τ. σε αυτούς, θα ήταν ένας καλός οδηγός. Και μην ξεχνάμε πως και το κ.τ. πρωτοπλασαρίστηκε ως φάρμακο...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342213 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206445 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541382 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31029 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50132 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597194 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357712 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11494 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193016 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1289 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1272 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591796 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios