vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

109 επισκέπτες, 2 χρήστες
Xameno_Skli, bloodlessz

Twitter

Clearomizer crystal 2.0 (τύπου C4+ με αποσπώμενη και ανταλλάξιμη κεφαλή φιτιλιού-αντίστασης)

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Θα το δοκιμάσω ανάποδα αν και σήμερα επισκεύασα μια κεφαλή για Vivi Nova και αφαίρεσα το ύφασαμα. Θέλει προσοχή αλλά είναι σαφώς καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Σήμερα δοκίμασα έναν πιο "βαρύ " καθαρισμό της κεφαλής.
Ανα λίγες μέρες το περνάω με οινόπνευμα,κλασικά,αλλά μετά από 3-4 εβδομάδες χρήσης μάλλον δεν έκανε πλέον πολλά πράγματα το οινόπνευμα.

Σήμερα,έκανα το εξής.. πέρασα ένα γρήγορο ντουσακι με οινόπνευμα και μετά τον πήγα στο μπαλκόνι με τον ατμοκαθαριστη της γυναίκας . Έβαλα στον ατμοκαθαριστη το λεπτό ακροφυσιο,έπιασα τον crystal με μια πενσα από την βάση (χωρίς το εξωτερικό tube και χωρίς το σιλικονακι της κεφαλής ) και το πέρασα καλά με ατμο υπο πίεση.

Η διαδικασία μου πήρε 3-5 λεπτά και τα φιτίλια έγιναν κατάλευκα,ενώ η αντίσταση έμεινε καθαρή και ευδιάκριτη . Μετά πήρα και το πιστολάκι για τα μαλλιά να το στεγνώσω (γιατί δεν ειχα υπομονή να το αφήσω στον ήλιο ) και το κούμπωσα να το δουλέψω.

Οι πρώτες τζουρες ήταν λίγο έντονες, ή ήθελε λίγο στρώσιμο ή δεν είχαν ποτηστει καλά τα φιτίλια ... μετά από καμία 10αρια τζουρες όμως παει άψογα ο ατμο ξανα...

Sent from my A100 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Βρε urahara  εσύ τούκανες βασανιστήρια όχι καθάρισμα. :laugh1: :laugh1:

Πάντως αφού άντεξε όλα αυτά που περιγράφης και δουλεύει ακόμη μπορούμε να τον κατατάξουμε και επίσημα
στους πιό σκληρόκαρδους ατμοποιητές.

Εγώ πάντως απλά τον βάζω κάτω από τη βρύση και τον πλένω επιμελώς, :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Ήμουν ετοιμοςς να την πετάξω την κεφαλή ούτως ή άλλος.. ;)

Sent from my A100 using Tapatalk

Αυτό που περιγράφει ο Urahara πιο πάνω, κάποιος φίλος παλιότερα το έκανε σε καφετιέρα
espresso  :o και είπε πως πέτυχε το πείραμα με άλλον βέβαια ατμοποιητή!
Τώρα να πω πως σήμερα άλλαξα αντίσταση -κεφαλή σε έναν και με έκπληξη είδα πως
όταν έβγαλα την αντίσταση ήταν κατάμαυρη και μάλιστα με χρήση μόνο μιας εβδομάδας!!!
Θεωρώ πολύ μικρή τη διάρκεια  :yes:
Πάντως αν αρχίζει κανείς να παίρνει καμένο καλό είναι να απομακρύνει την κεφαλή να την
αντικαθιστά με νέα με ορίζοντα χρήσης 15 ημερών περίπου με συχνούς καθαρισμούς :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας

Έχω αδειάσει 2 τανκακια ήδη με αυτην κεφαλή . Από ατμο και χτύπημα έχω αρκετά καλο,αλλά πρέπει να πω ότι σε γεύση λίγο χάνει. Δεν ξερω γιατί αλλά μου φαίνεται πιο άγρια η γεύση του.

Η αντίσταση στο μάτι φαίνεται πεντακάθαρη, όπως και τα φιτίλια αλλά κάτι είναι οφ. Σε καφετιέρα δεν θα το έβαζα ποτέ.. δεν θα ήθελα τα υπολείμματα των υγρών να πάνε στην καφετιέρα μου. Με τον ατμοκαθαριστη όμως μπορώ να παίξω άφοβα ;)

Sent from my A100 using Tapatalk

Τώρα να σου πω πως πέραν της συντήρησης με χλιαρό νερό και οινόπνευμα δεν κάνω κάτι άλλο
αλλά αν βγάζει καμένο ....αλλαγή και τέρμα δεν ασχολούμαι ..πετάω 2-3 € δηλαδή κάθε 15 μέρες
μ.ο. Να πω επίσης πως χρησιμοποιώ σε κάθε tube μόνο ένα υγρό και αυτό έχω την εντύπωση
πως κάνει τον ατμοποιητή να κρατάει παραπάνω με σωστή απόδοση γεύσης και καλό πυκνό ατμό :)

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Γιάννη τo συμπέρασμά μου ήταν ολίγον χιουμοριστικό ως προς τον παππού, ασχέτως εάν "φλερτάρω" με τον πρώτο μου επισκευασιμο. :)
Ίσα ίσα που είμαι πολύ ικανοποιημένος από τον crystal. Απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που μου συμβαίνει μετά το πλύσιμο των κεφαλών...


Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Συνεχίζω να αλλάζω κεφαλή κάθε 5 ημέρες γιατι εξαφανίζεται η γεύση και το χτύπημα και η αντίσταση γίνεται κοκορέτσι, είμαι ο μόνος ρε παιδιά;;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Φίλε μου παίζει ρόλο τα υγρά που χρησιμοποιείς αλλά μεγαλίτερο ρόλο παίζει το άρωμα που περιέχουν
τα υγρά. :yes: :yes:
Έχω διαβάσει εδώ μέσα και μάλιστα πρόσφατα από συγκεκριμένο υγρό (δεν θέλω να πω όνομα) σε μια μέρα
με 10 ml περίπου η αντίσταση όπως λες κοκορέτσι (είχε και φωτο ο συνατμιστής)

Εγω όπως προανέφερα ατμίζω σκέτη βάση 60pg 40vg χωρίς κανένα άρωμα και χωρίς νικοτίνη.

Κάθε 4-5 μέρες πλένω καλά την κεφαλή .Πιθανώς για τους παραπάνω λόγους οι αντιστάσεις κρατάνε περισσότερο. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος efhkal

  • ***
  • 572
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ποτέ δε φοβήθηκα τα άσχημα,πάντα τα μέτρια έτρεμα.
παιζει μεγαλο ρολο τι υγρο ατμιζεις εχει δικιο ο παππους.......σκετη βαση χωρις νικοτινη και χωρις αρωμα ειναι λογικο να μην αφηνει καταλοιπα στην αντισταση.......εχω συναντηση το ιδιο ακριβος σκηνικο σε φιλο μου και χτυπαγα το κεφαλι μου οταν ειδα την αντισταση.......αλλα κανει καθαρισμο σχεδον καθε μερα...........στην μητερα μου που ατμιζει με ce4 και μονο vg με 3-4 σταγονες πρασινο μηλο τον εχει σχεδον 20ημερο και το φυτιλι του ειναι πεντακαθαρο.......μου εκανε και εμενα μεγαλη εντυπωση......

Όταν θα ανοίξετε έναν να κοιτάξετε μέσα το φιτίλι κοντά στην αντίσταση και όχι αυτά
που φαίνονται.
Όταν κάποιος με ce4+ V2,3 ατμίζει άχρωμα υγρά και σε χαμηλά volts οπωσδήποτε θα
έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής η κεφαλή.
Αυτό όμως που μας ενδιαφέρει είναι η χρήση του ατμοποιητή με μια κεφαλή των 35
και πλέον ημερών με 2-3 ml ημερησίως ή με μια των 5-7 ml των λίγων ημερών?
Η απόδειξη του ερωτήματος είναι πως υπάρχουν οι ανταλλακτικές κεφαλές για την σωστή
χρησιμοποίηση του ατμοποιητή που είναι η σωστή γεύση και απόδοση με πολύ και πλούσιο
ατμό και όλα αυτά να ικανοποιούν τον χρήστη και όχι απλά να λειτουργούν υποτονικά,
γιατί όντως ότι και ce4+ να πάρεις μετά το μήνα δουλεύουν μεν αλλά η απόδοση τους
είναι τραγική. :)

Αποσυνδεδεμένος peris72

  • *
  • 32
  • Φύλο: Άντρας
  • !!! LOL !!!
    • Ένα μικρό καθημερινό κέρδος ;-)
Φίλε μου παίζει ρόλο τα υγρά που χρησιμοποιείς αλλά μεγαλίτερο ρόλο παίζει το άρωμα που περιέχουν
τα υγρά. :yes: :yes:
Έχω διαβάσει εδώ μέσα και μάλιστα πρόσφατα από συγκεκριμένο υγρό (δεν θέλω να πω όνομα) σε μια μέρα
με 10 ml περίπου η αντίσταση όπως λες κοκορέτσι (είχε και φωτο ο συνατμιστής)

Εγω όπως προανέφερα ατμίζω σκέτη βάση 60pg 40vg χωρίς κανένα άρωμα και χωρίς νικοτίνη.

Κάθε 4-5 μέρες πλένω καλά την κεφαλή .Πιθανώς για τους παραπάνω λόγους οι αντιστάσεις κρατάνε περισσότερο. :dontknow:


Με 10ml ημερησίως, σίγουρα θα γίνει κάρβουνο η αντίσταση, ότι και να έχεις βάλει...) :-)


Για "επιχείρηση πιπίλα", χρειάζονται αρκετοί crystal stand by  :angel:

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Όταν θα ανοίξετε έναν να κοιτάξετε μέσα το φιτίλι κοντά στην αντίσταση και όχι αυτά
που φαίνονται.
Όταν κάποιος με ce4+ V2,3 ατμίζει άχρωμα υγρά και σε χαμηλά volts οπωσδήποτε θα
έχει και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής η κεφαλή.
Αυτό όμως που μας ενδιαφέρει είναι η χρήση του ατμοποιητή με μια κεφαλή των 35
και πλέον ημερών με 2-3 ml ημερησίως ή με μια των 5-7 ml των λίγων ημερών?
είναι τραγική. :)

Γιάννη δεν θέλω να διαφωνήσω με τα λεγόμενά σου αλλά επανέρχομαι και θα σου πω τα παρακάτω.
Σήμερα 39 μέρες  χρησιμοποιώ τον crystal  με την πρώτη φυτιλοαντίσταση την 1,8 .
Σου λέω πως παράγει τον διπλάσιο σχεδόν ατμό από έναν ατμοποιητή απλό ce4 που χρησιμοποιώ δύο μέρες.
Για γεύση και χτύπημα δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί όπως ανέφερα και παραπάνω ατμίζω σκέτη βάση χωρίς νικοτίνη και άρωμα.

Τώρα όποιος θέλει το πιστεύει όποιος δεν θέλει πρόβλημά του.Εγώ δεν αναφέρομαι σε κάποιο συγκεκριμένο προιόν που πουλάει ένα συγκεκριμένο κατάστημα να κατηγορηθώ ότι κάνω διαφήμιση.
Δεν τόκανα στην μέχρι τώρα ατμιστή πορεία μου ούτε θα το κάνω.
Αναφέρομαι σε έναν απλό πάμφθηνο εργοστασιακό ατμοποιητή που πουλάνε όλα τα καλά καταστήματα υγρών άτμισης.

Έναν ατμοποιητή που μπορεί ο κάθε ατμιστής που μας διαβάζει να τον αγοράσει καινα τον χρησιμοποιήσει γιατί είναι  πάρα πολύ απλός στην χρήση του στον καθαρισμό του και χωρίς σταγόνα διαρροής.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 01, 2012, 13:02 από papoys »

Αποσυνδεδεμένος SpirosPan

  • *
  • 45
  • Φύλο: Άντρας
Εγω χρησιμοποιω ce4 δηλαδη papoy εννοεις οτι ο crystal δεν πιανει μακα; δεν εχω καταλαβει  :confused1: σκεφτομαι να παρω για δοκιμη εναν μιας και αλλαζουν μονο οι κεφαλες  :hmmm:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8829 1115151 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 07:09
από chkontog
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 823846 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 506909 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8872 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154509 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568462 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243544 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 293887 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1672 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762525 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1056 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3966 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem