vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

106 επισκέπτες, 4 χρήστες
ZoeM, bloodlessz, camber, Sergios

Twitter

Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #45 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:05 »
Καλό θα ήταν να είσαι πιο προσεκτικός σε αυτά που γράφεις και σε αυτά που λες.
Επίσης θα πρέπει να είσαι ON Topic για να μην δημιουργείται πρόβλημα στα νήματα που τρολάρεις. (το τελευταίο δεν ξέρω πως το λένε στο χωριό σου).

Δεν θίχτηκα εγώ.
Εσύ έθιξες όλους εκείνους που έχουν την παρακάτω άποψη..
Χωρις παρεξηγηση αλλα οποιος νομιζει οτι η διαφορα τιμης αντικατοπτριζει τη διαφορα στη ποιοτητα/αξια των υλικων κατασκευης ειναι μακρυαααααα  νυχτωμενος...

 :OnTopicPlease:

Πάμε άλλη μα προσπάθεια.
Θες να μοιραστείς την άποψή σου λοιπόν που οφείλεται αυτό?
Γιατί ΟΚ διαφωνείς , αλλά δεν εκφράζεις τον λόγο .

Εγω δεν καταλαβα το οφ τοπικ που αναφερεις... μια χαρα ον τοπικ ειναι το παλικαρι και συμφωνω μαζι του οτι η διαφορα τιμης δεν οφειλεται στην διαφορα των υλικων... το που οφειλεται ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο (και αυτο ισως ειναι οφ τοπικ να το συζητησουμε εδω).

Η αληθεια ειναι παντως οτι οι επισκευασιμοι (ΟΔΥΣΣΕΑΣ,Α2...) θα σου μεινουν καιροοοο να ασχολησε μαζι τους και να βελτιστοποιεις την αποδοση/λειτουργικοτητα τους. Οι "επισκευασιμοι" του εμποριου δεν θα αντεξουν πολυ (καπου θα χαλαρωσουν, κατι δεν θα στεγανοποιηειτε καλα, καποιες βολτες απο το πλαστικο θα χαλασουν...). Για μενα ομως, επισκευασιμοι ειναι και αυτοι ασχετα αν δεν ειναι ποιοτητας επισκευασιμοι. Ναι δεν θα αντεξουν πολυ, αλλα αυτο δεν αλλαζει τις δυνατοτητες τους για οσο αντεξουν...

Για εμενα λοιπον ειναι "επισκευασιμοι εμποριου" ο σωστος ορος, οχι μερικως ή λιγο..ή οτιδηποτε αλλο που θα προκαλεσει συγχιση και διαφωνιες σε καθε ενα προιον που θα βγαινει... θα μπαινουμε στην διαδικασια καθε φορα,δηλαδη, να βρισκουμε και να διαφωνουμε στο ποσο % επισκευασιμος ειναι καποιος ατμο...? δεν βγαινει ετσι περα... η διαφορα τους ειναι οτι ερχονται απο εργοστασιο και ειναι εμποριου.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #46 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:07 »
To τιτάνιο είναι πιο ευαίσθητο απ το ατσάλι γι αυτό κοστίζει πιο φτηνά ;)
Ακόμη και κάποια είδη αλουμινίου είναι καλύτερα σε αντοχή απ το τιτάνιο. :yes:

 :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #47 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:09 »
Το ιδιο λεμε dimth αντι για ταπα σιλικόνης ταπα ss 8) Οποτε ειναι και το υλικο
Επισης εγω σε ρωτησα γιατι δεν το κάνουν δεν ειπα οτι δεν θα το κάνουν ποτέ.
Αλλα ετσι πιθανότατα να ακυρώσουν όλη την πολιτική της κινέζικης οικονομίας. Φθηνά=περιορισμένη αντοχη=παραγωγη

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #48 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:10 »

τριτη φορα που το διαβαζω αυτο το επιχειρημα....

εξηγησε μου και εσυ λοιπον,
τι σημαινει οτι εχει κατασκευαστει αυτο για αυτο το λογο.
Ειδες πουθενα να γραφει ο Χ κινεζος, για ενα τετοιο τανκ οπως αυτο που συζηταμε να λεει
οτι ειναι η δεν επισκευασιμος?
Δηλαδη εδω ισχυει αμα το δηλωνω το σωνω? η το οτι ενα εργαλειο μπορει η δεν μπορει να κανει μια δουλεια?

Δεν μπορω να καταλαβω (ισως λογω ασχετοσυνης μου) αλλα η ερωτηση ειναι,
επισκευαζονται και οι δυο με την ιδια ευκολια ναι η οχι?

απλη ερωτηση με εξισου απλη απαντηση  :confused1:
φυσικα και δεν επισκευαζονται ευκολα οι κλασικοι ατμοποιητες και βασικα τους επισκευασιμους δεν τους επισκευαζεις απλα αλαζεις αντισταση με χαμηλο κοστος ειναι η πιο σωστη εκφραση σου λυθηκε λοιπον η απορια   :)

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #49 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:23 »
Σορυ αλλα εναν CE4+ που "επισκευασα" πριν μερικες μερες... πιο γρηγορα το εκανα απο τον ΟΔΥΣΣΕΑ....!
και πιο ευκολα.....

Η ευκολια δεν ειναι κριτηριο....

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #50 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:27 »
φυσικα και δεν επισκευαζονται ευκολα οι κλασικοι ατμοποιητες και βασικα τους επισκευασιμους δεν τους επισκευαζεις απλα αλαζεις αντισταση με χαμηλο κοστος ειναι η πιο σωστη εκφραση σου λυθηκε λοιπον η απορια   :)

οχι μιλαμε για κλασικο ατμοποιητη που δεν αλλαζεις αντισταση ετοιμη αλλα την φτιαχνεις μονος σου.
Τωρα?

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #51 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:31 »
η διαφορα της τιμης στο τιτανιο δεν ειναι στο υλικο αλλα στο κοστος κατεργασιας γιατι το τιτανιο ειναι πιο σκληρο υλικο και απετουνται ειδικα κοπτικα εργαλεια και ειναι πιο δυσκολο στην κατεργασια :yes:

Εισαι σωστος

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #52 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:35 »
Αυτή η συζήτηση μου θυμίζει την κόντρα των αστρονόμων για το αν ο Πλούτωνας πρέπει ή όχι να ανήκει στους πλανήτες .
Νομίζω ότι πρέπει να συνεδριάσουν οι "σοφοί" και να ορίσουν πρώτα τα κριτήρια  :))

Αποσυνδεδεμένος Νικος

  • ****
  • 1124
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #53 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:40 »
Ειναι πιο στυφο το τιτανιο και θελει ειδικα τροχισματα.
Πολυ δυσκολοτερο απο το ατσαλι, αλλα πολυ ελαφρυ στο βαρος.
Το χρωμα του ειναι σταχτυ, αλλα το εχω συναντησει σε μαυρο και μελιτζανι σκουρο
με ειδικη επεξεργασια που γινοταν τοτε, μονο στην Ελβετια
σε εργαστηρια ωρολογοποιων.

 :) :)


ΥΓ Επαιρνα ετοιμα κομματια τιτανιου σε διαφορα σχηματα
     και τα συνδιαζα με χρυσο για κατασκευη κοσμηματων.

Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #54 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:41 »
Εχω αυτη τη στιγμη δυο "επισκευασιμους" μπροστα μου και τους "πειραζω" για δυο φιλους, επειδη λογω ιδιοσυγγρασιας πατεντιαζω τα παντα, και λογω επαγγελματος εχω οτι συσκευη/εργαλειο μπορει να χρειστει (ακομα και λουπες, για μικροχειρουρικη, για οσους ξερουν )
 Επαναλαμβανω οτι μιλαω για διαφορα στο κοστος των υλικων και για τιποτε αλλο.
Σ.Σ  Επειδη τον τελευταιο καιρο ασχολουμε σαν υλικο με το τιτανια θελω να ρωτησω:Αν φτιαξουμε δηλαδη ατμο απο τιτανιο ποσο θα πρεπει να χρεωθει?
ο ουκρανός χρεώνει τον t-bulba(a2 βελτιωμένο) φουλ σετ με φούστες,καρφιά για ypgrade se α2τ κλπ 58€.
όλα τιτάνιο
παίζει ρόλο και η χώρα παραγωγής

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #55 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:55 »
Το Τιτανιο το ανεφερα σαν παραδειγμα υλικου που θεωρειται ακριβο ενω η πραγματικοτητα δεν ειναι ακριβως ετσι, οπως πολυ σωστα ειπαν τα παιδια πιο πανω, για να ενισχυσω την αποψη μου (που εξοργησε μερικους) οτι η διαφορα τιμης ελληνικων- κινεζικων ΔΕΝ οφειλεται στη διαφορα κοστους υλικων. (σιγα το ακριβο SS )  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 03, 2012, 00:51 από DIMTH »

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #56 στις: Ιουνίου 03, 2012, 00:07 »
Σορυ αλλα εναν CE4+ που "επισκευασα" πριν μερικες μερες... πιο γρηγορα το εκανα απο τον ΟΔΥΣΣΕΑ....!
και πιο ευκολα.....

Η ευκολια δεν ειναι κριτηριο....
θα ηθελα παρα πολυ να μου δειξεις πως το εκανες τοσο γρηγορα και ευκολα στον c4(OXI τυπου c4........ε1   c5  vivy nova) γιατι  εγω εχω σπασει τρεις χωρις να καταφερω να επισκευασω κανενα :yes:

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #57 στις: Ιουνίου 03, 2012, 00:47 »
Κουβεντα να γίνεται απο την οποία μαλλον αποχωρώ,  γιατι στην τελική, θελουμε να βαφτίσουμε με το όνομα ενος προϊόντος που εχει βγεί με καποιες ιδιότητες, ένα αλλο που ΔΕΝ σχεδιάστηκε με αυτό το σκόπό. Ασχετα αν καποιοι μπορουν να το κάνουν.
Αλλα τελικά ΔΕΝ λεμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.
Και για αυτο εμμένω σε κάτι που είχα ξαναπεί.
Α2 Οδυσσείς, Τζένεσις κλπ γνωστά, ειναι επισκευάσιμοι.
Ε1 και δεν ξερω και γω ποιος αλλος ειναι επισκευαζόμενοι, όπως και ολοι οι εμπορίου, αλλος ευκολότερα αλλος δυσκολότερα.
Δεν ειναι νεολογισμός.


Tornado ΔΕΝ επισκευάζονται φυσικά με την ίδια ευκολία.
Ο ενας σχεδιάστηκε για να επισκευάζεται και αο αλλος οχι! και ναι ειναι τόσο απλό! Το αν καποιοι μπορουν να τον κανουν να παει και σε τροχιά, δεν σημαινει ουτε οτι μπορουν φυσικά ολοι, ουτε οτι σχεδιάστηκαν για αυτον τον λόγο.



ενταξει αππλα διαφωνουμε, μην το ξαναπαμε απο την αρχη θα μας βαρεθουν και οι μυγες.... ;D
Ας ζησουμε και με τις διαφωνιες μας.....  :thumpup:

Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #58 στις: Ιουνίου 03, 2012, 12:27 »
τόσο το τιτάνιο όσο και το ατσάλι δεν είναι ακριβά ως υλικά (αν και ορισμένα κράματά τους είναι και πολύ μάλιστα)

αυτό που ανεβάζει αρκετά την τιμή είναι το κόστος επεξεργασίας τους σε σύγκριση π.χ. με πλαστικό ή αλουμίνιο: θέλει και περισσότερο χρόνο στο μηχάνημα (cnc, τόρνος κλπ), και μεγαλύτερη φθορά στα αναλώσιμα του μηχανήματος και περισσότερη ενέργεια

πίσω στο θέμα μας: επισκευάσιμο ή όχι κάθε προϊόν έχει την τιμή του και τις προδιαγραφές του σύμφωνα με τον κατασκευαστή, προμηθευτή κλπ.
ελεύθερη αγορά έχουμε και επομένως το ίδιο το καταναλωτικό κοινό θα δείξει με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο αν συμφωνεί με ένα προϊόν ή όχι  ;)

Υ.Γ. όπως είπαν και οι άλλοι συντονιστές  καλό είναι να δείχνουμε ψυχραιμία... δυστυχώς στα γραπτά δε μεταφέρεται πάντα σωστά το ύφος του συνομιλητή μας

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #59 στις: Ιουνίου 03, 2012, 12:51 »
τελικά ο όρος "Επισκευάσιμος Εμπορίου" που χρησιμοποίησε ο Urahara είναι ο πιό δόκιμος για να είμαστε όλοι εντάξει! Νομίζω?
Αντιρρήσεις?
Πείτε για να καταλήξει κάπου αυτό το νήμα γιατι κάνει άχρηστους κύκλους.
Ειναι καλο να καταλήξει κάπου, και να μην ειναι αχρηστες οι κουβεντες.
Να μην ειναι απλώς αντιπαράθεση απόψεων με πιθανό καυγά ανα πάσα στιγμή.
προσωπικά πάντως αυτός ο όρος με καλύπτει και διαχωρίζει τους μεν απ τους δέ ικανοποιητικότατα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1115867 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 824351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 507351 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 8931 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 154762 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 568766 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 243862 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294169 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1754 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 762752 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1119 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 4009 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem