vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

147 επισκέπτες, 2 χρήστες
manoslykos, white varadero

Twitter

Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #30 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:30 »
φιλε μου εχω μια απορια εχεις επισκευασιμο η γραφεις ετσι χωρις να εχεις πιασει ποτε στα χερια σου  :hmmm:

Εχω αυτη τη στιγμη δυο "επισκευασιμους" μπροστα μου και τους "πειραζω" για δυο φιλους, επειδη λογω ιδιοσυγγρασιας πατεντιαζω τα παντα, και λογω επαγγελματος εχω οτι συσκευη/εργαλειο μπορει να χρειστει (ακομα και λουπες, για μικροχειρουρικη, για οσους ξερουν )
 Επαναλαμβανω οτι μιλαω για διαφορα στο κοστος των υλικων και για τιποτε αλλο.
Σ.Σ  Επειδη τον τελευταιο καιρο ασχολουμε σαν υλικο με το τιτανια θελω να ρωτησω:Αν φτιαξουμε δηλαδη ατμο απο τιτανιο ποσο θα πρεπει να χρεωθει?

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #31 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:31 »
Χωρις παρεξηγηση αλλα οποιος νομιζει οτι η διαφορα τιμης αντικατοπτριζει τη διαφορα στη ποιοτητα/αξια των υλικων κατασκευης ειναι μακρυαααααα  νυχτωμενος...



κατσε βρε αυτοφωτε,
οπως και να το κανουμε αλλο το πλαστικο και αλλο το σιδερο....
αλλα για πες εσυ που κρυβεται το μυστικο?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #32 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:37 »
γιατρε tornado το εκανα το αγροτικο μου
τι επισκευασιμο να παρω???? :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #33 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:44 »
Αν παρεξηγηθηκαν καποιοι για το "νυχτωμενοι" ζηταω συγνωμη.
Αυτο που θελω να πω ειναι πως  οτι και να φτιαξει ο καλυτερος μαστορας στην Ελλαδα (η'στην Ιταλια, Γαλλια Πορτογαλλια) παντα θα ειναι πολυ πιο ακριβο,  απο ενα προιον που φτιαχνεται απο τυφλες  εργατριες σε μια γραμμη παραγωγης στο Shingtsu.

Αποσυνδεδεμένος Discordia

  • **
  • 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Εμπόριο όπλων και Εgo-T. Προσιτές τιμές, Εχεμύθεια
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #34 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:47 »
Kειμενο σου από το eGo type (carto) / Απ: NOBACCO Clear (Hybrid/EGO)

Πηρα εχθες εναν για να με βγαλει (μαζι με εναν C) μεχρι να μου ελθει μια παραγγελια απ'εξω.  "Επωνυμη μαρκα" λεω, οι πιθανοτητες να μου βγει ελλατωμα μικρες...   :wall: Μετα απο πλυσιμο ειμαι στο τριτο γεμισμα και φρικη!!!!  Γευσεις δεν ξεχωριζουν, η γλωσσα μου εχει παθει εγκαυματα απο το καμμενο, χτυπημα 0. Πρωτη φορα εχω αηδιασει το η.τ.  Παω να κανω ενα καθαρισματακι στον C γιατι μ'αυτον (και τα χουγια του) θα τη βγαλω γι καμια εβδομαδα ακομα.  >:( >:(

Αυτό κομμάτι δύσκολο να συμβει σε εκ κατασκευής επισκευασιμο. Αν θεωρείς οτι το υλικό κατασκευής δεν παίζει ρόλο στην τιμη τότε γιατι δεν φτιαχνουν οι κινέζοι τα πάντα από ss να μην αστοχουν οι κατασκευες τους;  Θα είναι φτηνότεροι από τις ιδοκατασκευες ελληνικές ή μη αφού εχουν χαμηλότερο κόστος παραγωγής με τις συνθηκες εργασιας που επικρατούν εκεί και απευθύνονται σε τεραστιο κοινό. Δεν νομίζεις; Ενας κινεζικος οδυσσέας δεν θα ειχε 90 θα ειχε λιγότερο ακόμα και στην ιδια ποιοτητα κατασκευής. Σωστά; Τα κινεζικα προιόντα αν παρατηρησεις βελτιώνονται με την δοκιμη του αγοραστικού κοινού. Ακόμα και η χειρότερη ιδιοκατατασκευη εχει πολλή περισσότερη σκέψη πίσω απο το προιόν γιατι φτιαχνεται με γνώμονα το καλύτερο και όχι την ποσοτητα παραγωγής.

p.s καπου πηρε το ματι μου μπαταριοθηκη απο τιτανιο πολλα λεφτα..

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #35 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:48 »
συγνωμη αλλα εχετε παρεξηγηση κατι οταν λεμε επισκευασιμος ενοουμε οτι εχει κατασκευαστη για να επισκευαζεται 


τριτη φορα που το διαβαζω αυτο το επιχειρημα....

εξηγησε μου και εσυ λοιπον,
τι σημαινει οτι εχει κατασκευαστει αυτο για αυτο το λογο.
Ειδες πουθενα να γραφει ο Χ κινεζος, για ενα τετοιο τανκ οπως αυτο που συζηταμε να λεει
οτι ειναι η δεν επισκευασιμος?
Δηλαδη εδω ισχυει αμα το δηλωνω το σωνω? η το οτι ενα εργαλειο μπορει η δεν μπορει να κανει μια δουλεια?

Δεν μπορω να καταλαβω (ισως λογω ασχετοσυνης μου) αλλα η ερωτηση ειναι,
επισκευαζονται και οι δυο με την ιδια ευκολια ναι η οχι?

απλη ερωτηση με εξισου απλη απαντηση  :confused1:

Αποσυνδεδεμένος capable

  • ***
  • 599
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #36 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:51 »
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ. ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΗΔΗ ΜΙΑ ΣΥΣΤΑΣΗ. ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ. ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΕΤΕ

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #37 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:53 »
Κουβεντα να γίνεται απο την οποία μαλλον αποχωρώ,  γιατι στην τελική, θελουμε να βαφτίσουμε με το όνομα ενος προϊόντος που εχει βγεί με καποιες ιδιότητες, ένα αλλο που ΔΕΝ σχεδιάστηκε με αυτό το σκόπό. Ασχετα αν καποιοι μπορουν να το κάνουν.
Αλλα τελικά ΔΕΝ λεμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη.
Και για αυτο εμμένω σε κάτι που είχα ξαναπεί.
Α2 Οδυσσείς, Τζένεσις κλπ γνωστά, ειναι επισκευάσιμοι.
Ε1 και δεν ξερω και γω ποιος αλλος ειναι επισκευαζόμενοι, όπως και ολοι οι εμπορίου, αλλος ευκολότερα αλλος δυσκολότερα.
Δεν ειναι νεολογισμός.


Tornado ΔΕΝ επισκευάζονται φυσικά με την ίδια ευκολία.
Ο ενας σχεδιάστηκε για να επισκευάζεται και αο αλλος οχι! και ναι ειναι τόσο απλό! Το αν καποιοι μπορουν να τον κανουν να παει και σε τροχιά, δεν σημαινει ουτε οτι μπορουν φυσικά ολοι, ουτε οτι σχεδιάστηκαν για αυτον τον λόγο.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #38 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:53 »
συγνωμη αλλα εχετε παρεξηγηση κατι οταν λεμε επισκευασιμος ενοουμε οτι εχει κατασκευαστη για να επισκευαζεται  δηλαδη να αλαζεις την αντισταση χωρις να κανεις πατεντες και ερμποριου ειναι οι ατμοποιητες για χρηση ορισμενου χρονου μολις καει η αντισταση η πεσει η αποδοση του τον πετας δεν εχει φτιαχτει για να τον επισκευαζεις τωρα αν καπιοι χρησιμοποιουν πενσες ταναλιες κατσαβιδια και δεν ξερω τι ειναι γιατι τους αρεσει η πατεντα λοιπον μην μπερδευεσται  :yes:


Που είναι το παράλογο σε αυτό το επιχείρημα του liakouras68 δε μπορώ να καταλάβω...?! :dontknow:
Λέει το αυτονόητο... :yes: :yes:




Over and out... :bye:

Αποσυνδεδεμένος AIOLOS65

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
  • CARPE-DIEM
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #39 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:56 »
Επαναλαμβανω οτι μιλαω για διαφορα στο κοστος των υλικων και για τιποτε αλλο.
Σ.Σ  Επειδη τον τελευταιο καιρο ασχολουμε σαν υλικο με το τιτανια θελω να ρωτησω:Αν φτιαξουμε δηλαδη ατμο απο τιτανιο ποσο θα πρεπει να χρεωθει?

Έχεις απόλυτο δίκιο. Και γιά του λόγου το αληθές  Ο Τ-Bulba  που κατασκευάζεται Ουκρανία από τιτάνιο κάνει όλο το σετ (με σωλήνα γιά e-go μπαταρία με δύο σώματα γιά Α και Β τανκ) 54ευρώ.   Αν κατασκευαζόταν Κίνα θα ήταν ακόμα πιό φτηνός. Αν κατασκευαστεί Ελλάδα.   Αστα να πάνε.  :wall:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #40 στις: Ιουνίου 02, 2012, 22:59 »
To τιτάνιο είναι πιο ευαίσθητο απ το ατσάλι γι αυτό κοστίζει πιο φτηνά ;)
Ακόμη και κάποια είδη αλουμινίου είναι καλύτερα σε αντοχή απ το τιτάνιο. :yes:

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #41 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:00 »
το τιτανιο ποιο φθηνο απο το ατσαλι???? :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #42 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:01 »
Kειμενο σου από το eGo type (carto) / Απ: NOBACCO Clear (Hybrid/EGO)

Αυτό κομμάτι δύσκολο να συμβει σε εκ κατασκευής επισκευασιμο. Αν θεωρείς οτι το υλικό κατασκευής δεν παίζει ρόλο στην τιμη τότε γιατι δεν φτιαχνουν οι κινέζοι τα πάντα από ss να μην αστοχουν οι κατασκευες τους;  Θα είναι φτηνότεροι από τις ιδοκατασκευες ελληνικές ή μη αφού εχουν χαμηλότερο κόστος παραγωγής με τις συνθηκες εργασιας που επικρατούν εκεί και απευθύνονται σε τεραστιο κοινό. Δεν νομίζεις; Ενας κινεζικος οδυσσέας δεν θα ειχε 90 θα ειχε λιγότερο ακόμα και στην ιδια ποιοτητα κατασκευής. Σωστά; Τα κινεζικα προιόντα αν παρατηρησεις βελτιώνονται με την δοκιμη του αγοραστικού κοινού. Ακόμα και η χειρότερη ιδιοκατατασκευη εχει πολλή περισσότερη σκέψη πίσω απο το προιόν γιατι φτιαχνεται με γνώμονα το καλύτερο και όχι την ποσοτητα παραγωγής.

p.s καπου πηρε το ματι μου μπαταριοθηκη απο τιτανιο πολλα λεφτα..


Στη συγκεκριμενη περιπτωση ηταν αστοχια συναρμολογισης και οχι υλικων.  Εφταιγε το γνωστο σιλικονακι που ειχε σφηνωθει πιο πολυ
 Ποσο στοιχημα πας πως μεσα στον επομενο χρονο (οταν πιθανον θα αρχισουν να ληγουν τα συμβολαια με τους προμηθευτες πλαστικων)  οι Κινεζοι θα  αρχισουν να βγαζουν και SS ???

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #43 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:04 »
Γνώμη μου είναι ότι στους επισκευάσιμους βάζεις ένα βίντεο έχεις 10 ερώτησης
Και στους επισκευαζόμενους έχεις 100 ερώτησης και 100 μπράβο
Από κει και πέρα...........!!!!

Αποσυνδεδεμένος liakouras68

  • **
  • 461
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Επισκευάσιμοι, μερικώς επισκευάσιμοι κτλ.
« Απάντηση #44 στις: Ιουνίου 02, 2012, 23:04 »
Εχω αυτη τη στιγμη δυο "επισκευασιμους" μπροστα μου και τους "πειραζω" για δυο φιλους, επειδη λογω ιδιοσυγγρασιας πατεντιαζω τα παντα, και λογω επαγγελματος εχω οτι συσκευη/εργαλειο μπορει να χρειστει (ακομα και λουπες, για μικροχειρουρικη, για οσους ξερουν )
 Επαναλαμβανω οτι μιλαω για διαφορα στο κοστος των υλικων και για τιποτε αλλο.
Σ.Σ  Επειδη τον τελευταιο καιρο ασχολουμε σαν υλικο με το τιτανια θελω να ρωτησω:Αν φτιαξουμε δηλαδη ατμο απο τιτανιο ποσο θα πρεπει να χρεωθει?
η διαφορα της τιμης στο τιτανιο δεν ειναι στο υλικο αλλα στο κοστος κατεργασιας γιατι το τιτανιο ειναι πιο σκληρο υλικο και απετουνται ειδικα κοπτικα εργαλεια και ειναι πιο δυσκολο στην κατεργασια :yes:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499154 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109044 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25302 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy