vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

138 επισκέπτες, 2 χρήστες
Razor.QQ15, Milarepa

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος tux

  • **
  • 194
  • Ανενεργός / Διεγραμμένος λογαριασμός (tux)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #885 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 19:05 »
Όμορφο mod. Από κει και πέρα θεωρώ ότι genesis ατμοποιητής με 14500 είναι πραγματικός εφιάλτης αυτονομίας, αλλά με την 14650 φτιάχνει κάπως η κατάσταση.


Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #886 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 19:16 »

1) Σε ένα video του Scott για το ... διαρροές;

2) Τα ποδαράκια της αντίστασης (από το πόλο στο Mesh) δεν πυρακτώνονται;


1) Διαρροές δεν υπάρχουν

2) Μεγάλο θέμα. Θέλει πολύ μικρή απόσταση >1mm μεταξύ πόλου και mesh. εννοώ την απόσταση που η αντίσταση δεν ακουμπά το mesh και πριν "κρυφτεί" στο παξιμαδάκι του πόλου. Εαν επιμένει ίσως θέλει τέντωμα ή ίσως να κουνήσεις ελάχιστα το mesh πάνω κάτω. Επίσης όταν είναι καινούργιο βάλε την μικρότερη τάση ώστε να στρώσει λίγο (πιάσει μάκα) και να μην κάψεις την αντίσταση στα σημεία που πυρώνεται (hot spots). Θέλει υπομονή αλλά όταν το πετύχεις δικαιώνεται ο ατμοποιητής. 

Tελικά το 0.28 είναι ότι καλύτερο για did , μπορεί δε να θες 7-8 σπείρες για να βγάλεις 1,5Ω ....
Σαν 0.28 που λες περίμενα να έχει μεγαλύτερη αντίσταση ανά μέτρο. Αφού η αντίσταση είναι ανάλογη της διαμέτρου. Πως γίνεται με τόσες σπείρες μόνο 1.5Ωμ? Μήπως δεν είναι Kanthal? Λέω να δοκιμάσω μου κάνει εντύπωση
 :bye:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 06, 2012, 19:22 από nikosq »

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #887 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 21:47 »

Σαν 0.28 που λες περίμενα να έχει μεγαλύτερη αντίσταση ανά μέτρο. Αφού η αντίσταση είναι ανάλογη της διαμέτρου. Πως γίνεται με τόσες σπείρες μόνο 1.5Ωμ? Μήπως δεν είναι Kanthal? Λέω να δοκιμάσω μου κάνει εντύπωση
 :bye:

Είναι αντιστρόφος ανάλογη του τετραγώνου της διατομής. Ανάλογη είναι με το μήκος του σύρματος  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #888 στις: Νοεμβρίου 06, 2012, 22:27 »
έχετε δίκιο δεν τον θυμόμουν καλά τον τύπο. και ποιος έχει τετοια αντίσταση?
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #889 στις: Νοεμβρίου 07, 2012, 01:12 »
το γνωστό μαγαζί στη πάνω Γλυφάδα λέμε  ;D

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #890 στις: Νοεμβρίου 08, 2012, 15:12 »
 Ένα μήνα περίπου με DID και Vmax και μία μέρα με DID και mini ProVari (συνδυασμός  :love_hearts: ).... πρώτα συμπεράσματα....

Με Vmax για να καταφέρεις να στρώσεις τον μεσάτο να δουλέψει θέλεις πολυυυυυ χρόνο και πολυυυυυ υπομονή... το μόνο που με ωφέλησε είναι που έμαθα, να οξειδώνω σωστά το mesh και να φτιάχνω καλά την αντίσταση....γτ κατάστρεψα πολλά mesh (όλα που δίνει ο Δημήτρης  στην αρχή) και πολλά μέτρα σύρμα...

Για το mesh: Επειδή είχα ξαναγράψει.... ξεκίνησα με γκαζάκι και κάτι γινόταν.... δεν όμως... πήρα φλόγιστρο μικρό (στυλό.. 8€ από χρωματοπολείο) και το mesh σε 5 λεπτά και λιγότερο είναι έτοιμο. Τελικά μετά από πολλές δοκιμές απλά, 3-4 περάσματα με το φλόγιστρο, όλο, των 20 δευτερολέπτων περίπου και βούτηγμα κάθε φορά σε νερό. Δεν το καίω ανοικτό όπως έκανα στην αρχή μόνο στριμένο. Διαστάσεις mesh 325 στο τελευταίο setup 4cm x 3,7cm. Στο τέλος δύο φορές υγρό πάνω του και άναμα με αναπτήρα. Τσέκαρα και με πολύμετρο αν δίνει πουθενά αγωγιμότητα και ok.

Αντίσταση: Με το Vmax δεν μπόρεσα ποτέ να φτιάξω αντίσταση της προκοπής αμέσως παρά μόνο στις φορές που τύχαινε. Με το παραμικρό hotspot ή μικρό βαχυκύκλωμα την έκοβε ή με τα πολλά καταστραφόταν το mesh... Είχα καταλήξει να τυλίγω την αντίσταση σε τρυπανάκι να σχηματίζεται πρώτα πάνω στον ατμοποιητή κ μετά να περνάω το mesh μέσα της με προσοχή... μόνο έτσι ετοιμαζόταν σχετικά γρήγορα και με τη μία... (προτείνεται σε όποιους αρχικά δεν μπορύν με τίποτα να στρώσουν αντίσταση, υπάρχει σχετικό video κάτι σελίδες πίσω).
Με το ProVari τώρα.... τέλος τα τρυπάνια... τυλίγω πολύ καλά επάνω στο mesh και με τάση στα 2,9 αρχικά κοιτάω αν υπάρχει έντονο hotspot ή βραχυκύκλωμα στη πανω σπείρα συνήθως (σε αυτή τη περίπτωση χαλαρώνω λίγο το σφίξιμο στο θετικό πόλο). Σε αυτή τη τάση και με αντιστάσεις 1,3Ω - 2,0Ω δεν πυρακτώνει με τη μία η αντίσταση κανονικά και σου δίνει χρόνο να παίξεις... Μετά ανεβάζω τάση και κοιτάω αν πυρακτώνοντε όλες οι σπείρες ομοιόμορφα και τις φτιάχνω όπως ο Αη Βασίλης (ΖΕΝ...). Αυτή η διαδικασία με Vmax ούτε καν... σου έβγαζε τη πίστη να γίνει και αν τελικά... Τώρα είναι παιχνιδάκι.....

Άτμισμα: Με τον ατμοποιητή όπως τον είχα στο Vmax τον έβαλα ProVari... στην ίδια τάση που τον είχα Vmax... νόμιζα οτι το ProVari δεν δίνει τάση αρχικά. Τα 3, κατι του Vmax απλά είναι ότι να ναι... γι αυτο μπορούσα αντιστάσεις της τάξης των 2Ω να τις δουλεύω με 3,2V και να έχω και χτύπημα φουλ.... Τώρα ανέβασα τάση κανονικά στο ProVari εκεί που έπρεπε (8W - 9W) και η ατμοποίηση είναι πιο γλυκιά πιο γεμάτη. Τα παλμικά είναι "άτσαλα" δίνουν τάση στο θεό με τη μία δεν μπορείς να εκμεταλευτείς τις δυνατότητες ενός τέτοιου ατμοποιητή και με τίποτα δεν μπορείς να μιλήσεις για τη τάση που αναγράφουν και ποια Watt τελικά ατμίζεις... εκεί πας τελείως εμπειρικά θα μπορούσε μάλιστα αντί για τάσεις να αναγράφει step1, step2 κ.ο.κ.

Setup: Βλέπω ότι μικρές αντιστάσεις της τάξης των 1,5Ω δίνουν πολύ καλό ντουμάνι και κτύπημα... έχω δουλέψει Kanthal 0,20 και από χθες 0,22 θα πάω να πάρω αύριο 0,25 και 0,28 για να μπορέσω να βγάλω περισσότερες σπείρες σε αυτά τα Ohm (και ίσως ακόμα λίγο πιο κάτω μέχρι 1Ω). Όσο για το mesh το 400αρι που δούλεψα δεν μου άφησε και τα καλύτερα για την τροφοδοσία του αλλά έδω δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος απλά μάλλον το 325 μου πάει πιο πολύ (50% - 50% βάσεις Atmos Lab - Balanced)

Τελικό συμπέρασμα.... mesh και πάλι mesh απλά για να εκμεταλευτεί κανείς ένα τέτοιο ατμοποιητή και να κάνει τη ζωή του πιο εύκολη πρέπει να επενδύσει και λίγο σε μια μπαταριοθήκη.... όχι όμως παλμική κατά τη γνώμη μου....

Συγνώμη για το σεντονάκι είπα να τα γράψω μαζεμένα :)


Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #891 στις: Νοεμβρίου 08, 2012, 15:48 »
DID και Provari είναι συνδιασμός που σκοτώνει  :thumbsup_move_1: :thumbsup_move_1: :thumbsup_move_1:
Συν ότι, το Provari είναι δάσκαλος για τους meshάτους άτμο, με το παραμικρό σε προειδοποιεί  ;)

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #892 στις: Νοεμβρίου 09, 2012, 20:07 »

.....(σε αυτή τη περίπτωση χαλαρώνω λίγο το σφίξιμο στο θετικό πόλο).


Εννοείς ότι χαλαρώνεις το σφίξιμο μεγαλώνοντας την απόσταση mesh - πόλου? ή για να είναι πιο χαλαρό το σύρμα ?
Σε ρωτάω γιατί μέχρι τώρα έκανα το αντίθετο για να αποφύγω την πυράκτωση στο συγκεκριμένο σημείο
 :bye:

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #893 στις: Νοεμβρίου 09, 2012, 20:14 »
ναι Νικο θελει χαλαρα στην πρωτη σπειρα. εγω αφηνω παντα ενα κενο περιπου 2 χιλ. απο τον πολο και δεν εχω ποτε προβλημα.
πρεπει η αντισταση να εφαπτεται στο μες αλλα οχι να το σφιγγει. επισης ειναι καλο να μπορει να περιστραφει το μες για να βρεθει σημειο χωρις χοτ σποτ.

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #894 στις: Νοεμβρίου 09, 2012, 21:24 »
.... και δεν θέλει το παξιμάδι να σφίγγει πολύ το σύρμα... θέλει μόνο το σύρμα να ακουμπάει στο πόλο.... χωρίς να "συμπιέζεται" από τα παξιμάδια...

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #895 στις: Νοεμβρίου 09, 2012, 22:08 »
Το έχω αναφέρει και στο παρελθόν, εδώ και 5 μήνες έχω ξεφορτωθεί και τα 3 παξιμάδια του θετικού πόλου και έχω βρεί την ησυχία μου. Βγαίνοντας από το μες μετά την τελευταία σπείρα, δυό γύρες πάνω στον πόλο και τελείωσες. Γιατί να παιδεύομαι; άσε που χωρίς παξιμάδια έχεις άπλετο χώρο να σετάρεις. Ισχύει ή όχι η αρχή της ήσσονος προσπάθειας; :)   

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #896 στις: Νοεμβρίου 11, 2012, 01:45 »
Εδώ και 3 μέρες δοκιμάζω σύρματα, όλα Kanthal (πηρα και όχι kanthal se 0,15 και 0,17 αλλά δεν θα μπω στο κόπο να τα δοκιμάσω τελικά)....
βασικά ένα μήνα είχα το 0,20 που έπαιζα από 1,7 Ω- 2,2 Ω περίπου...
πήρα έβαλα για 2 μέρες 0,22 με 3 σπείρες 1,5Ω,
μετά 0,28 με 5 σπείρες 1,5Ω το άφησα μία μέρα,
και τώρα 0,25 με 5 σπείρες 1,9Ω...
σε όλα αυτά τα setup είδα καλή διαφορά μόνο στις μπαταρίες.... όλα με το ίδιο mesh 325 4cm x 3,7cm εφαρμοστό σχεδόν στη τρύπα..

δεν με έχει πείσει κανένα setup ότι υπερτερεί του αρχικού με το σύρμα που δίνει ο Δημήτρης το 0,20 ούτε σε ντουμάνι ούτε σε χτύπημα... σε τάση όλα προσπάθησα να τα έχω γύρω στα 8-9 Watt έκτος κάποιων περιπτώσεων που το ανέβαζα και 10 περίπου....

προτάσεις για setup που σας έχει βγει καλό? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #897 στις: Νοεμβρίου 11, 2012, 10:20 »
ένα 'καλό σεταπ' για το καθένα είναι αυτό που ο καθένας λέει καλό  ;)

εμένα μου άρεσε αυτό με το 0.28άρι πχ :D

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #898 στις: Νοεμβρίου 12, 2012, 02:13 »
.... μετά από πολλές δοκιμές (αν και δεν τις άφηνα και πολύ επάνω τις αντιστάσεις.... αν κατι δε μου άρεσε σε 3 ώρες τωρα το ΣΚ που έιχα χρόνο την άλλαζα... οπότε δεν έστρωνε φουλ αλλα φαινόταν τι μπορούσε να δώσει....) κατέληξα σε:

0,28 Kanthal 4 σπείρες μπροστά 3 πίσω, 1,3Ω και το δουλεύω σε 3,8V στο provari ήτοι 11Watt περίπου και πάει σφαίρα και σε πυκνό ντουμάνι και χτύπημα  :baby: ... απλά έκοψα και κάτω το mesh στη γωνία για όσο καλύτερη τροφοδοσία γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #899 στις: Νοεμβρίου 15, 2012, 23:44 »
Σήμερα στον DID...


Τον έλυσα, καθάρισα, άλλαξα τανκ (έβαλα iced clear), έδεσα, έκαψα πλέγμα δις, και μια τρίτη με VG, έκανα αντίσταση, σε χρόνο 20 λεπτά!! ;D  Είναι η πρώτη φορά που κάνω αυτή τη διαδικασία.


Ξανά υπέροχη γεύση!!! Είναι απίστευτα εύκολο σε στρωμένο πλέγμα να αλλάξεις την αντίσταση, οπότε δεν ξανακάνω στεγνό κάψιμο, μιας και δεν έχεις μετά από αυτό την καλύτερη γεύση.


Δοκίμασα Tribeca πρώτη φορά... Ομως αυτό σε άλλο νήμα 8)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151817 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11158 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345753 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147415 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8152 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209030 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33000 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600593 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361056 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13449 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos