vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

131 επισκέπτες, 7 χρήστες
ambient, camber, e-akapnos, Tsai1711, lidbab, azzazel, thebull

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #405 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2012, 00:27 »
Ενα καπνικο κολπο στην υπηρεσια του ατμου  :))           ;)

Αποσυνδεδεμένος Buliwyf

  • *****
  • 1945
  • Φύλο: Άντρας
  • ιέεεεεεεεεπ!!!! αστ ναγκλίτσα κατ ρε!!!
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #406 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2012, 00:38 »

Αυτό το βήμα το κάνω για να καθαρίσει η γεύση από την επαφή πλέγματος και αντίστασης με το δέρμα.



Aυτό νομίζω είναι κάτι που πρέπει να προβληματίσει όλους όσους στρίβουν φιτίλια ή mesh. Kαι είναι κάτι που πολύ λίγοι αναφέρουν!

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #407 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2012, 00:51 »
Ειπα να φτιαξω μια αντισταση ξανα απο την αρχη για να βρω λυση στα σημεια που με ταλαιπωρησαν στο πρωτο στησιμο.
Αυτη την φορα ειχα και την βοηθεια ενος βετερανου ο οποιος σηκωσε τα χερια ψηλα.
Συνεχως περναμε Ε1.Μετα απο αρκετη ωρα και αφου ειχαμε εξαντληση το θεμα καψιματος κλπ, προχωρησαμε στο rizzla.
Εκει ολα δουλεψαν με την 2-3 προσπαθεια.
Παρατηρησαμε επισης οτι ο ατμος δεν ειναι τοσο πυκνος οσο ενος φυτιλατου ή ενος καρτο.
Εχει δοκιμασει κανεις τον mini DiD να μας πει τις εντυπωσεις του σχετικα με το στησιμο και γενικοτερα να τον συγκρινει με τον προηγουμενο DiD?

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #408 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2012, 06:48 »
Ενα καπνικο κολπο στην υπηρεσια του ατμου  :))           ;)

Κάπως έτσι φίλε Νάσσο, απλά στην πράξη βοηθάει στο να μην έχεις διαρροές από ένα εντελώς διαμπερές πλέγμα, συν στο ότι βοηθάει λιγάκι στην τροφοδοσία... Καθένας όπως έχει συνηθησει  :yes:

Aυτό νομίζω είναι κάτι που πρέπει να προβληματίσει όλους όσους στρίβουν φιτίλια ή mesh. Kαι είναι κάτι που πολύ λίγοι αναφέρουν!

Στην αρχή νόμιζα πως κανείς άλλος δεν είχε θέμα με αυτό, αλλά εγώ προσωπικά το παρατήρησα από την πρώτη αντίσταση που είχα στρίψει με τον Α2. Όποτε ακουμπούσα το φιτίλι ή την αντίσταση με τα δάχτυλα, είχα για κάποια ώρα μια μπερδεμένη γέυση  :yes:

@cobolt
διαφωνω στο οτι παντα υπαρχουν χοτ σποτ στην αρχη. εγω οταν βαλω πλεγμα και κανει ,το ξαναβγαζω και το καιω απο την αρχη. οταν ειναι σωστο το μες δινει ακριβως τα ωμ που πρεπει και συμπεριφερεται σαν να ειχε φυτιλι.
επισης,με οσο πιο καθαρη φλογα καψεις το μες,τοσο καθαροτερη ειναι και η γευση. δηλαδη εγω σκετο καψιμο με αναπτηρα δεν το προτεινω γιατι μυριζει για αρκετα μλ. απο τα καταλοιπα του αναπτηρα. με κερι ειναι ακομα πιο ευκολο,αλλα μυριζει περισσοτερο,λογω της μαυριλας που αφηνει,οπως και το ριζλα.
πρεπει να παρατηρητε καλα τις αλαγες στο χρωμα οταν φτιαχνετε καινουριο μες,και θα δειτε οτι φαινονται τα σημεια που δεν εχουν σωστη επιστρωση.
για το μηχανικο μοντ διαφωνω,μιας και τα καλυτερα αποτελεσματα τα εχω με το προβατο με 2-2,1 ωμ και 4-4,2βολτ.
και τελος για τη γευση. η σιδεριλα ειναι λογικο να υπαρχει για 1-2 μλ στην αρχη,αλλα απο εκει και μετα εγω εχω αριστη γευση. ισως να μην ταιριαζει με καποια υγρα,γιαυτο θα ειναι καλο να αναφερει ο καθενας με τι εχει προβλημα.εγω το δουλευω με ατμος λαμπ vg -pg 80-20 και ry69. επισης αλλο ενα υγρο που δοκιμασα και πηγε αψογα ειναι το papilon organic.

και για πολυ καλο καψιμο με καθαρη φλογα μπορειτε να δοκιμασετε το γκαζακι το θεοφιλος .

Φίλε eftihis.k, έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες με τα κατάλοιπα της καύσης, απλά επειδή δεν έχω ακόμα κάποιο φλόγιστρο, έκανα απλά τη δουλειά μου με τον πιο πρόχειρο τρόπο. Η λογική μου είναι πως και το φλόγιστρο και ο αναπτήρας χρησιμοποιούν το ίδιο καύσιμο, οπότε τα παράγωγα της καυσης είναι λίγο πολύ τα ίδια. Πάντως σίγουρα υπάρχει μεγάλη διαφορά στη θερμοκρασία  :thumpup:  .

Συγχώνευση 3 συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 02, 2012, 10:11 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #409 στις: Σεπτεμβρίου 02, 2012, 11:35 »
τριτη μερα με την ιδια αντισταση σημερα και σκοτωνει απο ολες τις αποψεις, με βλεπω να το γυρναω στα mesh :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #410 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 20:22 »
Καλησπερα φιλαρακια!! :bye:
Λυστε μου βρε παιδια μια απορια...!        Τι ειναι αυτα τα ροδελακια spacers του DID;;;
                     http://e-vape.gr/The%20%22Short-DID%22?product_id=195
Ο δικος μου δεν ειχε τιποτα τετοιο οταν τον αγορασα και δεν καταλαβαινω σε τι χρειαζονται! Ουτε σε κανενα βιντεο τα εχω δει να χρησημοποιουνται ουτε καν να αναφερονται!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 21:53 από SO69 »

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #411 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 20:32 »
Moνωτικά του θετικού πόλου είναι  ;)
Αν δεν κάνω και λάθος, είναι από τεφλόν...
Δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχεις τέτοια ή κάποια αλλά, insulation spacers γιατί θα έκανε σώμα ο θετικός με τον αρνητικό πόλο, και θα είχες βραχυκύκλωμα.
Υπάρχει περίπτωση αν ο DID σου δεν είναι από τους καινούργιους, να είναι σε άλλο χρώμα ή άλλο σχήμα, πάντως
σίγουρα κάτι έχεις για μόνωση του θετικού πόλου  ;)

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #412 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 20:44 »
Μονωτικα εχει. Ειναι χωνευτα μεσα σε καθε καπακι.
Αυτα που λεω ειναι ατσαλινα οπως λεει η περιγραφη τους και βιδωνουν απ΄οτι καταλαβαινω στο θετικο πολο. Αλλα γιατι;;

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #413 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 21:14 »
Μήπωε εννοείς το Stainless Steel spacer for Short DID ?
Αν ναι, είναι το νεό SS παξιμάδι του θετικού πόλου στην πάνω μεριά.
Ακριβώς από πάνω του μετά μπαίνουν τα 2
Stainless Steel nut for Short DID για σφίξιμο της
αντίστασης στον θετικό πόλο  ;)

Τα 3 ορειχάλκινα παξιμάδια δεν τα βάζει ο Δημήτρης πλέον στους νέους DID, όλα SS  :thumbup_move_2:

Αποσυνδεδεμένος SO69

  • **
  • 353
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε ΣΩΚΡatty και εPVώνω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #414 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 21:46 »
Α μαλιστα!!!
Κι εγω που τον αγορασα μολις πριν δυομιση βδομαδες γιατι μου τα εδωσε ολα μπρουτζινα;; :hmmm:
Ευχαριστω Grifos! :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Thankin

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #415 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 22:07 »
Διάβασα όλο το νημα , καθώς ψάχνονται για τον πρώτο μου επισκευασιμο για να τον κουμπωσω στο προβαρι που περιμένω , ο did μου αρέσει Εμφανίσιακα, απλός στην συναρμολόγηση , δείχνει να μην έχει αδύνατα σημεία που χαλουν, ποιο εύκολο μου φαίνεται να στείλω ένα σύρμα στο σκληρό μες παρα να φτιάχνουν σύρματα με και χωρίς να τα μπλέκω και να τα τυλιγμένα γύρω απο το μαλακό φυτιλι.
Τώρα το μες είναι θέμα να το πετύχεις, όπως και την αποφυγή βραχυκύκλωματων θα θέλει τον χρόνο του αλλα...
Μου φαίνεται αρκετά τσιμπημενα στην τιμη του! Βλέποντας οδυσσέα πηνελοπη που είναι στα 90 ευρω το did δεν μπορει με τπτ να κοστίζει μόλις 3 ευρω λιγότερο ! Θεωρω ότι βάση υλικών , είμαι μηχανολογος και έχω αίσθηση υλικών και διαδικασιών παραγωγής τους το did δεν θα έπρεπε να είχε πάνω απο 60 ευρω!

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #416 στις: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 22:19 »
σε ποιοτητα κατασκευης ειναι στα ιδια επιπεδα με τα gg. οι τιμες ειναι τσιμπημενες συμφωνω.
για πρωτο επισκευασιμο δεν θα τον προτεινα γιατι μπορει να απογοητευτεις  πολυ... εαν εχεις υπομονη και επιμονη προχωρα!! ειναι πολυ καλος ατμοποιητης!!


και κατι για τον Μπαμπη. ;)
εχω στριψει το μες επανω σε ενα 3αρι φυτιλι του guru και παρατηρησα οτι ανεβαζει τη γευση αρκετα.. δεν αργει να αρπαξει -βεβαια εβαλα νικρομ 0.20- και δεν βλεπω καμια δυσλειτουργεια ως τωρα. καλυτερη τροφοδοσια και πιο πλουσια γευση.
α και θελει 1 μερα για να στρωσει και να μην αισθανεσαι καθολου το φυτιλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 05, 2012, 22:28 από eftihis.k »

Αποσυνδεδεμένος crypton

  • ***
  • 987
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #417 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2012, 01:34 »
περιπου μια εβδομαδα κατοχος και ο did δουλευει αψογα, ενα ακομη θετικο που εχω βρει σε αυτο τον ατμοποιητη ειναι η σφικτη και αθορυβη τζουρα του :)

Αποσυνδεδεμένος Thankin

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #418 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2012, 10:11 »
περιπου μια εβδομαδα κατοχος και ο did δουλευει αψογα, ενα ακομη θετικο που εχω βρει σε αυτο τον ατμοποιητη ειναι η σφικτη και αθορυβη τζουρα του :)


ειναι ο πρωτος σου επισκευασιμος?
Το ρωτω καθως βλεπω πως πετυχες αμεσως το σεταρισμα του!
Μήπως τελικα ειναι μυθος οτι προκειται για δυσκολο ατμοποιητη? Σκεφτομαι να προβω στην αγορά του το επομενο χρονικο διαστημα και επειδη θα ειναι ο πρωτος μου , ακουω διαφορα. Απο την άλλη δεν θέλω να παρω τωρα έναν των 40 ευρω και μετά από 2 μηνες εναν με κοντα στα 90 (υπερβολικη επαναλαμβανω η τιμη , και μαλλον έχει αυξηθει τους τελευταιους μηνες, από 70 ευρώ στα 87!, γιατί άραγε?). Θελω εναν και τέλος!! Δεν είναι εποχες για πεταμενα λεφτα...

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #419 στις: Σεπτεμβρίου 06, 2012, 10:15 »
Ναι ο πρώτος του είναι :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1416 190586 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:36
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151856 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11174 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345763 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147423 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8160 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209057 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545335 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33007 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52627 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600613 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361072 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed