vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

204 επισκέπτες, 4 χρήστες
Tem, JohnDag, ThioVag, filippos.xeil

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #345 στις: Αυγούστου 28, 2012, 23:36 »
Τελικά το γκαζάκι δεν μου κάνει.... :))
Πάω για φλόγιστρο και βλέπουμε  :thumpup: Τι να προτιμήσω?
Επίσης σε τι διάστασεις να κόβω το Mesh για τον DID τον κανονικό?

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #346 στις: Αυγούστου 28, 2012, 23:40 »
εγω χρησιμοποιω φιαλη προπανιου στη δουλεια :laugh1: :laugh1:
το madsteam εχει διαφορα φλογιστρα.  δοκιμασε και το 325 και δεν θα χασεις!!
εγω το 400 το εχω καταργησει.

Αποσυνδεδεμένος lasal

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Α2 Bulli
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #347 στις: Αυγούστου 28, 2012, 23:41 »
Τυλίγω 4 σπείρες kanthal, και στο πρόβαρι γράφει Ε1.
Μήπως δεν καίω σωστά το mesh? 400είναι.
 Δηλαδή βραχυκύκλωμα...μέτρησα με πολύμετρο τον άτμο και δεν έχει κάποιο πρόβλημα.
 Τι κάνω λάθος?
 Τα φώτα σας
Εχεις μεγεθυντικό φακό?
Με γυμνό μάτι πολλές φορές δεν φαίνεται
Δες την άκρη του mesh γιατι πιστεύω οτι μάλλον εχει ξεφτίσει και ακουμπάει τη αντίσταση



Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #348 στις: Αυγούστου 28, 2012, 23:44 »
προτίμησε κάτι τέτοιο
http://www.plaza24.gr/index.php/%CE%95%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%BD%CE%B1-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CE%A6%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%A1%CE%9F-%CE%A5%CE%93%CE%A1%CE%91%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%9F%CE%A5-LASER-2-JUNIOR-GHA-6229/flypage.tpl.html
αν εχεις τζάκι η ψησταριά! Είναι πολύτιμο κι εκεί!
Φτηνο! τα μικρά πρεπει να τα γεμίζεις, αυτό του κοτσαρεις γκαζακι και ετοιμος.
Μην ψαρώσεις για τις θερμοκρασίες που λενε οτι πιάνουν ορισμένα! Δεν μας απασχολούν σε αυτό που θέλουμε.
και με το γκαζάκι του καφέ μια χαρά την κανεις την δουλειά, απλά πρεπει να καίς περισσότερη ώρα το πλέγμα σου.

Αποσυνδεδεμένος nikpar

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #349 στις: Αυγούστου 28, 2012, 23:45 »
εγω χρησιμοποιω φιαλη προπανιου στη δουλεια :laugh1: :laugh1:

και εγώ το ίδιο
 

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #350 στις: Αυγούστου 28, 2012, 23:55 »
Θα ξαναδόσω άλλη μια ευκαιρία στο γκαζάκι και βλέπουμε.
Αν όχι πάμε σε φλόγιστρο έχω και στην δουλειά κάτι turbo torch  :)) αλλά από βδομάδα που θα πάω,
αν δεν μου κάνει την χάρη.
Για σήμερα, μπορεί και αύριο...να μην ασχοληθώ, γιατί αρκετα σπάστικα σήμερα  :)) .

Πάντως 1000 % κάνω μ@&^&κία με το mesh και δεν μπορώ να κάνω στο στρώμα για να
πατήσει η αντίσταση......ελπίζω όταν το καταφέρω να με δικαιώσει ο φίλος DID   ;)

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #351 στις: Αυγούστου 29, 2012, 02:07 »
Εγώ το οξείδωσα μόνο με αναπτήρα, δεν βούτηξα σε νερό, δεν έκαψα με υγρό και δεν έκανα τίποτα άλλο. Αν σου κάνει χότ σπότ, δοκίμασε να περιστρέψεις το πλέγμα λίγο-λίγο ή κούνα την αντίσταση πάνω-κάτω. Καλή τύχη, και ευάτμιστος.

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #352 στις: Αυγούστου 29, 2012, 09:39 »
@cobolt
Φίλε μου  :respect: , αφού εξάντλησα κάθε πιθανότητα να κάψω το mesh με το γκαζάκι, πήρα αναπτήρα
και έκανα μια φανταστική κρούστα πάνω. Ούτε νερό ούτε τίποτα, όπως το λές.  ;)


Τελικά είναι λίγο μανούρα το mesh αν δεν το έχεις δουλέψει ποτέ  :)) και μπορεί να σε τρελάνει για
πλάκα.
Τέλος καλό όλα καλά, αλλά σίγουρα θα πάρω φλόγιστρο special για τα καψίματα...

Λοιπόν να πώ και γώ την γνώμη μου μετά από 2ml χρήσης  :))
Αφού μετά κόπων πέτυχα την οξείδωση στο mesh (καθαρά δικό μου λάθος), τύλιξα το kanthal 0.20mm
σε 4 σπείρες, αρxikή αντίσταση 1.7Ω, κούνισα λίγο το mesh και πήγε 2.2-2.3Ω.
Ωραία λέω, provari στα 4.2V, και υγρό 50-50 atmos lab Πεπόνι (αδιάφορο μέχρι τώρα με τα φυτίλια).
Πρώτη τζούρα....έπαθα την πλάκα μου....χτύπημα και ντουμάνι άψογο...για γεύση δεν λέω πολλά...
αλλά είναι το δυνατό του σημείο, ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ.
Το υγρό αυτό δεν το έκανα με άλλους άτμο γιατί δεν μου έβγαζε καλή γεύση και τώρα είναι super.
Να στρώσει λίγο το mesh και αρχίζουμε τα Halo να γίνει χαμός  :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Περίπου πόσο θέλει για να στρώσει σωστά, το όλο σύστημα?

Να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά και πάλι για τις συμβουλές-tips τους, που με βοήθησαν αφάνταστα  :bow: .
Το απογευμα θα βάλω και φώτο...τον πήρα σατινέ και σκοτώνει, τώρα το έχω με clear by kir fani.
 

Αποσυνδεδεμένος cobolt

  • **
  • 329
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #353 στις: Αυγούστου 29, 2012, 12:25 »
Μπράβο φίλε grifos, δεν ξέρω αν είναι ο σωστός τρόπος με τον αναπτήρα αλλά δουλεύει μια χαρά. Σίγουρα θα πάρω και γω κάποια στιγμή ένα μικρό φλόγιστρο  :yes: .

Αν και εδώ και κάμποσο καιρό χρησιμοποιώ σκέτη βάση χωρίς αρώματα, χθες δοκίμασα κάποια halo και απέδιδε πολύ καλά τη γέυση τους. Εγώ προσωπικά αραιώνω τα halo σε βαθμό που απο ένα 30άρι παίρνω περίπου 100ml υγρού.

Το πλέγμα την πρώτη μέρα μπορεί να σου κάνει λίγα νερά αλλά με ένα μικρό κούνημα στρώνει. Και πίστεψε με, μετά πάει τρένο για μεγάλο διάστημα. Εγώ το ίδιο πλέγμα, μετά από 20 μέρες απλά το έβγαλα, το έπλυνα και το ξαναέβαλα και είναι σαν να έβαλα καινούριο. Απλά αλλάζω μια φορά τη βδομάδα αντίσταση.

Προσοχή με το διάφανο του κυρ Φάνη πάντως, είναι "αλεργικό" σε κάποια υγρά.

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #354 στις: Αυγούστου 29, 2012, 13:02 »
Λοιπόν μερικές χρήσιμες πληροφορίες και από εμένα, μετά από 50 ημέρες did
1) το 400 άρι mesh θέλει πολύ περισσότερο κάψιμο από το 325 (τουλάχιστον διπλάσιο)
2) γενικά όταν καίμε mesh με φλόγιστρο (προτιμητέο) έχω διαπιστώσει πρέπει να το αφήνουμε στη φλόγα τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα (όπως λέει και ο scott) και να το περιστρέφουμε +/-90 μοίρες (το πολύ) από την αρχική κατεύθυνση καψίματος. Το ίδιο κάνουμε και με την άλλη πλευρά (που δεν θα έχει καεί - πλευρά που το κρατάμε όταν το καίμε). Το εάν θα το ψύξουμε αμέσως μετά τα καψίματα (περάσματα) είναι αδιάφορο. Απλά του κάνουμε ένα είδος βαφής και το σκληραίνουμε με την απότομη ψύξη.
3)όταν έχουμε καινούργιο mesh + kanthal (προσωπικά έχω δουλέψει μόνο το 0,20) σε prova(ta)ri  ;D και ασχέτως αν το έχουμε περάσει με αναπτήρα ή/και rizzla πρέπει να το ξεκινάμε με 3,5V το πολύ! Και σταδιακά ανάλογα τις ποσότητες ατμίσματος και του υγρού να ανεβαίνουμε σε τάση. Η αντίσταση καλό θα είναι να μας είναι "αδιάφορη" στην αρχή γιατί δεν είχε πάρει την τελική της θέση στο mesh οπότε και μεταβάλλεται. Εγώ θα το έθετα ως εξής το ρεύμα να είναι πάντα γύρω στα 2-2,3Α για πολύ καλά αποτελέσματα, οπότε από τον τύπο i=u/r να υπολογίζουμε την τάση που θα το λειτουργούμε.
4)Τα παξιμάδια τα χρησιμοποιώ όλα γιατί κρατάνε καλύτερα τον πόλο της αντίστασης, οπότε και έχουμε μικρότερη μεταβολή της τιμής της στο χρόνο.
5)Το καλώδιο στο θετικό πόλο το κάνω όπως λέει ο steamboy (μισοφέγγαρο και κάπως μπόλικο) και στον αρνητικό κάνω θηλιά γιατί η βίδα στο κάτω μέρος της (όταν σφιχθεί τέρμα) δεν εφάπτεται ολόκληρη με την πάνω τάπα του τανκ
6)Το mesh πρέπει να απέχει από το θετικό πόλο και να μην έρχεται σε επαφή. Το πλάτος του πρέπει να είναι λίγο μικρότερο από την αντίστοιχη τρύπα αλλά να μην πλέει
7)σε συνάντηση που είχα με το Δημήτρη (D.I.D.) στο μαγαζί του μου είχε δείξει και ένα τρόπο φαλτσαριστού κοψίματος του mesh στη πάνω πλευρά που θα τοποθετηθεί η αντίσταση ώστε να έχει μικρότερο πάχος άρα λίγο μικρότερη αντίσταση και καλύτερο κάψιμο (ειδικά για 400). Εγώ πάντως στην απόδοση το μόνο που είδα σαν διαφορά είναι ότι τα κατάλοιπα από το υγρό είναι λιγότερα.
Αυτά μέχρι στιγμής και βέβαια οι παλαιότεροι μπορούν να προσθέσουν και τις δικές τους εμπειρίες  :respect:
Αν αποφασιστεί να φτιαχθεί οδηγός σεταρίσματος μπορώ και εγώ να βοηθήσω.   

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #355 στις: Αυγούστου 29, 2012, 14:15 »
Ένας οδηγός σεταρίσματος για τον DID βήμα-βήμα, αν όχι και κάποιο ακόμα βίντεο
θα ήταν πάρα-πάρα πολύ χρήσιμα  ;) , ειδικά για τους νέους στο mesh, και γιατί
όχι και για τους ποιο παλιούς στο άθλημα.... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #356 στις: Αυγούστου 29, 2012, 14:50 »
Συμφωνώ απόλυτα. Έχω διαβάσει χιλιάδες τρόπους, δοκιμάζω καθημερινά κι άλλο συνδυασμό και όμως δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα σε γεύση, δύο μήνες τώρα. Ο οδηγός πιστεύω ότι θα βοηθήσει αρκετά!

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #357 στις: Αυγούστου 29, 2012, 22:18 »
Εγώ μπορώ όπως είπα να βοηθήσω και στη σύνταξη και σε φωτογραφίες, αλλά όχι σε video δικό μου γιατί είμαι λίγο αργός και θα βγει υπερπαραγωγή hollywood...  :)) :)) :))
Μόλις πριν 1 ώρα έφτιαξα ένα νέο mesh 400. Το 1ο με απόλυτη επιτυχία ενάντια στα σφάλματα Εχ του provari... Το μυστικό πάνω από 2 λεπτά συνεχές κάψιμο με πολύ αργό στρίψιμο +/- 90 μοιρών ανά 30-40 δεύτερα, χωρίς νερό. Του έβαλα rizzla και στρογγυλή οδοντογλυφίδα όταν τύλιγα την αντίσταση. Μου βγήκε 2,1Ω με 4 πλήρης σπείρες (δεξιόστροφο τύλιγμα από αρνητικό πόλο και καταλήγει αριστερόστροφο μισοτύλιγμα στον θετικό πόλο) και το παίζω στα 3,8V με επιτυχία. Η παραγωγή καπνού είναι ικανοποιητική για αρχή αλλά θέλει υπομονή να πιάσει "μάκα".
edit : να και κάποιες φωτογραφίες









Οι 2 πάνω σπείρες είναι πιο πολύ μαυρισμένες, λόγω πολικότητας της συνεχούς τάσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2012, 22:49 από glyrakos »

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #358 στις: Αυγούστου 29, 2012, 22:24 »
Στο δεξιόστροφο τύλιγμα περνά από μέσα το σύρμα? Αντίθετα δηλαδή με το βίντεο του Δημήτρη? Και πόση σημασία έχει η φορά του στριψίματος?

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2012, 23:04 από alexmach »

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #359 στις: Αυγούστου 29, 2012, 22:52 »
Ναι. Έτσι περνάει πρώτα κοντύτερα από το θετικό πόλο ξεκινώντας το στρίψιμο από κάτω. Δεν ξέρω αν παίζει σημασία τελικά στο αποτέλεσμα. Δηλαδή δεν το έχω αφήσει πχ 10 ημέρες έτσι και μετά να το αλλάξω. Αυτό το κάνω πιο πολύ γιατί υπάρχει λιγότερο σύρμα που δεν ακουμπάει στο mesh άρα δεν υπερθερμαίνεται τοπικά (ή καλύτερα υπερθερμαίνεται για λιγότερο μήκος).

edit @charas60. Τώρα το είδα αυτό που λες για γεύση. Αν μη τί άλλο από τη πρώτη στιγμή είχα σχεδόν άριστη γεύση. Ειλικρινά όλα τα πειράγματα που έχω κάνει είναι για το συνδυασμό ντουμανιού και χτυπήματος αλλά όχι γεύσης. Μάλιστα η γυναίκα μου από τότε που χρησιμοποιώ did (σχεδόν αποκλειστικά) μου παραπονιέται ότι έχει αρχίσει να της μυρίζει το ε.τ. ενώ πριν όχι!  :D
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 29, 2012, 22:59 από glyrakos »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190673 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1151968 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11229 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345822 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147475 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8206 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209105 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545459 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33042 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52677 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600673 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361145 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed