vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

75 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, camber, bloodlessz, Doubt, manoslykos

Twitter

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #240 στις: Ιουλίου 31, 2012, 12:56 »
Δύσκολο να το εξηγήσω γραπτώς με άλλη διατύπωση, θα προσπαθήσω πάντως....
Όταν φτάνω στο σημείο να τυλίξω ανάμεσα στα παξιμάδια δε το τεντώνω υπερβολικά και το τοποθετώ αντίθετα απ τη φορά που έχει (όπως έκανε ο scott) αλλά όχι πλήρες κύκλο, μισοφέγγαρο!
Ελπίζω να είναι πιο κατανοητό!

Αποσυνδεδεμένος nikosT

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #241 στις: Ιουλίου 31, 2012, 13:03 »
Κατάλαβα, ευχαριστώ.
Κι εγώ κάθε φορά που έκανα πλήρη κύκλο γύρω απ'τον πόλο μου'βγαζε ότι να'ναι...

Για να δούμε κι ο καινούργιος ss πόλος τι θα λέει...

Αποσυνδεδεμένος nikosq

  • *
  • 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Το παλεύω
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #242 στις: Ιουλίου 31, 2012, 14:21 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #243 στις: Ιουλίου 31, 2012, 15:15 »
Για να τα πάρουμε με τη σειρά γιατί κάτι δεν μου "κάθεται" καλά.  :D
Στη φωτογραφία που έβαλα έχω 1,5Ω και όπως λένε κάποιοι φίλοι έχω βραχυκύκλωμα. ΟΚ. Δηλαδή μου μετράει μέρος των 4 σπειρών και όχι όλες. Αν υποθέσουμε όπως λέει και ο Βαγγέλης ότι πρέπει να μετράω 1,5-17Ω περίπου τότε το βραχυκύκλωμα το έχω κάπου μεταξύ 1ης και 2ης σπείρας από πάνω (από θετικό πόλο). Ωραία γιατί λοιπόν όταν αλλάζω την όδευση του σύρματος από το mesh προς τον αρνητικό πόλο (δεν το πάω όπως στη φωτό από τη μέσα μεριά πλάι στο θετικό αλλά από την έξω) μετράω 2,4Ω; Οι σπείρες από πάνω παραμένουν στην ίδια θέση, το ενεργό μήκος της αντίστασης παραμένει σχεδόν το ίδιο, αλλά έχω μια αύξηση της αντίστασης κατά 60%  :confused1: :confused1: :confused1:
NikosT και αν τώρα στα 2,4 δεν έχω βραχυκύκλωμα υπάρχουν περιπτώσεις που όταν του μετρήσω αντίσταση λέει 2,3-2,4 (ΟΚ) αλλά και 2Ω και αμέσως μετά 2,4Ω (;) Εμένα ότι και να έχω κάνει ποτέ την ίδια μέρα δεν έχω πάρει σταθερές τιμές ή έστω να παίζουν κατά 0,1-0,2Ω!!! 
Βαγγέλη ναι 325 με rizla θαλασσί χρησιμοποιώ όπως μου έχεις πει. Και το mesh το έχω κάνει τόσο ώστε χωράει πολύ οριακά στην τρύπα και βέβαια το έχω κάψει πιο πολύ από ότι στα αντίστοιχα video.
Εν αναμονή ιδεών...  ;D

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #244 στις: Ιουλίου 31, 2012, 15:23 »
Δυστυχώς, είναι αρκετά δύσκολο να βοηθήσω περισσότερο γραπτώς!
Δεν είπα πως έχεις βραχυκύκλωμα, ίσα-ίσα που ανέφερα πως 4 σπείρες φυσιολογικά τόσο θα σου βγάλει περίπου (1.5-1.7 Ohms)!
Για να μη σου δίνει σταθερές τιμές σημαίνει πως στο θετικό πόλο το σύρμα ταλαντεύεται ελαφρώς!
Θα σε συμβούλευα να το αφήσεις ως έχει από τιμή 1.5 και πάνω, ρύθμισε τα ανάλογα volts και ας το!
Όταν πιάσει και λίγο μάκα στο σύρμα θα σου στρώσει!
Μη κάνεις το mesh τόσο χοντρό ώστε να χωράει οριακά, ας "κολυμπάει" λίγο δε πειράζει!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2012, 15:29 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #245 στις: Ιουλίου 31, 2012, 15:38 »
Βαγγέλη δεν εννοούσα εσένα για το βραχυκύκλωμα!  ;D Σε άλλους συμφορουμίτες αναφερόμουνα με τη καλή έννοια πάντα !
Ισα - ίσα που οι τιμές που αναφέρεις μου δείχνουν πιο λογικές σε αυτό που έχω... Τώρα είναι 2,4Ω και στα 4,8V "παίζει" καλά... Έχει πιάσει μάκα αρκετή και το αφήνω προσωρινά γιατί δεν θέλω να το σκαλίσω άλλο.  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #246 στις: Ιουλίου 31, 2012, 15:40 »
Καλά κάνεις, φίλε μου! :thumpup:
Άσε το έτσι, εφόσον δε σου δίνει αίσθηση καμένου ή αλλοίωση είσαι Ο.Κ.!
Ξέχνα τις τιμές!  8)

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #247 στις: Ιουλίου 31, 2012, 16:00 »
@glyrakos
φιλε μου ειχες γραψει 1,1ωμ με νικρομ και 1,1-1,5 με κανθαλ. γιαυτο σου ειπα οτι εχεις σιγουρο βραχυκυκλωμα και επιμενω. 4 σπειρες σε τοσο χονδρο μες οπως δειχνεις στη φωτο πρεπει με νικρομ να σου δινουν πανω απο 1,5 ωμ και με κανθαλ πανω απο 1,8 ωμ.
καλα τα ριζλα αλλα εαν δεν γινει σωστο το μες δεν προκειται να παρεις καλο αποτελεσμα.
καταρχας το μες πρεπει (κατα την γνωμη μου) να ειναι πιο λεπτο. με το παχος αυτο δυσκολευεις την τροφοδοσια και μειωνεις τις σπειρες που μπορεις να κανεις. επισης νομιζω οτι εχεις τυλιξει παρα πολυ. ποσα cm το ειχες κοψει; θελει 3-4 cm για τον did.
οταν το μες δουλευει σωστα οι επανω σπειρες δεν δουλευουν περισοτερο απο τις κατω.σε dry burn αναβουν ολες με διαφορα κλασματος δευτερολεπτου. το 325 μες καιγεται πιο ευκολα απο το 400.
επισης εγω ΠΟΤΕ στον did δεν σφιγγω το συρμα στην επανω μερια -αφου τυλιξω το τραβαω μακρυα απο τον πολο περιπου 1,5χιλ. γιατι εχω δει οτι οταν ειναι σφυκτο βραχυκυκλωνει.
οταν ειναι πολυ σφιχτα το τυλιγμα παντα εχω θεμα. πρεπει απλα να εφαπτεται. 
δοκιμασε και κατι εαν θες. αφου καψεις το μες και πιστευεις οτι ειναι ετοιμο,καψτο ξανα με bic αναπτηρα.θαδεις οτι θα αφησει μια μαυριλα επανω. δοκιμασε με απαλες κινησεις και οτι διορθωσεις θες να κανεις  ,με οδοντογλυφιδα.
δεν προσπαθω να κανω τον εξυπνο,απλα τον εχω απο οταν βγηκε και τα πηγαινουμε τελεια.
 τελος στον did δεν ανεβοκατεβαινουν τα ωμ,εκτος απο 0,1-0,2 στο στρωσιμο. μετα σταθερα παντα!! :bye:

ΥΓ. το μες μαθαινεται μονο "the hard way" γιαυτο και βλεπεις να εχει τοσους απογοητευμενους που πουλανε τους ατμο χωρις ποτε να καταλαβουν πως δουλευουν.
μολις φτασει η καμπυλη εκμαθησης σου εκει που πρεπει,θα τον στηνεις σε 5 λεπτα και θα τον απολαμβανεις συνεχεια!!
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 31, 2012, 16:07 από eftihis.k »

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #248 στις: Ιουλίου 31, 2012, 16:14 »
Εννοείται ότι δεν πιστεύω ότι κάποιος πάει να κάνει τον έξυπνο. Το αντίθετο μάλιστα.
Επιπλέον προσπαθούμε εμείς οι νεότεροι στον DID να τον στρώσουμε πιο γρήγορα χάρις στις συμβουλές σας, όπως έκανα πχ. με το Βαγγέλη (ανταλλάξαμε καμιά 10αρια μηνύματα). Απλά λόγω ειδικότητας δεν μπορώ να καταλάβω το σημείο βραχυκυκλώματος σύμφωνα πάντα με αυτά που έκανα και διάβαζα (αντίσταση). Γιατί όσο και καλά να καεί το mesh υπάρχει πιθανότητα ένα σημείο του να δίνει βραχυκύκλωμα. Το mesh όπως το πήρα κατά την παραλαβή και καθ' υπόδειξη του Δημήτρη το έκοψα σε 3 ίσα μέρη. Τώρα ακριβώς δεν το μέτρησα αλλά νομίζω ότι έχω ένα κομμάτι και μπορώ να το κάνω.
Τέλος, ευχαριστώ για τις απαντήσεις - υποδείξεις όλων σας!  :thumpup:   

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #249 στις: Ιουλίου 31, 2012, 16:20 »
και εγω εχω ταλαιπωρηθει τρελα μεχρι που καποια στιγμη αρχισε να πετυχαινει. εαν εχεις πολυμετρο βαζε το στο μπιπ και δες τι γινεται απο αγωγιμοτητα.
ο σκοπος του καψιματος ειναι να επικαθησει στο μες ενα στρωμα ανθρακα απο την καυση.
εχω παρατηρησει οτι με απαλα περασματα απο τη φωτια σαν να θελουμε να πυρωσουμε ομοιομορφα το μες ,πιανει γρηγοροτερα αυτη την επιστρωση.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #250 στις: Ιουλίου 31, 2012, 16:35 »
το μες μαθαινεται μονο "the hard way" γιαυτο και βλεπεις να εχει τοσους απογοητευμενους που πουλανε τους ατμο χωρις ποτε να καταλαβουν πως δουλευουν.


Δεν αντεξα!
Επικροτώ, επαυξάνω, επικαθήζω και επιτοιχίζω.
Σεβασμό στο Τζένεσις. πρώτα θα δεί αν ΤΟΥ κανεις και μετα ολα δουλεύουν ρολόϊ!!!  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #251 στις: Αυγούστου 01, 2012, 06:09 »
Ακολουθώ με θρησκευτική ευλάβεια τις υποδείξεις όλων σας. Πέτυχα να μην έχω hot spot και καλά οξειδωμένο πλέγμα αλλά δεν έχω με τίποτα γεύση. Άλλαξα τα DIY υγρά μου και έβαλα το αγαπημένο μου Tribeca, τίποτα όμως.
Χρησιμοποιώ kanthal 0,20mm, πετυχαίνω αντιστάσεις 1,8-2,2 Ohms αλλά μηδέν γεύση, ενώ ντουμάνι φούλ.

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #252 στις: Αυγούστου 01, 2012, 10:38 »
Μπαμπη μου κανει πολυ εντυπωση αυτο που λες γιατι εγω εχω γευση και πολυ καλη!! τριμπεκα δεν εχω δοκιμασει με αυτον αλλα στη μπεμπεκα και στο ry 69 ειναι αψογη η γευση.  :dontknow:
και αφου εχεις 2ωμ με 0,20 επρεπε να δινει γευση. στα ποσα βολτ το δουλευεις;
 

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #253 στις: Αυγούστου 01, 2012, 10:48 »
Μπαμπη μου κανει πολυ εντυπωση αυτο που λες γιατι εγω εχω γευση και πολυ καλη!! τριμπεκα δεν εχω δοκιμασει με αυτον αλλα στη μπεμπεκα και στο ry 69 ειναι αψογη η γευση.  :dontknow:
και αφου εχεις 2ωμ με 0,20 επρεπε να δινει γευση. στα ποσα βολτ το δουλευεις;


Από 3,5 έως 3,7 volts. δεν υπερβαίνω τα 7 watts σύμφωνα με τον πίνακα safe vaping που είχε βγει κάποτε.



Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #254 στις: Αυγούστου 01, 2012, 10:52 »
εγω στα 2-2,1 ωμ τον δουλευω με 4,0-4,5 βολτ. δεν δοκιμαζεις λιγο πιο ψηλα;

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499413 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 210 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20902 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194684 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4801 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109355 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180728 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2054 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1453 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25447 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy