vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

203 επισκέπτες, 6 χρήστες
vasim, pngtszs1976, camber, Milarepa, stamatisgr, lagoudakis

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος nikosT

  • *
  • 20
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #255 στις: Αυγούστου 01, 2012, 11:02 »
@glyrakos
Φίλε μου, να ξανατονίσω ότι είμαι νέος στο πλέγμα και στο συγκεκριμένο ατμοποιητή, οπότε δεν έχω ιδέα τι ακριβώς συμβαίνει όταν κάνει τα τρελά του ;) Μου φαίνεται πολύ πιθανό να χρησιμοποιώ εντελώς λανθασμένα τον όρο βραχυκύκλωμα για να περιγράψω κάποιου είδους δυσλειτουργία γιατί δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις, σίγουρα πιο σωστό είναι να πει κανείς, όπως ο Βαγγέλης, ότι το σύρμα ταλαντεύεται ελαφρώς στο θετικό πόλο.
Γι'αυτή την αστάθεια του σύρματος και τα προβλήματα που δημιουργεί είχα γράψει και πιο πριν, όταν είπα ότι πίστευα ότι τα προβλήματα προέρχονταν από τα παξιμάδια του θετικού και τον τρόπο που "κλειδώνουν" το σύρμα.

Γι'αυτό και γράφω ότι γράφω εδώ πέρα, μπας και βρω κι εγώ άκρη, γιατί δυστυχώς είμαι "πειραχτήρι" και το πειράζω ακόμα κι όταν δουλεύει σωστά για να καταλάβω τι ακριβώς συμβαίνει, οπότε όλα χαλάνε και φτου κι απ'την αρχή :eyesplash:

Και σίγουρα η συμβουλή "άμα δουλεύει ασ'το όπως είναι και θα στρώσει" είναι η πιο πολύτιμη, αλλά μερικές φορές κάνει κάτι κουλά στο άσχετο και θέλω να καταλάβω τι γίνεται για να μην το γυρίσω στη μαγεία και τη μαγγανία, κι αρχίσω να σφάζω κότες νύχτες με πανσέληνο πριν οξειδώσω, απαγγέλοντας επικλήσεις στο πνεύμα του χάλυβα όταν στρίβω το σύρμα... :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:

@eftihis.k
Σ'ευχαριστούμε για τις συμβουλές όπως και όλα τα παιδιά εδώ μέσα. Όταν λες για κάψιμο του mesh με αναπτήρα, αν κατάλαβα καλά, προτείνεις να δημιουργούμε ένα επιπλέον στρώμα άνθρακα πάνω στο πλέγμα;

Ρωτάω γιατί είδα μια πολύ ενδιαφέρουσα ανάρτηση στο ecf που εξηγεί τη διαφορά ανάμεσα στην οξείδωση (oxidation) και την ανθράκωση / το καρβούνιασμα (δεν ξέρω ποιά είναι η σωστή απόδοση του όρου carbonization) :
http://www.e-cigarette-forum.com/forum/euro-suppliers/296166-new-genesis-type-atomizer-did-286.html#post6769579

Το "ζουμί" βιαστικά μεταφρασμένο για όσους δε διαβάζουν αγγλικά:
Πολύς κόσμος δυσκολεύεται να διαφοροποιήσει τις έννοιες οξείδωση και ανθράκωση (άντε, διαλέγω αυτό τον όρο γιατί φαίνεται πιο "σοβαρός")
1. Οξείδωση του πλέγματος: Όταν καίμε το πλέγμα σε υψηλές θερμοκρασίες δημιουργείται ένα στρώμα από οξείδιο που λειτουργεί ως μονωτικό. Τις πρώτες φορές που το οξειδώνουμε δεν πειράζει αν το "παρακάνουμε". Το στρώμα αυτό είναι πιο ανθεκτικό και δε φεύγει όταν π.χ. κουνάμε το σύρμα φτιάχνοντας τις σπείρες.

2. Ανθράκωση του πλέγματος: Συμβαίνει όταν καίμε το πλέγμα σε φλόγα χαμηλής θερμοκρασίας, όπως αυτή του αναπτήρα. Έτσι επικάθεται ένα στρώμα άνθρακα πάνω στο πλέγμα, το οποίο πλέον παίρνει μαύρο χρώμα, αλλά φεύγει πολύ εύκολα αν το ξύσουμε με το νύχι μας ή μετακινώντας το σύρμα. Επίσης προκαλεί μαύρισμα του υγρού...

Φαντάζομαι πως όλα αυτά έχουν ξαναειπωθεί, αλλά η συγκεκριμένη ανάρτηση στο ecf εμένα τουλάχιστον με βοήθησε να ξεκαθαρίσω κάποια πράματα, οπότε τα γράφω εδώ να υπαρχουν μαζεμένα, κυρίως για τους νέους χρήστες.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #256 στις: Αυγούστου 01, 2012, 11:07 »
εγω στα 2-2,1 ωμ τον δουλευω με 4,0-4,5 βολτ. δεν δοκιμαζεις λιγο πιο ψηλα;


Εννοώ αυτό τον πίνακα και κατά πόσο ισχύει:
http://img513.imageshack.us/img513/6811/safevapingpowerchart.jpg

Αποσυνδεδεμένος eftihis.k

  • ***
  • 678
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #257 στις: Αυγούστου 01, 2012, 11:17 »
@nikosT
λεω να κανεις και τα δυο εφοσον δεν πετυχαινει η οξειδωση. αφου οξειδωσεις,να κανεις και μια στρωση με τον bic,στο σημειο που θαγινουν οι σπειρες . το υγρο λερωνεται ελαχιστα και αυτο για 1-1,5 τανκ. μετα ειναι πεντακαθαρο. με τα παξιμαδακια δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα απλα πιανω το συρμα στις ισιες πλευρες
και οχι σε αυτες με την εσοχη γιατι τραβανε το συρμα οταν σφιγγεις.


@Charas60
ειναι λιγο υπερβολικος ο πινακας νομιζω. αφου και το kick και το darwin δινουν μεχρι 10 βατ.
ο did θελει ρευμα για να παιξει καλα.

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #258 στις: Αυγούστου 01, 2012, 11:50 »
Εγώ πάλι είχα καταργήσει και τα τρία χάλκινα παξιμάδια κι αυτό γιατί:-
(i) ευκολία στο στρίψιμο της αντίστασης με το πλέγμα ήδη μέσα στο τανκ (νομίζω μ΄αυτόν τον τρόπο έχει κανείς καλύτερο αποτέλεσμα).
(ii) ευκολία στο δέσιμο γύρω από τον κεντρικό πόλο, 2-3 στροφές και καθάρισες (μάλιστα αφήνω και λίγα χιλιοστά στον αέρα, αν τυχόν χρειαστεί να το ξετυλίξω για καθάρισμα ή άλλο τι).
 
Μόνο τελευταία μετά από ένα video του steamboy (αν δεν κάνω λάθος), βάζω καπάκι ένα παξιμάδι, να έρχεται φιλιτά με το πάνω σημείο του πόλου κι αυτό γιατί λέει βελτιώνει την ροή του αέρα κατά την διάρκεια της τζούρας (και μάλλον έχει δίκιο σ' έναν βαθμό).

@charas
Ανέβασε τα watt. Εγώ ατμίζω στα 8.5w και είναι απολαυστικότατο.


Συγχωνευση ποστ.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2012, 18:15 από manos »

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #259 στις: Αυγούστου 01, 2012, 13:17 »
@nikosT ΟΚ το κατάλαβα!  :thumpup:
Εγώ τώρα έχω 2,3Ω και 4,5-4,7 V αποδίδει πολύ καλά και το αφήνω να "δέσει το γλυκό" που λένε. Είμαι όμως στο στρώσιμο. Έκανα και αυτό που λέει ο Ευτύχης με τον bic!  :thumpup: Καλά τα μαυρίζει όλα (mesh, χέρια, υγρό, κτλ)  :laugh1:

@prvhn καλά για τα 2 παξιμάδια που πιάνουν το σύρμα το καταλαβαίνω. Το 3ο όμως αν το καταργήσεις δεν παίζει ο θετικός πόλος; Πως τον σταθεροποιείς;

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #260 στις: Αυγούστου 01, 2012, 14:25 »
@glyrakos
Δεν έχει πρόβλημα ο χάλκινος πόλος. Πιέζει το mod από κάτω, είναι και τα πλαστικά που περνάει σφιχτά ανάμεσα, το δένεις και απαλά με την αντίσταση, δεν μου έχει παρουσιάσει πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος Charas60

  • **
  • 279
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #261 στις: Αυγούστου 04, 2012, 20:33 »
Αν και μου φαίνεται περίεργο, αριστερόστροφο στρίψιμο, όπως του Scott, βελτίωσε την απόδοση του DID.
"Άγνωσται αι βουλαί του DID"

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #262 στις: Αυγούστου 04, 2012, 22:57 »
Μήπως ωφείλεται στο ότι ζούμε στο βόρειο ημισφαίριο?  :o 

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #263 στις: Αυγούστου 05, 2012, 00:35 »
Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας παρουσιάσω το mini DID, το οποίο έχω εδώ και λίγες ώρες ατμίζοντας!  :respect: :respect: :respect:
Είναι εξ ολοκλήρου από ατσάλι, αυτή τη φορά ακόμη και ο κεντρικός πόλος!
Επίσης, στο κεντρικό πόλο δεν υπάρχει το χάλκινο παξιμάδι, έχει αντικατασταθεί με ατσάλινο και υπερυψωμένο!
Οι βίδες alen στην άνω βάση έχουν αλλάξει με κλασικές (εγκοπή μικρού κατσαβιδιού) και ψηλότερες!
Οι διαστάσεις του είναι 50mm ύψος (χωρίς drip-tip) και 14mm πλάτος, με χωρητικότητα 2ml!
Βγαίνει σε δυο εκδόσεις satin και γυαλισμένο!
Οφείλω να ευχαριστήσω το Δημήτρη  :respect:  δημόσια που μου έδωσε πιο νωρίς το mini και μάλιστα σε περιορισμένη έκδοση (satin limited edition)....

 :yahoo: :dance2: :yahoo:

   

   

 :D 8)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2012, 01:00 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #264 στις: Αυγούστου 05, 2012, 00:55 »
Πολύ όμορφη κατασκευή και με τις υπόγραφες και τα σχέδια μοναδικό κομμάτι 8)
Μπράβο στον δημητρη :thumpup: και περιμένουμε αναλυτική παρουσίαση Βαγγέλη :D

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #265 στις: Αυγούστου 05, 2012, 01:18 »
πολυ ομορφη κατασκευη βαγγελη μπραβο στον Δημητρη.

Αποσυνδεδεμένος prvhn

  • *
  • 33
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #266 στις: Αυγούστου 05, 2012, 01:35 »
Από που γεμίζει; (δεν το διακρίνω στις φωτο).
Ίσως είναι απλά η ιδέα μου αλλά θέλω να το πώ. Ποτέ δεν αφήνω να αδειάσει το τάνκ πρίν το ξαναγεμίσω. Το κάνω όταν κατέβει το υγρό περίπου στο 1/4. Ψύχωση θα πείτε, αλλά αυτό μου δίνει λιγότερη "ενεργό" χωρητικότητα από τα 3.5ml του κλασσικού DID που κατέχω. Με 2ml "ογκομετρική" χωρητικότητα, αυτό θα με έκανε λίγο "νευρικό"...
Πάρ' αυτα ωραίος ο mini DID, θα εφαρμοστούν οι καινοτομίες του και στον DID;

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #267 στις: Αυγούστου 05, 2012, 01:51 »
Οι φωτογραφίες έχουν βγει πριν το στήσω!
Γεμίζει ακριβώς όπως και o DID!
Ναι, θα εφαρμοστούν, ως updates, οι καινοτομίες αυτές και στο DID!
Μια απ αυτές θα είναι να γίνει πιο λεπτό τo inner tube ώστε να μεγαλώσει η χωρητικότητα!
Μέσα στη βδομάδα θα ανέβουν, λογικά, στο site!


Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι άριστες! :thumpup:
Πιστεύω πως είναι μια σκάλα καλύτερος στην απόδοση γεύσης απ το μεγάλο του αδερφό!
Έχει πιο πυκνό και πιο ζεστό ατμό!
Το μόνο μειονέκτημα είναι πως λόγο μικρού χώρου παιδεύει λίγο περισσότερο!
Είναι πραγματικά εκπληκτικός και πανέμορφος!
Για τους λάτρεις των μπαταριών eGo ταιριάζει γάντι μιας και έχει ακριβώς την ίδια διάμετρο!
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 05, 2012, 04:39 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος AIOLOS65

  • **
  • 275
  • Φύλο: Άντρας
  • CARPE-DIEM
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #268 στις: Αυγούστου 05, 2012, 06:07 »
Πολύ καλός.  :thumpup:  Εκτός από ένα θεματάκι. Την στάθμη του υγρού από που και πως την βλέπουμε;

Αποσυνδεδεμένος nikpar

  • **
  • 296
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #269 στις: Αυγούστου 05, 2012, 09:15 »
 Καλορίζικο Βαγγελη :thumpup: . Πολύ όμορφο το μικρό :thumpup: . Όλα τα λεφτά η κίνηση στο κεντρικό πόλο με ατσάλινο και στα βιδάκια. :respect:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα ΑΡΩΜΑΤΑ. Βασικές πληροφορίες [Αρώματα] 1418 190772 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 15:17
από chkontog
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8843 1152050 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από BigRed
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11269 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345861 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147510 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8243 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209159 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545567 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33071 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52721 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600766 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361200 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed