vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

53 επισκέπτες, 7 χρήστες
Methodios, camber, infernity, gfilip, Sergios, petr@n, Milarepa

Twitter

Ατμιστές με θυρεοειδή, γνώμες

Αποσυνδεδεμένος kourou90s

  • **
  • 125
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #15 στις: Αυγούστου 18, 2012, 17:31 »
Καπνιζα 4 χρονια και τον απριλιο αρχισα να ενιωθα εντονα οτι κατι σαν να με ενοχλει στον λαιμο ή κατι να καθετε εκει...  Το εκοψα εντελως μια απο τα ιδια στην πρωτη βδομαδα με ελαφρια βελτιωση....Αυτος ηταν ουσιαστικα που εκοψα και το καπνισμα... Στην 2η βδομαδα μολις αρχισα να ατμιζω αυτο μου περασε μεσα στην πρωτη κιολας βδομαδα εντελως και τωρα που ατμιζω απο τον Απριλιο δεν μου εχει ξανασυμβει! Να προσθεσω οτι ατμιζω vg/10mg απο τοτε... Φυσικα δεν πηγα ποτε σε γιατρο  :nope:   Η δικη μου γνωμη ειναι το κ.τ μην το ξαναβαλεις στο στομα σου για κανεναν λογο και μαλλον ηταν που καπνιζες πολλα χρονια λογικα!

ειχα κι εγω φλεγματα οταν καπνιζα τον τελευταιο καιρο με το η.τ τιποτα...

Αποσυνδεδεμένος zourdikis

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #16 στις: Αυγούστου 18, 2012, 17:32 »

Απλός έχω την εντύπωση ...
Όταν Ατμιζω με genesis -mesh έχω ελλατωμενα συμπτώματα .
Δεν έτυχε απλός να Ατμιζω όλη την ημέρα με mesh !
Θα το δοκιμάσω απο αύριο και θα ενημερώσω ξανά .

Αποσυνδεδεμένος jsirios

  • **
  • 209
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing escapes from me!
Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #17 στις: Αυγούστου 18, 2012, 17:38 »
Παιδιά εγω ειχα τρομερό πρόβλημα με τον λαιμό μου όταν έκανα καρτομοζερ τρομερό πόνο στον λαιμό κατακοκκινος όλος μέχρι και σπυρια με πιον είχα βγάλει στον λαιμό έκοψα τα καρτο και πήγα σε κλιαρ και σιγά σιγά έφτιαχνε ο λαιμος μου ως που πλέον είμαι μια χαρά επισεις να Πω πως κάνω μόνο vg γιατι η pg με ενοχλεί στον λαιμο αρκετά !

ΥΓ συγκεκριμένα χρησιμοποιώ τον τελευταίο καιρο μόνο τον vivi nova με κοντα φιτιλια και vg ατμιζω με 2,4 ώμ στα 4 volt και έχω βρει την υγεία μου καμία ενόχληση και το έχω πιπιλα :-)

Sent from my iPhone 4s using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος NewHolborn

  • **
  • 439
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #18 στις: Αυγούστου 18, 2012, 18:23 »
Μια απο τα ιδια.. με παρομοια συμπτωματα.
Το εχω γραψει και σε αλλα νηματα.. Ακομα δεν ειμαι 100% σιγουρος τι με πειραζει περισσοτερο.. Εγω δεν ειχα ποτε προβλημα κατα την διαρκεια της μερας, αλλα μετα τον υπνο ο λαιμος μου τις πρωτες ωρες ηταν πολυ χαλια στις αρχες, με diy υγρα 50-50. Επισης ενα μικρο διαστημα ενιωθα και γω οτι ειχα στον λαιμο κατι να με ενοχλει σαν μικρος ογκος, αλλα δεν πηγα στον γιατρο ποτε...(κακος βεβαια), γιατι μετα απο λιγες μερες εστρωσε αφου ελλατωσα καπως το ατμισμα και κανοντας σκετη VG νικοτινουχα για λιγο.
Κατα μεγαλο ποσοστο σιγουρα με πειραζει η PG, ισως και σε συνδιασμο με την νικοτινη, αλλα ακομα και τωρα δεν την εχω κοψει εντελως γιατι μου αρεσει το χτυπιμα. Τα υγρα που κανω ειναι 80% VG και 20% PG και πονολαιμους πλεον εχω πιο σπανια, αλλα καποιες φορες εχω. Το κακο με μενα ειναι οτι δεν δοκιμασα ποτε για μεγαλο χρονικο διαστημα VG να δω πως θα τα παω, αλλα οπως ειπα και πριν μου αρεσει το χτυπιμα και θα πρεπει να ανεβασω και την νικοτινη στο 18-24 για να το ευχαριστιεμαι. Και ενα αλλο, το οτι κανω της μιξεις τον υγρον με το ματι, δηλαδη καποιες φορες μπορει να εχω ριξει παραπανω PG στην βαση μου...
Και γω με το κ.τ. δεν ειχα ποτε προβλημα με τον λαιμο μου και γι'αυτο μου εκανε εντυπωση πως ειναι δυνατον να με πειραζει ο ατμος. Θυμαιμαι φιλους που ειχαν προβλημα με το κ.τ. τα πρωϊνα στον λαιμο ενω εγω δεν το εχω νιωσει ποτε με το κ.τ. οσο και να το παραεκανα.
Κατι που υποψιαζομαι παντος οτι μπορει να επιρεαζει πολυ ειναι και οι συχνες αλλαγες... σε αρωματα, στα ποσοστα της βασης, στην νικοτινη, ατμοποιητες... κτλ ισως ειναι και αυτος λογος που ο λαιμος δεν προσαρμοζετε και αντιδρα ετσι.
Στο τσιγαρο δεν αλλαζαμε τοσο συχνα μαρκες...

Αποσυνδεδεμένος BigRed

  • ****
  • 1204
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κριάρι κυκλοφορεί κ' Drippάρει. !!! Ελεύθερο!!!
    • HandMade By Pandoras
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #19 στις: Αυγούστου 18, 2012, 20:26 »
Περαστικά σου Γιώργαρε  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος wanderer

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #20 στις: Αυγούστου 18, 2012, 22:19 »

και ας μην ξεχνάμεπαίδες αυτό που επηρεάζει  πιο πολυ λαιμούς κλπ,δεν είναι η pg ούτε και τα αρώματα,είναι η έλλειψη υγιεινής που την προκαλούν η τσιγκουνιά και η αναβλητικότητα.
όλα πρέπει να είναι καθαρά και να αντικαθίσταντο  στην ώρα τους.
ιδίως τα πλαστικά που έρχονται σε επαφή με τα υγρά.
και τι δεν έχω δει σε άτομα...ατμισμα απο λιωμένα πλαστικά,απο φιτίλια λιωμένα,άτμο που κολυμπάνε σε μαύρα υγρά,μπουκαλάκια με αλλοιωμένο πλαστικό,άτμο με καλάι στο τανκ...και που σαι ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #21 στις: Αυγούστου 18, 2012, 23:04 »
Θα το πω άλλη μια φορά γιατί μάλλον δεν κατάλαβαν κάποιοι τα λεγόμενα μου στην αρχή του νήματος, δεν λέω πουθενά ότι ευθύνεται το Η.Τ. για την δημιουργία των όζων πράγμα που μου το διαβεβαίωσε και ένας γιατρός Οριλας, οι όζοι αυτοί που έχω από το μέγεθος τους και μόνο είναι στον θυρεοειδή μου πάνω από 10 χρόνια απλά τώρα μεγάλωσαν αρκετά και άρχισαν να ενοχλούν το λάρυγγα μου με αποτέλεσα να έχω πόνο
http://kardiologia.blogspot.gr/2007/10/blog-post_279.html 
http://www.vita.gr/html/ent/373/ent.6373.asp
http://www.endokrinologos.com/blog/%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%82/%CF%8C%CE%B6%CE%BF%CE%B9-%CE%B8%CF%85%CF%81%CE%B5%CE%BF%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%BF%CF%8D%CF%82
http://www.surgeon.gr/305/4873.aspx
Αυτό που με παραξένεψε έμενα είναι ότι το πρωί που ξυπνάω δεν έχω ενοχλήσεις και με το που θα ξεκινήσω να κάνω το Η.Τ. με τον πρωινό καφέ μιάμιση ώρα μετά το ξύπνημα αρχίζω να νιώθω ενοχλήσεις στο λαιμό και μετά από ώρες αρχίζουν να πρήζονται και να χτυπάνε οι αδένες στο λαιμό μου σαν να έχω αμυγδαλίτιδα, και ξαναλέω ο Οριλας που με είδε με την κάμερα δεν είδε κανένα ερεθισμό στον λαιμό μου ούτε στις φωνητικές χορδές και οι αμυγδαλιές μου είναι πολύ μικρές σχεδόν ανύπαρκτες.
Και ξανά θέτω το ερώτημα που έκανα στην αρχή του νήματος:
Τώρα άρχισε να στριφογυρνά στο μυαλό μου το Κ.Τ. στο ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα όταν το έκανα και σκέπτομαι να δοκιμάσω να δω αν θα ηρεμήσει ο λαιμός μου αλλά να ξαναβάλω πάλι αυτήν την αηδία στο στόμα μου και μονό η μυρωδιά από τους άλλους με αηδιάζει.
 
Τέλος καμιά ηδέα, έχει κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα ή είμαι ο μοναδικός.   
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 18, 2012, 23:09 από georgevtrs »

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #22 στις: Αυγούστου 18, 2012, 23:43 »
Ετσι όπως το λες, δεν βλέπω καν να έχει κάποι σχέση το η.τ. με την πάθησή σου.
Αναπτύχθηκαν τα ογκίδια μέσα στα τελευταία 10 χρόνια, ωρίμασαν και πλέον με τον ύπνο και την ξεκούραση μετριάζονται τα συμπτώματα, αλλά όταν αρχίσεις τις καθημερινές σου δραστηριότητες, ερεθίζεται η περιοχή και τα συμπτώματα οξύνονται. Ταυτόχρονα με το η.τ. μέσα στην ημέρα χρησιμοποιείς το λαιμό σου για να πιεις καφε, να φας, να αναπνεύσεις τον πεντακάθαρο αέρα μας κλπ. Μπορεί να είναι οτιδήποτε που σε μια ήδη πάσχουσα περιοχή ενοχλεί. Ακόμη και ο μυικός σπασμός που κάνεις όταν κινείσαι.

Αφού οι γιατροί δεν μπόρεσαν να σου δώσουν απάντηση για τις αιτίες, σίγουρα θα ειναι επικινδυνο να αναλάβει κάποιος απο μας την πρωτοβουλια. Μόνο να καταγραφούν συναφή περιστατικά. Και πάλι όμως, θα πρέπει να γίνεται διευκρίνηση αν διαγνώστηκε συσχετισμός του η.τ. με αυτά. Σε αντίθετη περίπτωση, το μόνο που κάνουμε είναι αυτό που κατηγορούμε: να αποδίδουμε βλαπτικές επιδράσεις του η.τ. στην υγεία μας χωρίς επιστημονική έρευνα. Ακόμη κι ο τίτλος του θέματα προδιαθέτει άσχημα.

Περαστικά σου

Αποσυνδεδεμένος Drunkyard

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
  • Σύντομα θα ξεπροβάλλει.....
Απ: Ατμιστές με θυρεοειδή, γνώμες
« Απάντηση #23 στις: Αυγούστου 19, 2012, 04:37 »
Αγαπητέ κ αγχωμένε Γιώργο
Καταρχάς περαστικά σου κ γρήγορη ίαση (που είναι)
Διάβασα πάρα πολύ προσεκτικά το ποστ σου για να το καταλάβω πολύ κάλα κ δεν έκανα ανάγνωση
on the fly που λένε
Η ξαδέρφη της γυναίκας μου πριν 2 εβδομάδες μπήκε στο λοιμωδών στην Αγ.βαρβαρα για ακριβώς την ίδια περίπτωση.
Μονό που η ξαδέρφη δεν καπνίζει ούτε ναργιλέ για πλάκα.
Μετα απο κατάποση νερου-υγρών κ φαγητου στης επομενες ωρες ξεκιναγε κ πόναγε....δν άτμιζε 
Δν μπορείς να ξερεις τι το ξύπνησε κ τι το ερεθίζει
Αυτό το θέμα κ γενικότερα ο θυροειδής είναι κάτι που υπάρχει άλλα στην καταστολή.
Εσένα , τώρα τυχαία πέστο, από όντως ερεθισμό πέστο, σου ανέβηκε στην επιφάνεια κ έκανε την εμφάνιση του.
Η ξαδέρφη μπήκε κ βγήκε μετά από 4,5 ώρες.
άλλα μετά από 1 βδομάδα περδικη,η τομή δεν φενετε καθόλου γιατι στην κανουν στης γραμμές που έχει ο λαιμός μας με ταυτόχρονη πλαστική χειρουργική.
Ίσως θα είναι καλύτερα να το κάνεις γιατι θα δεις δελτίωση στα νευρά σου (εάν έχεις) κ στο βάρος σου
Μην σκας κ θα γινεις περδικη!
 

Αποσυνδεδεμένος zakis

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Παθήσεις του Λαιμού Φταίει το Η.Τ. ???????
« Απάντηση #24 στις: Αυγούστου 19, 2012, 12:20 »
Αυτό που με παραξένεψε έμενα είναι ότι το πρωί που ξυπνάω δεν έχω ενοχλήσεις και με το που θα ξεκινήσω να κάνω το Η.Τ. με τον πρωινό καφέ μιάμιση ώρα μετά το ξύπνημα αρχίζω να νιώθω ενοχλήσεις στο λαιμό και μετά από ώρες αρχίζουν να πρήζονται και να χτυπάνε οι αδένες στο λαιμό μου σαν να έχω αμυγδαλίτιδα.........
Καλημερα φιλε συνατμιστα, να κανω μια ερωτηση που ισως και να ειναι και αστοχη.......
Μηπως ατμιζεις υγρα με σκετη pg η υγρα με μεγαλυτερη αναλογια σε pg και εχεις ενοχλησεις στον λαιμο με πρηξιμο των αδενων ?

Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστές με θυρεοειδή, γνώμες
« Απάντηση #25 στις: Αυγούστου 19, 2012, 12:48 »

Έχω μειώσει τα ml που ατμήζω σε 1,5ml ημερήσιος με 9mg νικοτίνη μονό VG και σταμάτησα την πιπίλα, θα έλεγα ότι κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση αλλά δεν απαλείφθηκε.


Αποσυνδεδεμένος zakis

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστές με θυρεοειδή, γνώμες
« Απάντηση #26 στις: Αυγούστου 19, 2012, 12:53 »
Mηπως θελει τον χρονο της, ισως εχεις προχωρημενο ερεθισμο.....


Ολα θελουν τον χρονο τους, αν επιτρεπεται, ποσο χρονικο διαστημα ατμιζεις vg ?




Αποσυνδεδεμένος georgevtrs

  • ***
  • 697
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Ατμιστές με θυρεοειδή, γνώμες
« Απάντηση #27 στις: Αυγούστου 19, 2012, 12:56 »
και ξαναλέω ο Οριλας που με είδε με την κάμερα δεν είδε κανένα ερεθισμό στον λαιμό μου ούτε στις φωνητικές χορδές και οι αμυγδαλιές μου είναι πολύ μικρές σχεδόν ανύπαρκτες.. 
Από αρχές Μαΐου 2012 μόνο VG 9mg.

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: Ατμιστές με θυρεοειδή, γνώμες
« Απάντηση #28 στις: Αυγούστου 19, 2012, 13:41 »
Κατ'αρχήν, περαστικά εύχομαι να είναι.
Η ιδιαιτερότητα της πάθησης σύμφωνα με αυτά που γνωρίζω, είναι ότι αν δεν είναι χειρουργήσιμη περίπτωση, "ζεις μαζί της" ακολουθώντας αγωγή, ενώ αν χειρουργηθεί είναι άμεσα αντιληπτά τα (καλά) αποτελέσματα.

Ο κάθε οργανισμός έχει διαφορετική αντίδραση και η ταυτόχρονη χρήση η.τ. είναι κάτι που πρέπει οπωσδήποτε να συζητήσεις με το γιατρό σου, ο οποίος θα σε συμβουλέψει κατάλληλα για το τι πρέπει ν'αποφεύγεις πριν, αλλά και μετά την επέμβαση.

Οι αιτίες που εμφανίζουν την πάθηση αλλά και τι την επιδεινώνει, είναι καθαρά αντικείμενο ιατρικού επιπέδου, παρ'όλ'αυτά μπορεί όποιος θέλει για να πάρει μια ιδέα, να διαβάσει άρθρα όπως αυτά:
http://www.farmakeutikoskosmos.gr/article-k/pa9hseis-toy-9yreoeidoys-adena/4451

http://www.iatropedia.gr/medical/malady/73

Είναι σημαντικό ότι, έχει παρατηρηθεί έξαρση της νόσου μετά το ατύχημα του Τσερνομπίλ (26/4/1986), ιδιαίτερα στους πληθυσμούς που τότε ήταν παιδιά/έφηβοι (κι εγώ μέσα) και ζούσαν σε περιοχές που επηρεάστηκαν απ΄το ραδιενεργό νέφος. (η μισή Ευρώπη δλδ) :(

Προς ενημέρωση κάθε ενδιαφερόμενου τα παραπάνω.
Δεν είμαι γιατρός, και σε καμία περίπτωση δεν προσπαθώ να τον υποκαταστήσω.
Απλά, ελπίζω να βοηθώ...

Και πάλι περαστικά από μένα...

Αποσυνδεδεμένος geokaza

  • **
  • 133
  • Φύλο: Άντρας
    • George Kazazis
Απ: Ατμιστές με θυρεοειδή, γνώμες
« Απάντηση #29 στις: Αυγούστου 19, 2012, 14:54 »
Είναι σημαντικό ότι, έχει παρατηρηθεί έξαρση της νόσου μετά το ατύχημα του Τσερνομπίλ (26/4/1986), ιδιαίτερα στους πληθυσμούς που τότε ήταν παιδιά/έφηβοι (κι εγώ μέσα) και ζούσαν σε περιοχές που επηρεάστηκαν απ΄το ραδιενεργό νέφος. (η μισή Ευρώπη δλδ)


Ήμουν φαντάρος τότε και στις περιπόλους έφαγα την βροχή που δεν έπρεπε... και κάποια χρόνια μετά έπαθα σύνδρομο Χασιμότο (αυτοάνοσο νόσημα κατά το οποίο ο οργανισμός θεωρεί τον θυροειδή ξένο σώμα και τον βομβαρδίζει με λευκά αιμοσφαίρια και τελικά τον εξαφανίζει).
Ατμίζω από 1/2/12 και δεν νοιώθω κάποια ενόχληση στον θυροειδή.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499865 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12247 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 385 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21062 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195108 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1781 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4937 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110120 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181374 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2188 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1522 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos