vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

124 επισκέπτες, 4 χρήστες
camber, Milarepa, bakoulini, lemon78

Twitter

Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)

Αποσυνδεδεμένος oldseaman

  • **
  • 364
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #30 στις: Μαΐου 09, 2010, 17:34 »
τελικα ο 510 τουunique ειναι καλλίτερος και απο θεμα κατασκευης και απο θεμα γευσης
απο τον παραδοσιακο 510?

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #31 στις: Μαΐου 09, 2010, 20:11 »
και η δικια μου κριτικη για το UNIQUE
φοτο εχουν ειδη μπει δεν χρειαζονται αλλες
στο ματι φαινετε πιο μεγαλο και πιο χοντρο απο το black line με την μεγαλη μπαταρια.
Αλλα σε ξεγελαει το λευκο χρωμα που παντα δειχνει τα αντικειμενα και τις επιφανειες πιο μεγαλες.
διαμετρος 9,2 εκατοστα.
Την 1η δοκιμη την εκανα συγχρονος με το black line με την μεγαλη μπαταρια φρεσκοφορτισμενη και με καινουργιο ατομ 510 ego.
οι πρωτες τζουρες πιο απαλες σε γευση απο το κλασικο 510
Τονιζει πιο πολυ την γευση του υγρου,ειδικα τις φρουτενιες.
χτυπημα στα 11mg μηδαμηνο.
Στα 36mg χτυπαει αλλα οχι σαν το κλασσικο 510.πιο απαλα.πιο γραμμικα.
Ρουφηχτρα το ατιμο σε σχεση με το κλασικο αλλα αξιζει.
  Η διαρκεια της μπαταριας,την πρωτη φορα ηταν 3 ωρες.Το φορτισμα κραταει 2 ωρες.
απο εκει και μετα η μπαταρια κραταει 2 ωρες.Για τα δικα μου δεδομενα παντα.
Εγω ειχα την ατυχια το επομενο πρωι να μου μεινει ο ατομ στα χερια.ευτυχως και ειχα παρει και δευτερο.
    Για δωρο ειναι καλη επιλογη αρκει αυτος που θα το χρησιμοποιησει να εχει υπολογιστη και μαζι να του κανουμε δωρο και 1-2 ατομ και βεβαια να μπορουμε να του παρεχουμε καθε βοηθεια χρησης της συσκευης.
Η διαρκεια του φιλτρου ηταν 1 ωρα.το γεμισα και μετα με εβγαλε για κανα μισαωρο.το ιδιο φιλτρο στο black line ηταν 1 ωρα και 15 λεπτα.με το γεμισμα αντεξε 40 περιπου λεπτα.
   πολη καλη κινηση της nobacco να φερει αυτην την συσκευη γιατι ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ..και απο τιμη και απο ποιοτητα.
Πιστευω οτι η ατυχια που ειχα με τον ατμο να ηταν τυχαιο γεγονος.
Αυτα και καλη επιτυχια στο νεο προιον.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #32 στις: Μαΐου 09, 2010, 21:19 »

διαμετρος 9,2 εκατοστα.


Αν ηταν 9,2 εκατοστα,θα μιλαγαμε για μπουρι σομπας ξαδερφε!  :))
Χιλιοστα εννοει συνατμιστες  8)

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #33 στις: Μαΐου 09, 2010, 21:46 »
σωστα ξαδερφε,μιλια ενοουσα :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #34 στις: Μαΐου 10, 2010, 12:26 »
Θα συμφωνησω σχεδον σε ολα οσα ειπατε,με τη μονη διαφορα οτι εχω αλλη εντυπωση για τον ατμοποιητη.Λοιπον,μετα απο αρκετες μερες ατμισματος με το unique,παρατηρησα οτι ο ατμοποιητης σε σχεση με τον 510 του ego, δινει περισσοτερο ντουμανι,πιο ελευθερη και γεματη τζουρα και οταν ξεμενει δεν φερνει γευση καμμενου οπως του ego,αλλα δεν εχω τη γλυκα που μου δινει αυτος του ego. Απο χτυπημα δεν ξερω τι παιζει,μιας και το vanilla low της vinirette δεν εχει χτυπημα οπου και αν το δοκιμασα  :o 
Παντως απο θεμα διαρκειας μπαταριας εμενα με καλυπτει μια χαρα,μιας και ειμαι light ατμιστης και οχι φουγαροκαραβανα οπως οι περισσοτεροι εδω μεσα  :tongue_smilie:
Για νεους χρηστες οντως ειναι μια συμφερουσα αγορα λογω τιμης για πληρες πακετο,αλλα σιγουρα πρεπει να υπολογιστει και το κοστος του υγρου αναπληρωσης,μιας και σαν πακετο απο μονο του με τα 2 φιλτρακια μαλβορο none,δε θα σας κανει να ξεκινησετε το ΗΤ,οποτε υπολογιστε + 10-12 ευρω ακομα για το υγρο. Αρα με 30 περιπου ευρω(αν ειστε και μελη του φορουμ,τοτε με την εκπτωση ακομα λιγοτερα) θα ειστε οκ,μεχρι να παραδωσει πνευμα ο ατμοποιητης,(αλλα οτι συσκευη και να παρεις,ειναι θεμα τυχης το ποσο θα κρατησει βεβαια..),οποτε βαλτε και εναν ακομα στην παραγγελια σας. Εμενα παντως μια χαρα δουλευει,μια βδομαδα τωρα..  ::)
Θα μου αρεσε να ερχοταν με φιλτρακια τυπου πιπακια 901,θα το εκαναν λιγο πιο κομψο και καλο θα ηταν να το δουμε και σε αλλα χρωματα.
Ειναι μια καλη συσκευη που δεν εχει να ζηλεψει τιποτε απ τις αντιστοιχου τυπου συσκευες της αγορας και υπερτερει απο θεμα τιμης.
Give it a try  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 10, 2010, 12:44 από Arvacon »

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #35 στις: Μαΐου 10, 2010, 13:10 »
Μπορείτε να μου λύσετε 2 απορίες;

1η. Φορτίζω τη μπαταρία κάθε μέρα και πάντα μου κάνει 4+ ώρες. Είναι φυσιολογικό ή έτυχα σε ελαττωματικό φορτιστή; Την έβαλα για φόρτιση στις 08:40 και ακόμα δεν έχει τελειώσει η φόρτιση και είναι 13:10.

2η Είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω 510 και ο συγκεκριμένος ατμοποιητής έχει ελάχιστο κτύπημα. Κατώτερο και από 901 και από 4075 που έχω δοκιμάσει.



Αποσυνδεδεμένος AchisaeL

  • ****
  • 1291
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #36 στις: Μαΐου 10, 2010, 13:34 »
Μπορείτε να μου λύσετε 2 απορίες;

1η. Φορτίζω τη μπαταρία κάθε μέρα και πάντα μου κάνει 4+ ώρες. Είναι φυσιολογικό ή έτυχα σε ελαττωματικό φορτιστή; Την έβαλα για φόρτιση στις 08:40 και ακόμα δεν έχει τελειώσει η φόρτιση και είναι 13:10.

2η Είναι η πρώτη φορά που δοκιμάζω 510 και ο συγκεκριμένος ατμοποιητής έχει ελάχιστο κτύπημα. Κατώτερο και από 901 και από 4075 που έχω δοκιμάσει.



den ξερω αν διαβασες την κριτικη μου αλλα και εμενα ειχε χαλασει...ετσι εκανε...και μου τον αντικατεστησαν....

Αποσυνδεδεμένος Τριπολίτης

  • *****
  • 2016
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #37 στις: Μαΐου 10, 2010, 16:05 »
Εδω και μια ωρα ατμιζω με ego και τον ατμο tou Unique.παρα πολυ καλος συνδιασμος.Σαν να εχει το ρευμα που του χρειαζετε. :thumpup:
πιο καλο χτυπημα,πιο πολυς ατμος και ωραια γευση. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #38 στις: Μαΐου 10, 2010, 17:05 »
Παράθεση
Μπορείτε να μου λύσετε 2 απορίες;
1η. Φορτίζω τη μπαταρία κάθε μέρα και πάντα μου κάνει 4+ ώρες. Είναι φυσιολογικό ή έτυχα σε ελαττωματικό φορτιστή; Την έβαλα για φόρτιση στις 08:40 και ακόμα δεν έχει τελειώσει η φόρτιση και είναι 13:10.
Αν έχει κατώτερο χτύπημα, σίγουρα δεν φορτίζει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #39 στις: Μαΐου 10, 2010, 19:33 »
Αν έχει κατώτερο χτύπημα, σίγουρα δεν φορτίζει σωστά.

Και στο box mod που τον έβαλα πάλι χάλια κτύπημα έχει.
Πάντως παρήγγειλα ακόμα 1 ατμ unique όπως και 1 ατμ ego για να κάνω συγκρίσεις.

Αποσυνδεδεμένος oddyseus

  • *
  • 72
  • Φύλο: Άντρας
  • MiniCig 901, DSE701, Riva, Indulgance
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #40 στις: Μαΐου 10, 2010, 22:18 »
H δική μου μπαταρία στο PC του γραφείου έκανε 4 ώρες για να φορτίσει την 1η φορά αλλά το λαμπάκι της έγινε πράσινο. Από τότε, όσο και να την αφήνω στο PC του σπιτιού δεν ξαναπρασίνισε ποτέ. Αύριο θα την πάρω μαζί μου στο γραφείο να δώ τι θα γίνει εκεί.

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • ***
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #41 στις: Μαΐου 17, 2010, 12:17 »
  • Τα παιδιά που έχουν κάνει μέχρι τώρα κριτική έδωσαν σχεδόν όλα τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν το Nobacco Unique.
    Έτσι σκέφτηκα να αποφύγω τα τεχνικά χαρακτηριστικά και να δώσω τις σκέψεις μου για το Unique σε μορφή συνέντευξης, με κάποιον φανταστικό «δημοσιογράφο»να κάνει ερωτήσεις και εγώ να απαντάω.
     
    -        Για πείτε μας πόσο καιρό χρησιμοποιείται το Nobacco Unique;
    Το παρέλαβα Τετάρτη 5  Μαΐου οπότε το χρησιμοποιώ 12 μέρες περίπου.
     
    -         Ποια ήταν η πρώτη σας εντύπωση για το Unique;
    Το τσιγάρο ήταν σε blister μια απλή και φτηνή συσκευασία όπως ακριβώς και η φιλοσοφία του τσιγάρου. Όσο αφορά την εμφάνιση είναι όλο άσπρο και αρκετά μακρύ.
     
    -         Δηλαδή δεν σας αρέσει εμφανισιακά;
    Δεν είναι θέμα αν μου αρέσει ή όχι. Έχω ατμίσει από συσκευές φτιαγμένες από χαλκοσωλήνα και από μπαταριοθήκη.Το θέμα είναι ότι δεν συμβαδίζει με τη φιλοσοφία του τσιγάρου.
     
    -         Εσείς πια πιστεύεται ότι είναι η φιλοσοφία του Nobacco Unique;
    Το Unique είναι ένα χαμηλού κόστους ηλεκτρονικό τσιγάρο και απευθύνεται σε όσους θέλουν να δοκιμάσουν το άτμισμα χωρίς να ξοδευτούν. Μέχρι τώρα η μόνη λύση ήταν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα μιας χρήσης με κόστος λίγο κάτω από 10€ με τα οποία ατμίζεις λίγες ώρες και μετά τα πετάς.Τώρα με λίγο περισσότερα χρήματα παίρνεις το Unique και ατμίζεις όσο θέλεις. Άρα θεωρώ ότι η φιλοσοφία του είναι «Με λίγα χρήματα δοκιμάζω το άτμισμα» και φυσικά αν μου αρέσει με την ίδια συσκευή συνεχίζω στον κόσμο του ατμίσματος.
     
    -         Και γιατί λέτε ότι η εμφάνιση του Unique δεν συμβαδίζει με τη φιλοσοφίατου έτσι όπως την αντιλαμβάνεστε;
    Οι πλειοψηφία αυτών που ξεκινάνε το άτμισμα θέλουν μια συσκευή που να τους θυμίζει όσο δυνατόν περισσότερο το κανονικό τσιγάρο. Το μεγάλο μήκος είναι αρνητικό.
     
    -         Κάποιο άλλο αρνητικό βρήκατε;
    Κατά την άποψη μου ακόμα ένα αρνητικό είναι ότι τα φιλτράκια έχουν υγρό χωρίς νικοτίνη.  Πιστεύω ότι θα ήταν καλό η εταιρία να αντικαταστήσει τα φίλτρα με άλλα που περιέχουν νικοτίνη ώστε αυτός που δοκιμάζει το άτμισμα έχει μια εμπειρία όσο δυνατόν πιο κοντά στο κανονικό τσιγάρο.
     
    -         Ποια πιστεύεται ότι είναι τα θετικά στοιχεία που έχει το Nobacco Unique;
    Πρώτα πρώτα η τιμή του.Σε προσιτή τιμή έχεις ένα κιτ έτοιμο προς χρήση. Άσε που το κόστος των ανταλλακτικών είναι το μικρότερο στην Ελλάδα.
    Ακόμα ένα θετικό είναι η διάρκεια της μπαταρίας του η οποία με το ρυθμό που ατμίζω διαρκεί περίπου 2,5 ώρες και τη θεωρώ άκρως ικανοποιητική.
    Άλλο ένα θετικό είναι ότι χρησιμοποιεί ατμοποιητή τύπου 510 που είναι από τους πλέον πετυχημένους στον κόσμο. Επίσης παρόλο την χαμηλή τιμή του η ποιότητα κατασκευής είναι πολύ καλή.
     
    -         Θα το προτείνατε σε κάποιον γνωστό σας που θέλει να ξεκινήσει το ηλεκτρονικό τσιγάρο;
    Φυσικά, αλλά θα του εξηγούσα ότι πρέπει υποχρεωτικά να πάρει φιλτράκια με νικοτίνη και μια 2η μπαταρία.       
     
    -         Έχετε να προσθέσετε κάτι άλλο;
    Θέλω να κλείσω με την ευχή το Unique να αποτελέσει την αφετηρία ώστε περισσότερος κόσμος να απομακρυνθεί από το τσιγάρο και να μπει στο «club»των ατμιστών.

Αποσυνδεδεμένος Arvacon

  • *****
  • 626
  • Φύλο: Άντρας
  • Project *Atmopipes* ..coming soon?
    • Atmopipes.gr - Συντομα κοντα σας!
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #42 στις: Μαΐου 17, 2010, 12:25 »
    Έτσι σκέφτηκα να αποφύγω τα τεχνικά χαρακτηριστικά και να δώσω τις σκέψεις μου για το Unique σε μορφή συνέντευξης, με κάποιον φανταστικό «δημοσιογράφο»να κάνει ερωτήσεις και εγώ να απαντάω.

Κατι σαν τη "Συνεντευξη με ενα βρυκολακα" δηλ?  :)) :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #43 στις: Μαΐου 17, 2010, 13:29 »
Ωραία η ιδέα σου Geraki!

Αποσυνδεδεμένος Kostas

  • *****
  • 1830
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nobacco Unique (ΚΡΙΤΙΚΗ)
« Απάντηση #44 στις: Μαΐου 17, 2010, 18:21 »
O 510 του Unique είναι ίσως ο καλύτερος ατμοποιητής που δοκίμασα ποτέ.
Πολύ καλό ντουμάνι και φοβερό χτύπημα χωρίς την γεύση του καμένου που ήξερα από τον 510.

Σήμερα δυστυχώς ύστερα από πολλές μέρες χρήσης άρχισε να μυρίζει καμένο.
Δεν φταίει αυτός.
Πατιώνταν συνεχώς στην τσάντα μου το κουμπάκι του eGo και δεν το πήρα πρέφα.
Ελπίζω να φύγει αυτή η γεύση...

Πάντως και ο δεύτερος που άνοιξα είναι εξίσου το ίδιο καλός!!!

Το αποτέλεσμα...
Μόλις παράγγειλα άλλους 9 από Nobacco, πριν τελειώσουν...  :))

Τώρα εάν συνυπολογίσω το τι έχω ήδη στο σπίτι και ότι περιμένω άλλους 5 4075, 10 901 και 10 καρτομάιζερ KR808D-1 (που δεν τους δοκίμασα ποτέ...) από HG σύντομα ανοίγω κατάστημα χοντρικής..  :laugh1:

Με βάλατε βρε μπαγάσες (ύστερα από τα τελευταία άσχημα μηνύματά σας) και παράγγειλα 4075 και 901 για να δω εάν τον τελευταίο καιρό έχουν ρίξει την ποιότητά τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 17, 2010, 18:26 από Kostas »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 69 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 101 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 20463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 280317 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 207818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 65340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 173873 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 312515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 13681 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 124516 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93441 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4136 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix