vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Nautilus 2 by Aspire

Αποσυνδεδεμένος savo

  • *****
  • 1548
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #375 στις: Μαΐου 10, 2017, 22:04 »
Συμφωνώ καλέ μου φίλε και επαυξάνω.
Μια λαμπάδα θα την ανάψω πάντως για πάρτυ του.

εστάλη


Αποσυνδεδεμένος papcris

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #376 στις: Μαΐου 10, 2017, 23:23 »
Θέλει καλό βίδωμα η αντίσταση στη βάση. Δεν χρειάζεται δύναμη αλλά όταν είναι καλά βιδωμένη η αντίσταση μπαίνει λίγο μέσα στο ντεκ. Προφανώς κάποιοι συνατμιστές μας δεν προσέχουν αυτή τη λεπτομέρεια και έχουν πρόβλημα. Κατά τα άλλα είναι απροβλημάτιστος. Ακόμα και όταν τον γεμίζω μέχρι τις κάθετες γραμμές της αντίστασης δεν παραπονιέται και δουλεύει τέλεια.

Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #377 στις: Μαΐου 11, 2017, 12:19 »
Σε συνέχεια του προηγούμενου post μου περι αντιστάσεων και διαρροής.
5 αντιστάσεις στο κουτί, οι τρείς με διαρροή. Ακριβό σπόρ ο Ναφτιλάκος.
Λέτε αλλάζοντας το oring απο αυτή που παίζει και μεταφορά σε άλλη ελλατωματική να φτιάξει;

(Δεν φταίει ο ατμο γιατί τυχάινει να έχω 3 στην οικογενεια και οι συγκεκριμένες κάνουν τα ίδια
και στους 3.)

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #378 στις: Μαΐου 11, 2017, 12:30 »
Θα το αναφέρω, πιθανόν να φανεί χρήσιμο σε κάποιους. Όταν βιδώνουμε μια αντίσταση στον Ναυτίλο καλό θα είναι η βάση του να μη βρίσκεσαι βιδωμένη σε κάποιο mod ή βάση ατμοποιητών. Θα πρέπει το pin του θετικού πόλου από κάτω να μπορεί να κινηθεί ελεύθερα μόλις τερματίσει η κεφαλή δηλαδή, διαφορετικά αν πιέζεται από κάτω ίσως στο τέλος να μην αφήσει την κεφαλή να βιδώσει μέχρι τέρμα.

Keep it in mind.. :)

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #379 στις: Μαΐου 11, 2017, 12:35 »
@dolfinpg. Μιλάς για τις 1,8 ή τις 0,7;

Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #380 στις: Μαΐου 11, 2017, 12:52 »
1.8 όλες. Η αλήθεια είναι οτι δεν θυμάμαι άν ήταν στο mod και έχει μια βάση και λογική αυτό λόγω της πίεσης του πόλου. Ευχαριστώ makis206.
Θα το δοκιμάσω...

Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #381 στις: Μαΐου 11, 2017, 13:37 »

Με τις καινούργιες 0,7 πάντως, δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα προσωρινά. Είναι η 12η που χρησιμοποιώ και ούτε μία αστοχία. Με τις 1,8 θυμάμαι από παλιά οτι το ποσοστό ελαττωματικών ήταν σημαντικό. Δεν ξέρω. Φυσικά με 12 αντιστάσεις δοκιμή, δεν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα. Θα δούμε.

Αποσυνδεδεμένος makis206

  • *****
  • 3524
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #382 στις: Μαΐου 11, 2017, 13:55 »
Δεν μπορώ παρά να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι με τις 0.7 η λειτουργικότητα που έχω διαπιστώσει μέχρι στιγμής είναι πιο απροβλημάτιστη και σίγουρα το γέμισμα γίνεται πιο σίγουρο και εύκολο απ' ότι με τις 1.8 που παρουσιάζουν σχεδόν πάντα μια μικρή υπερτροφοδοσία (όχι όμως διαρροή μέχρι τώρα ).
Με τις 0.7 δεν κλείνω καν τον αέρα πια, βγάζω "καπάκι", γεμίζω, κλείνω, τέλος.
Έχουν βέβαια τον βραχνά της κατανάλωσης αυτές αλλά ούτε εδώ τα έχουμε όλα, τι να κάνουμε.. :)

Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #383 στις: Μαΐου 11, 2017, 15:50 »
Θεωρω ιδιαιτερα αβολο το να αλλαξεις αντισταση με τον ατμοποιητη βιδωμενο στο μοντ. Παντα αλλαζω αντισταση χωρις να ειναι βιδωμενος κ παντα καργαρω την αντισταση οπως εδω ξανα γραψει.
 Ο φιλος πιο πανω με τις ελλατοματικες ας κανει το πειραμα με το oring απο τις αντιστασεις που δεν του κανουν διαρροη στις αντιστασεις που εχει προβλημα. Ισως γλυτωσει τις αντιστασεις του...

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #384 στις: Μαΐου 12, 2017, 02:57 »
Επιστροφή στα του ναυτίλου Νο2:
(σε συνέχεια του μηνύματος Νο306 με τις πρωτες εντυπωσεις και τους προβληματισμούς)

Τελικά κατάφερα να πάρω και να δοκιμάσω για περίπου μία εβδομάδα, τον Triton Mini. (δανείστηκα από φίλο ευτυχώς)

Γευστικά μπορώ να πω πως πάνω κάτω οι διαφορές είναι μικρές (ίδιες αντιστάσεις με διάφορα υγρά, κυρίως DIY συνταγές).

Στο θέμα αναπλήρωσης υγρού, ο triton mini είναι κυριολεκτικά απροβλημάτιστος, τουλάχιστον στη περίοδο που τον χρησιμοποίησα. (του έδωσα και κατάλαβε)

Όσο αναφορά τη τζούρα,δλδ  την αίσθηση "τσιγαρίσιας", μπορώ να πω ότι ο Nautilus 2 είναι μακράν ανώτερος. Σε 2 με 3 τρύπες παίζει πολύ άνετα και αθόρυβα ενώ ο τρίτον σχεδόν κλειστός έκανε λιγάκι θόρυβο (έχει τη τάση να "σφυρίζει") 
Όντως φιλοι  30smokingyears και  Galileo όπως τα είπατε τα διαπίστωσα κι'εγώ.

Επανήλθα στα του ναυτίλου λοιπόν, και ακόμη τον παλεύω.
να σημειώσω πως μάλλον κάνω κάτι τελείως λάθος, ίσως κάτι που δε μου περνάει καν απο το μυαλό.
(έχω δοκιμάσει αναπλήρωση εκτός του mod, επάνω στο mod,  με κλειστές τρύπες, με αναποδογύρισμα και άνοιγμα 2 τρύπες σταδιακά, με καλό σφίξιμο την αντιστασούλα επάνω στη βάση και χαλαρό βίδωμα την καμπάνα, με υγρό μέχρι τη μέση, μέχρι τις κάθετες ραβδώσεις κ.ο.κ.)

Αυτό που εντοπίζω πλέον είναι πως τα υγρά έρχονται έξω απο το επάνω μέρος μάλλον, και "λούζουν" την καμπάνα εκ των έσω. Δλδ κάτι που θυμίζει υποπίεση ίσως; (αντίσταση 1.8 στα 11,5 - 12W περίπου)
Μένουν μέσα στη καμπάνα και σιγά σιγά βγαίνουν και στο τζαμάκι και ουσιαστικά όταν ξεβιδώνω για να γεμίσω τον άδειο πια Ναυτιλάκο, έρχομαι σε επαφή μαζί τους.

Ανεβάζω και δύο φώτο (μη βαράτε, δεν έχω ιδέα πως ανεβάζουμε, ελπίζω να φαίνονται) μήπως βγάλουμε άκρη.

υγ προς φίλο Krmhlds, αν σκέφτεσαι ακόμη να κάνεις μετάβαση απο Triton προς Ναυτίλο 2, νομίζω πως αξίζει. Η αίσθηση mtl που δίνει είναι τρομαχτικά υπέροχη! 



Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #385 στις: Μαΐου 12, 2017, 11:10 »

Το ίδιο συμβαίνει και σε μένα kenpachirukia. Κατά την αναπλήρωση, τον γυρνάς και συ ανάποδα πριν την τελευταία στροφή;

Αποσυνδεδεμένος crazyio

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #386 στις: Μαΐου 12, 2017, 18:58 »
Δοκιμασε να κανεις κατι.
Οταν τον ανοιγεις για αναπληρωση με ενα χαρτι σκουπισε το χειλος πανω στο γυαλι. Να μην εχει υγρο δλδ. Σκουπισε κ το κοστουμι εσωτερικα να μαζεψεις οτι εχει κατα καιρους.
Επειτα βιδωσε το κοστουμι κανονικα χωρις να γυρισεις αναποδα κ μην το καργαρεις.
Ανοιξε air flow ( αν το κλεινεις, εγω δεν το κλεινω πλεον) αστο στην ακρη 2-3 λεπτα κ ξεκκινα να ατμιζεις. Θεωρω πως δεν θα εχεις διαρροες. Τουλαχιστον οχι εξωτερικα στο γυαλι που αναφερεις γιατι εκει πιθανων ειναι υπολυματα αλλων γεμισματων κ ισως να τρεχει κ λιγο στην φαση που το γυρνας αναποδα πριν προλαβει να στεγανανοποιησει η τσιμουχα το γυαλι με το κοστουμι.

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #387 στις: Μαΐου 12, 2017, 22:49 »
Galileo: Ναι συνήθως στο τέλος ή στη τελευταία στροφή ή πριν ανοίξω τρυπούλες, τον αναποδογυρίζω.

Crazyio: Τώρα με την ευκαιρία που άλλαξα αντιστασούλα, τον άνοιξα, τον έπλυνα κανονικά, στέγνωμα.
Έπειτα καλό βίδωμα νέα αντίσταση επάνω φρέσκια,
εμπλουτισμός φυτιλιού με υγρό.
Φτάνουμε και στο γέμισμα:
Τούτη τη φορά, γέμισα κλασσικά, με τον ατμοποιητή επάνω στο mod, έκλεισα τη καμπάνα χωρίς να τη καργάρω και τον άφησα με ανοιχτές 3 τρύπες, (έτσι κι αλλιώς με νέα αντίσταση πια),  να τραβήξει υγρό. πάντα όρθιος.

Θα δείξει στα επόμενα γεμίσματα. :) 
Το παλεύω πάντως όσο το δυνατόν,  λόγω τελειότητας σε όλα τα άλλα χαρακτηριστικά του. (γεύση, θόρυβος, αίσθηση ατμίσματος). Είδωμεν! :)

υγ: παιδιά, το forum είναι τέλειο! Μπράβο σε όλους ^_^ 



Αποσυνδεδεμένος Galileo

  • **
  • 179
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #388 στις: Μαΐου 12, 2017, 23:24 »
Ο λόγος που τον γυρνάμε ανάποδα πριν την τελευταία στροφή είναι για να αποφύγουμε υπερτροφοδοσία στις πρώτες τζούρες, μετά την αναπλήρωση. Είναι ενοχλητικές οι μπουρμπουλήθρες και πρέπει να ανοίξεις λίγο τον αέρα, να ρουφήξεις πιο δυνατά, να αυξήσεις λίγο τα Watt, να τον τινάξεις ανάποδα, ή ότι άλλο κάνει ο καθένας. Μια φορά δεν τον γύρισα ανάποδα (για δοκιμή) και είχα υπερτροφοδοσία. Τι φταίει; Μήπως το «γύρισμα» δημιουργεί το πρόβλημα; Τον γυρνάω πριν την ώρα του, δηλαδή πριν ακουμπήσει καλά το πάνω μέρος του γυαλιού στο o-ring ώστε να γίνει στεγανοποίηση; Ίσως. Κρατάει το o-ring που ακουμπάει στο γυαλί υγρό και όταν ξεβιδώνεις την περικεφαλαία, την λούζει από μέσα, οπότε ότι και να κάνεις, αυτό το «λέρωμα» θα το έχεις; Τον μαθαίνω ακόμα. Θα ήθελα να μας πεις τι έγινε τώρα που δεν τον γύρισες. Πάντως (με το γύρισμα) χωρίς χαρτοπετσέτα, δεν τον αναπληρώνεις. Είναι το τίμημα της τζούρας του.

Αποσυνδεδεμένος kenpachirukia

  • *
  • 46
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Nautilus 2 by Aspire
« Απάντηση #389 στις: Μαΐου 13, 2017, 00:21 »
Αρκετά μεγάλη διαφορά μέχρι στιγμής.
Έπειτα το αρχικό γέμισμα με τη νέα αντίσταση, άτμισα περίπου  το μισό tank.
 Άνοιξα, διαπίστωσα παρουσία ελάχιστης υγρασίας στα εσωτερικά της καμπάνας. Το τζαμάκι σχεδόν στεγνό.
 Σίγουρα πολύ λιγότερη με πριν αλλά υπάρχει. 
Χωρίς χαρτί, χωρίς σκούπισμα, γέμισα το υπόλοιπο μισό.
Έκλεισα με τον ίδιο τρόπο: Πάντα όρθιος, ελαφρύ βίδωμα η καμπάνα επάνω.
Αναμονή μερικά λεπτά και μετά χρήση.
Άτμισα όλο το υγρο  του tank, σε σημείο που άδειασε και μου ήρθε υποψία καμένου. Σχεδόν άδειος δλδ.
Επόμενη αναπλήρωση και πλέον μπαίνουμε στο "ζουμί" της υπόθεσης: 
Το τζαμάκι σχεδόν στεγνό, η καμπάνα με την ίδια περίπου υγρασία όπως και στο πρώτο άνοιγμα. 

Συνεπώς μαυτή τη μέθοδο έχουμε μερικές μπουρμπουλήθρες αρχικά (όντως είχα), αλλα και αρκετή βελτίωση όσο αναφορά τα υγρά που διαφεύγουν.
Μέση οδός λοιπόν, αν και κάπου εδώ ο μοναδικός που κινδυνεύει με  υπερτροφοδοσία νικοτίνης είναι ο χρήστης απο τις πολλαπλές δοκιμές και το άτμισμα μέχρι τελικής πτώσεως!  :))
Πάντως πολύ σωστό Galileo: Η θεϊκή του τζούρα έχει το τίμημα της.

Και κάτι σχετικό / άσχετο: πήρε το μάτι μου και τον Ijoy Elf, που μοιάζει τρομαχτικά με τον Nautilus 2.
Σε σημείο που θα τον έλεγε κανεις και κλώνο ειδικά στην εισαγωγή αέρα,
αλλα με κάποιες  διαφοροποιήσεις - και ναι γεμίζει από πάνω ξεβιδώνοντας κομμάτι της δικιάς του καμπάνας-
Δεν έχω ιδέα αν ατμίζει υποδειγματικά, μονάχα εικόνες είδα κιένα σχετικό review, ούτε γνωρίζω αν οι αντιστάσεις του Ναυτιλάκου κάνουν, πάντως μοιάζουν αρκετά. Στα υπόψιν λοιπόν. 




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 249 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 205 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21096 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 282016 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 208045 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 66465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 174988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 313234 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14675 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125063 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 93751 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4254 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix