vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

172 επισκέπτες, 8 χρήστες
teo77, Tem, aalex, manoslykos, Milarepa, gfilip, lagoudakis, Jorge

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Τώρα δεν μπορώ να κάτσω να σκεφτώ την εξίσωση που χρειάζεται, αλλά αν στα 20 μλ προσθέσεις άλλα 10 μλ vg τότε πας σε 66/33 vg/pg και 4 νικοτίνη
Edit : Ουψ. Τώρα είδα πως με πρόλαβαν άλλοι και μάλιστα μπόλικοι

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Ετσι ξεκινανε ολα.... και καταληγεις να κανεις τα υγρα μονος σου  :)) :)) :)) .
Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις θα κανω 2-3 δοκιμες και αν η αραιωση στη γευση δεν ειναι τοσο χαλια θα μεινω στα απλα 20ml υγρο και 10ml vg και ειμαι κομπλε .Αλλιως DIY αλλα δεν εχω χρονο να ασχοληθω αυτο τον καιρο δυστηχως  :wall:

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Εννοω οτι καταλαβα πως οταν βαζω VG 0% στην αραιωση μειωνεται και η ποσοτητα νικοτινης.Καλυτερα να παω στο 1.5-2% παρα στο 3.6% αυτο :)
(αν εχω καταλαβει σωστα  ;D )


Σωστά κατάλαβες. Οι αναλογίες που σου έγραψα είναι για να κάνεις το 50-50 20ml έτοιμο υγρό 70-30 και όσο βγει η νικοτίνη (στην συγκεκριμένη αραίωση βγαίνει 3,6). Εάν θέλεις πρωταρχικά να φέρεις τη νικοτίνη σε συγκεκριμένο επίπεδο τότε είναι άλλοι υπολογισμοί.

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Οχι ειμαι οκ σε ευχαριστω αυτο ακριβως χρειαζομουν δεν με ενδιαφερει η νικοτινη ας κατεβει οσο θελει το 70-30 με ενδιαφερει.


Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
Σε έτοιμο για άτμισμα υγρό εκτός απο ethyl maltol μπορώ να προσθέσω άρωμα candy floss για περισσότερη γλυκύτητα;
Αυτή τη στιγμή την έχω καταβρεί με pink mule grunnys custard,υπάρχει custard πιο γλυκιά;
Ειναι γλυκατζης ;D

Αποσυνδεδεμένος denial

  • **
  • 113
  • Φύλο: Άντρας
Μια ερωτηση, εχω 10ml Ταδε υγρο 0% νικοτινη και 10ml Ταδε υγρο 6% νικοτινη (το ταδε ειναι το ιδιο ακριβως υγρο γευση κλπ ιδιας εταιριας) αν τα ανακατεψω λογικα δεν θα παρω
ταδε υγρο με 3% νικοτινη?¨


ευχαριστω!!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος

Αποσυνδεδεμένος giorgosmc

  • ***
  • 667
  • Φύλο: Άντρας
Εχω δυο μπουκαλακια ετοιμων υγρων απο 30ml με 9mg νικοτινης το ενα και 0mg το αλλο, και θελω να φτιαξω 30ml με 3mg νικοτινης, ποσα ml ακριβως πρεπει να αναμειξω απο το ενα μπουκαλακι και πoσο απο το αλλο για να φτιαξω 30ml υγρου με 3mg?

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
10ml από το 9άρι και 20ml από το μηδενικό.

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Να κάνω μια ερώτηση η οποία ίσως να έχει απαντηθεί αλλά δεν μπόρεσα να το βρω. Γενικά στα DIY υγρά έχω δει σε βιντεάκια κλπ οδηγίες ότι είναι καλύτερα να μην ανακατεύουμε σε στυλ φραπέ αλλά να αναδεύουμε για αρκετή ώρα κυκλικά και ήρεμα. Για ποιο λόγο αυτό? Ισχύει το ίδιο και για ανάμιξη έτοιμου υγρού με βάση? Από προσωπική εμπειρία εφαρμογής και των δύο μεθόδων δεν μπόρεσα να διακρίνω διαφορές με μόνη ίσως τη δημιουργία περισσότερων φυσαλίδων με το ανακάτεμα στυλ φραπέ.

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Αυτες ακριβως οι φυσαλιδες αερα οξειδωνουν την νικοτινη με αποτελεσμα να κατεβαινει η περιεκτικοτητα της στο υγρο. Παντως επικες οι διαφωνιες για το φραπεδιασμα ή οχι των DIY.  :yes: Εγω προτιμω κυκλικα και ηρεμα...

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
mankar και εγώ την ίδια απορεία είχα με το στυλ φραπέ το εκανα για πρωτη φορά σε ενα απο τα 5 υγρά που είχα φτιαξει  και αυτό εκτός τισ πολλές φυσαλίδες που έκανε έκανε πανω απο 2 μέρες να ξεθολοσει και άφησε στην κορυφη του υγρού κάτι σαν αφρό περιμετρικα απο το μπουκάλι  δεν ξέρω αλλά κατάλαβα οτι το φραπεδιάσμα ίσως να του κανει γρηγορότερη οριμανση δεν ξέρω εικασίες κάνω τπ αποφάσισα οτι η μέθοδος η κυκλική κίνηση οτι είναι καλυτερη αν και χρονοβόρα   

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Εγώ πάντα φραπεδιάζω τα υγρά μου. Οι φυσαλίδες φεύγουν γρήγορα αρκει να είναι σχετικά γεμάτο το μπουκάλι. Μόλις φύγουν οι φυσαλίδες είναι έτοιμα για άτμισμα

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
H καλύτερη μέθοδος ανάδευσης είναι η μαγνητική ανάδευση.
Μπορείτε να δείτε το σχετικό νήμα.

http://e-kapnisma.gr/index.php?topic=17853.new;topicseen#new

Αυτή την ανάδευση χρησιμοποιούν σε όλα τα χημικά εργαστήρια και είναι η πιο σωστή.
Με το φραπέδιασμα δημιουργούνται φυσαλίδες οι οποίες θα έλεγα ατονούν κατά κάποιο τρόπο την νικοτίνη και το άρωμα.
Εν πάση περιπτώσει επειδή έχω ρωτήσει φίλο χημικό μου είπε ότι το φραπέδιασμα δεν είναι σωστό και ούτε ωριμάζει το υγρό πιο γρήγορα.
Γι αυτό και έκανα μαγνητικό αναδευτήρα και τα DIY υγρά μου και για τα γούστα μου είναι τέλεια. :tongue_smilie:
Να έχουμε την υγειά μας να ατμίζουμε. :))

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Και να αφησεις το υγρο στην ησυχια του να ωριμασει με καμια χαλαρη αναδευση οποτε θυμηθεις μια χαρα μεθοδος ειναι με αντιστοιχα αποτελεσματα. Απλα η μαγνητικη αναδευση επιταχυνει την περιοδο ωριμανσης οπως και η θερμοτητα αλλωστε. Ολα τα χημικα εργαστηρια αλλα και οι εταιριες υγρων αναπληρωσης χρησιμοποιουν τη μαγνητικη αναδευση γιατι ο χρονος γι αυτους ειναι σημαντικο στοιχειο της εξισωσης, καθοτι ο χρονος ειναι χρημα. Αν καποιον δε τον απασχολει ο χρονος ολα καλα, οπως εμενα που ζω στη χωρα του jack Daniels  :D μπορω να περιμενω πολυ, δε βιαζομαι ...

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 341 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 260 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67825 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175954 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314719 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15023 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix