vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

92 επισκέπτες, 10 χρήστες
mfk, Ducati.Jimakos, tony1976, teo77, camber, ZoeM, infernity, Milarepa, mikoufo, takoulas

Twitter

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
οποτε το ethyl maltol και το cotton candy ειναι το ιδιο πραγμα ?
Μεντα οπως ειδες και στη συνταφη θελει πολυ λιγο .Με περισσοτερη αρχιζει να καιει τον ουρανισκο

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Η βάση μενθόλης είναι έτσι και αλλιώς αραιωμένη χώμα, γιατί ατμίζεται και σκέτη. Οπότε ίσα που θα το καταλάβω. Αλλά όπως και να 'χει θα δοκιμάσω, δε γλυτώνει

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Δεν γνωρίζω για την χημεία των ποτών αλλά η βότκα είναι τριπλής απόσταξης και ενδεχομένως να θεωρείται πιο καθαρή για χρήση σε υγρό. Το ρούμι παράγεται από μελάσα ή ζαχαροκάλαμο και καλύτερα να μην βάζει κανείς  σάκχαρα στην αντίσταση (ίσως δημιουργηθεί ακρολεϊνη η οποία είναι τοξική).  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Προσωπικά δε με ενδιαφέρει βέβαια, καθώς δε νομίζω πως το άτμισμα είναι φάρμακο, αλλά που το διάβασες αυτό για τα σάκχαρα και την ακρολείνη (πως μπαίνουν διαλυτικά στο κινητό ρε παιδιά;) ; Στο wiki της ακρολείνης δε διάβασα κάτι για σάκχαρα. Για τριγλυκερίδια διάβασα

Αποσυνδεδεμένος cho oyu

  • **
  • 175
  • Φύλο: Άντρας
Να κανω την ξενερωτη ερωτηση της εβδομαδας ?  :-[


Αν και θα μ' αρεσε η ιδεα προσθηκης βοτκας σε καποια ιδιοπαρασκευη μου , δεν ζαλιζει μιας και το οποιο οινοπνευμα λογω ατμισης και εισπνοης περναει κατευθειαν  στη κυκλοφορια ?




Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Το να αναπνευσεις το οινονευμα ειναι ο καλυτερος φυσικος τροπος για ληψη (εξαιρουμε την ενδοφλεβια χρηση ) γιατι το οινοπνευμα εισερχετε απευθειας στο αιμα μεσω των πνευμονων. Το οριο μεθης για τον ανδρα ειναι 20 με 30 γραμμαρια καθαρου οινοπνευματος .Ενα ποτο βοτκας 40μλ εχει 16 γραμμαρια αλκοολης .Ακομη και υποθετοντας οτι θα το αποροφισουμε ολο εισπνεοντας το τοτε  επρεπε να εισπευσουμε περιπου 60 μλ (μιαμιση μεριδα). Στο υγρο χρησιμοποιουμε 10% βοτκα δηλ 1 μλ στα 10 μλ ετοιμου ατμιστικου υγρου . Και αυτο το καταναλωνουμε σε περιπου 1 βδομαδα. Οπως μπορεις να φανταστεις ειναι δυσκολο να καταφερεις να κανεις " κεφαλι".
Αν θελεις ομως να κανεις κεφαλι ετσι μπορεις να πας εδω και να δοκιμασεις :P  http://www.huffingtonpost.gr/2015/08/10/alcoholic-architecture_n_7964550.html

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@Altan678
Συγνώμη, δεν έχω κρατήσει λινκ αλλά ήταν θέμα πριν 2-3 χρόνια η χρήση ζάχαρης στα υγρά ως επικίνδυνη για ακρολείνη. Βέβαια άλλο ζάχαρη άλλο σάκχαρα γενικώς αλλά με το ρούμι (και το πώς παράγεται) έκανα την σύνδεση. Ίσως να είναι αυθαίρετη σύνδεση όμως είπα να το μοιραστώ για να κάνεις λίγο ψάξιμο.


EDIT:
Πολύ πρόχειρο γκουγκλάρισμα, από μελέτη για παρουσία σακχάρων στα τσιγάρα. Βέβαια άλλο η καύση αλλά εφόσον μιλάμε για τις αντιστάσεις μας είναι και θέμα θερμοκρασίας:

Παράθεση
Sugars are normally present in tobacco at levels up to 20% by weight, depending on the method of curing. In addition, tobacco manufacturers add sugar-containing products to tobacco, such as corn syrup, sugar cane molasses, honey, and fruit juices to mask the harsh taste and irritability of tobacco smoke and to achieve brand recognition [13]. In a study of the effect of sugar levels in tobacco on smoke composition, an excellent correlation was found between fructose or saccharose levels in the range 0-16% w/w and the smoke components, formaldehyde, acetaldehyde, and acrolein (r2 values 0.90-0.98). Smoke-borne acrolein increased in the range 3.7-7.9 μg/cigarette per weight percent of sugar added, compared to control cigarettes that produced 118 μg of acrolein per cigarette [13, 14]. For example, addition of 16% sucrose to cigarettes led to an increase from 118 μg to 215 μg acrolein/cigarette[14], indicating that carbohydrates are a major source of acrolein in cigarettes.

Αν βρω τα στοιχεία για υγρά/ζάχαρη/ακρολεϊνη θα τα βάλω. Αν θες κάνε ένα ψάξιμο κι εσύ.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 13, 2015, 15:10 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος dalai

  • *
  • 49
  • Φύλο: Άντρας
Εχει δοκιμασει κανεις τους συνδιασμους
πρασινο μηλο-μεντα- κανελα
ή πρασινο μηλο-μεντα- σοκολατα
ή πρασινο μηλο-μεντα- καπνικο
Αν το εχει φτιαξει καποιος ας μου πει εντυπωσεις

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
@BigSur εντάξει ευχαριστώ. Νόμιζα πως είχε αναφερθεί και στο φόρουμ και υπήρχε έτοιμο λινκ. Αν μπορέσω θα το κοιτάξω το βράδυ. Πάντως σήμερα με πιο καθαρή γεύση το καταλαβαίνω το ρούμι. Εχθές είχα ταράξει τα καπνικά

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Νομίζω έχει αναφερθεί και στο φόρουμ, απλά δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για σωστό ψάξιμο.
Όποιος βρει πρώτος ας το βάλει!  :)

Αποσυνδεδεμένος pefotismenos

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
φραπεδιερα χειρος για ανακατεμα υγρων?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Το φραπέδιασμα δεν είναι ο σωστός τρόπος να ανακατεύεις τα υγρά. Αυτό τουλάχιστον λένε όσοι ασχολούνται με τις αναμείξεις υγρών, οπότε δε νομίζω να υπάρχει κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Δεν έχω χρησιμοποιήσει φραπεδιέρα γιατί έχω μόνο μία και πίνω μόνο φραπέδες. Πιστεύω ότι κάνει μια χαρά δουλειά όμως.
Το φραπέδιασμα atmos είναι μια χαρά μέθοδος. Δεν ξέρω από που προκύπτει το αντίθετο. Δε χαλάει κανένα υλικό. Απλώς παίρνει αέρα τον οποίο απλώς περιμένουμε να φύγει και έτοιμοι

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Εδώ που τα λέμε και ένα μπουκάλι βάσης με το 1/3 κενό, μια χαρά την κάνει τη δουλειά για όποιον θέλει να χρησιμοποιήσει αυτόν τον τρόπο ανάμειξης.

Εδώ το είχα διαβάσει, και μάλλον από εκεί το πήραν και άλλοι που συστήνουν το ίδιο:
2) ΑΝ βάλω σε ένα φιαλίδιο τα συστατικά, φραπεδιάσω για 10'' και το αφήσω θα έχω βραδύτερη ομογενοποίηση από το να αναδεύσω με γυάλινη ράβδο σε ποτήρι για 30''-60'' το μίγμα και μετά το μεταφέρω σε φιαλίδιο.

Μιας και το χρησιμοποιείς το φραπέδιασμα, πόσο περιμένεις να φύγουν όλες οι φυσαλίδες, έτσι για να έχουμε μια ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος altan678

  • ***
  • 671
  • Φύλο: Άντρας
  • Tomorrow belongs to NOBODY
Αναλόγως πόσο αέρα έχω αφήσει μέσα στο μπουκάλι και πόση γλυκερίνη χρησιμοποίησα. Όσο λιγότερος αέρας και όσο λιγότερη γλυκερίνη τόσο το γρηγορότερο προφανώς.
Έχει χρειαστεί από 2'-3' έως 2-3 ώρες. Η τελευταία περίπτωση είχε συμβεί όταν έφτιαξα 50 ml υγρού σε κατοστάρι μπουκαλάκι και 50-50 χωρίς wfi. Να σκεφτείς πως έκανε φουσκάλες ψηλά. Φραπές κανονικός δηλαδή.

Εντάξει έτσι το δέχομαι. Καταρχήν νόμιζα πως εννοούσες πως το φραπέδιασμα δεν είναι σωστό. Δεύτερον νόμιζα πως πρότεινες απαλή ανάδευση του μπουκαλιού χωρίς ράβδο (edit : πράγμα που τώρα που ξανακοιτάω δεν αναφέρεις πουθενά. Που το είδα τώρα εγώ... Δεν πάω καλά τελευταία).
Πάντως το μηχανάκι του φραπέ, έτσι και το βυθίσεις μέχρι τον πάτο, πιθανότατα θα λειτουργήσει ως ράβδος. Ακόμα και μια μικρή δίνη να δημιουργηθεί,  πιστεύω πως δε θα περάσει αέρας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499907 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12252 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 394 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7509 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21072 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195146 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1795 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4945 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181427 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2197 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1526 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos